Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   189 / 291
(#) zosza18 válasza zosza18 hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
Az 555-ös 7-es lábához csatlakozó 1K-s ellenállást cseréld 470-670R-re, míg a 6,8K-s ellenállást 2-2,2K-sra. Az ezzel párhuzamos 1N4148-at vedd ki, ha beraktad, nem kell oda!
A glimm-el sorba egy 1M-s ellenállást tegyél és úgy rakd be. Nekem a mostani, amit délután raktam össze, ezekkel a paraméterekkel és egy 9V/500mA-es trafóval, a kimenő fesz. a kondira 310-370VDC és kb.: 20-24mm a max szikraköz, de én is kb 10-13mm között hagyom általában.
(#) villanyipi válasza zosza18 hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
Rendben köszönöm szépen, holnapi napon kerül hozzám, beszerzem az alkatrészeket és kipróbálom, ha ezek után sem felel meg neki, majd ajánlok neki acélsodronyt, oszloptervekkel, nyakörvvel és lánccal a kutyáknak
(#) zosza18 válasza villanyipi hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
Szívesen!
Biztos jó lesz.
Én is egy nyűgvárnak készítettem, annyit variált már, hogy én is azt mondtam neki, kösse ki a kecskéit, vagy fel, nekem mindegy, csak hanyagoljuk egymást, mert unom.
(#) ötfelezős hozzászólása Okt 7, 2015 / 1
 
Szasztok. Ha jól rémlik, 2007-ben két-három szabvánnyal kapcsolatos információt helyeztem el - ezeket most frissíteném.

Hivatkoztam egy szabványra, az MSZ EN 61011-re, 1999-es kiadás volt, de azt visszavonták időközben (utódról nem tudok). Ennek a 10. pontjában volt meghatározva a max 10 kV kimenő feszkó, max. 2,5 mC töltés, max. 8 J energia, max. 10 A, de az az időtartam, amiben meghaladja az áram a 300 mA-t, az max 1,5 ms lehet.

Jelenleg érvényes az MSZ EN 60335-2-76:2005 (módosítások: A1:2006, A2:2015), amiben a kimeneti paraméterek a következőek: frekvencia max. 1 Hz, impulzus időtartam max. 10 ms, energia max. 5 J, áram max. 15,7 A - de ez az áram csak 0,1 ms-ig állhat fenn. Ezen szabványban kimenő feszültség meghatározva nincs, de az igen, hogy a megadott izéket 500 ohmos ellenálláson kell mérni (15,7 A x 500 ohm az majdnem 8 kV).
Az áramra vonatkozó részletesebb követelmények:
max. 0,1 ms ideig felléphet 15,7 A
ha hosszabb ideig van áram, akkor a limit log-log skálán lemegy 4 ms 1000 mA-re
10 ms felett nem lehet már áram

Továbbra is rendelet tartja érvényben a régi magyar villanydurr szabványból a figyelmeztető táblás lapot, az MSZ 20860/4:1987-et.

Ha nemrégen volt ezekről szó, akkor bocsánat a hely pazarlásáért.
(#) erdgab válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 7, 2015 /
 
Szia!
Én,személy szerint tisztelettel köszönöm az információt,remélem másoknak is hasznára válik.
Köszönöm!
(#) Cavalier válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 8, 2015 /
 
Ha jól számolom, az energia 0,1ms 8kV 15,7A-nél már kb. 12joule lenne, így némi önellentmondás azért van a szabványban.
(#) Peet19 hozzászólása Okt 11, 2015 /
 
Sziasztok!
Csináltam egy villanypásztort amit meg is építettem és majdnem minden rendben működik, amíg fel nem melegszik a BUT11 ami átereszti a nagyáramot (kb: 2A) a trafóra.
Úgy terveztem az egészet (ahogy a rajzon is látszik) hogy csak akkor folyjon áram a trafón, amikor a jeladóból egy nagyon rövid pár ms negatív jel érkezik. Ez elvileg működik is, mert adja szépen a szikrákat az impulzusoknak megfelelően, amíg fel nem melegszik a tranyó. Kimértem, és folyamatosan 1.2A folyik át rajta még akkor is amikor zárva kellene lennie a tranzisztoroknak. Ezt nem értem, miért nem zárnak le a tranzisztorok pozitív impulzus esetén és miért folyik a trafó felé áram? A kollektor - emitter feszültség állandóan 5.2V amikor zárva kellene lennie a tranzisztornak. A trafón 5.1V-ot mérek amikor meg kellene lennie szakítva az áramkörnek. Ez miért lehet? Azt hittem hogy a nagy áram miatt ez a szaturációs feszültség, de az adatlapja szerint ez nem lehet.
Ha van valakinek valami ötlete vagy jó tanácsa azt szívesen venném.
Előre is köszönöm a segítséget.

villpasz1.png
    
(#) ROBIN666 hozzászólása Okt 11, 2015 /
 
Sziasztok. Próbálok egy nyákot tervezni egy villanypásztornak. Egyoldalasra. Hogy érdemes az 555-öt el a nyákon? 90° 180° 270° érdemes eldönteni?
(#) zosza18 válasza ROBIN666 hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Szia!
Attól függ, hogyan szórod körbe az alkatrészekkel... én általában vízszintesen használom. (180°)
(#) eSDi válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Üdv!

A meghajtó fokozatot gondold át még egyszer! Mi fogyja lezárni a tranyókat?
(#) ROBIN666 válasza zosza18 hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
555
Ehhez a ki indulási ponthoz gondoltam,hogy hány fokban. Ha balra kezdjük el forgatni.
(#) zosza18 válasza ROBIN666 hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Én ehhez képest balra forgatom el 90°-al. Kinek mi a szimpatikus amúgy, szerintem ez elég képlékeny dolog.
(#) Peet19 válasza eSDi hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Közben átnéztem mindent, és kiderült hogy rendben működik az egész áramkör, és a jeladónál lesz a hiba. Amikor negatív impulzust kellene adnia, nem azt ad. Vagyis marad némi pozitív feszültség nem húzza le teljesen nullára. bár ettől függetlenűl nem értem hogy amikor pozitív impulzust ad, akkor világít a led ami jó, de akkor viszont miért nyitja ki a PNP tranzisztort?
A jeladót egy 555-össel csináltam.
(#) eSDi válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Akkor sem igazán jó ez a kapcsolás.
A LED előtti dióda teljesen felesleges és a PNP tranyó is. A BC182 kollektoráról vedd le a vezérlő jel negáltját és azzal hajtsd meg a 2db BUT11-et. Ezt a két tranyót pedig darlingtonba kellene kötnöd. Mindjárt lerajzolom, csak nagyon vacak a net elérésem és kell egy program hozzá.
(#) eSDi válasza eSDi hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Valahogy így, a hiányzó alkatrészek és értékeik, már a te dolgod.
(#) Peet19 válasza eSDi hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Köszi. Ha jól értem akkor a BC182 bázisa kapja az impulzusokat. Ha nyitva a tranyó (vezet) világít a led, és pozitív feszültséget kap a BUT11 bázisa ami nyitja a darlingtont és áram folyik a trafón. Ez logikus. De ha lezár a BC182 akkor ott van a kollektor - emitter feszültség és szintén pozitív fesz. van a kollektoron ami nyitva tartja a BUT11-et. Bocs de ezt most nem nagyon értem, vagy már túl fáradt vagyok.
(#) eSDi válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Fáradt vagy már.
Amikor a BC182 vezet a LED világít, eddig jó. Ekkor a tranyó kollektorán közel 0V-lesz. Mikor a LED nem világít (vagyis a rövid negatív impulzusra), akkor a tranyó kollektorán pozitív fesz lesz, ami kinyitja a darlingtonpárba kapcsolt fokozatot.
Kicsit átgondolva a darlington bázisellenállását úgy kell megválasztani, hogy a LED ne világítson, viszont ekkor lehet nem lesz elég a trafón átfolyó áram. Ha ez lesz a helyzet, akkor lemásolod a BC182-es részt LED nélkül és arra kötöd a darlingtont megfelelő bázisáramot beállítva. A bemenetük pedig közös lesz.
(#) Peet19 válasza eSDi hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Ja, igen. Utána már rájöttem . Ha a LED-en áram folyik akkor persze a BC182 kollektor-emitter feszültsége 0V lesz. Igazad volt, köszi a segítséget. A többit már megoldom köszi.
(#) EcoPityu hozzászólása Okt 21, 2015 /
 
Sziasztok!
Én is összedobtam egyet! Ezt!
(#) Nemtudhatod válasza EcoPityu hozzászólására (») Okt 21, 2015 /
 
Jól működik, csak ez egy rázógép, ebbe egy paci belehal. Ezt olvastad?
(#) EcoPityu válasza Nemtudhatod hozzászólására (») Okt 21, 2015 /
 
Szia!
Igazából patkányt megsemmisíteni kellett neki... A videón riga (vagy simó 6V) trafó van, élőben egy 12V-os trabi trafót hajt, és nem tud rajta többet mint 10-12mm!
(#) Nemtudhatod válasza EcoPityu hozzászólására (») Okt 21, 2015 /
 
Kérdezd meg a patkányt tetszik e neki? de lehet arra jó.
(#) EcoPityu hozzászólása Okt 31, 2015 /
 
Sziasztok!
Közkívánatra, a patkánygyilkos villanypásztor kapcs rajzát végre lerajzoltam egyben!

Rajz.jpg
    
(#) Remci hozzászólása Nov 1, 2015 /
 
A belső szikraköz nem megfelelő kiépítése
(#) Nemtudhatod válasza Remci hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Nem volt elég a szikra? Igen látszik, hogy "namajdén".
(#) EcoPityu válasza Remci hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Azért, ott dolgozott a víz is... Zöld a kapcsi saruja, meg a dióda lába is...
(#) kila válasza EcoPityu hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Sziasztok!
Jó képek... Lehet hogy volt pára, vagy víz, de a jó öreg Ózon egyedül is megoldja.
-Mivelhogy az egyik legerősebb oxidálószerként ismert.
A gyári készülékek többségében belső szikraköz található, de üzemszerűen nem ugrál át rajta szikra, bár az ózon a vezető csúcsán biztosan termelődik, ha elég hozzá a feszültség.
-Éppen emiatt nagyon komoly két komponensű lakkal kezelik, a belső részt.
Az ózon a műanyagokat, sima lakkokat is tönkre teszi.
(#) Remci válasza Nemtudhatod hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Nem tudom, javításra hozták hozzám, de nem görcsölök vele. Gondoltam lefényképezem mielőtt visszaadom. Amúgy is leválasztó trafó nélküli 230v-os ketyere. Vásárból való.
(#) kila válasza Remci hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Jó hogy képet csináltál, de a hálózati vezetéket nyesd le róla, többé be ne dugja senki...
(#) erdgab válasza Remci hozzászólására (») Nov 1, 2015 / 2
 
Szia!
Találkoztam hasonló jelenséggel:"tegnap még ment" jeligével,kibontás után teljesen szét volt rohadva minden.
Megakadályozható ez a következmény minden pásztornál,még akkor is,ha a szikraköz belül van szabadon.Ezek a "vásári" (most a kivitelbe,veszélyességbe ne menjünk bele) pásztorok nagyjából 3-6 hektárt tudnak védeni,de ugye azt senki nem tudhatja,hogy mennyi az annyi.Egy ilyen pásztornál,mely rá van kötve a karámra, bekapcsoláskor azt kellene meghallgatni,nézni,hogy a belső szikraköz dolgozik e,ha dolgozik az azt jelzi,hogy kicsi neki a karám,nem terheli le eléggé.Ez általában akkor jelentkezik,ha kb. 5-600 méter vezetéknél kevesebből áll a karám,ráadásul ezek még párhuzamosan is vannak kötve.Ilyenkor érdemes egy külső szikraközt készíteni.Ezt meg lehet csinálni pl. aluminium lemezből.Kell egy 10mm széles 1-2mm vastag csík,ezt meg kell hajlítani Z alakra mindkét végén.A Z mérete: magassága 10mm,a teteje 10mm ezt kissé tompa hegyre vágni,az alsó szára 15-20mm,majd kettévágni.A két Z alakot szembefordítva fel kell fogatni egy szigetelő lapra úgy,hogy a kissé tompa hegyek közt 4-7mm legyen,mindkét lemezhez hozzá kell fogatni egy darab 15-25cm hosszú 1,5mm2 többeres vezeték darabot.Az egyik vezetéket a karám VÉGE szálra kell rákötni a másikat egy kb. 50cm hosszú földelő szondára ott helyben.A szikraközt akkorára kell állítani a lemezkék hajlításával,hogy minden esetben biztosan ott üssön át a pásztor,levezetve a "feles" energiát ,amikor a karámhoz ér valaki vagy valami akkor majd azon fog átmenni az összes energia,nem a szikraközön.Ez a megoldás nagyon eredményesen vált be,nem korrodál a pásztor dobozban semmi és mégis kijut az összes energia a karámra,aki nem hiszi,járjon utána.
Következő: »»   189 / 291
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem