Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2627 / 3965
(#) eSDi válasza Abukodonozo hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Akkor valószínűleg nem indul be az oszcilláció, vagy leáll és a tranyó folyton nyitva van. Valószínűleg az eltérő tulajdonságok miatt. Ilyenkor jönne jól egy szkóp.
(#) Wind-Storm válasza fongab hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
2,5mm jack nem is rossz ötlet, egy sztereo fajta a "GND" rész rövidsége miatt. Lehet hogy bele is menne, bár ha nem, akkor cserélhetem majd ki az aljzatot is.
(#) trickentrack hozzászólása Aug 30, 2015 /
 
Üdv!

Megépítettem az egyik cikkben bemutatott PC ventilátor visszajelzőt (szabályzó is készülőben) kipróbáltam a ledek világítanak nem mind hanem amennyinek kell, viszont a kimeneten nem ad le áramot, így nem működik a ventilátor. Ami még feltűnt hogy a forrasztási oldalon a vezetősávok,forrasztások elég forróak, a kimenetet ellenőriztem nincs rövidre zárva. Mi lehet a problémája? Méregessem az alkatrészeket nem-e rövidzár van?

Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2015
(#) BEMcorp válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Valami gebasz lesz itt.
Azt mondod visszajelző, utána meg azt hogy "a kimeneten nem ad le áramot"
Egy visszajelzőnek nincs kimenete (illetve van: a LEDek), szóval valami nagyon félre van kötve & értve.

Ha jól látom a képeken, ezt a visszajelzőt a 12V-os molex csatira kötötted, ami tápegységnek jó, de honnan vegye a mérendő jelet?
Elméletileg lennie kellene egy bemenetnek, ami a 3 vezetékes (illetve a 4vezetékesnek is) a sárga 'drótjára' csatlakozna (fordulatszám jel - kimenet).
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2015
(#) trickentrack válasza BEMcorp hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Lehet hogy rosszul értelmeztem, de szerintem jól gondolom. Itt a kapcsolás.


Módosítás: Én így értelmezem ezt az egészet. (Mellékelve paintes rajzban)

Csak annyi hogy most a fordulatszabályzó kimaradt mert alkatrész hiányában még nincs teljesen kész.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2015
(#) BEMcorp válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Adj légy szíves a konkrét cikkhez linket.
(#) tamasgal hozzászólása Aug 31, 2015 /
 
Sziasztok! Egy picike 9V-os nyák tarfó feszültségét szeretném egyenirányítani (9V/0,35VA), a kérdés, hogy milyen értékű puffer kondenzátort használjak az egyenirányító diódák mellé? Kb. 12V-ra lenne szükségem a kapcsolástól. Köszönöm
(#) sunside válasza tamasgal hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
470 és 4700 mikrofarad között bármit, a felvett teljesítmény függvényében.
(#) tamasgal válasza sunside hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Köszönöm szépen!
(#) sunside válasza tamasgal hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Jut eszembe: a kimenő feszültségnél nagyobb legyen a kondenzátor, legalább 16 voltos de még jobb a 25 voltod.
(#) Csupasz válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Szia
Egy kicsit elnézted a dolgot. A FAN feliratú vezetékre kell csatlakoztatnod azt a feszültséget, amit szeretnél kijelezni.Ezt az áramkört nem sorba kell kötni a szabályzóval és a ventivel, hanem a ventivel párhuzamosan.
(#) trickentrack válasza Csupasz hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Tehát a szabályzóból megy a ventibe és a fan feirathoz hoz? A visszajelzőnek pedig kell egy külön 12v os tápellátás?
(#) Csupasz válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Igen. A szabályzó vezérli a ventillátort, és a vezérlő veszültséget méred az IC-vel. Egyébként ellenőrizheted úgy az áramkört, hogy a bemenetére max. a ventillátor feszültségét kötöd, és a testeket közösíted.Ha változtatod a feszültséget, változnia kell a ledsor hosszának.
Van a cikknek a másik része, abban van a szabályzó, és hogy hogyan kell összekötni őket.
(#) kissattila88 hozzászólása Aug 31, 2015 /
 
Mért van az hogy új 2200 µF/ 35v kondin csak a 12 volt jelenik meg amikor 16,9 kellene meg jelenni?
Párhuzamosan lett rá kötve 12v trafó egyen irányított kimenetére.
(#) sunside válasza kissattila88 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Mennyi a trafó kimenete ami az egyenirányitóra megy?
(#) kissattila88 válasza sunside hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Pc táp egység csak nem értem hogy mivan.
(#) sunside válasza kissattila88 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
A pc-táp eleve 12 voltot ad egyenáramon. Ha arra kötsz kondit az akkor is 12 volt lesz
(#) kissattila88 válasza sunside hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
De mért? A trafónál meg mért emeli meg?
(#) sunside válasza kissattila88 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Próbáld ki: egy elemre (egyenáram) tedd a kondit, nem fog emelni rajta. Váltóáramnál a trafó kimenetén effektiv feszültséget mérsz (12 volt), egyenirányitás, kondi után pedig 12*1,4 voltot kapsz mert a csúcsfeszre töltődik. (remélem, jól írtam)
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2015
(#) kissattila88 válasza sunside hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Azt értem hogy 1,41-re emeli kondi a feszültséget de akkor hogy tudom meg emelni a pc tápegység 12 voltját?
(#) sunside válasza kissattila88 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Az már kicsit komplikáltabb. Kérdés, mennyire vagy ismerős az elektronikában.
(#) kissattila88 válasza sunside hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Kicsit kapcsolási rajzról bármit meg építek.
(#) sunside válasza kissattila88 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Ezt nézd át, mások is foglalkoztak a témával.
(#) pucuka válasza kissattila88 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Ez az 1,41 -es dolog csak és kizárólag színusz hullám egyenirányítása esetén, üresjáratban igaz, és csak elméletben. A gyakorlatban ezt az értéket sok minden befolyásolja, a trafó ohmos ellenállása, a diódákon eső feszültség, a kondenzátor önkisülése, stb, és a színusz feszültség sem igazán színuszos.
Kapcsoló üzemű tápoknál a színusz feszültségről szó sincs, a nyers feszültség, amit egyenirányítunk, az változó kitöltési tényezőjű "négyszög" impulzus. Itt a pufferkondenzátoron megjelenő feszültség a kitöltési tényező függvénye, ezzel módszerrel stabilizáljuk a kimeneti feszültséget is.
Úgyhogy abszolút nem helytálló, hogy a pufferkondi nagyságával emeljük a kimeneti feszültséget.
Az egyenirányítás után a pufferkondin mindig keletkezik kis váltakozó feszültség, hullámzás, (ripple, 50 Hz esetén zümm feszültségnek nevezik) de ez függ a pufferkondi nagyságától, és a terhelő áramtól.
Bővebben: Link
Ezzel a számolókával gyakorolhatsz.
(#) botesz hozzászólása Aug 31, 2015 /
 
Sziasztok!
Megtudná nekem valaki mondani hogy mivel helyettesíthető egy MRC T41060 feliratú triac?
Előre is köszi!
(#) botesz válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Szia!Köszi!Esetleg A BTB 16 nem jó hozzá?vagy a T4 0560?Ezeket találtam itthon....
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2015
(#) kendre256 válasza tamasgal hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Névlegesen 38 mA a terhelőáram, elég lesz oda egy 100 µF 16V-os kondenzátor is...
(#) trickentrack válasza kendre256 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Üdv!

Lenne egy nagyon kezdő kérdésem!

Mindig összekeverem, de most szeretném egy életre tisztázni magammal.

Van pl. egy 2k7 es ellenálás az most 27k vagy 2.7k?

Előre is köszönöm!
(#) Bakman válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 31, 2015 / 1
 
Utóbbi. Így nem kell tizedesjegyet nyomtatni, spórolás.
Következő: »»   2627 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem