Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2707 / 3975
(#) kocsisimre1127 hozzászólása Jan 12, 2016 /
 
Sony KDS55A-2000 ZÖLD hátérszin mutatkozik mi lehet a probléma tud valaki segíteni??új ployektor égőt kapott!!
(#) INNOMATIK hozzászólása Jan 12, 2016 /
 
Üdvözlet mindenkinek!
Szeretnék egy olyan áramkört, vagy modult, ami négyszögjel
kitöltési tényezőjét mutatja.
akár analóg kimeneten, amit tetszés szerint digitálisan is kijeleznék,
akár digitális kimeneten.

előre is köszönöm!
(#) attika válasza kocsisimre1127 hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Itt próbáld meg,lehet hamarabb kapsz rá választ.
(#) kendre256 válasza INNOMATIK hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Egy soros ellenálláson keresztül töltesz egy kondenzátort a jellel. A kondenzátoron kialakuló feszültség arányos lesz a kitöltési tényezővel (ez egy nagyon primitív integráló kapcsolás). Utána kell egy feszültségosztó, hogy "kényelmes" legyen a kijelzés (pl. egy 200 mV-os műszer 0-tól 100-ig mutasson). Maximum 3 db ellenállás és egy kondenzátor kell hozzá. Az alkatrészek értékei a jel nagyságától, frekvenciájától, a jelet biztosító eszköz terhelhetőségétől, a műszer érzékenységétől függenek (ezekről nem tudunk semmit).
(#) INNOMATIK válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Köszönöm!
Félek tőle hogy ez a megoldás, melyet én is gondoltam egyébként, nem elég lineáris.
Másrészt nem elég széles frekvenciatartományban alkalmas a mérendő jelhez.
(#) pont válasza INNOMATIK hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
(#) INNOMATIK válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Szia!
Köszönöm, de nem látom a sok oszcilloszkópos bekezdés közül, mire gondoltál?
(#) INNOMATIK válasza pont hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
köszönöm szépen!
Ez majdnem túl jó is, de amit nem írtam eddig:
a kérdéses áramkör egy összetettebb készülék része lenne.

Nem eléggé illeszkedne bele ez az inteligens kis panelmodulka..
(#) nedudgi válasza INNOMATIK hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Ha konkrétabban kérdezel, nem kellene találgatni annyi embernek.
(#) proli007 válasza INNOMATIK hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Hello! A "nem elég lineáris" a "nem elég széles frekvencia tartomány" nem műszaki paraméter. Vagy is a négyszögjelről sem lehet semmit tudni. Akkor mire vársz választ?
(#) INNOMATIK válasza proli007 hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Hello!
Frekvencia tartomány: 40 Hz-től 460 KHz-ig lenne igény
Kitöltési tényező: 30 %-tól 70 %-ig elég. Azaz ha 50 % az ideális jel akkor lefelé-felfelé
elég ennyi amit mér.
Linearitás: 1 %-on belül lenne jó.
(#) proli007 válasza INNOMATIK hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Ha két HC14-es invertert egymás után kötsz (hogy az eredeti jelet kapd vissza) és ennek kimenetére kötsz két integráló tagot (egymás után). pld. 22k és 2,µF (nem elkó), akkor ennek kimenetén megkapod a kitöltéssel arányos feszültséget. Terhelni nem szabad, maximum a műszer 10MOhm-jával. És ha 5V az IC tápfeszültsége, akkor 5V lesz a 100%-hoz tartozó érték.
Vagy Fet-es Rail-to-Rail műveleti erősítőt használsz követő erősítőnek és akkor terhelhető is lesz.
De félek, ez megint valami áltudományos projekt lesz..
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2016
(#) H2opok hozzászólása Jan 12, 2016 /
 
Üdv
Kis segítség kellene, főleg azoktól akik az LCD,TFT vezérlésben,programozásban "profik".
Vannak ezek a kinai,ebay es 2,8- 3,2" es tft kijelzők. Van amit arduinoval együtt lehet kapni pár ezer ft ért. Megoldható lenne, egy ilyen kittből VU métert varázsolni? Olyan mint egy régi retró mutatós kivezérlésjelző. Épitek egy erősitőtt,abba gondoltam . Mi a véleményetek?
Ilyenre gondoltam, mint lent a fotón a mutatós:
PÉLDA
Előre is köszi.
(#) INNOMATIK válasza proli007 hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Köszönöm!
Ezt megfontolom. Talán ki is próbálom.
HC14 helyett használtató gondolom szinte bármi hasonló, HC vagy HCT, aminek a kimenetéről a négyszögjelet leszedem a 2 + 2 passzív elemmel..
FET-es Rail-to-Rail műveleti erősítő a TL082 is ugye?
(#) INNOMATIK válasza pont hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
egész jó ez a modul esetleg.
viszont 2 csatornás kivitel nem kapható esetleg?
(#) RoliNyh válasza INNOMATIK hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Dehogynem, csak keresni kellene...
(#) RlL3Y hozzászólása Jan 12, 2016 /
 
Sziasztok.

Készítettem egy hordozható hangfalat, került bele egy 2x100W-os D osztályú erősítő modul. A maximális megengedett tápfeszültsége 36V. Szereztem hozzá tip-top állapotban lévő BOSCH Li-ion 36V 2.6Ah-ás akkumulátorokat. Sanjos ezek az akuk feltöltött állapotban 40.5V-ot adnak és a modulban beépített feszültségvédelem van ami 36V fölött kikapcsol. Találtam megfelelő IC-t a stabilizáláshoz is. Az L200 elvileg jó lenne igaz 1%-al nagyobb lenne a bemenő feszültség mint a maximális megengedett, de szerintem bírná. A maximális árama is 2A, gonoltam kettőt sorba kötnék és így 4A terhelhetősége lenne (többet úgyse fog felvenni mert így is lebutítva fog működni így is az erősítő). Az lenne a kérdésem hogy hogy lehet belőni az L200-as (vagy más megfelelő IC) kimeneti feszültségét? Nézegettem a datasheet-jét de nem jött le belőle sok érthető dolog számomra. :'( Esetleg ha valaki tudna segíteni vagy lenne valami ötlete, szívesen meghalgatnám.

Köszi.
(#) RoliNyh válasza RlL3Y hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Ha kettőt sorba kötsz, nem lesz 4 A a terhelhetősége, másrészt hülyeség is.
Ha párhuzamosan kötöd, akkor lehet nagyobb a terhelhetősége, de nem tudom, hogy ezeket a szabályozókat lehet e párhuzamosítani...

Az áram növellését nem így szokták megoldani, hanem tesznek mellé teljesítmény tranzisztort, vagy fetet...

Adatlap 7.-ik oldal FIGURE 21 az kell neked...
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2016
(#) RoliNyh válasza RlL3Y hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Egyébként biztos vagy benne, hogy Li-ion az az akkupakk? mert a 40,5V ból sehogy nem jön ki egészre pontosan, hogy hány cella van sorba kötve benne...

Egyébként meg amit választottál (L200) az áteresztő stabilizátor (disszipatív).
Sokkal jobban járnál egy step down konverterrel...
(#) RlL3Y válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Köszi a gyors választ, mért nem működhetne a párhutamosan kötés? Még lemérem labortáppal hogy pontosan mekkora is lenne az áramfelvétel mert mondjuk kis esélyel de lehet hogy a 2A-t se fogja meghaladni. Minnél egyszerűbb annál jobb, szerinted az FIGURE 1-es bekötés működhet? Ha igen, már csak az a kérdés hogy milyen adatokkal tudom a kimeneten beálítani a 36V-ot?
(#) RlL3Y válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Kerestem step down converter modult, de ilyen paraméterekkel amiket leírtam nem találtam egyet sem. Itt vannak az aku paraméterei. Ha a Bosch azt írja rá hogy Li-ion akkor tényleg az.
(#) RoliNyh válasza RlL3Y hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Ez 10 sorba kötött cellából van akkor. Hivatalosan teljesen feltöltve akkor 4,2V*10= 42V full feszültsége.

Az L200 szabályozó 3 -as és 4 -es lábán lévő 820Ω, 3.3KΩ (ez egy trimmer poti) ellenállással kell beállítani a kimenő feszt.

A 21 -es rajz pedig gyári kapcsolás, mennie kell (elvileg)...

Vagy pl ez:

DC-DC konverter
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2016
(#) RlL3Y válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Ha nagyobb lesz az áramfelvétele mint 2A (valószinű) akkor kénytelen leszek a 21 es kapcsolással megcsinálni. Ha jól látom abban az esetben 4.5A a maximális terhelhetőség. Bár a kapcsoláshoz az van írva hogy Vin=20V ami az én esetemben már megint nem előnyös. Még az 1-es hez visszatérve szerinted az R3-mast milyenre kéne dimenzionálnom hogy 2A-os áramerősséggel működjön a kapcsolás? Csak mer ha jó látom az nincs meghatározva. A 21-es enek még az is a hátránya hogy annak kell külön nyákot csinálni ami még plusz macera és ha van esély rá hogy elkerülhető akkor szivesebben járnák el úgy.
(#) RlL3Y válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Nemtudom szabad e ide ilyeneket linkelni, de szerinted ez megtenné?
Bővebben: Link


Aztmondja hogy max bemenet 40V, de itt megint csak 1% os lenne a feszültségtúllépés, max ki meg 35V de az jó mert az erősítő 16-36V ig működik. Az áram meg 3A ami elvileg még passzolna is.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2016
(#) RoliNyh válasza RlL3Y hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Hogy őszinte legyek, nem tudom értelmezni a V5-2 képletet, nem értem én sem, hogy jött ki a végére 4.5...

De most minek akarod 2A esre csinálni? Úgy kezdted, hogy az kevés.
Tegyél be 0.1Ω -ot mint a rajzon, és slusz pasz...

Elvileg az is jó, láttam van ilyen az ebayen is, de azt azért nem ajánlottam, mert az már nagyon a feszültséghatáron működik (nincs benne semmi tartalék)...
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2016
(#) proli007 válasza INNOMATIK hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Schmitt-es azért jobb választás, mert nem tudni milyen felfutó élű jelet szeretnél mérni. És ha nem vált gyorsan, pontatlan lesz a mérés. Mert ide tökéletes négyszögjel az ideális. Aminek felfutása gyors, és amplitúdója állandó, túllövés és tetőesés mentes. Gondolj bele, hogy egy 400kHz-es négyszögjel hogy néz ki, hogy a felfutása kisebb legyen az impulzus idejének 1%-ánál. A TL ugyan Fet-es, de messze nem Rail.
Egyébként nem nagy híve vagyok a maximalizmusnak. És a 40Hz..400kHz tartományban mért kitöltési értéknek túl sok műszaki indokát nem látom.
(#) INNOMATIK válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
keress nekem és ha találsz, Rajtad keresztül veszem meg
(#) Balint133 hozzászólása Jan 13, 2016 /
 
Sziasztok, az alabbi kapcsolas megerteseben kernem segitsegeteket. A kapcsolas egy nagyon trivialis Graetz kapcsolas, de a bennelevo ellenallas fejtorest okoz nagyon. Szerintem nem jo az erteke, illetve az egesz funkcioja szerintem nem idealis, tul sok elmegy rajta.

Akarhogy szamolok, ahhoz hogy 2V feszultseg essen ezen az ellenallason 1.36Ohm-nak kene lennie nem pedig 0.33-nak.

Sima Ohm torvennyel illetve teljesitmeny szamolas kepletekkel szamolok, de sehogy sem jo. A kapcsolas kimeno teljesitmenye 50W.

P = 50W
P = UI
I = P / U = 50W / 34V = 1.47A
Ube = 34V egyenranyitas utan
ΔUR1 = 2V

R1 = ΔUR1 / I = 2V / 1.47A ~ 1.36Ohm
PR1 = I2R =1.472 * 1.36 ~ 3W

Kicsit soknak tartom, hogy 3W "elegetunk" a nagy semmire. A leirasban itt o current-limiting resistorkent hivatkozik ra, ami ertheto is.

En szamolok valamit nagyon rosszul, vagy ez az ellenallas nagyon nem jo erteken van megadva? A fo problemam az az, hogy sehogy sem jon ki ez a .33Ohm-on eso 2V feszultseg.
(#) mate_x válasza Balint133 hozzászólására (») Jan 13, 2016 /
 
A diódahídon esik kb. 1,4 V. Az ellenálláson eső feszültség pedig terhelés függő.

Szerk.: Egyébként ez a diódahíd rosszul van kialakítva, az alsó két diódának fordítva kellene lennie.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2016
(#) Balint133 válasza mate_x hozzászólására (») Jan 13, 2016 1 /
 
Banyek valoban, total megfeledkeztem a diodakrol. Koszi igy mar vilagos es ki is jon minden annak rendje es modja szerint.

PS.: Igen, a diodahid rosszul van abrazolva, az meg az elejen feltunt. Nem az en kapcsolasom, "konyvet" olvasok
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2016
Következő: »»   2707 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem