Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
De, természetesen helyettesíthető, de gondolom, hogy ő arra gondolt, hogy felsorolunk 10 féle csövet, amit simán berakhat. De valószínűleg rosszul gondolom. És azt is rosszul gondolom, és nem bántásból, hogy ilyen fokú kezdőség esetén, ne ilyennel kezdjen.
EL504, PL504, EL500, PL500 belemegy helyette, persze a fűtésre figyelni kell!
Párba leginkább egyféléből szoktunk válogatni, erre azért figyelj! Sőt, jó az E/PL509, vagy 519 is, vagy az orosz 6P45C, de ezeket nagyobb teljesítményre tervezték, kár lenne őket "elpazarolni", erre a 15-20W-ra. E/PL36 mehet helyette, de ha van pénzed, építhetsz EL34-gyel erősítőt, vagy EL84-eseket duplázva, vagy 6P3Sz-szel/ 6L6-tal.... Rengeteg lehetőség van, hadd ne soroljam fel mindet. Persze nem direkt ebbe a kapcsolásba jók az előbb felsorolt csövek, de keresni Te is tudsz, ha találsz valamit, azért szúrd ide, hogy mit szólunk hozzá.
Építs egy 10-15W-os PP csöves erősítőt. 6P14 + 6N2P orosz csövekkel. Tele van a net ilyen kapcsolásokkal...
Itt tartok.Még egyetlen EL84 alapokon nyugvó megvalósítás hiányzik - Baby Huey.
A csöves tápok, stabok következnek még. Sokan hiányolták, milyen sok ideje ügyködök a csöves erősítőkön és sehol semmi. Most van egy kis időm...Ezek itt konkrétak - PP-k, trióda, pentóda és egyéb.
Ez is megvolna. Még ellenőrzöm, aztán megy a szalagra...
Single-endben van inkább létjogosultsága.Ezt írtam.Léteznek ellenütemű rajzok is,persze,Sípos Gyula is közölt ilyet a rádiótechnikában.De kisebb számban.PP-ben kevésbé jönnek ki az előnyök.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2015
Fekete-fehér csöves tv képkimenő vasmagja jó lehet hangkimenőnek? Valakinek ezzel tapasztalata?
Ha áttekered a képkimenőt, akkor biztosan jó, már csináltuk.
Nem jó, inkább küldd el nekem!
Viccet félre téve, én sokra tartom ezeket a vasakat, vannak nagyon jó minőségűek, és egy PCL86, vagy EL84 kaliberű SE erősítőt bőven kiszolgálnak. Nekem volt egy tervem, miszerint pcl84 PP kimenőt csinálok belőlük, de eddig semmi nem lett belőle. Ha tudnék többet szerezni belőle.. Sajnos már nem olyan gyakori dolgok ezek.
Na reszeltem egy kicsit megint a kis csöves dobozán , még rengeteg meló lesz vele , gyakorlatilag szerkezet kész .
A fa oldalak holnap elkészülnek meg aztán lehet majd festeni , pácolni meg miegymás. Több kép
... és hol maradnak a kiálló, kötelező csavarfejek a platóról?
Ügyes, gratula!
Csavarfejek ?
Ezt itt ebben a formában nem értem hisz mi az hogy kötelező ? . A külső látványát és a csavarok létjogosultságát mindig az adott szerkezet megjelenésétől teszem függővé ! A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2015
Nincs valakinek egy EL84 SE-hez való (5,2k / 4-8ohm) kimenő méretezése SM65 vasra? Ha valakinél van CHZ-féle méretezés, az lenne legjobb, de a többi is érdekel!
Persze, én is így szoktam a szükségből erényt kovácsolni! Nem volt csavarod és kész...
Így néz ki, ahol fussa mindenre: Csavaros a csavaros a... A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2015
Ez már kicsit túl csavarosra sikerült. Főleg az elején az a négy csavar csavar még egyet rajta. Vajon nem volt-e anyátlan, aki összerakta?
Nem kötekedni akarok.., de attól tartok, valamit keversz. A "bennemaradó" páratlan harmonikusnak semmi értelme, hiszen az ellenütemű kapcsolástechnika kizárólag a páros felharmonikusokra (k2, k4,...) van hatással. Torzítás-karakterisztikával tehát nem sikerült megideologizálni a PP "fölényét". Az ellenütemű és együtemű végfok egyaránt lehet kiváló, ám egy klasszikus triódás SE-vel sokkal-sokkal több a macera. A hiányzó vagy minimális átfogó neg. visszacsatolás miatt minden alkatrész sajáthangja (még hogy csak a hangszóró szól) 100%-osan befolyásolja a végeredményt, a kimenőtrafóról nem is beszélve...
Idézet: „Hidd el,tucatnyi SE-kapcsolást építettem meg.(és dupla ennyi PP-t) Soha,egyetlen esetben sem volt nyerő a pentódás üzem. zavaros,ködös,definiálatlan hangképeket kaptam,a ki nem oltódó torzítást hosszabb távon pedig nem lehet nem-észrevenni” Aha, így már értem, hová szeretnél kilyukadni. Hááát... először is, jellemzően hány dB negatív visszacsatolást alkalmaztál a pentódás SE, és jellemzően mekkorát a pentódás PP végfokokban? Idézet: „A "bennemaradó" páratlan harmonikusnak semmi értelme, hiszen az ellenütemű kapcsolástechnika kizárólag a páros felharmonikusokra (k2, k4,...)” Már miért ne lenne értelme? A bent maradó 3. páratlan harmonikus, ami nem ejtődik ki, még ellenütemben sem, keménnyé teszi a hangzást, és sajnos disszonáns, viszont cserébe jó a hatásfoka. Idézet: „nem ejtődik ki, még ellenütemben sem, keménnyé teszi a hangzást” Dehát azt írta, hogy ellenütemben jól szóltak ugyanazok a pentódák...
Lehet, hogy jobban szóltak. Azt sem, ezt sem hallottuk. Csövek, kimenők, felépítés, hangszórók stb., ezek is meghatározó tényezők. Ettől ez még tény marad. Nem hiába mondják azt sem, hogy egy adott erősítőt több hangsugárzón is ki kell próbálni, meglepőek lehetnek a végeredmények.
cirokl picasa web album
A Tiedben nem Pacsirta trafók vannak? 7K-s kimenőt találtam a PCL86SE-nél, de nekem 5,2 kéne. Igaz, az alapján vissza tudom számolni.
Igy igaz ott megvan és könnyedén visszaszámolod ,de miért is kell 5,2k?
EL84 SE Plachtovics
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2015
Az adatlapok mind ezt az ellenállást írják, de lehet, hogy nekem a 7k is jó lenne, az adatlapban példaként megadottnál nagyobb tápfeszről járatnám a csöveket (300V), és kisebb anódárammal.
A Tied 8ohmra illeszt, ugye? Egyébként sehogy sem jön ki pontosan ez a trafó, a menetszámok szerint áttétel 32-re jön ki, az impedanciákból számolva meg 29,6, nem tűnik nagynak, de visszaszorozva az áttételt, a primer menetszámban már többszáz menetes eltérések vannak.
"Konstrukciójából kifolyólag a pentóda főleg páratlan fokszámú torzítási harmonikusokat termel,és ezeket a hallásunk nagyon nem szereti.PP-üzemben ezek majdnem hiba nélkül kioltódnak az ellenfázisú vezérlés folyományaként.De SE-üzemben NEM,mivel nics "mihez képest"
Ha Téged nem zavar az együtemben "bennemaradó"páratlan harmonikus,hát hallgasd nyugodtan,én-köszönöm szépen-de nem kérek belőle. Ettem már ilyet,de nem ízlett..." Nos, a páratlan fokszámú harmonikusok nem oltódnak ki PP erősítőnél, tehát ott is bent maradnak, akárcsak az SE-nél. "És ha alaposan körülnézel, sok hangfrekis triódás kapcsolás fellelhető,nyilván ezeknek is single-end üzemben van inkább létjogosultságuk." Fordítva kell a dolgot megközelíteni. Klasszikus nézet: mivel a triódák főleg páros fokszámú torzításokat termelnek, elsősorban PP erősítőkben lehet kihasználni ezt a tulajdonságukat, mert ott még ezek is kioltódnak, igen kicsi torzítás érhető el (míg a pentódáknál a páratlan a domináns, ahogy említetted is). Az, hogy mégsem nevezhető elterjedtnek a triódás PP, az a rossz hatásfok, nehezebb kivezérelhetőség miatt van (ez persze SE esetén is megvan). Triódás SE erősítőknél a fül számára barátságosabb páros harmonikusok, pentódánál a barátságtalanabb páratlan harmonikusok dominálnak. A triódás PP torzítása kisebb lesz, mert páratlan harmonikusból eleve kevesebbet termel (mint a pentóda), a páros meg kioldódik. Pentódás PP azért nagyobb torzítású, mert a pentóda főleg páratlan felharmonikusokat termel, amik viszont nem oltódnak ki...,hogy törne el a lábuk.
Nem is láttam, hogy írtál, köszi!
Szia! A 7K kimenő jó lenne például EBL21-hez.
Ha 280V anódfesszel és 40mA árammal számolok, az pont 7k, egy arra jutottam, hogy jó lesz hozzá. Mellesleg 11,2W anóddisszipáció, ami bőven belefér az EL84 határaiba.
Ez egy régi terv, de úgy döntöttem, hogy most végre megcsinálom. Miután befejeztem a mostaniakat.
Ha van katód ellenállásod és a kimenő DCR-je is néhányszor 10 Ohm, akkor még feljebb is mehetsz a táppal. Most csak a csővel számoltál.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |