Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akku figyelmeztető
Lapozás: OK   1 / 1
(#) (Felhasználó 16772) hozzászólása Márc 1, 2008 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy olyan kapcsolást, ami ellenőrzi a 12V 4Ah-s motor akkumulátoromat. Télen jórészt házi használatra, tavasztól, meg a motorban hajtana meg egy index rendszert (12V 2*21W) . A motor nem tölti vissza az akkut, ezért ilyesmire nincs szükség a kapcsolásban. Csak annyit szeretnék, hogy mondjuk egy zöld led ég, amíg jó(vagy akár el is hagyható.) és egy piros kezd el égni, vagy villogni amikor már lemerült az akksi. A lemerült szerintem az az állapot előtt van egy kicsivel, amikor már nem tudná az indexet működtetni( vagyis nem volna már meg az izzók kellő fényereje).

Köszi
Üdv.
(#) PCB válasza (Felhasználó 16772) hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
(#) El_Pinyo válasza (Felhasználó 16772) hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Szia! Itt a HE-n is találsz megoldást a problémára! A feszültségosztó ellenállások értékeinek módosításával be tudod állítani a komparálási szinteket.
Üdv.
(#) gulyi88 válasza El_Pinyo hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
szerintem azért ennyire nem egyszerű, mert az akkun csak szakaszos terhelés van.
a terheletlen akku lemerültem is jónak mutatkozik, de ha megterheli 2*21W azt a kis 4AH-s akkut, akkor a fesszintje jó sokat esik.. tehát a kijelzőn is ugyanez látszana, villogna mint az index..

szerintem 2állapotot kenene mérni :
egy zenneres referenciát és egy leosztott akkufeszt komparátorra vezetni, úgy beállítani, hogy ha azkkufesz a kívánt szint alá kerül (~11V) akkor a kimenete magas szintre vált.
(kb mint ahogy belinkelted) és ezt egy RS, JK, vagy D tárolóban erlárolni, hogy folyamatosan világítson a led, ha már egyszer átlépte a határt az akku..
(ha nem világít, akkor az ember hajlamos elfelejteni, hogy tölteni kellene.. az meg balesetveszélyes...)
jah villogáshoz meg legegyszerűbb astabillal egybeépített villogó ledet venni
(#) kobold válasza (Felhasználó 16772) hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Egy komparátorral ez megoldható, de a lemerülés jelzését ne a lámpa fényességéhez viszonyítsd, hanem inkább az akku jellemzőihez.
A csatolt rajz egy komparátoros Schmitt-trigger; két bemeneti feszültséget tud megkülönböztetni, egy alacsonyabb és egy magasabb szintűt, ennek ellentéteként billenti a kimenetét. Ha az akksid pl. épp kisütés alatt van (terheled, nincs töltés), csökken a feszültsége, egy adott értéknél pedig (amit az ellenállások arányai határoznak meg) a komparátor kimenete magas lesz, jelzi az alsó küszöbfeszültséget. Ekkor töltőre teszed, de addig nem billen vissza a komparátor, amíg a felső szintet el nem éri a bemeneti feszültség; és amíg a tápot le nem veszed róla, megtartja az utolsó állapotot, nem kell külön tároló.
Azt, hogy mekkora a különbség az alsó és a felső küszöb között, az ellenállások arányai fogják meghatározni.
A rajzon nincs jelölve, de kell még egy 7805-ös stabilizátor a +5 V előállításához, szűrőkondik stb., és olyan komparátort kell választani, aminek nem kell negatív tápfeszültség (a jelölt értékek egy LM321-hez vannak választva, 3.5 V-os magas szintű kimenetet feltételezve). R1, R2, R3 a billenési küszöböket határozzák meg (beállításhoz lehet potikkal kísérletezni), R4 és R5 pedig úgy osztja az akku feszültségét, hogy biztosan az 5 V-os tartományban legyen a komparátor bemenő jele.
(#) ferci válasza (Felhasználó 16772) hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Abban az esetben, ha az indexet fogod használni, vissza nem billenő komparátort ne nagyon használj...
A 2 x 21 watt > kb. 3 amper, ill. a villogás miatt van az 4-5 is csúcsban ( nem izzanak állandóan ) - úgy megszívja a 4 Ah-s akkut, hogy hamar lemegy pillanatnyilag a fesz 10-11 voltra is. Vagy méretezd lejjebb a feszt, vagy tegyél be egy-két RC-tagot a bemenő vezetékbe.
(#) nÁnÁ válasza (Felhasználó 16772) hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Hello! Én ezt a kapcsolást javaslom. Itt be lehet állítani, hogy mekkora feszültségnél váltsanak a ledek. Van 3 db led. A középső jelzi a normál állapotot. A bal oldali a "hideg" állapotot. Ez a led akkor gyullad fel, ha a feszültség az alá esik, amit a 4,7 kOhm-os potméteren beállítottál váltási feszültségnek. A jobb oldali led akkor gyullad fel, ha a feszültség egy bizonyos határ felé megy. Ezt a határt szintén egy potméterrel be tudod állítani. Ez pl. akkumlátor töltésénél jól jöhet. Egy labortáppal meg egy multiméterrel pontosan be tudod állítani, hogy mi legyen a váltási feszültség. Elég pontos és megbízható kapcsolás.

IMG.jpg
    
(#) (Felhasználó 16772) válasza nÁnÁ hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Szia!

Szerintem jó lesz.
Meg tudnád mondani, hogy amit a rajzon bejelöltem az micsoda?
Diódának jó az 1N4001?
(#) nÁnÁ válasza (Felhasználó 16772) hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Persze, diódának jó az 1N4001, és társai. Az a lényeg, hogy 1A-es legyen vagy nagyobb.
Mit jelöltél be?
(#) nÁnÁ válasza nÁnÁ hozzászólására (») Márc 1, 2008 /
 
Sztem ez a rész zavaros. Ez a jelölés azt jelenti, hogy 3 db dióda van sorosan kötve. Azért van így jelölve, mert így kb 2 cm-t megspórolok a kapcsolásból.
Ezek a diódák is 1N4001 vagy társai. Ha kell nyákrajz, akkor szólj és küldök!

IMG2.JPG
    
(#) nÁnÁ válasza nÁnÁ hozzászólására (») Márc 1, 2008 / 4
 
Bocs az elején rosszul írtam, a bal oldali (zöld) led jelzi a jó, és a középső(kék) led jelzi az alacsony feszültséget, és a jobb oldali(piros) jelzi a túl nagy feszültséget. Amúgy itt van a nyákrajz ha kell.
(#) (Felhasználó 16772) válasza nÁnÁ hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Szia!

Köszi a nyákrajzot. Az a rész volt tényleg a zavaros, amit te is bejelöltél, csak nálam nem tudom miért nem került fel. Na mindegy.
Köszi
Üdv.
(#) nÁnÁ válasza (Felhasználó 16772) hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Helo!
Nincs mit.
Sok sikert a megépítéshez.
Üdv. Balázs
(#) gws580 válasza nÁnÁ hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Hello!
Ez elbír egy 12 V 9 Ah akksit is?
(#) nÁnÁ válasza gws580 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Helo!
Persze, autó aksit is elbír.
És abban nem mA-ek vannak.
Ennek van 6 V-os változata is pl. motor aksijára.
(#) gws580 válasza nÁnÁ hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Mennyiből jön ez ki kb Ft-ban?
Meg ha nem nagy kérés írnátok egy"hozzávalók" listát,mert egy kicsit láma vagyok a témában
(#) nÁnÁ válasza gws580 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Alkatrészek:
2*4,7k
2*4,7k trimer potméter
2*10k
1*3,3k
1*1,5k
2*1k
1*22k
1*330
1*270
1*100
3*BC NPN tranzisztor
1*BC PNP tranzisztor
4* 1 A-es dióda (pl. 1N4001)
3* led

én kb. 400 Ft-ot fizettem az alkatrészekért, de abból az erős fényű ledek 150 Ft-ba kerültek, normál fényű 5mm-es ledekkel kb. 300Ft
(#) nÁnÁ válasza (Felhasználó 16772) hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Köszi a pontot!
(#) gws580 válasza nÁnÁ hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Uhh...Köszönöm szépen !!!
Nagyon rendes vagy!!
(#) nÁnÁ válasza gws580 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Nincs mit.
Ha gond van az építésnél, vagy nem akar rendesen működni akkor szólj bátran. Akár privátban is!
Üdv.
(#) gws580 válasza gws580 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
A fesz duplázással ,hogy állsz?
Egy kis okítás abban is rámférne!
(#) nÁnÁ válasza gws580 hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Bocs, de abban sajnos még rám is.
(#) (Felhasználó 16772) válasza nÁnÁ hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
Köszi!

Már csak annyi kérdésem lenne, hogy akkor mit kell változtatnom, ha csak sima ledekkel( zöld, sárga,piros) akarom használni?( Gondolom ellenállást, de melyiket, és mennyire?)
Köszi
Üdv.
(#) nÁnÁ válasza (Felhasználó 16772) hozzászólására (») Márc 2, 2008 /
 
semmit nem kell változtatni, sima ledre van tervezve, én is csak a látvány kedvéért csináltam erős fényű ledekkel, mint első komolyabb projektemet
(#) unknown13 hozzászólása Márc 12, 2008 /
 
Helo van egy ilyen aksitöltöm MACK 119 min 10Ah-max120Ah és nekem valahogy 6v kellene mert 6 voltos aksim van meglehett oldani??????????????
(#) nÁnÁ válasza unknown13 hozzászólására (») Márc 13, 2008 /
 
Helo!
Meg lehet oldani. Valahol megvan az átszámolt értékekkel is a kapcsolásom, ami 6V-ra van tervezve. De ha nem is találom meg, haveromnak 100% hogy megvan. Amint tudom elkérem tőle. Alapból hasonló, ilyen dolgokban különbözik, pl. kevesebb dióda stb.
Lehet csak hétfőn vagy kedden tudom megmondani az átalakítást, de meglesz.
Üdv. Balázs
(#) unknown13 válasza nÁnÁ hozzászólására (») Márc 13, 2008 /
 
Elöre is köszi
(#) nÁnÁ válasza unknown13 hozzászólására (») Márc 19, 2008 /
 
Helo!
Megszereztem a 6 V-os változatot is.
A kapcsoláson rajt van a 12, és a 6 V-os változat is.

Üdv. Balázs

IMG.jpg
    
(#) Polly hozzászólása Ápr 29, 2008 /
 
Sziasztok.Nekem 5 db 1,2V-os és 2500 mA-os energizer akksiim vannak a modelemben ,szerintetek melyik változatot kellene megcsinélnom a feszfigyelőnek?Vagy valami más rajz van valakinek? Nagyon megköszönném ha valamelyitek tájékoztatna!
(#) nÁnÁ válasza Polly hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Hello!
Ha jól értem, akkor neked sorba van kötve 5 db 1,2 V-os akksi, ami pontosan 6 V. A 6 V-os változat szerintem jó lesz, az áramerősség meg ennél a kapcsolásnál nem nagyon fontos, mer elvileg autóakksira lett tervezve, és az nem gyenge.
Üdv. Balázs
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem