Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Sziasztok!
Hogyan lehet megnézni egyszerű (szovjet CI-94) oszcilloszkóppal egy készülék által felvett áram jelalakját? pl. egy kapcsolóüzemű tápét, vagy egy aszinkron motorét. Létezik erre kapcsolás?
Ebben igazad tegnap valahogy megtévedtem hogy kisebbet gondoltam bár így már 600watt teljesítmény lenne csak a végfoknak és a trafó 650-es lesz így már elég meredek, főleg hogy lesz más fogyasztó is benne. Viszont a potméteres megoldás nagyon hasznos lenne. Bár ennél a felállásnál nagyobb hűtés és talán nagyobb doboz is kéne, és számomra most ezek mérvadóak.
Lakatfogós árammérőfejjel, ez galvanikus elválasztást ad.
A szkópod fémháza egy pont a mérőfej testponttal, 230V pontra kötni amúgy is életveszélyes. Kellő körültekintéssel lehet csak 230V -ra, vagy ezzel galvanikus kapcsolatban lévő áramköri ponton vizsgálódni. Leválasztótrafó, de akkor is tudni kell, mit csinálunk. A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2014
Pedig szoktam méregetni a 220-at. Igaz, rendszerint a mérőfej testpontot a konnektor védőföldre csiptetem, így nem kerülhet 220-230 a házra, igaz volt már, hogy a fázis volt a szkóp házán, de ez se okoz gondot, mivel nincs kapcsolatban a hálózattal. (Más kérdés, hogy az érintése veszélyes lehet.)
A lakatfogó árammérőt el lehet készíteni egyszerűen házilag? (csak tájékoztató jellegű adatokra van szükség.)
Nem egyszerű, kész tervről én nem tudok. Házilag kikisérletezni, frekvenciamenet jó legyen, ellenőrző eszközök hiányában szerintem keserves lenne.
De van más áram feszültség konverter is. Az ellenállás. Ha beiktatunk egy megfelően kis értékű ellenállást a mérendő áram útjába, ennek két sarkán az árammal arányos feszültség jelenik meg. Ide csiptetve a szkópkábel két végét, az itt átfolyó áramot látjuk a szkópernyőn. A mérőellenállás olyan kicsi legyen, hogy ne korlátozza azaz ne befolyásolja az itt folyó áramot. Indukciómentes, és célszerűen kerek értékű pld.: 0.1 Ohm, 0.01 Ohm. Előbb nem akartam ezt írni, mert életveszélyes ha 230V hálózaton akarsz mérni. A szkóp fémház ekkor 230V -ra kerülhet. Nagyon oda kell figyelni, tudni kell mit csinálunk, leválasztótrafóval vagy a szkóp, pld. motor, vagy a mérendő áramkör, pld. tápegység. Ilyet műanyagházas akkus szkóppal célszerű mérni. Sőt ilyen célokra izolált bemenetű (testpont elválasztott ) akkus szkópokat gyártanak, ott lehet a bemenetek testpontjait különböző helyekre kötni a mérendő áramkörön, mert egymástól, és a táptól is függetlenek. Tehát nagyon vigyázz a fémházas szkóppal, nagyon körültekintően kell eljárni, áramütésveszély miatt. A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2014
Hali. Mi a különbség a polipropilén és a poliészter fólia kondik között? Valaki leírja saját szavaival röviden?
Nézd, valóban érdemes 1,5-szer akkora VA számú trafót betenni egy AB osztályú végfokba mint amekkora W-os teljesítményt ki akarunk venni belőle (ökölszabályként).
De azt is tekintsd, nem tartom valószínűnek, hogy a két front csatornát valaha is tartósan 2x200W-on fogod használni, ha átlagban 2x100W körül fog menni akkor már nagyon zenélsz. Így még mellé férhet egy szub végfok is akár a 630VA-es trafó esetén. Általában, mint legegyszerűbb mérés, 1kHz szinusz kivezérléssel szoktuk megmérni a végfokokat (először). Ez a mérés fontos, meg van a maga értéke, de igazából semmi köze nincs ahhoz az üzemállapothoz, amikor zenei kivezérléssel megy a végfok. Egy 100W szinuszos teljesítményre képes végfokon a clip jelző ledek (átlagos pop zene esetén) ~30W átlagteljesítményt eredményező kivezérlés esetén már intenzíven villognak - csúcsokban már eléri a pillanatnyi kimenő fesz a clip határt. Ha valaki beleteker a mély hangszínbe, akkor a helyzet fajulni kezd. Ezért szerintem érdemes 2.1 rendszereket építeni, méghozzá aktív hangváltó alkalmazásával (front L,R-ra nem menjen rá a szub sáv).
szevasztok, én szeretnék egy 12V -os , tápot 0.30-as amperrral , 2db 12-es ventit kéne meghajtani velük, várom az ötleteket hogy álljak neki
Szia! Megfogod a ventilátoraid +(piros) és -(fekete) vezetékeit és egy-egy pontba összekötöd. Ezekre a pontokra feszültséget kapcsolva elindulnak a ventijeid. Az, hogy mekkora áramot vesz fel a venti, álltalában rá van írva, de egy 8-as kb 0,11A körül van. Ebből kettő értelemszerűen kétszer annyi, ezt hasonlítsd össze a tápodon lírtakkal. Ha nem haladja meg akkor nyert ügy.
Háromtekercses 3 kommutátorlapkás villanymotornak egyszerre hány tekercsén van áram alatt a működése közben?
Kettő, kis ideig három.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
Ó közben javítva lett?
Megmondom miért fontos. A régi tönkrement motor 5 Voltnál 3 ampert vesz fel. A CD motor egész más, 12 Voltnál minimális áram. De külsőre hasonló. A CD motoron sok menetszám van, vékony dróttal. Az én motoromon kevés menetszám vastag dróttal. Az elképzelés az, hogy keresek vastag drótott, s akkora szakaszt vágok le ami 5 voltnál másfél ampert vesz fel (ugye ha egyszerre kettő kap áramot akkor pont meglesz a 3 amper) s ezt a 3 tekercset feltekercselem a helyére. S lesz egy hasonló motorom. De ezekszerint nem pont felezni kell az egy tekercsre eső áramot. milyen arányt javasolsz?
Azért pontosítottam, mert a pólusváltás ideje alatt a szénkefe két kommutátor lemezkét is összezár egy kis időre. ez alatt mind három tekercsen folyik áram. A vasmagon lévő és az a nélküli drót áramfelvétele nem azonos. Ezt vedd figyelembe. Csak kísérleti módszerrel lehet megtudni az áramfelvételt. Annyit tekerj a vasra amennyi ráfér az adott keresztmetszetű drótból aztán próba. Ha kicsi az áram akkor vastagabb drót kell.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
Sziasztok! Adott kétdb IC amiből sztereo erősítőt szeretnék építeni. Valami kapcsolatban áll egymással a:
-TDA2003 és -UTC2003? Építhető ebből erősítő?
Ez két közel azonos végfok IC csak a gyártó más. Mono 10W. Az adatlapján ott a kapcsolás. Bővebben: Link
És az a két tekercs ilyenkor sorba van kötve vagy párhuzamosan?
Köszi a választ.
Nem olyan vészes, ha oda figyelek. A kis ellenállásos megoldás jó ötlet. Még arra gondoltam, hogy mi lenne, ha egy nagyon kis ellenállású pár menetes trafó primerjén keresztül menne a fogyasztó, és a szekundert nézném a szkóppal. Utóbbi mindenképp biztonságosabb.
Hát ezt nem tudom, a frekvenciamenet miatt lehet nehézség, de ez a lakatfogó működési elve.
Valahol van nekem lakatfogó építés leírás, ha megtalálom, ideteszem. Közben látom, itt is van ilyesmi téma:Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
Sziasztok!
A ventilátoromon van egy nyíl, amely a forgás irányát mutatja, illetve van egy másik nyíl is, amely egy bizonyos irányba mutat. Az a szívás vagy a fújás iránya? Kipróbálni nem tudom, mert rajta van a pici csatlakozó, a panelba meg jelenleg nem tudom beledugni, mert a szerelés olyan fázisában vagyok, amelyikben nem tudok tesztelni...
Az oké, de a kiáramlást, vagy a beáramlást?
Naaa. Ahogy a nyilacska mutat, úgy áramlik a levegő. A ventillátornak azon a felén ahol a nyilacska talpa van, onnan szív, és azon a felén ahol a nyilacska hegye van oda fúj.
Köszönöm nektek, erre voltam kíváncsi!
Üdv!
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem ha segítenétek. Ki lehet-e számolni hogy mennyi időre van szüksége egy kondinak hogy feltöltődjék? Például - adott egy 3300mF kondi, 12V alatt egy 120 ohmos ellenállás után, tehát 100mA áram rákapcsolásakor ? Hálás lenném ha esetleg valaki rámutatna egy eljárásra, képletre vagy ilyesmi. Köszönöm. A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
Egy ilyen "led telepet" akarok rákötni a számítógépre... Ugyan olyan mint az smd szalag... 12v-al működik... A kérdésem az, hogy-hogy tudnám azt rákötni a számítógépemre? Éjszaka akarok használni világításnak. Régen volt számítógépes neonom, megvan még a vezetékem, ha az elvágom és rákötöm az úgy jó? Vagy valahogy tápról, vagy alaplapról tudnám működtetni? Gondolom USB gyenge lenne neki...
Segítséget előre is köszönöm! UI: Elnézést ha ezért új topicot nyitottam.
T=RC
ahol T[sec], R[ohm] C[farad] bővebben Google -> electrolytic capacitor charge time A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
Igazából egyszerűen arra gondoltam, hogy egy kis ferrit toroid magra (amik a PC tápokban vannak zavarszűrőnek) tekerek pár menetet, primernek, meg szekundernek, amire megy a szkóp. Így ha vastag a drót, akkor akár egy több kW-os cucc is elmegy róla. Pl. így meg tudom nézni, hogy egy indukciós főző milyen jelalakot vesz fel.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |