Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2388 / 3960
(#) Laca150 válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 15, 2014 /
 
Köszönöm az infót, nem tudtam, hogy gyógyszertárban is kapni....
Bepróbálom az egyik komolyabb gyógyszertárat, hátha adnak nekem üveget.
Gondolom lesz olyan aki tudja mit kell adni.
(#) Primary hozzászólása Szept 17, 2014 /
 
Sztereo jelből szeretnék mono-t. Ha van kicsatoló kondi, akkor elég két ellenállás? Mekkorák legyenek?
(#) Peet19 hozzászólása Szept 17, 2014 /
 
Sziasztok!
Szeretnék csinálni egy zéneres feszültségszabályzót. A mellékletben a rajzom mellé oda írtam az értékeket ahogy kiszámoltam, de nem vagyok benne biztos hogy jól számoltam.
Ha van valakinek egy kis ideje akkor ránézne hogy úgy jó lesz-e?
Ha nem akkor leírnátok nekem a zéneres feszültség szabályozás pontos menetét?
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) BEMcorp hozzászólása Szept 17, 2014 /
 
Üdv!

1,5mm2 sodrott rézvezeték mekkora teljesítménnyel/áramerősséggel terhelhető biztonságosan? DC5V-on.
(#) qvasz2 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Nem csatoltál semmit!
(#) granpa válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
1mm2-re 10A-t enged a szabvány, annyit el is bír rendesen.
(#) qvasz2 válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Goooogle a barátodBővebben: Link
(#) Peet19 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
A melléklet lemaradt.
(#) qvasz2 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
3A-re nem tudsz zéneres stabot csinálni, nem is hiszem, hogy létezik ekkora zéner.
Egy ilyen kapcsolás úgy működik, hogy ha nincs terhelés, akkor az összes áram a zéneren folyik!!
(#) Peet19 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Hát akkor ez nem lesz jó megoldás.
Ellenállásokkal, feszültségosztóval sem jó, mert változó a tápfesz. 12 - 14V között ingadozik.
Hogy lehetne ezt megoldani? Esetleg mégnagyobb áramterheléssel? max. 15A 12V -on
(#) qvasz2 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Ekkora áramot már sokkal inkább kapcsoló üzemű táppal kéne megoldani, de az nagyon nem kezdő kérdés! Keress rá, van több topik is.
De ha a tápod ingadozik, és 12V is lehet, abból igen nehéz lesz stabil 12V-ot csinálni!!
Akkor azt először meg kell emelni egy stepuppal, és utána stabilizálni. A kétszeres átalakítás, dupla veszteség. Át kéne ezt az egészet gondolni!
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2014
(#) BEMcorp válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Köszi, de ez pont nem az amit kerestem, mert tényleg a barátom, de ezt benézi mindig... ezek mind tömör rézvezetékre vonatkoznak. Ha jól sejtem a sodrott és a tömör között van némi különbség, ha nem is sok.

Granpa: Köszi!
(#) qvasz2 válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
DC-nél valóban nem sok, konkrétan semmi
(#) pont válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Miért lenne különbség? A 16A általánosságban jó a 1,5mm2.-hez. Nagyfrekvenciás alkalmazásban van különbség, de általánosságban sokkal nagyobb jelentősége van a vezeték hosszának, meglepően nagy feszültség veszteségek keletkezhetnek még az egyébként megengedett áramok esetén is....
(#) BEMcorp válasza pont hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Értem, köszönöm az infót.
Több kisebb fogyasztó lesz majd egy 5V-os gerincen. Összesen ~14m a teljes hossz, több 'főszálra' gondoltam felosztani, hogy ne vezetéket terheljen.
Elméletileg max 15A lehet a teljes áramfelvétel. De ez szinte kizárt, 5+2 számjegyes 7szegm. LED kijelzőkből álló 'árcédulák' lesznek használva, a 88888Ft kijelzés esetén nem éri el az 500mA-t modulonként, kb 30 modul lesz összesen.
(#) qvasz2 válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Az ilyet úgy célszerű csinálni, hogy nem a stabil 5V-ot húzod ki 15m-re, hanem stabilizálatlan 12V-ot viszel minden modulhoz, és helyben stabIC. Így az sem gáz, ha esik 0,5-1V a madzagon
És a zavarvédelem is sokkal jobb lesz.
(#) BEMcorp válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Hát, a panelok már megvannak, működnek. Zavarokkal nem lesz gond, nincs sok zavarható elektronika rajtuk...a jumpereket nem sok minden fogja megzavarni
(#) qvasz2 válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Á, én valóban másra gondoltam, ez így teljesen jó lesz.
(#) Peet19 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Körül nézek köszi.
(#) Polka1021 hozzászólása Szept 17, 2014 /
 
Üdv! Kezdő vagyok. Van egy ilyen PC Fractal házhoz való fan controller. Fractal Fan Controller A képen nem látszik teljesen a szám a bal sarokban. 041208A1.

Egy ideje nem bírta megforgatni a ventilátort, egyet se (újat se), direkt a nyákról se. A nyákig elér a 12 volt. A nyákon 1 dióda, 1 tranzisztor, 1 potméter, 1 ellenállás van. 1 multiméter (voltmérő, ellenállásmérő, ampermérő) amim van a hiba megtalálásához.

A diódát és a tranzisztort levettem a nyákról. A diódán olvashatatlan a felirat. Talán IN400J.
A tranzisztor NEC D882 PM09.

Az ellenállás 4 színkódú, szürke; narancs; fekete; barna. Egy oldal szerint 83 Ohm 1%. Az ellenállásmérővel viszont 9,7kOhm (lehet nem ismerem fel a színeket?). A nyákon mérve, de gondolom mindegy mert levettem a diódát és a tranzisztort, nincs ventilátor rákötve, etc.
Potméter 0-4,3kOhm-ig állítható. Ugye a 9,7kOhm lehet a helyes, mert ha az ellenállás elromlik, akkor az csak szakadás?

Tudtok tanácsot adni azon kívül, hogy vegyek egy másik kontrollert? Mert már sok variációban kerestem a hibát. A hiba a nyákon van, ezt fogadjuk el ténynek.
Ha jó az ellenállás és a potméter, akkor vagy a dióda vagy a tranzisztor a hibás szerintem, vagy mindkettő. A műszeremmel el tudom dönteni, vagy vegyek mindegyikből és forrasszam vissza az újakat?
(#) nedudgi válasza Polka1021 hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Van egy jó hírem, ellenállást nem kell venni. Ha a színeket jól láttad, akkor a sorrend még lehet téves. Barna, fekete, narancs, ezüst : ez egy mezei 10k ellenállás, a 9,7k mért érték jó lesz. A dióda típusa 1N4007. A tranzisztor NPN, 2D882.
Nem tudjuk, milyen műszered van, mit tud. A tranzisztor és a dióda elvileg multiméterrel bevizsgálható, ha van diódamérő üzemmódja a műszernek.
Én ilyen kütyüt még nem láttam közelről, de feltételezem, hogy a potméter a tranzisztor bázisáramát szabályozza.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2014
(#) Polka1021 válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Nem tudjuk, milyen műszered van, mit tud.
Nincs dióda mérő üzemmód. Köszönöm! Már tudom, mit csináljak.
(#) pont válasza BEMcorp hozzászólására (») Szept 17, 2014 /
 
Valószínűleg nem lesz gond a feszültségeséssel, nekem vannak olyan hétszegmenseseim amik 2,5v-nál még világítanak, úgy is szoktam csökkenteni a fényerejüket, hogy a közös anódhoz annyi diódát kötök sorba amíg a fényerő megfelelő lesz. Lehet Neked is szabályoznod kell valahogy, mert a külső fényviszonyok erősen befolyásolják a láthatóságukat. Innen már "csak" egy lépés, hogy ne jumperekkel, hanem PC-ről gombnyomásra lehessen átárazni...
(#) BEMcorp válasza pont hozzászólására (») Szept 18, 2014 /
 
Ha minden jól megy, szombaton kiderül, hogy mekkora különbségek lesznek a távolság függvényében. Valószínűleg 1mm2 -es vezeték lesz (azt tudok beszerezni emberi áron ennyi idő alatt), és 3 'gerinc' lesz.
(#) ThompsoN hozzászólása Szept 18, 2014 /
 
Sziasztok.

Egy ilyen bistabil relének mennyire lenne gond, ha az 5V nem pont 5V, hanem +-5% között van valahol?
(#) kadarist válasza ThompsoN hozzászólására (») Szept 18, 2014 /
 
Szia!
Semennyire sem gond.
(#) ThompsoN válasza kadarist hozzászólására (») Szept 18, 2014 /
 
Köszönöm. Még annyi, hogy a boltnál 20ms-et írnak átkapcsolási időre. Az adatlap viszont 2ms-t ír. Most akkor melyik az igaz?
(#) Gorbeee hozzászólása Szept 18, 2014 /
 
Sziasztok.

Az lenne a kérdésem, hogy alaplap forrasztáshoz használok Alpha RMA7 Flux Gel-t. Néhány elég apró pont forrasztása miatt vettem illetve forrasztóhuzal használatához, hogy egyszerűbb legyen a folyamat.
Kérdésem az lenne, hogy a flux eltávolításához milyen szert ajánlotok? Olvastam több helyen a tiszta alkoholt, sebbenzint vagy akár az acetonmentes körömlakklemosót. Utóbbit én eléggé furcsálom.

Köszönöm a segítségeteket.

Udv. Gorbeee
(#) kadarist válasza ThompsoN hozzászólására (») Szept 18, 2014 /
 
Én a gyári adatlapnak hiszek.
(#) kadarist válasza Gorbeee hozzászólására (») Szept 18, 2014 /
 
Szia!
Izopropil alkoholt (IPA) használj!
Következő: »»   2388 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem