Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1782 / 2508
(#) reloop válasza David 3g hozzászólására (») Nov 24, 2015 /
 
Szia! Minél kevésbé osztod le a kimenő jelt, a műveleti erősítő annál kevesebbet erősít.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Nov 24, 2015 /
 
A melléklet.
(#) neptunes4you hozzászólása Nov 24, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni, most épített Hiraga Le Monstre erősítőm élesztése közben a következő probléma merült fel: nem tudom beállítani a nyugalmi áramot/szimmetriát a potikkal, csak az NPN végtranzisztor melegszik, és majd az összes tápfesz azon esik (~20.5V). A nyáktervet és a bekötéseket már 100x átnéztem, ugyan az mint az oldalon található kollégáé, csak én máshogyan rendeztem el az alkatrészeket. Min tudok elindulni? Hol kellene feszültségeket/áramokat méregetnem, hogy megtaláljam végre a hibát?

Kösziszépen!
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 24, 2015 /
 
Szia! A FET-ek lábain (összesen öt mérési pont) mérd meg a feszültséget testhez képest.
(#) David 3g válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Szia. Köszi a választ, akkor ha jol értem ha van most 10k Ohm ellenalas akkor 5k többet erősít?
(#) reloop válasza David 3g hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Az ellenállás értéke nem mutatja meg annak pozícióját, tehát mellékelj egy rajzot!
Vannak erre a célra online kalkulátorok.
(#) David 3g válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Én végülis a visszacsatolás ellenellenalasara gondoltam ami a kimenettol van
(#) reloop válasza David 3g hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
A kimenet és az invertáló bemenet közötti ellenállás értéke esetedben egyenesen arányos az erősítéssel. Bővebben: Link
(#) tothbela válasza djklein hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Üdv. Kontakthiba lehet. Melegedő alkatrészre gondolnék első körben, ezért van a késleltetés. Tipus, fénykép sokat segítene. Végfok IC tokozáson belüli szakadás esetleg. Egy EMU PM5 "input sensitivity" potméter belső érintkezési bizonytalansága okozott nemrég ilyen tüneteket.
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Szia!

Gate: 0V, mert GND-re van kötve.
2SK246 Source: 0.38V Drain: 5.28V
2SJ103 Source: -0.27V Drain: -5.39V
(#) Csongi_ válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Megmertem a fo tapot, megvan a 2X26V
Megmeztem a tranzisztorok labain a feszultseget, mellekletbe beirtam.
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Azt írod, a táp java része az NPN végtranyón esik, nekem ebből az következik, hogy a kimenet a negatív táp felé van elbillenve, viszont a source feszültségeid inkább pozitív irányba térnek el mintha a kimenet mégis a pozitív lenne testhez képest, de ez pillanatnyilag részletkérdés.
A source áramod, ha az offset állító trimmer 100 ohm-os, 6,5mA. Az 1k-s potikat úgy kell állítani, hogy 1-1,6V essen rajtuk, tehát 100-150 ohm körüli értékre. Az eredeti rajzon szereplő FET-ek adatlapját összevetettem ezzel a helyettesítővel, bizony Ugs- Id jellemzőjük indokolhatja ezt a szélsőséges beállítási igényt.
Nálam nincs ilyen erősítő, hogy a potikhoz gyakorlati indulási értéket javasoljak, ezért tanácsolom az A-osztályú erősítő, vagy a Hiraga témában méresd meg a kollégákkal, ha az számított értékkel nem akarna az erősítő beállni.
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Bocsika, fordítva mértem a panelt. Igen, a PNP-n esik 20.5V. De a jFET-ek mérései tuti jók. 1.5V-ra állítottam be a feszültséget. Nem értem, hogy mi okozhatja hogy ennyire "elborul" a kapcsolás szimmetriája.
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Az mennyire jó, hogy a PNP végtranzisztor bázisa + 9.72V-on van GND-hez képest?
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2015
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Mérd meg milyen ellenállásértéken vannak jelenleg az 1k trimmerek. Azok döntően befolyásolják a kimeneti egyenfeszültséget. Elég macerás a három potit összehozni, de nem lehetetlen
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
NPN: 208Ohm, PNP: 201Ohm.
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Ha +10,5V a kimeneti feszültséged, akkor ennyinek is kell lenni ebben az elbillent állapotban.
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Annak az 1k trimmernek az értékét amelyik a pozitív táphoz kapcsolódik kezd el csökkenteni és figyeld a kimeneti feszültséget. A felvett áramnak, így a melegedésnek is csökkenni kell egyúttal.
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Ígyvan, átbillenti a kimenetet negatívra GND-hez képest, de alig 5 fokot tekertem rajta.
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Szerintem válogatok párba inkább BC546 és 556-osokat, van itthon kb. 15-15 darab. Lehet hogy eddig is ezt kellett volna... Gondolom segítene elég sokat.
(#) reloop válasza Csongi_ hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
A T410 kollektorán +1,1V, az emitterén -1,1V lenne a helyes érték. Ha jól végezted a mérést akkor ez egy E-B zárlatos tranzisztor, szakadásvizsgálóval ellenőrizd le!
Komoly hiba van T416 és a kimenet között, vagy szakadt a fóliasáv, vagy rossz a forrasztás, vagy túl nagy értékű/hibás a 0,5ohm-os R438. Ez amúgy szerencse, mert a T410 hibája egymásra nyitná a végtranyókat és ismét lángolna a készülék. Ez volt már?
Lehet még nem jól ismered ki magad a panelen, a T404,406 közös emitterén a feszültség inkább +0,6V mint 26V. Ezt csak zárójelben jegyzem meg
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
5°? Ugye nem közönséges trimmert raktál helitrimmert helyett?
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Azok a BC tranyók földeltbázisúak, nagyot nem lendít a párbaválogatás.
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Sima 1k ment oda, csak olyan volt itthon. Ha egy 50k helit mellé teszek párhuzamba akkor talán van esélyem?
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Itt olyan 10-20 ohm tartományban kell a finombeállítást elvégezni, hagyományos potival jelen helyzetben 100 ohm poti 150 ohm soros ellenállással lenne alternatíva.
A párhuzamos 50k félek szinte hatástalan, sosem érnél a beállítás végére.
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Akkor holnap boltolok 470-es heliket! Remélem sikerülni fog. Nem gondoltam volna hogy Ohmokat kell csak tekerni rajta...
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Már alig várom hogy a TDA2050-em után életre keltse a kis Preludium B32 páromat. A JLH-nak nekem nagyon mű hangja volt, de lehet csak a rossz csatolókondijaim miatt, mondjuk a Wima és a Nippon mind jónak mondott.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2015
(#) reloop válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Ezzel a próbálkozásoddal mi lett? Kísértetiesen hasonlók a tünetek.
(#) krisz69 hozzászólása Nov 25, 2015 /
 
Sziasztok Baji félet FET-es végfokom még mindig érthetetlen mod viselkedik. a bal oldala melegszik nagyon még 65mA es nyugalmi mellett is fűtt iszonyat mód. minden az eredeti alkatrész benne anyi hogy a bds nyugalmi van. szóval . nem értem._mit kéne megpróbálnom..?? mit cseréljek ki vagy mit nézek meg . hangja szép zajtalan.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2015
(#) neptunes4you válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Igen, építettem már egyet és sikerült is, de akkor egy Daewoo HiFi két hang(falát)sugárzóját használtam, és akkor még egy mono-m volt. Építettem egy sztereo panelt még vagy két éve, de bekerült a fiókba suli, érettségi, meg egyetem első éve miatt.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2015
Következő: »»   1782 / 2508
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem