Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1493 / 2500
(#) emersys válasza blasz hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Köszönöm.


Szerintem túlzol... Nincs ebben semmi abszurdum. Talán csak annyi , hogy ha saját magad fejlesztesz akkor az alábbi közmondás is csak a kiegészítéssel válik igazzá: : okos ember a más kárán tanul. s a sajátján meg tapasztal..
(#) bereczk.jans válasza Primary hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Egyszerű táplálásnál +50 V a megengedett maximum. Gondolom az adatlapján a 3-as ábra kapcsolására gondolsz.(Kicsatoló kondenzátor van a kimenetnél.) Külön fóruma van a TDA2030-2050 kapcsolásoknak. További kérdéseid ott bátran felteheted.
(#) blasz válasza emersys hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Mindent amit tudok az elektronikáról innen tanultam meg,a más,és főleg a saját káromon.De ez igy van rendjén.
(#) Kovidivi válasza andras99 hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Azt írja 2x20W, 4ohmon. Ez 40W zenei, tehát a tápból kb. 60W-ot venne fel. 60/12= 5A-es biztosíték kell. Te 8 ohmon terheled, ezért fele annyi áram fog folyni. (60/12/2)= 2,5A. Ha gyorsat teszel, lehet, hogy a kondenzátorok feltöltődése kilövi. Ilyenkor vagy lomhát teszel helyette, vagy egy kicsit nagyobb gyorsat.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
(#) Primary válasza bereczk.jans hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
És elvileg ennek nincs hátránya a szimmetrikus táphoz képest, ugye?
(#) reloop válasza emersys hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Szia! Ez nem csak szép, nem csak jó, ez már professzionális. Fogadd gratulációmat!
Méltányolom a kitartásodat is, tudván mennyi munkaórát és energiát fektettél bele.
(#) bereczk.jans válasza Primary hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Előnyei: Meghibásodásnál (DC kerül a kimenetre) nem ég le a hangsugárzó.(Ez a baj hangsugárzó védő áramkörrel jó esetben kivédhető kettős táplálásnál.) Egyszerűbb tápegység kell hozzá. Hátrányai: A nagyon alacsony frekvenciák átvitelét korlátozza a kicsatoló kondi. (Ezen frekvenciák torzítása is megnő.) Akik több mély hangot szeretnének mint ami a felvételen van azoknak csalódniuk kell
(#) emersys válasza reloop hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Köszönöm
Munka ugyan még lesz jócskán a dobozolással, de azt hiszem az már kevesebb fejtöréssel fog járni..
(#) Koncsar válasza emersys hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Szia! Brutál, és gyönyörű munka!
(#) blaci hozzászólása Jan 19, 2014 /
 
Készítettem egy Dracula végfokot. Véletlen a plusz tápágra a negatívot kötöttem, a negatívon pedig nem volt semmi.
C7 kipukkant, IC3 tönkrement. A FET-eket megnéztem alkatrész teszterrel, aszerint jók, de a biztonság kedvéért tettem bele újakat. Kicseréltem még C5, C6,C8-at, de azoknak se volt bajuk. VR1-et megcseréltem a másik végfokkal, abban jól működik. Az ellenállásokat mértem, stimmelnek. Viszont a nyugalmi áram 20mA, és hiába tekerem P1-et bármilyen irányba, nem változik. P1-et is mértem, és működik rendesen. Talán az LM317 lehet még beteg? De a 15V, amit IC3-nak beállítottam, stabil, és a -15V is.
Melyik alkatrész okozhatja ezt?
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
(#) Buvarruha válasza shaftee hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
a klasszikus 2SC5200 és 2SA1943-al építettem, hazsnáltam teljesen rendben voltak vele.
(#) steelbird válasza blaci hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Hello!
Csodák nincsenek, ott még valami rossz.

Vagy ha ez volt az első bekapcsolás a megépítése óta, akkor lehet hibás beültetés, lemaradt forrasztás, összefolyt lábak, szinte bármi, ilyenre is gondolni kell.
Ha a +/- 15V jó, akkor a táp IC -k kibírták.
+/- 15 -nek elég lett volna egy 7815/7915 páros is.

Ennyi tápfeszültségről nem fog túl nagy teljesítményt leadni az erősítő, ugyanis a kivehető teljesítményt az IC tápfeszültsége határozza meg. 4 Ohm -ra kb. 12-15W -ra számíts.
(#) blaci válasza steelbird hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Az erősítőt fejhallgató erősítő gyanánt építem egy Stax fejhallgatóhoz, a kimenő teljesítmény így bőven elég lesz.
Most már ki fogom forrasztani az összes alkatrész, és leellenőrzöm őket.
(#) Fepy1992 hozzászólása Jan 20, 2014 /
 
Hello Mindenkinek!
Olyan kérdésem lenne, hogy van egy Philips AH302 (Philips 90AH302/00) típusú erősítőm.
Rá van írva, hogy 8-16 Ohm. Ez most akkor azt jelentené, hogy egy csatornára kell 8-16 Ohm vagy a 2 csatornára együtt? Tehát ráköthetek 2x4 Ohmot esetleg 2x6 Ohmot vagy sem?!
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
(#) Primary válasza Fepy1992 hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Szerintem nem. Csatornánként 8-16.
(#) DJanosi válasza reloop hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Akadt egy kis probléma. A negatív felén a nyugalmi áram 0 volt. Vagyis a kis jeleket torzította. elkezdtem csavarni a VR2 est addig addig hogy kiment egy biztosítékom. Aztán visszaállítottam tettem más biztit állítgattam meg a nyugalmit és sikerült elérnem pozitív ágban 6 mV ot negatívban 5.9 et lejjebb nem tudok menni. Kicseréltem az összes tranzisztort kivéve az MJE15031-30 és a végtranzisztorok. Mégis a kimeneten megjelent 1.8V DC lejjebb nem tudom vinni éjjel fél 2 ig dolgoztam nem sikerült jobb eredményt elérnem. Kérlek tanácsolj valamit.
Üdv: Levente
(#) 13_Balu50 válasza Fepy1992 hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Szia !
Röviden tömören, annyit jelent, hogy 8 ohmnál kisebb hangládát nem lehet rákötni mert a végfokozat károsodhat. Nyolc ohmnál lesz a leghangosabb, 16 ohm-nál sokkal halkabb, de nem terheli be annyira a végfokot. Gyakorlatilag 8-16 Ohm közötti bármilyen hangládát(-at) rá csatlakoztathatsz csak az eredő impedanciájuk e közé essen. Vagyis 2db 4 ohmos illetve 6 ohmos ládát csak úgy csatlakoztathatsz rá, ha sorba kötöd őket. Vigyázz mert ha párhuzamosan kötöd be akkor, az eredő impedancia 2- illetve 3 ohm lesz, ami előbb utóbb tönkreteszi az erősítődet.
Ja és csatornánként kell érteni.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
(#) reloop válasza DJanosi hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Ellenőrizd le az első két tranzisztorhoz (Q2,Q3) kapcsolódó ellenállások értékét! Ha abban nem találsz hibát mérd meg a feszültséget testhez képest ezen két tranzisztor bázisán.
(#) Zosi hozzászólása Jan 20, 2014 /
 
Sziasztok! Most kerül élesztésre az st151. Az lenne a kérdésem hogy a + - ágba a 75 wattos izzó jó e? Valamint a bemenetnél össze zavarodtam ott csak a +ág van a két ponton és a gndre jön a test része, vagy az utána lévő kondik polaritásának megfelelően van a + és a -?

http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1557158.html#1557158
Le maradt a nyák
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
(#) DJanosi válasza reloop hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Az ellenállások hibátlanok az értékek tökéletesek.
Uq2=2.5V Uq3=2.14V
(#) 13_Balu50 válasza Zosi hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Én nem oda szoktam tenni, hanem a transzformátor primer ágába sorba kötve, és akkor elég egy db égő, ha a primer ágba tennéd vigyázz mert ott 230 volt van,nehogy megrázzon. Szerintem ha +- 40 voltos tápegységhez teszed a 230v/75 W- os égő tul nagy feszültségesést eredményez, ja és oda mindkét ágba kell. Lehet hogy lehet úgy is, én még nem próbáltam ha valaki igen jelezze.
(#) reloop válasza DJanosi hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Ez ritka jelenség Az első reakcióm: emitter-kollektor felcserélve lett beültetve. Milyen tranzisztort használsz ebben a pozícióban?
(#) DJanosi válasza reloop hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
(#) reloop válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Jól mondod kolléga, a 75W-os izzó hidegellenállása 80 ohm körül szokott lenni, ez az egyenfeszültségű tápágba nagyobb a kelleténél, oda 10 ohm-ot szoktam rakni.
(#) Zosi válasza reloop hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Az izzó nem világított így nincs zárlat elvileg ki próbáltam izzó nélkül a kimeneten 10mv van ami szerintem megfelelő. A nyugalmi áramot hol mérjem? A mérő zsinór két végét hová helyezzem?
(#) reloop válasza DJanosi hozzászólására (») Jan 20, 2014 / 1
 
Nagy a baj elő kell venni az Ohm-törvényt. A bázisáram 2,5V/24,2k durván 100uA. A kollektoráram pedig a rajz szerint 2,5V (ezt majd ellenőrizd le!) /4,7k ami 500uA. Ezzel az ötszörös áramerősítési képességgel nem is lehet DC egyensúlyt csinálni.
Mielőtt kimondanám Q2, Q3-ra a halálos ítéletet, kérlek számolj be mekkora a feszültség a kollektoraikban lévő 4,7k ellenállásokon.
(#) DJanosi válasza reloop hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Megvan a hiba mester A drága jó öreg 10 Ohm os hidegítő ellenállás valamilyen oknál fogva megszakadt A kimeneti feszültséget 1mV alá nem tudtam vinni (DC) ) remélem jó lesz
Üdv:Levente
(#) reloop válasza Zosi hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
A nyugalmi áramot az emitter-ellenálláson eső feszültségből szoktuk számolni, tehát az 5W-os ellenállások egyikén mérd meg mekkora a feszültségesés. Egyelőre 3-7mV-tal beérjük. Ha a tápágban már a biztosítékok lesznek és bemelegítetted az erősítőt, akkor álltjuk véglegesre. Az a cél, hogy nagyon-nagyon halkan járatva eltüntessük a keresztezési torzítás karcos hangját. Az efölötti nyugalmi áram inkább csak fűt, már lényegesen nem javítja az erősítő hangzását.
(#) reloop válasza DJanosi hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Így már rendben, az a bázisfeszültség elég hajmeresztő volt
(#) Zosi válasza reloop hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Ő hát nekem a biztosíték foglalatba már benne van a biztosíték... Vegyem ki? Az 5wattos ellenállás két végén 200mv-os mérő állásban 0v-ot mutat a gnd és az ellenállás közt 00,04v
Következő: »»   1493 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem