Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Generátor építés
 
Témaindító: kisedison, idő: Ápr 19, 2008
Lapozás: OK   7 / 12
(#) pucuka válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Azért ez a motor <---> generátor dolog a veszteségek miatt nem teljesen szimmetrikus.
(#) gulyi88 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Persze tudom én is, a különbség a geenrátoros meg a motoros között kb 30%. Nem valószínű, hogy 130%-nyi fordított nyomatéktól megszakadjon az áttétel.
(#) adammark hozzászólása Feb 13, 2014 /
 
Sziasztok van egy ilyen villanymotrom és szeretnék belőle generátort készíteni.

Kérdésem a következő kondenzátoros generátort szeretnék és arra lennék kíváncsi hogy mekkora és hány db kondenzátor kellene ehez a motorhoz és mekkora fordulaton kéne járatni.
220 V és 380 v megoldás érdekelne

Előre is köszönöm mindenkinek
(#) Alex2 válasza adammark hozzászólására (») Feb 14, 2014 /
 
Aszinkron motorral nem érdemes kínlódni.
Mi az a kondenzátoros generátor?
(#) adammark válasza Alex2 hozzászólására (») Feb 14, 2014 /
 
Itt egy link de vissza olvasol már másnak segítettek

http://www.youtube.com/watch?v=cerxCT0UG78
(#) adammark válasza Alex2 hozzászólására (») Feb 14, 2014 /
 
vagy ez itt 2 KW szednek le


http://www.youtube.com/watch?v=tqy4nJ4cZ5A
(#) kérdező hozzászólása Jún 8, 2015 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy kis vízerőművet, olyan 40-80W teljesítménnyel. A lényeg, hogy van egy 130W-os mosógép motorom, amit generátorként kellene használni. 1450 1/p-es fordulatszámú a motor 50 Hz frekvencián. A lényeg, hogyha olyan 550-es fordulaton menne, (ez már áttétellel megoldható) igaz, kis frekvenciát adna, (16Hz kb.) fel lehet gerjeszteni? Esetleg nagyobb kondi kell a tekerccsel párhuzamosan? (A frekvencia nem gond, mert úgyis egyenirányítom, és kapcsolóüzemű táp tölti majd az akkumulátort.)
(#) gyulank hozzászólása Jún 22, 2015 /
 
Kerékpárra vannak ezek a küllőmágneses generátorok. Ezekről semmi infót nem találtam, de feltételezem, nem adnak le 3W-ot sem, mégis 10eFt felett vannak. Nehéz lenne 3W-os tekercset csinálni a küllőmágnesekhez? Hogy kéne méretezni? Valamivel csak jobb lehet, mint a dörzsdinamó, mert nem súrlódik.
(#) zolika60 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Nem a tekerccsel van a baj, hanem a légréssel, ami nagyon rontja a hatásfokot. Szerintem inkább agydinamóban gondolkozz. Azok simán 3W-osak. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2015
(#) gyulank válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Egyik gyáriban sem gondolkozok, mert drága. A tekercsek lehetnének körbe, vagy vasmagnak ott a villa.
(#) zolika60 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
A villa nem tudom hogyan lehetne vasmag. A küllőkön lévő mágnesek felszedik az útról a vasreszeléket. Mint írtam is nem lehet túl kicsi a légrés a kerékben lévő 8-as miatt. Ráadásul elég sok mágnes kell kőrbe ami szerintem nem olcsó.
(#) gyulank válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Miért? Nem mindegy, hogy egy mágnes van, és több tekercs, vagy egy tekercs, és több mágnes?
(#) zolika60 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
De mindegy, csak hogy rakod körbe a kereket tekercsekkel és hogyan veszed le róluk a termelt áramot?
(#) gyulank válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Először is, én fordítva gondoltam, a villára rögzítve egy kerek akármit, amin vannak a tekercsek, a küllőn meg a mágnes, mert hát egy darab is drágább, mint egy dinamó.

Másodszor pedig hogy hogy hogy? Amíg nem tudok semmit a tekercsekről, amiket körbe kéne rakni, addig hogy döntsem el, hogy hogy? Attól függ mennyi, és mekkora a mérete, és tömege, de valahogy a küllőre is lehetne rögzíteni, a mágnes lehetne a villán, és a tekercseken kívül lehetne egy irányított sugárzó, ami azon kívül, hogy irányított, csak akkor sugározná át a villán lévő tekercsnek az indukált feszültséget, vagyis akkor indukálna feszültséget az indukált feszültségből amikor mellette van. Így már hátha lesz annyi veszteség, mintha súrlódna.
(#) zolika60 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Körbe kéne minden küllőnél egy egy. Mondjuk vasmaggal ami keresztben van a kerékben elég sok menet. Szerintem egy egy ilyen tekercs kb. 10deka. Több kilónyi volna körbe. Azonkívül hogy rossz lenne a hatásfoka elég furcsa kereket eredményezne.
(#) gyulank válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Szerintem meg te se tudod milyen, és mennyi tekercs kéne, és azt sem, hogy a gyári küllőmágneses hány Watt.
Mellesleg ha küllőn lenne, akkor se egyenként, hanem egybe lenne célszerű, hogy át lehessen könnyen rakni másikra. Vagyis egy kerek izén lennének a tekercsek, és csak a kerek izét kéne rögzíteni a villán. Ha gondolattal teremtenék, akkor egy kör alakú, négyszög keresztmetszetű csőtokban lenne, hogy ne akadjon beleja fű.
(#) zolika60 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Azt persze nem tudom, csak sejtésem van róla milyen tekercsek lennének jók, de az biztos, hogy a mágnes sehány Watt. Teljesítménye csak a generátornak van. De mivel csak egy mágnest szeretnél és több tekercset áram csak abban az egyben lesz amelyik épp a mágnes előtt halad el. minél kevesebb ilyen tekercs van, annál ritkábbak ezek az impulzusok a kerék körbefordulása alatt.
(#) gyulank válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Azt írtam, hogy küllőmágneses.
(#) zolika60 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Teljesen mindegy. Ha több tekercs áll és egy mágnes forog, az pont ugyanaz, mint fordítva.
(#) gyulank válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
A Wattra írtam, hogy nem írtam. Amúgy a mágnesnek is van valamilyen ereje, csak ismeretlen, de gondolom nagyon erős. Amúgy lehetne kör alakú mágnes lemez is, és a közepénél forogna. Az más kérdés, hogy ilyet se láttam még.
(#) erbe válasza gyulank hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Idézet:
„Amíg nem tudok semmit a tekercsekről, amiket körbe kéne rakni,”

Egy dolgot biztosan tudunk. Illetve néhányat.
1. Sokkal drágább, mint egy hagyományos görgős dinamó.
2. Sokkal nehezebb, mint egy hagyományos görgős dinamó.
3. -vagy sokkal kisebb a teljesítménye, mint egy hagyományos görgős dinamónak.
Már csak el kell dönteni, menyiket választod.
Generátorból olcsón kis méret mellett nagy (elfogadható) teljesítményt nagy fordulattal lehet kihozni. A keréknek nagyon kicsi a fordulata. Agydinamó emiatt sokkal több anyagot igényel, mint a kis görgős. Drága. Kerék kerületi sebessége magas, jó lenne a generátorhoz. Jó teljesítményhez minden küllőre kellene erős mágnes, ami drága. Két rögzített tekerccsel számolva.
Görgős dinamó a kerék kerületi sebességét hasznosítja 1 mágnessel és egy tekerccsel.
1 gyengécske olcsó mágnessel, kis légréssel és 1 db vasmagba ágyazott tekerccsel. !!!
Nem kell a spanyolviaszkot mindig újra feltalálni!
(#) Alex2 hozzászólása Jún 23, 2015 /
 
Mivel a világítást manapság többnyire LED-ekkel oldják meg, így nem kell sok kakaó hozzá. Ezt pedig Li-ion aksikkal is meg lehet oldani. Pl. 18650. Sokkal könnyebb egy ilyet összebarkácsolni, mint ezt a küllős agymenést. De 6/12V-os ólomaksival is lehet. Ki mit tud beszerezni.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2015
(#) gyulank válasza Alex2 hozzászólására (») Jún 23, 2015 /
 
LED se világít olyan jól még 3W-on sem. Ha 117 lm/W-al számolunk, az se visz 3m-től tovább, ha gyorsan mész, és kátyús az út, nem látod. 120° esetén. Valami olyan reflektor kéne, ami oldalra gyengén, de világít, középre meg legjobban, hogy minden egyforma fényesnek látszódjon. És mi az 18650, és mit érek az aksival, ha tegyük fel, nem jutok töltőhöz, konnektorhoz? Én úgy gondoltam, hogy küllőn mágnes lenne, csak a villán lenne körbe a tekercs, hogy jobb legyen, mint a bolti, ami *, mégis 10e felett van.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2015
(#) Alex2 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 23, 2015 /
 
Idézet:
„LED se világít olyan jól még 3W-on sem”

Akkor mivel világítasz? Mert a LED-nél jobbat a te lehetőségeiddel nem találsz. De én se tudok olyat, ami nagyobb hatásfokkal menne és kommersz.

Idézet:
„Ha 117 lm/W-al számolunk, az se visz 3m-től tovább”

Inkább csak 80-90lm/W és szerintem nem láttál még normális LED lámpát. Másrészt aksiról nem csak 3W vehető le, hanem amennyire megoldod. A 120° azért nem jó így ebben a formában, mert nem homogén szórás kell, hanem enyhe szpot szerű. Tehát középre sok, szélre kevesebb. Ez csak reflektor kérdése.

Idézet:
„És mi az 18650”

Egy viszonylag költséghatékony Li-ion aksi. Tudod, Google.

Idézet:
„...mit érek az aksival, ha tegyük fel, nem jutok töltőhöz, konnektorhoz?”

1db 18650-es aksival 3W-ot 3 órán át tud adni. De ebből vihetsz magaddal 10-et is. Ha ennyi ideig nem jutsz töltéshez (napelemes töltő???), akkor az már komoly túrázás és az pénzbe kerül.

Idézet:
„küllőn mágnes lenne, csak a villán lenne körbe a tekercs”


Ahelyett, hogy minket próbálsz meggyőzni a saját elképzelésedről, fogj hozzá, építs egy prototípust! Nem kell elfogadni, hogy szerintünk nem jó megoldás. Kísérletezz, tapasztalj és győzz meg minket, hogy tévedtünk!
(#) gyulank válasza Alex2 hozzászólására (») Jún 23, 2015 /
 
Te akarsz meggyőzni. Ráadásul olyanokra reagálsz, amiket nem írtam.
1. idézet igaz, 2. is, 4. is, 5. is, 3. meg kérdés.
Mellesleg, ha ilyen reflektor szakértő vagy, taníts meg ilyet méretezni!
(#) Alex2 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 23, 2015 /
 
Az idézetek, mind a Te hozzászólásodból vannak. Akkor mit nem írtál?
A reflektort nem kell méretezni, tucatfélét lehet kapni készen fillérekért. Bővebben: Link
(#) gyulank válasza Alex2 hozzászólására (») Jún 23, 2015 /
 
Azt ami nem igaz, meg azt, amire reagáltál, hisz nem az idézetekre reagáltál, és az idézetek is csak idézetek, amikben nincs benne az, amiket nem idéztél.

Azzal nem tudok mit kezdeni, hogy a "LED se világít olyan jól még 3W-on sem", amit arra írtam, hogy "nem kell sok kakaó hozzá", amit arra írtál, hogy én 3W-ot akartam, ami azért van, mert a sima occsó dinamó is bír annyit, számodra úgy értelmezendő, hogy azt állítom, hogy van jobb.

Jelenleg
6db ilyen ~60lm/Wattos LED világít dörzsdinamóról, és ~2m-re látom az utat elég jól. Viszont bokrok közt világosabb van, mint nappal.
Már van 117lm/W-os LED, és mivel amit találtam, szintén 120°-os, nem nehéz belátni, hogy ahogy ezzel 2m-ig látok, azzal is csak 3m lesz.

Nem értem, miért mondod, hogy még nem láttam rendes LED lámpát, és azt sem, hogy miért számoljak olyan LED-ekkel, amik rosszabb hatásfokúak, ha van jobb. Ez ugye a 2. idézet.

A 2. idézettel kapcsolatba meg nem tudom, mire írtad, hogy "középre sok, szélre kevesebb. Ez csak reflektor kérdése." miután én azt írtam, hogy "Valami olyan reflektor kéne, ami oldalra gyengén, de világít, középre meg legjobban, hogy minden egyforma fényesnek látszódjon.". Csak elismételted azt, amit én írtam.

És ez nem magyar oldal, ha magyar lenne, akkor se lenne filléres a szállítás sem, másrészt semmit nem tudok ezekről a reflektorokról, de ha tudnék se biztos, hogy olyat akarnék pont, még ha fillérekért jutnék hozzá akkor sem, ami nincs is így. És nem veszek meg minden reflektort, hogy hátha az egyik fényszórása pont jó lesz. Így hát a "csak" reflektor, az nem csak, hanem méretezés kérdése, annál is inkább, hogy az ilyen LED-eket nem árt hűteni, és akár a hűtő egyben lehetne reflektor is. Ezen kívül ezek a reflektorok szerintem nem olyanok, hogy mindenfelé egyforma fényerőt lássak.

Ja, én csak itthon jutok konnektorhoz, és ahhoz, hogy ne legyek itthon, nem kell pénz. És nem célom foglalkozni vele, töltögetni, hurcolászni, meg sopánkodni, ha elfelejtettem, vagy nem elég.

A küllős dolgot pedig azért javítottam, mert alapból úgy írtam, nem úgy, ahogy te.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2015
(#) gyulank válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 23, 2015 /
 
Amit írtam, az nem fikció, hanem azzal ami most van, kb. 2m-ig látok úgy, hogy felismerem a kátyút, és errefelé nagyon kátyús az út, és sok a lejtő is, és a 2m gyorsan gurulva nem optimális a kikerülésre. A táblákon lévő csillogó izé látszik messziről, meg biztos én is látszok, és biztos sokkal nagyobb fénye van, mint mikor izzó volt benne. De az is valószínű, hogy attól, hogy olvasni tudsz, nem olvasáshoz ajánlott fényt ad a szoba másik végén. A reflektort én úgy értettem, hogy a LED-hez. Mert én akarom, hogy oldalt is lássak, csak most jól látok magam mellé, magam elé meg alig. Egyforma jól akarok, ahhoz pedig oldalra gyengébben, előre erősebben kéne világítania úgy elosztva a fényt, mintha egy hosszú egyenes úton kéne világítani, ahol ugye minél távolabb nézünk, annál szűkebb szög fedi le az utat, és annál erősebben kell oda világítani.
(#) Alex2 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 23, 2015 /
 
Az a gond, hogy generátort akarsz gyártani a biciklidre, közben nem ott van a gond, hanem a LED-es világításoddal, amit eddig nem is említettél. Ha lírnád pontosan, hogy milyen LED-eket használsz, és egyéb részleteket, akkor talán tudnánk abban is segíteni.
Amit linkeltem, ugyan nem magyar, de az ott található pár $-os árért le is szállítják. Röhej, de a cucc szállítással olcsóbb onnan, mint kis hazánkban csak a posta.
A legegyszerűbb megoldás, ha veszel 1 vagy több 18650-essel működő lámpát, ami rendes reflektorral nem a bokrot fogja világítani.
Senki nem mondta, hogy vedd meg az összes reflektort. Mindössze konkretizálni kellene, hogy pontosan mit is akarsz és akkor abban az irányban segítünk tovább. De azért remélem nem gondoltad, hogy majd egy komplett kézikönyvet adunk az összes megoldásról részletesen kidolgozva, hogy Te csak választhass belőle.
(#) Alex2 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 23, 2015 /
 
Tehát milyen LED-ekkel? Mert tuti nem jót használsz.
Következő: »»   7 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem