Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   549 / 843
(#) Tonybacsi válasza jucsaba hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
De! Köszi
(#) Csongi_ hozzászólása Feb 22, 2014 /
 
Udv!
Par napja irtam ide, hogy epitem az Alkoto altal ujratervezett labortap 2.7.4-es verziojat. Azota a 2N2222-ket BC337-re, a TIP42-t BD244-re csereltem. Most is az a gond mint a multkor. Par perccel ezelott ellenallashuzalt melegitettem, a feszultseget es az aramerosseget is szepen tudtam szabalyozni, de ahogy a ket kivezerest osszeerintettem, a BD244 atutott bazis es kollektor kozt, ahelyett, hofy az atereszto tranzisztorok elfutottek volna az aramot. Lehet az ok, hogy ateresztonek 4 darab (hutoborda miatt) 2N3441-et hasznaltam, es kellene egy erosebb tranzisztor a BD helyett?
(#) qvasz2 válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Mekkora a nyers egyenfeszültséged?
És az áramkorlátot beállítottad? Mennyire?
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2014
(#) Csongi_ válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
38-39V
(#) qvasz2 válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Tehát, az áramkorlát be lett állítva? Mekkorára?
A trafód hány ampert tud?
(#) Csongi_ válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
A trafo amivel probaltam 400VA-es (a sajatjat meg meg kell tekercseljem). Az aramkorlat maximumon volt, mert az ellenallashuzalokkal "jatszadoztam".
(#) qvasz2 válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
És nincs zárlat a panelodon? Pl a 2N3055 B-E között?
Mert olyan, mint ha a BD244 egyedül vinné a kimenő áramot.
Az áramkorlát működik egyáltalán? Ha beállítasz 1A-t és akkor rövidre zárod, mekkora áram folyik?
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2014
(#) Alkotó válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Fotókat tegyél fel, abból sok minden látszik.
Miért titkolod az áramkorlát értékét? Írd le hány amper, mert a maximális jelző nem mond semmit.
A 2N3441 25W-os tranyó, ami ide kevés.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2014
(#) qvasz2 válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Viszont ha nincs még beállítva az áramkorlát, akkor ne zárd rövidre, csak 1A helyett tegyél rá 2A-nyi terhelést, és úgy mérj áramot!
(#) Csongi_ válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Nem titkolom az aramkorlat erteket. Mielott az elozo tranzisztor elegett volna (TIP42) 3A volt.
Itt van egy par kep, holnap meregetek. Mielott az ellenallasokert szolnal hogy hianyzik, a tranzisztor mellett vannak a hutobordan.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2014
(#) Csongi_ válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Bocsanat, elirtam. 2N3771-esek vannak, amik 30A-t tudnak.
(#) Alkotó válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Itt most éppen az áteresztő fokozat milyenségét lenne jó látni, amiről nem mutatsz képet.
Próbára azt javaslom, izzót tegyél a kimenetre, aminek a fényét akár a feszültség változtatásával, akár az áramkorlát változtatásával tudni kell szabályozni (természetesen az izzó által felvett áram tartományában.
Ez nem törvényszerű, de általában az ilyen jellegű áteresztő fokozatok úgy mennek tönkre, hogy a párhuzamos tranyók közül 1db zárlatos lesz, ami aztán megvédi az összes többit (és a meghajtót is jó eséllyel). Ilyenkor a bemeneti feszültség 100%-ban megjelenik a kimeneten.
(#) Alkotó válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Az egészen más, abból 3db-nak bőven bírni kell, ha a hűtési kialakítás megfelelő.
(#) qvasz2 válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Hol vannak az emitter ellenállások, és főleg hol vannak az Rx-ek?? Nélküle nincs áram szabályzásod!
(#) Alkotó válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Nagyon igazad van, vastag átkötések vannak helyettük. Aj-aj.
(#) Csongi_ válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Itt van a kep az ateresztokrol. 4 daradot hasznaltam a hutoborda miatt, buncselekmeny lett volna elvagni a bordat. Az emitter ellenallasok is a helyukon vannak, a hutobordan. Az also ellenallasokat nem kotottem be, mert az a panelmerohoz szukseges, nem? En analog muszereket akarok majd hasznalni, es ahhon nem kell
(#) qvasz2 válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Ezek szerint nincs áram szabályzásod, a kimenő áramot a trafó ohmos ellenállása korlátozza csak!
Örülhetsz, hogy csak a BD halt meg és nem lett tüzijáték az egészből!
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2014
(#) dB_Thunder válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Idézet:
„Az also ellenallasokat nem kotottem be”

Mindig a módosítások miatt van a baj!
Miért kell valamibe belenyúlni ha nem ért hozzá az ember!
Olcsóbb lett volna előbb kérdezni.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2014
(#) Csongi_ válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Azok nem csak a digitalis panelmerohoz sont?
(#) qvasz2 válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
NEM , Az az áram szabályozás legfontosabb része! (lenne)
(#) Csongi_ válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 

Most megegyszer ranezve a kapcsolasi rajzra, tenyleg fontos szerepe van. Holnap vissza is rakom oket.
(#) Artredis hozzászólása Feb 23, 2014 /
 
Hello!

Azt valaki esetleg letudná írni vagy egy linket dobni, hogy az áramszabolyázás hogyan is működik elméleti szinten? Mármint hogy lesz az, hogy tekergetsz egy potmétert és annak függvényében szabályozható a maximális áram. (Mint mondjuk, hogy ha feszültség szabályozásról van szó, akkor egy lm317 meg pár ellenállás segítségével már meg is oldódott a feszültség szabályozás.)
(#) fifadani hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Sziasztok!
Már korábban írtam egy kapcsolással kapcsolatban...
Bővebben: Link
Próbáltam azt a megoldást amit javasoltatok, hogy a potik minimum állása elé rakjak egy ellenállást és úgy állítsam be a kimeneti 0V-ot. Nos trimmer potival próbálkoztam belőni a 0-át. Ha sikerült, akkor hiába tekergettem a "rendes" potikat, a max kimenő fesz 13V volt.
Visszaraktam mindent az eredeti helyére...
Így a max kivehető feszültség, 26,7V.
Viszon ha letekerem az áram ill. a feszültség potikat 0 helyzetbe, a kimeneten -0,667V-ot mérek...
Átnéztem az összes félvezetőt, kondit, ellenállást, minden alkatrész megfelel a cikkben leírtaknak.
Van valakinek ötlete?
(#) scooby_ válasza fifadani hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Nem vagyok benne biztos, de mintha D7 D8 fordítva lenne a rajzon.
(#) fifadani hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Nos, sikerült megcsinálni.
Annyit csináltam, hogy a P2 1-es lába elé raktam egy 70 Ohm-ot sorba ugye. Illetve az R5 ellenállást 1k-ról cseréltem 5,6k-ra. Így a kimenő min fesz +240mV, min áram (+)15mA. Szerintem hagyom így.
(#) VodkaTam válasza VodkaTam hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Elkészült a panel (Attila86 féle 2. verzió átszámol értékekkel), és adódott egy érdekes problémám: terheletlenül a kimeneti feszültséget nem tudom 16-17V alá vinni, viszont ahogy a potival növelem a feszt. egy darabig nem történik változás, majd egyszer csak elkezd szabályozni. Ha leterhelem egy 560 Ohm-os ellenállással, akkor már 2,2-2,4V-ig tudom leszabályozni, és szépen emelkedik is a feszültség a poti tekergetésével. Nagyjából abban a pozícióban, amikor így eléri a 17V-ot, onnan kezd el szabályozni ténylegesen üresjáratban is.

Arra gondolok, hogy a túl magas bemenő feszültség keverhet be, a trafó kimenetén 50V körül van, ami egyenirányítás után már 70V fölött van. Korábban teszteltem a kész panelt alacsonyabb feszültséggel (kb. 17V AC), ott nem vettem észre hasonló hibát. Még tesztelgetek, ötletelek, a trafónak van egy csomó kimenete, de amit eddig mértem, az vagy sokkal kisebb, vagy sokkal nagyobb volt. Ez a helyzet a bemeneti kondi miatt is problémás, mivel az is csak 63V-os, a 100-as a panelba nem férne be (és baromi drága is), 80-ast meg nehéz találni. Ha esetleg így maradna, akkor mit lehetne kezdeni vele? Valamelyik ellenállás nagyobbra cserélése segíthetne?
(#) sny válasza VodkaTam hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Milyen értékeket számoltál át? Mi lenne a cél?
(#) VodkaTam válasza sny hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Én semmit nem számoltam át. Az Attila86 féle 2. verziót építettem meg, aminél már konkrét értékek vannak. Bővebben: Link.

A cél természetesen a 0V-os kezdő fesz. lenne.
(#) VodkaTam válasza VodkaTam hozzászólására (») Feb 28, 2014 /
 
Tegnap tesztelgettem még egy kicsit, kipróbáltam 19V AC bemenő feszültséggel is, de csak annyi változott, hogy 560 Ohm-al terhelve a kimenetet már le tudtam szabályozni 0-ra, de üresjáratban megmaradt a közel 17V. Feltűnt, hogy az áramkorlát sincs rendben, ha beállítok egy értéket, akkor működik, de ha utána a másik irányba tekerve a pótmétert növelni szeretném azt, akkor elég sokat kell ismét forgatnom rajta, hogy kikapcsoljon. Illetve hiába csökkentem a kimenő feszültséget (ezáltal a terhelő áramot is), az áramkorlát végig bekapcsolva marad. Mi lehet a gond?
(#) BBoyBen hozzászólása Márc 1, 2014 / 1
 
Sziasztok! A héten végeztem a tápegységem bedobozolásával, ennek eredményét szeretném megosztani veletek. Szerintem a lemezmunkálatok egész jól sikerültek, minden furat a helyén, ahogy elképzeltem. A "rövidzár" kapcsolóval az áramkorlát beállítását könnyítem meg, hogy ne kelljen plussz vezetéket használnom, a "kimenet" kapcsolóval pedig a kimenetet kapcsolom, miután megtörtént az értékek beállítása. Az "F" LED a biztosíték kiolvadását jelzi. Próbáltam úgy tervezni mind az elektronikát, mint az előlapot, hogy minnél praktikusabb legyen. A dobozban 2 tápegység lesz, eddig 1 lett beépítve.
Esetleg tudnátok adni ötletet a feliratozáshoz, mondjuk házi szitanyomós technika.

Üdv

P1050889.JPG
    
Következő: »»   549 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem