Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
A 20 négyzetcenti az cca.400VA,valószínű,sokkal nagyobb kimenő teljesítményhez lett számolva. Azért ne lőjünk verébre ágyúval. 3-5W-hoz,egy 40-60VA-es vasmag,több,mint elegendő szokott lenni. A magkeresztmetszet növelésével egy határon túl már nem javul a mélyátvitel,sem a dinamika.
Elkészült a 6P1P...háát,mit is mondjak. Bizony,ez is csak trióda-kötésben az igazi,függetlenül attól,hogy ez sugártetróda. Továbbá kevesebbet bír,mint az EL 84-valamivel,vagyis lejjebb kellett menni a táppal (jóval 300 alá),így viszont már tényleg kevés a "kakaó". Marad tehát a push-pull üzemmód ennek a csőnek-leginkább.
A PCL86 mindenkinek már az agyára megy. Olyan ez, mintha itt havonta valaki fel akarná találni a kereket. (Nem bántásból írom). Túl is kombinálod. Én PCL86-al már nem totojáznék 2 percet sem. EL84 SE akkor már, de hát filléres a GU50-es !!!! Legalább abból csinálnád...
Pont ma beszéltük Barbival, hogy balatonra nem , de Tiszakécskére lehet elmennénk idén. Most nézem, hogy te mellettevagy. Van ott szabadstrand? Ahol csak tengődni lehet, és talán enni egy lángost? Nemjártammég arra.
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2015
Ha azt nézed minden mindenki agyára megy. PCL86, EL84, GU50. Van még egy két orosz cső és kész. Mindegyiknek van pár bevált kapcsolása. Lehet még hókuszpókuszolni a kimenőkkel, és a fakeretes polirozott alulemez tetőkkel. Uncsi az egész
Ha sok pénzem lenne, én sem GU50-el csinálnék, hanem valami drágább csővel, Pl: KT88, 300B, 807, PL509, egy GM100-asról még álmadni sem merek
Értem én ezt, csak ha mindenki, vagy a többség, 300B-vel építene, akkor a GU50 lenne a PCL. Szóval viszonyítás kérdése ez az egész.
Nemkellene ezt.. 2 hete feldobtam egy témát. Tesem jelentkeztél... Tudod, az ajánljunk fel... Nemíromle mégegyszer. Te hurrogtad le legjobban.. És most sajnálkozol. MOndj helyette valami megoldást.
Azt ajánlj fel amiből tanulni akarsz. Ez volt akkor az ötletem.. Hurrr-hurrrrr-hurrr.. A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2015
Találtam trafókat az ECl82 kimenőinek..
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2015
Dobj meg vele. Összerakok egyet. Unalomüzőnek Nagyobb nincs? Elég vékonka az a vas.
Teljesen félreértesz. Felőlem mindenki azt épít, amit akar. De nem kell várni, hogy egy ECL86-ra mindenki ráizguljon azonnal.
Sajnos nincs sok időm mostanában a csövekkel foglalkozni, több ötlet is folyamatban van, de nehezen jut el a megvalósításig.
'Csak félek, mert nemhiszem, hogy SE-ben elég dinamikus lenne. Szerintem a légréssel kellene játszanom. Mekkora korongot szerezzek a flexre? Mekkora szögben köszörüljem? Utána direkt rozsdásítsam? Tudom nemjó, ha a lemezek átvezetnek. Sima csapvízzel kenegessem?
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2015
Szívemből szóltál... Pár hónapja felraktam az EAR-859 rajzát,azzal a titkolt reménnyel,hogy talán "megpezsdítem"a témát,és páran rákattannak,megépítik,lehet tapasztalatokat cserélni,stb,stb... Ez az egyik legzseniálisabb kapcsolás szerintem,amit valaha is terveztek,és ezt nem elfogultságból mondom. 13W együtemben,és közönséges,mezei (értsd:beszerezhető,és elérhető árú) csövekkel operál.A kapcsolás sem túl bonyolult,jó-jó,van benne egy-két trükk,és nem állítom,hogy nem jelent előnyt némi "csöves-gyakorlat" a megépítéséhez,de ez mindenre igaz.Végülis erről szólna a dolog:a fejlődésről... Ez a Tim de'Paravicini recept baromi jól szól,van benne lendület,erő,dinamika,minden,ami kell...fél hangerőnél tokostól rezeg az ablak-mégiscsak13W,nem 2 és fél... Tudod kit érdekelt? A lőtéri kiskutyát se. akkor maradhatunk az ECL 86-nál...
A fórumot akartad felpezsdíteni, vagy az építési kedvet? Nemmindegy. Szerintem mindenki épít, csak nemitt.. Még mindíg tartom az ötlelem. Elvégre énis ittkezdtem.
Nekem csak ECL86-om van. az is jó lesz?
Eredetileg tettek rá egy lakkréteget. Csak ötlet: Veszel akril lakkot, kiteríted a lemezeket (elég egy oldalt ugye) és enyhén átfújod őket.
Pcl86 csak pp-ben az igazi.
Csak az adatlapjaikat kellett volna összehasonlítanod. PP -ben jobb, ott adhatsz neki 300V -ot, csak a segédrácsot illik kordában tartani. Az meg főként ízlés kérdése milyen módba köti az ember.
Köszi.és egyetértek.Nagyjából előre sejtettem a végeredményt,csak egy röpke kísérlet volt,mivel régóta van két ilyen csövem.Egyelőre ezek is talonba kerültek...Jelenleg az "enhanced"-et hallgatom,be kéne már fejezni a tápját...majd teszek fel képeket. Hátha valaki más is kedvet kapna egy ilyenhez.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2015
Sziasztok!
Csöves erősítő élesztésénél van valami amire figyelni kell? Gondolom izzót nem kell használni.
Szia! Ez eléggé függ az erősítő "bonyolultságától". Egy egyszerű kis SE erősítőnél én az anódfeszt és a katódáramokat mérem meg először. Ha jó, közben szépen végig mérek mindent, és kiszámolom, hogy hol mekkora áram folyik. Utána megint lehet mérni a katódáramokat, ha már rendesen bemelegedett az egész. Egy összetettebb erősítőnél már nem ilyen egyszerű..
Izzó felesleges, inkább a -viszonylag- magas feszültségre figyelj oda, nem lehet úgy beletúrni, mint egy félvezetős erősítő pártíz voltjába.
Na kész a doboz! És meg van az elrendezés is. Még le lesz fújva, a lyukakat is meg kell csinálni, de alakul! (az elrendezés jó lesz így? Nem fogja a trafó megszórni a kimenőket?) Véleményeket szívesen fogadok! (Tudom nagy a kupi, de azt ne nézzétek! )
Idézet: „Nem fogja a trafó megszórni a kimenőket?” Hálózati trafót a csövek fűtésével beterheled, kimenők szekunderére raksz egy fülest, és meghallgatod. Erre azonnal megkapod a választ.
Oké! Köszi a tippet!
Valóban,nagymértékben függ a kapcsolás bonyolultságától...amikor-elvileg-minden kész,érdemes a fűtőkörökkel indítani,ha minden cső a helyén van.Addig a többi cuccot nem is kell rákötni a hálótrafóra.Ha minden cső felfűtött,és szemre oké,érdemes rámérni az állandósult fűtőfeszültségre.Ezután a negatív előfesz.jön,már ha nem katódkomplexumos a kapcsolás.Ezt érdemes közvetlen a csőfoglalatok lábain ellenőrizni,és ilyenkor ajánlott a maximumra állítani.Ha ez is rendben,rá lehet kötni az anódtekercsre a graetz-et,vagy az egyenirányítócsövet.És innentől FOKOZOTT ÓVATOSSÁG!! A végcső katódellenállásán feszültséget mérve be lehet állítani a nyugalmi áramot.Ha ez is megvan,rá lehet ellenőrizni a meghajtó/fázisfordító fokozat munkapontjaira,de ezzel általában nem sok gond szokott lenni.
Pontosan,ahogy mofesa tanácsolta...a fejhallgatót fülelve,a trafók tologatásával meg lehet keresni az abszolút búgásminimumot.Ezt a próbát mindenképp érdemes megejteni,mert utólag,egy kész konstrukción már nagyon nehezen-vagy sehogysem-lehet korrigálni.A fénykép szerinti elhelyezés az egyik legjobb eredményt adja,mivel a tekercsek hossztengelye nem párhuzamos. Ráéreztél...
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2015
Köszönöm! A fülhallgatós dolgot mindenképp kipróbálom, és átgondolom, ha szükséges!
Sziasztok,
Egy kisebb, nagyobb tévhit elzavarásában kérném a segítségeteket. Kibelezett Marshall gitár erősítőkből kaptam kettő darab EL34-es kimenő trafókat. Attól függetlenül, hogy gitár erősítőből lett kivéve, felhasználhatom normál csöves erősítő építésénél is? Itt most arra gondolok, hogy nincs e véletlenül középfrekvenciára tekerve a gitárhoz? Tehát ha beépítem akkor nem csak a közép tartomány fog nekem szólni, mint egy kiszuperált hangváltónál? Tudom, hogy ez elég hülyén hangzik ez a kérdés, de nekem lényeges. Előre köszönöm a választ.
Na megnéztem!
Egyáltalán nem zúg! Semmi sem hallható! Egy kérdés: ti saját ízlésetek szerint milyen színösszeállítást használnátok? Én a matt feketére gondoltam a doboznál, a trafókat meg úgy hagynám ahogy van. A kondikat pedig políroznám. (Tudom nem vagyok túl kreatív, ezért kérek ötleteket! )
Hát ez jó kérdés. Ha kimondottan gitárhoz volt készítve (nem basszus gitárhoz), akkor jó eséllyel 100Hz alatt rosszabb lesz az átvitele, mint egy 20Hz-ra méretezett hifi kimenőnek. De azért ezt inkább sajnos mérni kellene.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |