Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2673 / 3964
(#) Bakman válasza kissattila88 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
A nagy, három lábú alkatrész micsoda? Leírtad, fesz. szabályzó. Tölteni akkumulátort nem feszültségszabályzóval, hanem áramgenerátorral kell.
(#) Bakman válasza kissattila88 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Elméletileg igen. De ha az 150 mAh, akkor csak 15 mA-rel.
(#) kissattila88 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
bt151 800r tirisztor
(#) kissattila88 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Van egy 150 Ah akksim is amihez kellene töltő csinálnom.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) Bakman válasza kissattila88 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Jól gondoltam. A tirisztorral lehet egyenáramot kapcsolni, de szabályozni nem. Bekapcsolod a tirisztort és kb. addig úgy is marad, amíg áramot kap. Ennek semmi értelme akkutöltőben.
(#) kadarist válasza kissattila88 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Egy 9V-os, 150 amperórás akkumulátort? Az akkora, mint egy hokedli. Bővebben: Link.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) kissattila88 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Nem csak csinálok itthonra egy riasztót a sziréna 9V csak az elemhez nincs töltő. 150 Ah az egy traktor akksi ami 12V.
(#) gyoran válasza Gafly hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Igazad van, az aktív félhullámban a kétszeres eff. feszültség miatt négyszeres a teljesítmény (P=U2/R), a passzív félhullámban nulla. Ez átlagosan kétszeres teljesítmény. Na jó, valamivel kevesebb, mert a 125 volt nem fele a 230-nak, és mert a növekvő teljesítménnyel kicsit nő az izzó ellenállása. Mindenesetre az izzók nem fogják szeretni.
Akkor szerintem sajnos marad az előtét izzó, vagy más lényegesen drágább és bonyolultabb megoldás.
Bocs, 3 napig nem voltam gépközelben,most olvastam csak a válaszodat
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) kadarist válasza kissattila88 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
A kapacitás tizedével lehet, tehát igen.
(#) kissattila88 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Ha meg nézed a kapcsolást a két zener dióda végzi a feszültség szabályozást. Ez motorhoz van kitalálva ha fel van töltve az akkumulátor akkor a tirisztor nem kapcsol be.
(#) kadarist válasza kissattila88 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Az rendben is van, hogy szabályzó, de ez csak lüktető egyenáramra jó, mint amilyen a generátorok esetén van.
(#) Bakman válasza kissattila88 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Lehetséges, de ezzel nem lehet 9v -os akkut tölteni (ami nem elem), csak tönkretenni.
(#) kissattila88 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Értem akkor tudsz mutatni egy áram generátor kapcsolást amit töltés céljára lehet használni?
(#) Bakman válasza kissattila88 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Bővebben: Link. Ez nem áramgenerátoros, de kellően korlátozva van a töltőáram. Beállítható a végfeszültség, ami fontos. Nem vizsgáltam át tüzetesen, első pillantásra jónak tűnik.
(#) LaszloPapp válasza Bakman hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Szia Bakman!
Eszerint a Raspberri PI2 csak az 5 Voltot szolgáltatja, a GND a 12V táp GND-je.
Egyszerű, de zseniális.
Köszönöm.

Bocsánat kérdezek:
A nyelődiódának mi a szerepe?
A LEd-et hova építenéd be?
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) Bakman válasza LaszloPapp hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
A GND a 12 és az 5V GND-je is egyben.
(#) Bakman válasza LaszloPapp hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
A relé behúzótekercse kikapcsoláskor visszarúg némi feszültséget, azt nyeli le. Én a LED-et a relével párhuzamosan kötném, természetesen előtétellenállással 12 V-ra méreteze. Így a Pi kimenete csak minimálisan van terhelve.
(#) LaszloPapp válasza Bakman hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Nagyonszépen köszönöm a válaszodat.
Ez a párbeszéd részemről 10-ből 10 pontot ért.
Jöhet az anyagbeszerzés.
További szép estét.
Papp
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) zoli0321 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Három
(#) zoli0321 válasza pont hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Köszönöm szépen. A gyujtószál elvezetése nem jöhet szóba, a linken talált kütyüt majd átgondolom, hogy hogy is működne, meg persze elfér-e.
(#) tutegal357 hozzászólása Nov 22, 2015 /
 
Sziasztok!
Én csak szeretnék érteni az elektronikához, ezért próbálkozom. A problémám: Van egy skil 12V-os csavarbehajtóm, amiben 10db NiCd elem van. (BYD D-SC1200PT). Mivel mostanában nagyon hamar lemerül, gondoltam megpróbálom átalakítani Li-ion aku-pack meghajtásra. Vettem is Alin egy DC 12300 jelű battery pack-et, mert az szépen beleférne a mostani helyére és hozzá való töltőt is adnak. Erről a battery pack-ről utólag sok rosszat találtam a neten, de addigra már megrendeltem. Az eladó szerint van benne túltöltés és túlmerülés elleni végelem is. Meg is jött, és látszólag meglepő módon működik is, 11,5V-ot tudott így is. Persze a ráírt 3000mAh kb csak félig igaz, de gondoltam, még így is jó. Rákötöttem a csavarbehajtóra. Bekapcsoltam mindkettőt. A csavarbehajtó erőtlenül elindult egy pillanatra, majd semmi. Ezt többször is meg tudta ismételni. Mikor mértem is a feszültséget, akkor azt láttam, hogy a 11,5V a behajtó elindulásakor rögtön leesett kb 4-5V-ra, majd 0-ra. Ha a pack-et ki-be kapcsoltam, akkor ugyan ezt meg tudja ismételni. Feltöltöttem a csavarbehajtó akkuját. Azzal szépen megy, de az nem is 12V-ot mutatott, hanem 14V-ot. Na erre nem számítottam. De szerintem 11,5V-al is el kéne mennie. Mire nem gondoltam? Hol a Hiba? Köszönöm ha segítetek. Esetleg valami megoldás?
(#) kadarist válasza tutegal357 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Szia!
Ez a lítium-akkupakk fel lett töltve?
(#) kendre256 válasza tutegal357 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Lehetséges, hogy a lítium akku védőáramköre kapcsolja ki a pakkot. Egy motor indulásakor elég nagy az áramfelvétel, lehetséges, hogy meghaladja azt az értéket, amit a lítium védőáramköre megenged. A NiCd akkukban általában semmi túláramvédelem nincs.
(#) Kovidivi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Köszönöm!
(#) dudzsi válasza tutegal357 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Nem akarlak elszomorítani de ez max 2A tud leadni. Legalább is ezt találtam róla. Szoval az elektronika tilt le. De sajna ezek a pakkok még elektronika nélkülse valok ehez. Én hobbykingröl rendeltem 3 cellás lipo pakkot, mert ezek tudnak nagy ampert leadni. Persze a védelemről "mélykisütés" neked kell gondoskodni.
(#) kruppmityu hozzászólása Nov 23, 2015 /
 
Sziasztok!

Van egy számítógépbe való TV vevő kártya, aminek a hangját egy CDROM audio kábellel lehetne az alaplapra kötni. A problémám az, hogy az én alaplapomon ilyen csatlakozó nincs.

Gondoltam az alaplap hátsó "Line-in" bemenetét használva megoldható lenne a dolog, de hosszas keresgélés után sem találtam ilyen CDROM audio > 3,5''jack átalakítót.

Annyira különböző lenne a két jel(szint), hogy nem véletlenül nem találtam ilyen kábelt? Vagy nyugodtan készíthetek egyet és használhatom, nem lesz baja az alaplapnak?

Válaszaitok előre is köszönöm
(#) KBal76 válasza kruppmityu hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
A jelszint ugyan az, csak bután néz ki hogy a gépházból valami résen át kimegy egy kábel, és utána bele ismét a gépbe. A TV kártyán nincs kifelé is egy jack amin audio jel jön ki? Mert szokott lenni, és akkor csak egy 10cm jack-jack kábel kellene.
(#) jdani hozzászólása Nov 23, 2015 /
 
Üdv. Vegyünk egy tipikus 7805ös bekötést. Bejön a 12V, minusz, és kimegy az 5V.
Ha nincs a stabilizátornak minusz, akkor ami bejön a bemeneten, az ki is megy a kimeneten?
Csináltam egy 7805ös töltőt, és nem vettem észre hogy leszakadt a minusz a stabilizátorról. Bedugom a kamerát az USB töltőbe, kamera ki is nyiffant.. Mérem, hát 12V van az USB konektoron...
(#) Kovidivi válasza tutegal357 hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Párhuzamosan kell kötni még egy ilyen pakkot a cellákkal, és rakni bele olyan védelmet, ami 30A felett kapcsol be. Ezek felvesznek 6-10A-t is induláskor, de menet közben is kérik az Ampereket.
(#) exabit hozzászólása Nov 23, 2015 /
 
Digitális multiméternél a mérési pontosságot a tartományra kell értelmezni igaz? Tehát ha +/- 1% a pontosság akkor az a 0-200 mV tartományban +/- 2mV, a 200mV-2V tartományban +/- 20mV, igaz? Tehát 2,1 V-ot már +/- 20 mV pontossággal mér, de 1,9-et még +/- 2mV jósággal.
Következő: »»   2673 / 3964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem