Fórum témák
» Több friss téma |
300MHz-en már nagyon nehéz mérni, fáziseltérés mérők meg analógok vannak, ami "real-time"
A GHz-eket meg meghagyom az Agilentnek Meg lehetne csinálni akár azt is, de...... sz.ted egyszerűbb lenne mint a fázisos? 60-100MHz-en eltotyogó FPGA+uController az simán van (az asztalomon lévő elvileg viszi), és ha ennyivel mérjük egy darabig a két jelszintet mondjuk 16 biten az már talán elég lehet az eltérés normális becslésére.... De pill, és utánaszámolok (bakker...ezt még ki sem számoltam, hogy az asztalokon lévő cuccok viszik-e...)
Szia!
szerinted érdemes házilag cinálni? gondolj bele A kinai vacakot veszed X ért Én a kiskereskedésben ugyanezt 60X-os áron ha sokat rendelek 100,,,1000 db. a 3500 Ft-os távvezérlő vevőt megtudom csinálni ingyen munkadijjal is 15000 Ft-ból... a hullámalaknak semmi köze a terjedéshez------fázistorzitást meg a tereptárgyak +visszaverődések okozzák. AZ antenna nyilásszöget / csóválást adás/vétel kapcolást a lokátor technikából lesd el.
Mármint adó-vevőt érdemes-e házilag gondolom...
Hát... Egyet mondok! NEM De nem nagyon találtam olyant, ami szinuszhullámot ad, meg azt is vesz, na meg ha találok egy készet akkor sem értem, hogy hogy lehetne jobbá tenni. Mármint hogy pontosabb legyen. Ezért gondoltam valaki csinál egyet, aztán ha nem jó, akkor majd továbbfejlesztgeti Meg sajna én nem találtam olyant, amelyiknek állítható a bemeneti jele és az adási freki is. Legalábbis... Igazából nem is nagyon kerestem De ha te tudsz/ti tudtok ilyen linkeket, akkor várom!! Régebben próbálkoztam adó építésével, mindenki azt írta róla, hogy frankón elvisz 200-300m-eket, szal köszi a kapcsolást, nekem meg már 100-on is rendesen zajos volt.... Tehát maradok a digitális elektronika, mikrokontrollerek meg az FPGA-knál
Szia !
az adók nagy része szinusszal megy ....a vevő meg nem tudja mit vesz ---ha a freki egyezik--majd a jelfeldolgozás dönti el.....pontosabbá --jobbá tenni hát nem igy megy --- adott határpkat nem lehet átlépni...házilag meg főképpen.. az összes amatőr célú vevő bemeneti jele -érzékenysége--vételi frekije állitható .. a távolság reletiv : MERT a hatótáv ----FÜGG : AZ ADÓ TELJESITMÉNYTÓL-----KÁBEL VESZTESÉG ---ANTENNA NYERESÉG ---IRÁNYITOTTSÁGA.... vételi oldalon:IRÁNYITOTTSÁG --TEREPTÁRGYAK ANTENNA NYERESÉG --KÁBELVESZTESÉG --VEVŐÉRZÉKENYSÉG/ JEL-ZAJ VISZONY... a vett zaj természetes --digitálisbn is ----ott nagyobb gond.! műszereid vannak szignál- Wobler -spektrum analizátor ?A vételi frekire..! !
Szia !
kicsit másképpen látom a 433 mhz es adót nem illik 35,,40 Mhz-el modulálni... nagy lesz a saját torzitása is. A vevő sávszélességébe sem fér bele---vagy érzéketlen lessz..! régen 10X arányt irtak F vivő/ f mod ra -- de betartották a 20,,,,,,,,,30X -t a szuper vevő nagy torzitást ad---a szupreg jobb---de ide egyenes vevő kéne--- teljes érzéketlenség.... V. a régi katonai megoldások többszörös frekin. PLL+ kristály oszci a mérések átlagolásávsa ---- 6-10 m*3 térfogatban..
Spektrum analizátort labviewben raktam össze hozzá.
Van Fgv generátor, meg analóg+digitális oszcilloszkóp. Nem olcsó darabok... Csak nem mindent tudok állandóan használni, mert igazából nem az enyém, hanem csak én is használhatom. (Nekem erre még nem volt 2 millám). Én úgy tudom, hogy ha több mint 2x-es a vivő, akkor a vitt jel már visszaállítható, de nem is én akarom megmondani előre, hogy mik legyenek a frekik. Én szeretném ezt tőletek hallani Ha úgy érzed, hogy szükséges, akkor küldök valami részletesebb leírást a felhasználásról. Csak lenne már valami adó vevő a kezemben, vagy valami ígéretféle... :S:S
Hi!
Nem akarok kötözködni, de a GPS pontossága épp abban rejlik és szinte csak ezen múlik, hogy milyen pontoson tudsz időt mérni, és szinte csak ettől függ. Például ha a műholdakon lévő atomórákba nem kalkulálják bele, hogy a spec. relativitáselmélet szerint lassabban járnak akkor a GPS napi 2km-t tévedne. A relativitáselmélet, ha valaki meg akar győződni róla hivatalosabb forrásból: spec.rel.elm.
Üdv mindenkinek!
Igazából jó volna tudni, hogy milyen környezetben, milyen távolságra kéne hogy működjön a távolságmérés. Az epületen belüli távolságméréshez (indoor) tudnék hozzászólni, azon belül is ami nem radar elvű, tehát van adó/vevő páros. Na most indoor esetben, a rádióhullámok terjedése igen sok úton megy, ide-oda reflektálódik a falakról/tárgyakról, és ezek persze különböző csillapítást is szenvednek interferálódnak. Egy sima szinusz jellel nem sokra mész. Ezért (a radarokhoz hasonlóan) modulálatlan jelet alkalmaznak, amit ma már meg is enged az NHH is, az úgynevezett extra széles sávban (UWB). Itt van néhány link: (1)http://www.aetherwire.com/CDROM/General/AWL/pi95reportmainframe.html -- egy megvalósított projekt, UWB helymeghatározó chipekkel. Régi, nemtom hogy lehet-e azóta kapni a chipet, de a dokumentáció hasznos. (2) http://www.ubisense.net/content/13.html -- egy jelenleg is működő ipari megvalósítás. Namost ha nem kell ilyen körülményekhez alkalmazkodni, hanem mondjuk van két egymással szembe fordított tölcsérantennád, akkor igencsak leegyszerűsödik a probléma, ehhez sztem tudsz magad is adó/vevőt építeni. UI: melyik egyetem?
Kb. 1x1 km-es terep, ahol fák, aljnövényzet lehet zavaró, ált városoktól távol szal kicsit kevesebb a zavarás.
Előfordulhat épületen belüli használat is, de ekkor a 100x100 m már elég. Nem minden freki reflektálódik mindenen. Vannak olyan vivőfrekik, amik simán átmennek a falakon, növényzeten, csak elhanyagolható reflekt van, így az interferencia is kicsi. még nem néztem meg a linkeket, de rajta vagyok!
bocsánat a nagyon késői válaszért...
erről van szó! elemezgettem, fordítgattam... igen! megpróbálom köszi!
Üdv kzmk!
Örülök ennek a régi hozzászólásnak, bár az első link az már elhalálozott. A második az hasznos volt. Kérdezném, hogy valós idejű helymeghatározásban (akár tagolt) kültéren, és 100-200 m-es távolságon, tud-e valaki olyan megoldást, ami 1-2 cm pontosságot biztosítana. Ultrahang persze kilőve. Egy helyen találtam ezt a leírást a linken a Wimax (IEEE 802.16), ott néhány cm pontosságot emlegetnek. Össze lehet ilyet ütni házilag? Bővebben: Link
Lézeres távolságmérérs?
Hogy ilyet összerakj nem az anyagi vonzata nagy, hanem az idő elképesztő méretet ölt. Akkor is kérséges a siker. Ha sűrgősen kell vegyél egyet és mellette fejleszhetsz másikat.
Azért 200 m -es hatótávú laseres távmérő nem 20 forint.....
köszi, képben van a lézer is, de azt másra fogom használni. Itt most a 3 dimenziós helymeghatározás kell. Ha nincs meg a rálátás akár egy irányban, (és a felhasználás miatt ez a helyzet ) a akkor bukott a lézeres történet.
Hi amather86!
Megkérdezhetem, hogy végül is összejött-e a dolog? Úgy néz ki nekem is erre lenne szükségem.
Szia!
30-100cm pontosan mérek távolságot oszcilloszkóppal, fgv.generátorral. Most ilyesmivel próbálkozunk: http://www.olimex.com/dev/index.html A szűk keresztmetszet sajnos a rádió, amihez nem értek
A 30 cm az már sok. Egyébként a sima Wifi-s RTLS rendszerek is tudnak 15 centis pontosságot. Nekem egy játékhoz kellene, ami maga se nagyon van 30 cm... Azt kéne 1-2 cm pontosan pozicionálni akármilyen terepen, akár úgy is, hogy közé esik egy-egy fal. Ez a nagy helyzet. Hiszem, hogy működhet a dolog.
sziasztok newen vagyok!
úgy látom jó szakemberek vannak itt, és talán tudnátok megoldást találni az én problémámra is. Hogy legyen egy kis ösztönzés fizetnék is érte az elkészítésért plusz magáért az eszközért is. Itt a probléma: kb. 20-25 cm-ről kell a tárgy távolságát megmérni és azt nem egy kijelzőn hanem egy felskálázott mozgó rúdon jelenjen meg. Tehát ha a tárgy 5 cm-re van akkor a mozgó rúd is 5 cm-en álljon. Ha valakit érdekel írjon rám a newen01@freemail.hu-ra. a többit majd megbeszéljük azzal akit érdekel.
Sziasztok!
Távolságot szeretnék mérni mikrokontrollerrel (Arduino). Én tejesen más megoldáson gondolkoztam mint amiről eddig a témában szó volt. A jel erősségéből kilehetne számolni a távolságot (pl:csatolt kapcsolási rajzok). Az adón is és a vevőn is kvarcokat kellene használni (20-30Mhz körül), több kapcsolást akarok egymást mellett üzemeltetni különböző frekvencián. Az vevő kimenetén 0-5V (0 méter - 5 méter) lenne ideális, ezt egy potméterrel pontosan belehetne állítani. A rendszernek 500cm/1024=0,4882cm lenne a pontossága. Az adó 3V-os tápfeszültségről működne, a vevő 3,3V vagy 5V(Arduino tápegysége). Ennek a megtervezésében szeretnék segítséget kérni.
Hidd el, a vett jel nagyságából nem tudod kiszámolni az adó távolságát. Rádióhullámoknál a terjedés is közrejátszik, az pedig erősen függ a környezettől.
Minden távolságmérő időt mér, az elindított jel, és a vett visszavert jel közötti időből lehet a távolságot meghatározni. Ehhez pedig a leadott jelet erősen irányítani, nyalábolni kell. Ez pedig a sugárzó fizikai méreteinek (antenna, hangsugárzó, fényforrás), és a jel hullámhosszának függvénye. A 20 - 30 MHz -es (10 - 15 méteres hullámhosszú) jelekkel nem tudod megtenni. A repülők földközelség jelzője 400 MHz -en üzemel, nagyjából 10 m -es pontossággal. A 0 - 5 m nagyságrendben ultrahangos távolságmérőben gondolkodjál. A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2014
Nekem két pont (két áramkör) közötti távolsára van szükségem, minden tizedmásodpercben változó távolsággal és iránnyal, ultrahangos távolságmérővel régebben már foglalkoztam, az nem alakalmas erre a feladatra. Az adó és a vevő beltéren lenne, köztük legfeljebb egy ember állhat. Az előző hozzászólásomban csatolt kapcsolásokat régebben találtam, ha jól értelmezem úgy működnek, mint amire én gondolok. Ha megfelelően lelenne gyengítve a jel (potmérrel pontosan beállítva) és a kimenetre a ledek helyett a mikrokontrolllert kötném miért nem működne? Vagy ha lemérem a kimeneti feszültséget két különböző távolságon abból kijönne hogy méretenként mennyivel nő a feszültség. A rendszer pontosságában nem vagyok telsesen biztos, de fél centinél jólenne ha pontosabb lenne.
No az a legfeljebb egy ember súlyos probléma. Szerencsétlen rádióhullámnak meg kéne kerülni, ami ugye már bőven kívül van az 1 cm-en. Ha hallgattál már gyenge térerős helyen rádiót, hallhattad, hogy a szomszéd szobában nem mindegy hol van a szék...annyira terepfüggő.
Az hogy irány meghatározásra alkalmas, emberi dekódolással, ne tévesszen meg. Nem volnának erre szakosodott versenyek, ha a vevő centire irányra pontosan kidobná az adó helyét. A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2014
Nade már 1szer leírták olvasd el a válasz első mondatát ... Ha ennyit nem sikerült felfognod akkor bármilyen fejlesztés felejtős a számodra!
Építsd meg, próbáld ki, hajrá!
Bárcsak ennyire egyszerű lenne. Nekem is szükségem lenne hasonló megoldásra, csak nagyságrendileg 200m távon, és a pontosság is min.10cm körülire volna ideális, de ez a "mérjünk térerőt" megoldás még ötlet szintjén se merült fel. Van egy relative precíz kis frekvenciaszámlálóm ami térerőt is mér, (dB-ben) a felbontása nem rossz, +12..-60dB "mér", 2-3dB felbontással (erre tervezett cél-ic méri benne a térerőt), de amikor a stabil adó ad mellette (mW nagyságrendben) akkor is spontán ingadozik az érzékelt térerő, akár a csillagok állásától is, vagy hogy épp hogy tartom a kezem, miközben állok mellette egy méterre. Hamarébb sikerre juthatsz, ha két vevôd van, és a köztük lévô irányszöget méred, mert abból már számítható a távolság. Könnyen.
Ajánlom figyelmedbe az általad közölt cikk alapos, értelmezett elolvasását. Csak arról van szó, hogy irányméréssel meg tudja állapítani, hogy merre induljon el egyáltalán. Városi környezetben még ez is elég necces, a reflexiók miatt. (a rókavadász sportot sem városi környezetben űzik, nem véletlenül)
Hullámokkal távolságot mérni, csak reflexiós módon lehet, a radart már nagyon régen kitalálták. Kis távolságokon vagy a hangalapú, vagy a lézeres mérőt lehet használni. Az előző hozzászólásomban azt is leírtam, miért. De ha nem hiszed, valóban próbáld ki, és tapasztani fogod, hogy az eredmény az adó frekvenciájától is függ. A vevőantenna által szolgáltatott jel az adóantenna távolságától csak 5 - 10 hullámhossznyi távolságtól válik nagyjából arányossá a távolsággal. A közeltérben más szabályok vannak.
Köszi a válaszokat. Igazatok van. A héten utánaolvasok a dolgoknak, lehet hogy lesz még kérdésem.
Rádiótechnika évkönyv 2009 176 oldalán lévő cikk hasznos lesz számodra!
Itt pedig egy irányszögmérő leírása : Irányszögmérő Ezekkel az információkkal talán már el tudsz indulni. Pontossága nagyban függ a vevők bázis távolságától és a szög mérés felbontásától. |
Bejelentkezés
Hirdetés |