Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   140 / 196
(#) 13_Balu50 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Nekem kifogástalanul müködik, jó pár darab, már volt hogy véletlenül rövidre is zártam kimenettet és semmi gond nem volt vele, betiltott és kész. Elméletben igazad lehet annyira nem vagyok jártas az elektronikában, egy bíztos nekem 4db erősitőben van ilyen védelmem még egy végfoktranyót sem kellett cserélnem.
Ja és bármelyik tápoldal( +- 33-50 V)megszünik bizti kimegy, azzonal betilt.
(#) steelbird válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Amiket előnyének írtál, az mind követelmény egy védelemnél
A kapcsolás relét kapcsoló része elnagyolt, nincs átgondoltan megtervezve, ennyi a gond vele, ezért fordul elő, hogy nagyobb tápfeszültségnél melegszik a kapcsoló tranzisztor. Nem is vitattam, hogy nem működik, csak azt a részét jobban át kellett volna gondolni, mikor megtervezték.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2015
(#) Alkotó válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jún 17, 2015 / 1
 
Rövidzár ellen ezek a védelmek nem védenek. Sőt egyáltalán nem is az erősítőt védik, hanem a hangszórót, az esetleges erősítő hibáktól, és a ki-be kapcsolási tranziensektől.
Ha egy rövidzár nem tett kárt a végfokozatban, akkor az ettől a védelemtől függetlenül képes az ilyen atrocitásokat kezelni.
(#) steelbird válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Persze, ez a végfok érdeme, nem a hangszóróvédő áramköré.
(#) 13_Balu50 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
A melegedés nem a tápfeszültség növelésétől van, mert azt az R15, R16-R17 ellenállás megváltoztatásával korrigálható. A relé kis belső ellenállása miatt van 12 V nál melegszik, hütőborda kell neki 24 V os relénél meg semmi.
(#) 13_Balu50 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Miért ne védne, nekem megvédte . Elméletben lehet, hogy nem véd de gyakorlatban megtette.
Amikor véletlenül rövidre zártam akkor megnőhetett
a végfok árramfelvétele, valamelyik tápoldali biztositék elszállt, és ezáltal mivel az Ic érzékeli a +50V vagy - 50 V hiányát azonnal betilt.
Abban azért igazad van direktbe nem merném rövidre zárni.
Azonban egy alulméretezett bizrosítékkal elég jó esélye van hogy megvédje a végtranyókat a rövidzár esetében is. Azt ne kérdezd meg milyen bíztositék volt benne vagy 3,15A vagy 6,3 A-es.
(#) steelbird válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Azok az ellenállások az IC tápfeszültségét állítják elő a nagy tápból, közük sincs a relét kapcsoló tranzisztorhoz. Maradjunk annyiban, hogy konstrukció problémás a rajz, felesleges hőtermeléssel és átgondolatlan kapcsolástechnikával. Egy GND felé záró kapcsoló tranzisztor, aminek a kollektor körében van a relé, jóval kevésbé melegszik.
Ez nem ajánlott kapcsolás.
A rövidzár ellen pedig nem véd. Az már más kérdés, hogy elszállt a biztosíték az egyik tápon a rövidzár miatt és amiatt a végfok kimenete elbillent, amire aktiválódott a védelem, de tegyél bele százas szögeket a biztosítékod helyére és zárd úgy rövidre a végfokodat. Biztos vagyok benne, hogy a védelem nem fogja megvédni, ugyanis nincs benne rövidzár védelem, ahogy ezt már Alkotó is írta.
Ez csak hangszóró védelem, ami a be/ki-kapcsolási tranziensek ellen védi a hangszórókat és a végfok kimenetén megjelenő esetleges egyenfeszültségtől. Ez NEM rövidzár védelem, a végfokodat nem védi semmitől.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2015
(#) steelbird válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Építsd meg a Reloop áramkörét, ahogy Alkotó írta. Korrekt, minden tekintetben ellenőrzött, kimunkált kapcsolás. Abban nem fogsz csalódni. Nem fűt semmi feleslegesen benne, teszi a dolgát megbízhatóan. Dokumentálva is jól van, ott van hozzá a nyákterv is, Alkotó készített hozzá.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2015
(#) 13_Balu50 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Oké értelek, elméletben nem véd közvetlenül, de közvetve mégis védheti. Nem kötekedésként írom , de IC tápfeszültségét a két 15 V os zéner dióda állitja elő , az csak előtét ellenállás. Ja és a százas szeget kihagynám 6,3 A nél nagyobb bíztositékot nem is tartok, akkora hangerőre nincs szükségem.
(#) steelbird válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Idézet:
„Nem kötekedésként írom , de IC tápfeszültségét a két 15 V os zéner dióda állitja elő , az csak előtét ellenállás”
A zéner nem állít elő semmit, az egy söntszabályzó. Korlátozza és stabilizálja az előtét ellenálláson keresztül kapott feszültséget, amit a nagy tápból adsz az előtét ellenállásokra.
A BD melegedéséről volt előzőleg szó, az pedig közvetlenül a nagy tápról kapja a feszültséget, nem az előtét ellenállásokról.
Idézet:
„...de közvetve mégis védheti”
A végfokot sehogy nem védi. Ez hangszóró védelem.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2015
(#) 13_Balu50 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Oké, te értesz hozzá, én csak hobbista vagyok, csak alapszinten ismerem az elektronikát mindössze 1vagy esetleg 2 évig tanultam szakközépiskolában 1981-vagy 1982 ben.
Biztosan vannak jobb kapcsolások, nekem ez gyakorlatban bevált, és mivel véleményt kértek én ezt javasoltam.
(#) steelbird válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Vannak jobb kapcsolások, de az nem azt jelenti, hogy ez nem használható. Csak feleslegesen fűt itt-ott, lehetne korrektebb, ezért írtam, hogy nem ajánlom.
(#) 13_Balu50 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Volna egy kérdésem, látom te vágod az elektronikát.
Mivel lenne jobb egy végfok ami +-50 v ról megy ha az emitter ellenállásokat 0,33R/5W van belőle 6db kicserélném két párhuzamosan kapcsolt 0,47 R ellenállásokkal vagyis 0,235/10 W ra .Gyakorlatilag minden 0,33R/5W emitter ellenállás helyére 0,235 R/10 W kerülne. Erdemes -e vele bajlódni , pénzbe nem kerülne.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Jún 18, 2015 /
 
Helló!
Egyébként a hangszóróvédelmet lehet működtetni a végfok táptrafójáról? (tehát ugyanazon szekunderről?) Úgy hogy az egyenirányító elöl viszem az váltó áramot 4 diódának, onnan egy puffernek, és onnan a stabilizátor IC-k nek? (7812 és 7912) onnan meg a védelemhez? És a kikapcsolást figyelő részt is köthetem arra a szekunderre?
(#) steelbird válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Lehet a végfok tápjáról is működtetni a védelmet, de a 12V -os stab. IC -k maximális bemeneti feszültsége 35V körül van. (Az 5...12V -os IC -knél ez kb. 35V, a 24V -os IC -nél pedig kb. 40v). Ha attól nagyobb a tápfesz, akkor csökkenteni kell még az IC -k előtt. Pl. soros ellenállással, diódákkal, zénerrel, stb...
Viszont a nagy tápról üzemeltetve melegedni fog a táp IC, úgyhogy hűteni kell majd. Maga a védelem áramköre általában pár mA áramot szokott csak felvenni a tápból, úgyhogy az nem probléma még nagy bemenő feszültségnél sem.
Viszont a relé már kicsit több áramot igényel, emiatt jobban melegszik a táp IC. A melegedés az IC -n maradó feszültségtől és a rajta folyó áramtól függ (ez utóbbi meg nagyjából megegyezik a relé áramával).
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2015
(#) szucsistvan123 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Köszönöm a felvilágosítást!
Lenne még egy kérdésem, tudom nagy hülyeség, de azért megkérdezem! Vannak azok a NYÁK-ba ültethető saru aljzatok (6,3mm), na azokat milyen távolságra célszerű egymástól tenni? (táp be és kimenetek, a hangfalvédő kimenetei stb...
(#) steelbird válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jún 18, 2015 / 1
 
Hangyafülnyivel változna, nem vennéd észre a hangerő különbséget. Viszont akkor a rövidzár védelem (már ha van benne) csak nagyobb áram esetén aktiválódna, ami nem biztos, hogy jót tesz a végfoknak.
Akkor lenne jelentősége, ha kisebb terhelőimpedanciával szeretnéd üzemeltetni a végfokot. Pl. a névleges 8 Ohm helyett 6, vagy 4 Ohm -mal. Akkor kell is módosítani, de olyankor még más módosítások is szükségesek, hogy le bírja adni a nagyobb áramot a végfok. Meg nagyobb hűtés kell utána neki.
Szóval, ezzel a módosítással nem fogsz nagyobb teljesítményt kapni (gondolom, ez lenne a célod).
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2015
(#) steelbird válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Nincs mit.Minimum plusz egy sarunyi távolságra, de ha van hely, akkor még távolabb, nehogy esetleg egy véletlenül feszültség alatt maradt készüléknél félredugva valamelyiket, összeérjenek. Pont emiatt, a tápfesz sarukat minél távolabb tenném egymástól, meg minden mástól.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2015
(#) szucsistvan123 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Olyan 8,5 mm elég akkor? Vagy inkább 10?
(#) steelbird válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
A tápfesznél legyen több, kb. másfél-két sarunyi.
(#) szucsistvan123 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Oké!
(#) 13_Balu50 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Köszönöm a válaszod, a panelon eredetileg 2db 0,47 R volt párhozamosan minden végtranyó emitterellenállása. Én raktam bele 0,33 R ellenállásokat. Nem a teljesítmény növelés a célom ugyhogy marad minden a helyén. Ami a hűtést illeti hatalmas hütőbordán van a végfokpanel egyenként 300X100X30mm -es aluminium hütőbordán úgy kb 2kg darabonként . Tesztként 2R6 /200W körüli müterheléssel nyűstöltem még úgy sem lett forró a hütőborda.
(#) szucsistvan123 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
Helló!
Megépítettem a hangfalvédőt. (IC-s 2x12v -osat.)
Bekapcsolom (végfok nélkül) és nem csinál semmit. Egyik LED se világít és a relé se húz be. A rajzon a C pontját rákötöttem a végfok 24V (váltó) tápjára. akkor sem csinál semmit. akkor sem csinál semmit. Rákötöttem egy TDA 2030-as erősítőt, a hangfalkimenetének testjét a gnd-re (egyben van a táp és a védelem) a + végét pedig a bemenetre. akkor a hátsó led villant egyet. Ez normális?
A NYÁK terv:
(#) reloop válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
Szia! Nem az első és nem az utolsó BSS rajz ami nem működik rendesen (fércmunka). Az R13 10k nem nyitja ki eléggé a BD139 tranzisztort. Ezt már tárgyaltuk itt a fórumban, kitartó kereséssel bizonyára megtalálod.
Azért mérd meg a mekkora a BD139 bázisfeszültsége testhez képest, mert lehet csak fordítva ültetted be, a D9 LED-ből egy kis fény azért jöhetne, ha maga az építés nem tartalmaz hibát.
Ha kész a mérés meglátjuk a teendőket
(#) szucsistvan123 válasza reloop hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
Köszönöm a válaszod!
Mindjárt le is mérem!
(#) szucsistvan123 hozzászólása Jún 25, 2015 /
 
0,37V tehát ha csökkentem a bázis ellenállását, akkor megjavul?
(#) reloop válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
Bár ilyen egyszerű volna.
Kösd be az AC feszültséget a diódára, mert nélküle nem is kell, hogy behúzzon a relé.
(#) szucsistvan123 válasza reloop hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
A kikapcsolást visszajelző részre gondolsz? Mert azt ha bekötöm, és bekapcsolom, akkor van ennyi feszültség a bázison, anélkül nincs. De a tranyó nem nyit ki.
(#) 13_Balu50 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
Az ajánlás azt írja hogy azt a bizonyos ellenállást R 13 -at (10 K) ha eltérnek a 24 V os relétől úgy kell beállitani, hogy azon 15mA-nek kell átfolyni.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2015
(#) reloop válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
A kapcsolási rajzon "C"-vel jelölt pontra gondoltam.
Mérd meg az R10 jelű 100k ellenállás feszültségét is!
Következő: »»   140 / 196
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem