Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Témaindító: csonthulye, idő: Dec 10, 2005
Témakörök:
A feltételezésed alapjában rossz. A hangszórók esetében a -3dB szintesés nem kitüntetett érték. Inkább a -6dB-t szokták említeni (a korrekt cégek), vagy -/+4dB. De az -nn,n dB megadása is értelmetlen, ha nem társul hozzá egy viszonyítási alap, pl. "1kHz-hez képest". Viszont ez a hangszóró egyáltalán nem működik 1 kHz környékén, tehát nem lehet viszonyítási alap. De akkor mi? Semmi. Meg kell nézni, hogy mások milyen nyomásgörbét vettek fel, és elhinni nekik.
Másrészt az ára is utalhat valamire. A leggagyibb kínai piezo is 2x ennyibe kerül! (megjegyzem, én is vettem 2db-t, tehát a fikázásom nem a vásárlásodat illeti, hanem a hangkeltőt) A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2015
-6-ot senki nem használ, és 1kHz-hez sem viszonyít a szabvány soha. A +-4 szintén ilyen sosem látható érték.
A -3dB igaz, valóban ez lenne a határfrekvencia, de hogy mikor mit írnak egy hangszóróra szöveggel, az kevésbé függ a valós képességeitől.
Lehetne akár -10dB pont, a hasznos az lenne ha a forgalmazók feltüntetnék ezeket az adatokat.
Azt nem értem, mások felhasználták projektjeikben ugyanezt a hangszórót, és meg vannak/voltak elégedve vele, sőt mérést is mutatnak. pl: itt, de nem ez az egyetlen. Illetve találtam még egy grafikont erről a hangszóróról itt. Ez most azt jelenti, néhány kiválasztott személy jó példányt kapott, a többi kiskereskedelemben árult pedig már csak a minőség hibásat? A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2015
Nincs "minőség hibás" a nagy mennyiségben előállított hangszóróknak gyártási szórása van. Többfélére sikerülhetnek. Ez az Akai elég egyforma. Az indexes kép áll közel a valósághoz, a másik az nem mérés igazából szerintem.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2015
Igazából kb. ennyit tudok segíteni a problémádon. Bár a HD10-ek is nagyon-nagyon sokfélék voltak, amióta gyártják. Tehát ugyanott vagyunk, mint amit az első ötletemben írtam.
Üdv,
Hangdobozba a vatelint hogy lehet rögzíteni? Kb 1cm vastag anyagom van és két rétegben akarom bélelni (nem kitömni). A dobozzal érintkező réteget azt rá tudom ragasztani a doboz falára, de a második réteggel nem tudok mit kezdeni. Ötlet? A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2015
Nem egy elegáns megoldás, de mindenképpen működőképes. Valami alátétes csavarmegoldással, ha máshogy nem megy.
Szia!
Én is szórható ragasztóval szoktam, kontaktragasztó is jó de még pattex faragasztó is megfogja csak azt hagyd egy kicsit rajt amíg szárad, ecsettel szépen szét tudod kenni a doboz belső felületén, a szórhatót meg egyértelműen pisztollyal de a spray-s kivitel is tökéletes!
Sziasztok!
Tudna nekem valaki abban segíteni, hogy a ha 20/1018 típusú hangszóróhoz melyik membrán illene a h2000 től? Van egy pár ilyen hangszóróm, de felújítandó sajnos...
Ha a membránszélre gondolsz, az a régi típusú, 1984 előtti változat, az alkatrészek között megtalálható. 402 habszél néven.
Tisztelt Fórumtársak!
Arra lennék kíváncsi hogy egy adott mechanikai kivitelű mélyhangszórót más más impedanciájú tekercsekkel készítenénk el, akkor mely paraméterek és milyen irányba változnak? Az biztos, hogy az egyenáramú ellenállása, és a tekercsinduktivitás változik. De változik e hatásfok azaz érzékenység, illetve bármi más?? A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2015
A frekvenciaátvitel biztosan változik, az a membrántól függ.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2015
Szia,
azt szeretném kérdezni, hogy ezeket egyszerűen fel kell ragasztani, mondjuk Palma Tex-szel?
Idézet: „az a membrántól függ.” Semmin nem változtatunk csak a tekercselésen! (huzalvastagság menetszám)
Az befolyásolja mind a mechanikai, mind az elektromos paramétereket. Más lesz pl. a lengő tömeg, ami befolyásolja a mechanikai jóságot, más rezonancia pontok, stb...
Ha a tekercs fix hosszúságú, és a magassága sem változik, mert tételezzük fel mindig pontosan odaillő forma huzalunk van, másrészt a légrésbe nem férne el. Akkor a tekercselés állandó térfogatot foglal, akkor a tömege sem változik csak néhány ezred grammot.Persze ez addig igaz míg a huzalátmérő nem összemérhető zománcozás vastagságával Így a lengő tömeg hangyapattanásnyit változik.
Egyébkét is azt nem írtad hogy milyen arányban változnak a paraméterek! Kicsit pontosítanék is, csak a 100Hz alatti tartományban lévő változások érdekelnek igazán, és az impedancia változtatás is csak a 8-0,25ohmos tartományban érdekes számomra!! Igazából P_Laszlo véleményére lennék kíváncsi, persze ha valaki már is tud valami megfoghatót, kérem ne tartsa magában!
Sziasztok!
Létezik valamilyen szabály, hogy három utas reflex doboznál hogyan kell a hangyszórók teljesítményét megválasztani? Pl: 100W erősítő teljesítménynél hány vattos legyen a mély a közép és a magas? Hogyan oszlik meg a teljesítmény a hangszórókon? Üdv és köszi.
Sziasztok! Segítségeteket szeretnén kérni,megpróbálom röviden a lényeget.
Adott egy 4 Ohmos hangfal,2 utas,hangváltóval. Ohmikusan feljebb kellene tornázni,8ra vagy akár többre is. 2 mély van benne ezek egyenként 8Ohmosak,külön kivezetéssel kapcsolódnak a hangváltóra. Gondoltam hogy az egyik kivezetésről kiveszem a pluszt az egyik hangszóróra a másik kivezetésről pedig a minuszt a másik hangszóróra és a kettőt sorba kötöm így 16Ohm környékén lenne...de mivel túl egyszerűnek tűnik ezért gondolom ellőne valamit. Arra is gondoltam hogy az egyiket sorosan kikötni a hangváltó elé... De nem akarok több hülyeséget írni! Van erre valamilyen megoldás? Köszöm előre is!
Van! Erősítő vagy hangfal csere...
A hangváltó nem illeszt impedanciát kivételes esetben igen,de.., illetve nem az lenne a dolga. Hangszóró kötözgetéssel pedig aláteszel a hangváltónak és a hangképnek is.
Szia. Szerintem, ha egyik hangszóró épségét sem akarod kockáztatni, akkor a mély 100W körül legyen, a közép és a magas pedig legalább 80W körül.
80W nem kell középhez és magashoz, nem is találna ilyet értelmes áron. 20-30W-os hangszórók jók lesznek, hacsak nem diszkózni akar vele folyamatosan klipelve.
Idézet: Ezért írtam. „...hacsak nem diszkózni akar vele folyamatosan klipelve.” A 30W -os magassugárzót keveslem egy 100W -os erősítőhöz. A mai elektronikus zenék agyon vannak kompresszorozva, gyakorlatilag szinte folyamatosan teljes kivezérlésen van a jel és ha megnézed, tök egyenesre limitálva vannak a csúcsok. Rengeteg a felharmónikus és nagy energiával vannak jelen. Egy mai átlagos zenei végterméknek az RMS szintje átlagosan -6 dB körül van, tök mindegy, hogy milyen hang szól. A régi stúdió felvételeknél ez -12.. -18 dB között van átlagban. .. szóval, a mai zenék jóval torzabbak... A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
Akkor is felesleges, nálam 2W-os ellenállás van sorban a magassal és mégcsak nem is langyosodik nyél hangerőn. A középhangszóró inkább terhelve van, de a magassugárzó 5K felett alig. Főleg 10K-ig szóló, jutbobos tamtamzenénél.
Tehát fontos kérdés a krédező felé, hogy milyen felhasználásra kellene a rendszer? A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
Azért érdeklődöm,mert csináltam két hangfalat, 80W os a mély, 40W a közép 40W a magas.
40 W os erősítővel megy, de ha a hangszinek középen vannak, akkor a közép elnyomja a mélyet, és a magasat. Ha teljesen kiemelem a mélyet, is és a magasat is akkor egész jól szól, de ez így valószínűleg nem jó. Az erősítő az jó lehet, mert két akai hangfallal remek. Szeretnék még kettőt csinálni 100W os quadhoz, de nem szeretnék még egy ilyenbe beleszaladni. Nem diszkózni kell, csak szépen szóljon! Sárga mezőt fent kéretik elolvasni, értelmezni és használni! A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
Az, hogy nem jók az arányok és sok a középtartomány, az nem a hangszórók terhelhetőségétől függ (hány Wattos), hanem attól, hogy milyen a hangváltó, milyen a felhasznált hangszórók érzékenysége/impedanciája és hogy milyen/mekkora a doboz. A te problémád nem a hangszórókra megadott teljesítmény adatok eltérése miatt van.
Lehetséges hibák: nagyobb a középsugárzó érzékenysége a másik kettőnél, nem azonos hangszóró impedanciák, hibás/rosszul bekötött/rosszul méretezett hangváltó... A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2015
|
Bejelentkezés
Hirdetés |