Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   451 / 781
(#) Ge Lee válasza szili83 hozzászólására (») Máj 21, 2014 / 2
 
Milyen szintű magyarázatra van szükséged? Csak mert a részletes, mindenre kiterjedő az oldalakat tenne ki.
Elnagyolva:
A hálózatból érkező 230V-ot a graetz egyenirányítja, és feltölti a soros C1-C2-t kb. 320V-ra. Ezzel egy időben a Q3-Q4-Q17-el felépített segédtáp is elindul, és csinál a kimeneteken 5V-ot és kb. 12V-ot. Ha az R21 szabadon lévő (PS on) végét testre kötjük, akkor a vezérlő IC tápfeszt kap. A 8-as és 11-es lábain (kimenetek) keresztül Q8-Q9-en át felváltva (ellenütemben) fogja ki-be kapcsolgatni a T1 trafó segítségével a Q1 és Q2 tranzisztorokat, aminek hatására a T2 teljesítmény trafó primerjén 150V körüli négyszögjel fog megjelenni. A trafó szekunderei egyenirányítva és szűrve vannak. Az IC egyik hibaerősítőjének bemenetén egy feszültségosztó van (R57, R58, R60), ennek a feszültségnek a szintje vezérli (szabályozza) a kimenet feszültségét (ha az nagyobb akkor az IC csökkenti, ha kisebb akkor pedig növeli a kitöltési tényezőt, ezáltal a kimeneten lévő kondenzátorok feszültségét. A trafó áttétele akkora, hogy általában 20-20% körül van a kitöltés szabályozáskor, 5 és 12V esetén. Ha a szabályozást kiiktatjuk, vagyis teljes kitöltési tényezővel működik a táp, akkor kb. 12V és 28V lesz a kimeneteken.
Az IC másik hibaerősítője (15-ös és 16-os láb) az IC vagyis a segédtáp feszültségét figyeli és hasonlítja össze az IC belső (5V-os) referencia feszültségével. Ha ez valami okból magasabb lesz mint kellene, akkor leáll a vezérlés mint ahogy akkor is, ha bármelyik kimeneten magasabb feszültség van, ezért Q10, Q11, Q12 felelnek, és kapcsolnak feszültséget az IC 4-es lábára, leállítva ezzel a vezérlést.
(#) gazz hozzászólása Máj 21, 2014 /
 
Sziasztok!
Az iránt érdeklődnék, tudja-e valaki, hogy a pc távokban azok a viszonylag nagyméretű toroidok vajon áttekerhetőek-e rezonáns kapcstáp trafójának? Mert méretben szerintem pont jók, de fogalmam sincs, milyen anyagból lehetnek.
Ezen a képen kettő is látható, az egyik a primer, a másik a szekunder oldalon:
Bővebben: Link
A szekunder oldali a hűtőbordák mögött van, a teteje látszik ki.

Légy olyan kedves és ne bűvészkedj a kódokkal!
Link beszúrásra van a link gomb.
Köszönöm!
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2014
(#) szili83 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 21, 2014 /
 
Köszönöm, ebből megpróbálok kiindulni. A feszültséget szeretném szabályozni, azaz a 12V helyette valamennyitől valamennyi feszültségig.
(#) ferci válasza gazz hozzászólására (») Máj 22, 2014 /
 
Szia!
Nem arra valók, röviden... számtalan beírást találsz a topikban erről.
Használd áttekerés nélkül a piros keretes melletti nagyobb trafót 200-300 wattig, ha jók a feszültségek neked... lehet sakkozni új szekunder "óhajokkal".
(#) szili83 válasza ferci hozzászólására (») Máj 22, 2014 /
 
Egy olyat majd én is építek, tervben van. Csak próbaképpen.
(#) Ge Lee válasza szili83 hozzászólására (») Máj 22, 2014 / 1
 
Az IC 2-es lábán az 5V-os referenciafeszültségből (14-es láb) R46 és R59 által leosztott fix feszültség van, meg kell mérni hogy mekkora mert valamelyik ellenállás érték a sok közül szerintem el van írva. Az 1-es lábon lévő R57 R58 R60 R60a ellenállásokból álló osztó értékének módosításával tudod a feszültséget változtatni.
A feszültség szabályozás pedig a két lábon (1-es és 2-es) lévő feszültséggel valósul meg, ha az 1-es lábon lévő feszültség (ami a kimenet felől jön) értéke magasabb lesz mint a 2-es lábon lévő referenciából leosztott akkor az IC csökkenti a kitöltési tényezőt, ha pedig alacsonyabb akkor növeli.
Azért van egyidejűleg szükség R57-re és R58-ra is, hogy ezáltal a szabályozás mindkét nagy áramú kimenet (5 és 12V) eltérésére is reagálni tudjon, vagyis ne másszon el nagyon a feszültség ha a kettő közül az egyik ág esetleg sokkal jobban van terhelve a másiknál.
(#) voodoo hozzászólása Máj 22, 2014 /
 
Érdekességképp: íme a gyári Ge Lee rezonáns táp általam kivitelezett alaplapja. Még ki se bontotam.
(#) (Felhasználó 46585) válasza voodoo hozzászólására (») Máj 22, 2014 /
 
De ha már van rajta szita, akkor miért nincsenek rajta tervjelek? Attól nem lett volna drágább. Meg azért csak szebb lett volna. Meg ha odaírod, hogy nagyfeszültség, akkor célszerű lett volna azt a részt bekeretezni. De azért jó lesz, remélhetőleg. Kiváncsian várjuk az eredményeket!
(#) voodoo válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Máj 22, 2014 /
 
Igaz a felső részen elfért volna több tervjel. Köszi a válaszod.
(#) birlas hozzászólása Máj 23, 2014 /
 
Sziasztok!

Vettem egy olcsó, egyszerűnek tűnő kapcsolóüzemű tápegységet. Ami 220V-ból csinál 12V-ot. Azt viszont elnéztem, hogy AC-ből AC-t csinál, és szeretném egyenirányítani. A tápegység csak terhelésre kapcsol be, amit nem tudok előidézni az egyenirányító híd után. Előtte kéne valahogy ezt megoldani. Van erre valami ötletetek, mit mivel kössek össze, mit zárjak rövidre?

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2014
(#) theamp válasza birlas hozzászólására (») Máj 23, 2014 /
 
Kéne még infó arról a tápegységről. Valami kép a belsőségekről és hogy mire is akarod használni. Ha az egyenirányító után van a terhelés akkor is megindul.
(#) Ge Lee válasza birlas hozzászólására (») Máj 23, 2014 /
 
Gondolom egyszerű önrezgő táp halogén izzóhoz. Ha néhány W-al leterheled el kell hogy induljon. Ha azt szeretnéd hogy terhelés nélkül is induljon, akkor pedig kell rá egy feszültség visszacsatolás. Megnézed hogy a meghajtó trafón (pici ferritgyűrű) hány menetes tekercsek vannak. Csinálsz rá még egy ugyanolyat, valamint a teljesítménytrafón átfűzöl egy huzalt (1 menetes tekercs), és a kettőt egy 100 ohmos ellenálláson keresztül fázishelyesen összekötöd.
(#) lorylaci válasza birlas hozzászólására (») Máj 23, 2014 /
 
Szerintem ezt felejtsd el, ezek nem erre valók. Ezeknek pont az a feladata, hogy a lhető legolcsóbban és egyszerűbben csökkentsék a feszültséget.
Ha a szekundert egyenirányítod, sok probléma lesz vele. Ha a primer oldalon pufferelsz, majd a szekunder schootkyval egyenirányítod és puffereled, akkor lehet valami, azonban ekkor jó 15-16V-od lesz, és az sem lesz stabil.

Attól függően mi kell nézzél körbe, rengeteg 12V-os kapcsolóüzemű tápegységet lehet kapni, nagoyn olcsón. 12V-nál 1-2A még dugasztáp méretű, a nagyobbak már fémdobozosak. Olcsóbb mint az előbbi halogén előtéttel bajlódni.
(#) havranarpi hozzászólása Máj 25, 2014 /
 
Sziasztok!
Ahogy ajánlottátok kerestem egy Flyback kapcsrajzot és elkezdtem méregetni.
megmértem a tekercsellenállásokat és a rajtuk lévő feszültséget.
A Fet már jó és a tranzisztor is.A kondik háza már nem ráz és újra átmértem az alsó SMD részt.
(#) lorylaci válasza havranarpi hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Ha van szkópod, akkor most az kellene megnézni, hogy a FET source-re van kötve egy sönt. Ha erre rámérsz szkóppal, akkor egy fűrészjelet kell látnod. Ez az első jel arra, hogy beindul az osszcilláció. Egyben ha rövidzár van, akkor az előbbi sönt alapján lévő áram tilt re.
Az általad 2,4 Ohmnak mért tekercs a fő primer tekercs, ennek kell mennie a FET drain-hez. Az általad 0,6 ohmnak mért tekercs a segédtekercs. Ez felel a kvázirezonáns működésért.
(#) havranarpi válasza lorylaci hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
sajnos szkópom nincs
A FET Source -nél nincs sönt ,az a láb a segédtekercs egyik oldalához megy
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) ferci válasza havranarpi hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Nem így kéne fogalmaznod, mert zavaró lehet...
A segédtekercs egyik vége elvileg a negatív tápon van és a negatív tápra csatlakozik a FET source lába direktben ezek szerint.
A drain lábon van 300-320 V?

Tényleg jó lenne, ha visszarajzolnád, mert ki tudja, mitől indul be az oszcilláció, ha nincs source ellenállás...
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) ferci válasza havranarpi hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Próbáld meg ezt a részletet kiegészteni és/vagy korrigálni a TE paneled alapján... mindjárt többet látnánk és tudnánk pontosítani.
(#) JOCO10 hozzászólása Máj 25, 2014 /
 
Sziasztok
Az alábbi linken lévő 5v-os kinai dugasztápot át lehet alakítani 12v kimenetre?
Bővebben: Link
Gondolom a zénert vagy a felette lévő ellenállast kéne változtatni.
Előre is köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) ferci válasza JOCO10 hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Csak nekem nem megy a link?
Egyébként nem valószínű... mégha az áttétel miatt menne is, sokkal nagyobb kitöltés kéne hozzá, amit nem hiszem, hogy elbírna...
Áttekerni, a szekundert kipótolni meg nem tudnád, ill. más gondok jönnánek elő a szórt induktivitás növekedése miatt.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) dara válasza JOCO10 hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Nekem sem megy,de egyébként csak a trafó áttekerésével lehetne meg oldani.
(#) JOCO10 válasza ferci hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Bocsánat javitom Bővebben: Link
(#) ferci válasza JOCO10 hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Szerintem mondj le róla... pár voltot talán tudnál növelni a zener cseréjével... aztán csatt.
Különben pedig mintha azt írnák a rajz alatt, hogy nem is működik...
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) Ge Lee válasza ferci hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
El van rajzolva. A segédtekercsről nem párhuzamos hanem soros RC tag megy a bázisra. Egyébként működik, sőt egy adott terhelésig aránylag stabil is. Valahol nekem is van egy belőle a fiókomban.
(#) _BiG_ válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Bocsi a belevauért, de szerintem nincs elrajzolva, párhuzamos az az RC.

HPIM0602.jpg
    
(#) _BiG_ válasza ferci hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Megnéztem a cikk folytatását és kiderült, hogy gyártási hiba miatt nem működött. A segédtekercs nem érintkezett.
(#) ferci válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Oké... én nem olvastam nagyon bele, de ezek szerint elég kezdetleges hibakeresést folytathatott az illető.
Viszont az eredeti kérdés az 5 >> 12 volt, amihez meg semmi teljesítményadat nincs..
Pl. 5V 600 mA > 12 V 300 mA vagy mégis mennyi.. - mindenesetre tartom a beírtakat, habár nincs kezemben hasonló kütyü...
(#) _BiG_ válasza ferci hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
A cikket végigolvasva látszik, hogy nem rutinos, de a javára legyen mondva, hogy alapos.
Amint írta is, nem számított rá, hogy egy hidegforrasztás az ok és az, hogy a gyártmányokat csak szúrópróbaszerűen ellenőrzik, nem mindegyiket. Ő kifogott egy ellenőrizetlen hibásat.
Azon is vakarózott, hogy a tranzisztornak milyen a lábkiosztása (követi a teljesítménytranyókét, bár TO-92 tokos), na ott kicsit bénázást sejdítek, de azért ne legyünk nagyon szigorúak

Gee Lee-nek van ilyen tápja, őt lehet kérdezni esetleg teljesítményügyileg, ha van türelme ezzel bíbelődni.
Szerintem frekvencianöveléssel esetleg növelhető a feszültség, kérdés, a tranzisztor bírja-e.
Vagy a egyutas egyenirányítást lecserélni graetz-re, a váltóáramú részbe beiktatott méretezett soros kondenzátorral beállítva egy magasabb feszültség (kapacitív osztó).
(#) ferci válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Ja, ez már JOCO10 gondja...
A frekinövelést tuti bírná a tranyó, az a legkevesebb, viszont a trafó kérdéses..
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2014
(#) mmistvan hozzászólása Máj 26, 2014 /
 
Sziasztok ! Ezt a kapcsolást SP barátom kísérletezte ki Íme: Ő smd ellenállásokat használt ezért a 3x270 k ohm. Az IR2153 simán beindul vele. Szóval ilyen nagy értékű ellenállással is beindul az ic. A TR1-nél nemcsak a mag E33 de ez egy sima pc táp trafó áttekerés nélküli. Az "aux" menetek egyszerűen a trafó köré vannak tekerve. A táp a bekapcsolást követően kb 2-3 s alatt indul be s az előtét (R2-R5-R6) a legtöbb topológiával 33 K ohm / 2-4 W ellentétben nem melegszik. A táp amúgy egy plazmahangszóróhoz készült ha azt kérdeznétek minek a szekunder oldalra a fojtó.
Következő: »»   451 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem