Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Lapozás: OK   73 / 91
(#) morgo válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Szép lett! Hogy a hangjával is meg vagy elégedve, az külön öröm, igazolja azt a meglátásomat, hogy nem rossz IC ez, sokak állításával ellentétben nem zajos, és nem túlzottan igényes az áramköri kialakításra. Persze ez nagy mértékben függ a felhasznált alkatrészektől is. Persze nem High-End kategória, de ahogy írod általános felhasználásra valóban jó választás.
(#) pjg válasza morgo hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Quadhoz ajánljátok?
(#) Alkotó válasza pjg hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
Erre nem lehet válaszolni.

Egy jó láncnak (minőségi hanganyag, jó lejátszó, jó erősítő, és az igényekhez választott hangszóró) nincs szükséges a frekvencia menet felborítására.

Egészen más a helyzet, ha olyasmit is hallani szeretnél, ami valójában nincs jelen. Akár a forrás igénytelensége, akár a lánc hibája, akár a béna hangszóró miatt előfordulhat az a helyzet, mikor megoldást kell találni a hiányzó sáv "beemelésére" vagy mondjuk a túlzott bühögés "kivágására". Ilyenkor lehet jó választás egy hangszínszabályzó.

Ennek az áramkörnek elvitathatatlan előnye vannak.
- Pl. egyenfeszültség vezérelt a szabályozás, ezért e legegyszerűbb lineáris és egypályás potival is recsegésmentes, és kiváló együtt-futású szabályozás érhető el.
- Életszerű a hangerőszabályozás. Nem ugrik hirtelen a szint, kis hangerőn nagyon finom a beállítás, majd ahogy nő a hangerő egyre nagyobb szintváltozás tartozik az elforduláshoz.
- Nagyon jó a sikeres utánépítés esélye.
- Ráadásul még erősítése is van a fokozatnak, meg még balansz szabályozást is kínál, sőt akár loudnes is kapcsolható.
(#) pjg válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 17, 2014 /
 
2 db. HS280-am van kiegészítve egy HS500 mélysugárzóból készített szubbasszus kockával, ami kb. 90 literes. A 280-akat QUAD hajtja meg, a szubbasszust TDA amegfelelő szűrővel 200Hz alatt. Ez lenne az előfok és CD minőségű a forrás anyag. Előfordul még gyengébb hanganyag TV - házimozi.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2014
(#) jzsee válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 21, 2014 /
 
Szia. Engem az érdekelne, hogy a tápban azaz 1 ohm-os ellenállás miért jó? Miben segít? Illetve a teljesítménye, mert azt látom, hogy nem sima fél wattos ellenállás. Válaszod előre is köszönöm.
(#) palp hozzászólása Dec 22, 2014 /
 
Sziasztok!
Okoz valami problémát, ha a 47 kOhm poti helyett 50 kOhm lesz felhasználva? (Ezt kaptam)
Köszi
(#) qvasz2 válasza palp hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
Természetesen NEM!
(#) palp válasza qvasz2 hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
Megköszöntem a gyors választ!
(#) Alkotó válasza jzsee hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
Nem tudom a hatásmechanizmusát. Ez egy C+RC tag, és sok helyen használják ahol viszonylag állandó az áram, és kimondott cél a a precízen szűrt tápfeszültség. Valahol már volt erről szó, ahol szokás szerint megölték egymást a csevegők, ezért a saját gondolatommal most nem untatlak erről. Jól működik, többször alkalmaztam már.
A teljesítmény itt most nem lényeges. A panelterven egy 2W-os fémréteg ellenállás is elfér, ami akkor lehet hasznos, ha jelentősen nagyobb a tápfesz, és a feszültségosztó hatást is ki akarod használni egy nagyobb értékű ellenállással.
Ha feltételezünk egy 70 mA-es áramot, akkor az ellenálláson 70 mV fog esni. Ezek szorzata 4,9 mW, amitől biztosan nem lesz meleg egy 0,6W-os 1R sem.
(#) jzsee válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
Köszönöm szépen a választ.
(#) pjg válasza jzsee hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
A két elkó és az ellenállás Pí szűrőt alkot. Az 50Hz-es brummot nyomja el.
Régen a csöves technikában mindenütt alkalmazták. Az ellenállás helyett jobb lenne egy pár Henry-s fojtótekercs.
Volt olyan rádióm, ahol ez a fojtótekercs egyben a hangszóró mágnese volt. Állandó mágnes helyett tekercs.
(#) palp hozzászólása Dec 31, 2014 /
 
Sziasztok!
Először is BÚÉK mindenkinek. Megépítettem az alábbi kapcsolást. A problémám az, hogy mintha a magas hangokat jobban kiemelné és úgy tűnik nem szabályoz a magas tartományban. Egyébként elsőre indult a többi funkció működik. PC hangkártyáról ment sztereó TDA 7294-s végfokkal ami előtte hibátlanul működött.
Köszi
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) reloop válasza palp hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Szia! Nézd meg eljut-e a P3-mal szabályozott feszültség az IC 4-es lábra. Lehet a poti hibája, vagy elfelejtetted berakni az átkötést.
(#) palp válasza reloop hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Szia!
Köszi a sokadik segítségedet. Megnézem.
Boldog Újévet!
(#) Alkotó válasza palp hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Ha csak a magassal van gond, és a poti által osztott 5V szépen szabályozhatóan eljut a 4-es lábra (ahogy Reloop javasolta), akkor még megnézheted a C12, C13 kondi értékét, mert ha ezekkel elcsúszol mondjuk egy nagyságrendet, akkor az alapvetően megváltoztatja a szabályzási karakterisztikát.
(#) palp válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Köszi
(#) palp válasza palp hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Hát most jobban meghallgatva az egyik oldalon a basszus hiányzik de már vizsgálom. Most tudtam előhámozni a készüléket. Természetesen estétől vizsgázna . Ha megcserélem a hangfalakat akkor a másik oldalnál jelentkezik.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
(#) palp hozzászólása Jan 2, 2015 /
 
Köszönöm a segítséget Reloop és Alkotó kollégáknak. Átvilágítottam ismét a nyáklapot és C12-nél volt egy hajszálvékony fólia átvezetés, alig vettem észre. Eltávolítottam és remekül szól. Szilveszterkor kénytelen voltam direktbe kötni az erősítőt, de így sem csalódtam benne.
Még egyszer köszönöm és utólag BÚÉK mindenkinek.
(#) pjg válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Köszi a választ.
A kimenetre egy Quad405-öt, egy fejhallgató erősítőt és egy szubbasszus szűrőt szeretnék kötni.
Kell e valami elválasztás, vagy illesztés. Úgy látom az LM-nek kb. 20 Ohm a kimenő ellenállása.
(#) Helios hozzászólása Jan 26, 2015 /
 
Üdv!

A "balance" potméter az lineáris vagy logaritmikus? (Azt tudom hogy a "bass", "treble", és "volume" lineáris... de ez nem jut eszembe hogy milyen.) Előre is köszi.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Mind lineáris.
(#) Justo hozzászólása Feb 1, 2015 /
 
@reloop
Az alábbi potmétert használom.
Beállítottam 25Kohm-ra a potmétert és testhez képest 3,2V-ot mértem.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2015
(#) reloop válasza Justo hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Ez teljesen rendbenlévő úgy a poti, mind a diódák tekintetében. Pontosítva a hibát: a potenciométer első fél fordulata milyen hatást gyakorol most a hangerőre? A kivezérlésjező majd egy másik kérdés lesz.
(#) Justo válasza reloop hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Az első "fél" fordulat nem szabályozza a hangerőt nagyon halkan szól a zene, ezt túllépve kezdődik el a hangosítás és a kivezérlésjelzés is. Amit még elfelejtettem megírni és gondolom fontos, ne haragudj, hogy csak most jutott eszembe de a dióda beforrasztás után hangfallal nem tudtam kipróbálni mert nekem jelenleg még nincs, és a kivezérlésjelzőre hagyakoztam, hogy ismét csak fél fordulat után kezd el jelezni.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2015
(#) reloop válasza Justo hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Mellékelem az adatlap ide vonatkozó részletét.
A 3,2V-tól kialakuló -20dB elnyomás pontos megfelelője annak mikor egy hagyományos, jel útjában elhelyezett logaritmikus potenciométert félállásba tekerünk.
Itt említem meg, a két dióda beiktatásával a poti pálya egynegyedét kitevő -60dB alatti tartományt ugrottuk át, mivel azt egyöntetűen némának érzékeljük.
Először nézzük meg ebből a 3,2V-ból mennyi érkezik meg az LM1036 12-es lábára! A mérés ismét testhez képest végzendő.

Hangerő.gif
    
(#) Justo válasza reloop hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Az ic 12-es lábán 3,2V-ot mértem.
(#) reloop válasza Justo hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
Már csak a jel elégsége a kérdés. A hangerő poti teljes elforgatásával azért maradéktalanul ki tudod vezérelni az erősítődet? Ha így lenne, akkor csak az LM1036 helytelen működésére tudok következtetni.
(#) Justo válasza reloop hozzászólására (») Feb 1, 2015 /
 
A tesztelés során (Reflex R300 hangfalpár) a clip jelzésnél is még szépen, torzítás mentesen szólt a zene, a jelzés utáni további hangerőadásnál kezdett torzítani. Sajnos oszcilloszkópom nincs. Van egy plusz LM1036-os IC-m, de sajnos csak már holnap tudom kicserélni (ic foglalatban van), mert dolgozni kellett mennem. Köszönöm az eddigi segítséget, holnap jelentkezem.
(#) Justo válasza Justo hozzászólására (») Feb 2, 2015 /
 
Hello! Kicseréltem az IC-t semmi változás, nem probléma így is működik. Köszönöm a segítséget.
(#) reloop válasza Justo hozzászólására (») Feb 2, 2015 /
 
Sajnálom, minden eddigi tapasztalattal szembe megy.
Szerk.: a diódák számának növelésével természetesen kedvedre módosíthatod a szabályozási tartományt.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2015
Következő: »»   73 / 91
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem