Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Szia! 24 A terhelésre kicsit kevésnek érzem az 1000 µF-ot.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2014
A szükséges kapacitás a tápegység üzemi frekvenciájától is függ. Transzformátoros, 50Hz tápegységről van szó?
Nem erősítőhöz kell a táp, ebből a szempontból mindegy mekkora kondi van ott. De a 24 A -es terhelésre ami 0,5 ohmot jelent, minek akasztanál párhuzamosan 160 ohmot?
Egyenlőre csak üresen meg a 7W 120 ohm ellenálláson mértem váltakozó feszültséget.
Tolva kb. 1,5-2,5V gyorsan tolva 3V lassan hajtva 5-6V gyorsan tekerve 9,5V. Ellenállás nélkül csak a gyorsnál vettem észre különbséget 10-10,1V
Ha megméred a feszültségeket terheléssel, és anélkül is, egyrészt megkapod, hogy mekkora a legnagyobb feszültség, amivel egyáltalán számolni kell, másrészt ki tudod számítani a generátorod belső ellenállását. Ez jelentősen befolyásolja a generátorodból kivehető max. teljesítményt. Ha egy grafikonban felrajzolod a generátor belső ellenállás változását a haladás sebességének függvényében (nem fontos a korrekt sebesség, jó úgyis ahogy eddíg csináltad), látványosan megmutatja, mit kell csinálnod.
Megmértem, és ezek az adatok. Lassú tolásnál túl gyorsan változik kis sebesség változástól, ezért, mivel nem tudom, hogy egyforma sebességgel tolom-e, nem tudom, hogy a különbség, vagy egyenlőség a sebesség különbség, vagy az ellenállás bekötése miatt van-e. Szerintem vagy nincs különbség, vagy az egészre levetíthető a -0,5V az ellenállás bekötése után. Gyorsan hajtva meg talán vissza is fogott terheléssel, így lehet, hogy akkor se mentem olyan gyorsan. De szerintem ez a -0,5V jellemző az egészre, csak tényleg, ha elkezdem tolni Voltokat változik és ezért nehéz megállapítani, a maximumot egyszerűbb, mert annyit bírtam lejtőn lefelé, annál nem volt nagy sebesség változás, mint egy tolásnál, vagy lassú hajtásnál.
De mit mutat ez meg a skory-féle áramkör, és az anro-s LED-ekkel kapcsolatba?
Igen. Egy 500 VA-es toroid+graetz híd+kondi.
Annyit, hogy nagyjából mekkora teljesítmény áll rendelkezésedre különböző sebességeknál. A LED -es áramkörödnek állandó a teljesítmény felvétele, megállapíthatod, hogy milyen legkisebb sebességet kell tekerned, hogy világítsanak. Azt is megállapíthatod, hogy ennél a min sebességnél elegendő feszültség áll-e rendelkezésre, mert ha nem, akkor feszültség emelő konvertert is kell használnod, vagy olyan áramgenerátort, ami a feszültségemelést is elvégzi.
És akkor minek rá a böhöm kondi? Ha semmit sem teszel rá, akkor legfeljebb 100 Hz -el villog, azt meg ember úgy sem látja.
Idézet: „Nem erősítőhöz kell a táp, ebből a szempontból mindegy mekkora kondi van ott.” Ezt kifejtenéd? Nem értem miért mindegy, hogy mekkora a puffer.
Miért is kell egy egyenirányítóra puffer kondi? Erre a feladatra miét lenne szükség abszolút síma, brummentes tápra?
Nem tudom, lehet ezért kérdezek pont itt...
De hogy? Mennyit? Az az áramkör alapból feszültségkétszerező, nagy sebességen pedig átkapcsolható csak egyenitányítóvá.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2014
A kérdés ugyan költői, meg is válaszoltam az előzőekben, de némi logikával, és utánolvasással magad is rájöhettél volna.
Hello
Az lenne a kérdésem, hogy 0,1mm-es forraszto huzal 1 méter az hány gramm?
Készíthető olyan DC/DC konverter, ami igen széles bemeneti feszültség tartományban állandó kimeneti feszültséget ad, meglehetősen jó hatásfokkal. Akkor nélkülözhető az átkapcsolás, aminek elfelejtése végzetes lehet a LED -ek számára.
Nem jó a váltakozó feszültséges mérés, mert a multiméterek nem tekinthetők hitelesnek 50Hz-es szinuszos mérésen kívül. Ezért mutattam azt az egyenáramú összeállítást egyenirányítóval, pufferrel, terheléssel. A kapcsolóüzemű LED-meghajtást javasoltam már az elején, ami egy biztonságos megoldást jelent a LED-jeidnek.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2014
Próbáltam utánaolvasni, de led tápnak mindenhol a stabil 12 V-ot szolgáltató méregdrága kapcsolóüzemű tápokat javasolják, persze indoklás nélkül, lehet csak üzleti megfontolásból, de a lényeg, hogy sehol sem láttam sima trafós tápot ledek meghajtására.
Ahogy ott az utolsó előttinél olvastam, az az átkapcsolás nem ad sok pluszt csak leválasztja a kétszerező diódákat.
Azok a tápok rendszerint azért méregdrágák, mert eléggé jó hatásfokkal üzemelnek. Mondjuk LEDszalaggal kapcsolatban hatásfokról beszélni elég komikus, bár legalább a nyele megmaradt a fejszének. A LEDszalag kapásból bukja a felvett teljesítmény negyedét, erre még egy lapáttal rátesz az alacsony hatásfokú, kis teljesítményű LED, az egésznek a transzformátoros táp, Graetz-híddal megadja a kegyelemdöfést.
Ha jól tudom, a LED szalagban a LED -ek előtt van áramkorlátozás, ezért egyszerűen táplálható egy megfelelő terhelhetőségű feszültség forrásból. Egy trafó elkészítése meglehetősen drága, és súlyos dolog, sorozatgyártásban könnyebb, egyszerűbb egy kapcsolóüzemű tápot elkészíteni, ráadásul súlyban is könnyebb. Nem véletlenül a számítógépeknek sincs trafós tápegységük.
De esetedben ennek nincs jelentősége, ha rendelkezésre áll egy megfelelő teljesítményű transzformátor. Mivel a tápok gyárilag általános felhasználásra készülnek, a specifikációjuk elég szigorú követelményeket kell hogy kielégítsenek, pl. a kimenet feszültség stabilitása, vagy épp a zajossága szempontjából. A kimenet zajossága, (puffer, és szűrőkondik) fontos egy érzékeny eszköz (erősítő, számítógép stb,) számára, de egy LED szalag erre nem érzékeny, sőt még a kimeneti feszültség ingadozásaira sem. Erre a célra megfelel a legegyszerűbb, megfelelő terhelhetőségű táp is, karácsony után úgyis szétszeded.
Tolva 0,5-2V gyorsan tolva 2,5V lassan hajtva 3-4V gyorsan tekerve 6,5V a 120 ohm -al, diódákkal, 2200µF-al.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2014
Ez eléggé gyenge. Mindenképpen step-up konverteres megoldás kell, ha látni is akarsz. Neked is agygenerátoros biciklid van?
Kötöttél mát rá 3W-os fehér LED-et? Kíváncsiságból kapcsolj rá egyet egy Graetz-hídon keresztül és lassan kezdd el hajtani a bicajt.
Sziasztok!
Én egy olyan belső akkumulátorról táplált áramkörön gondolkozok, amit egy külső, cserélhető, CR2450-es elemmel lehet tölteni. A kérdésem annyi lenne, hogy a mellékelt ábrán látható elrendezés alapvetően jó-e, illetve hogy milyen akkumulátort lenne érdemes használni a két AAA méretű akksi helyén? A cél az, hogy egy 3,3V-ról hajtott, max. 50 mA-es fogyasztású áramkör folyamatosan működjön, csak a CR2450-es elemet lehet cserélni, hálózati feszültség nem áll rendelkezésre. (A DC-DC Step-up konverterhez tartozú többi passzív elemet az egyszerűség kedvéért hagytam ki a rajzból.) Segítségeteket előre is köszönöm!
Köszönöm! Így már teljes a kép.
Idézet: „Egy trafó elkészítése meglehetősen drága, és súlyos dolog, sorozatgyártásban könnyebb, egyszerűbb egy kapcsolóüzemű tápot elkészíteni, ráadásul súlyban is könnyebb.” Amikor nézegettem a tápokat azt írták, hogy a ráírt áramerősség max 80%-ával lehet terhelni biztonságosan. Eredetileg több ledszalagot akartam, de épp nem kaptam. Tehát 40A-es táp kellett volna ami majdnem 50 ropi egy normális (nem kínai ebay-es). Az 500 VA-es toroidot hivatalosan számlára megvettem 16-ért.
Múltkor közvetlen kötöttem rá 6 0,5W-osat. Kézzel pörgettem, lassúnál semmi nem volt, gyorsabb pörgetésnél sem világított szerintem teljes fényerővel. De most akkor még annyit se ad le a dinamó amennyi rá van írva, közbe meg még ráírják, hogy jobb hatásfokú mint a sima? Most meg próbáljam meg rátenni egyenirányítás után, vagy kiég vagy nem alapon?
Nem igazán jó az összehasonlításod. Mire a 16 e ért megvásárolt trafódból előállítod ugyanazzal a kimeneti jellemzőkkel bíró tápegységet, biztos drágább lesz.
Kezdd lassan hajtani, mert egy 3W-os fehér LED még 2-3V-on nem nyit ki. 5-6V-nál kezd el áram folyni rajta, aztán úgyis meglátod, hogy milyen fényt ad. Az a 12V-os modul nem csoda, hogy nem adott elég fényt, ha a generátorod csak 6V-os.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2014
|
Bejelentkezés
Hirdetés |