Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akku NiCd - NiZn
 
Témaindító: szeva000, idő: Feb 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 19
(#) Norberto válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
A szoftverrel majd megpróbálkozom

Viszont lenne pár kérdésem még:

- mekkora a legkisebb teljesítményű trafó, ami jó ebbe a töltőbe? Hány VA a minimum szerinted?

Valamint ha beleteszek egy akksit, akkor azt először kisüti teljesen, és utána kezdi el tölteni? Mennyi az a határ, ameddig le kell menni a kisütésnél és mekkora az a fesz, amikor azt mondhatjuk, hogy "kész van, feltöltve"?

- Illetve ha kiegészíteném az áramkört 2 db hőmérséklet-érzékelővel, akkor szted mennyi az a hőmérséklet, ahol történnie kell "vminek"? (pl. csökkenteni a töltőáramot, stb.)

- Mennyire kell strapának lenniük a FET-ekek, illetve teljesítménytranyóknak? Ha SMD-re tervezek, nagyobb áramú típusok jók lesznek?
(#) eSDi válasza bbatka hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Amit belinkeltél töltő jó! Csak azok az 5W-os ellenálások nem praktikusak, jobb az áramgenerátor. Egyébként én ezzel az OSHONSOFT féle BASIC-es dologgal szimulálom le a PIC-eket és ezzel is írom meg a progikat beléjük.
(#) eSDi válasza tatabike hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Nekem GP és Olympus(a digifényképgéphez volt) akksiaim vannak már egy jó ideje. Ha jól bánik velük az ember akkor azt meghálálják.
(#) tatabike válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Ez igaz. És azt is érdemes nézni, mire használod. Mert ugyan a NIMH azonos méretben több graftot tárol, de pl. ahol hirtelen kell nagy áramokat adni, vagy hideg helyen üzemel a cucc, 10 fok alatt pl, ott klasszisokkal jobban bírja a nikkel-kadmium. Szakirodalomban olvastam ezt, és a gyakorlat is igazolta.
(#) eSDi válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Igen előbb ki kell sütni teljesen és utána mehet a tültés.
kisütésnél max 1V-ig szabad lemenni.
Az akksi töltöttségét úgy lehet érzékelni, hogy amikor eléri a 100%-os töltöttséget akkor a belső ellenálása elkezd megnőni és akkor a kapocsfesz lecsökken, ezt a csökkenést kell érzékelni.(bár nem tudom hogy ez a csökkenés mennyire érzékelhető ilyen kis töltőáram mellet) Ha ez túl bonyolult lenne akkor azt lehet mondani hogy 1.52V-on nagyából fel van töltve az akksi.

Szerintem olyan 45-48°C aminél be kell avatkozni.
És hová szeretnéd a hőérzékelőt? nincs több szabad ADC bemenet a PIC-en!
A FET nem kritikus az SMD D-PAK kivitelűek közül bármelyik jó szerintem.
A tranyóknak viszont el kell bírniuk azt az áramot amivel tölteni akarsz.

Trafó? ami lead 2A kb az jó.
(#) eSDi válasza tatabike hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Ez tény és való!
(#) eSDi válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Jah de hülye vagyok!
Van digitális hőérzékelő is......
(#) IMi válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
HI !
Egy ilyen töltő engem is érdekelne, lehet LCD-s is.
Nem osztanád meg a komplett kapcs. rajzot, a PIC programjával egyetembem itt a fórumon ?
Előre is kössz!!
(#) eSDi válasza IMi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Már mint a gyorstöltőmét?
A rajzot és a nyákot fel tudom rakni ha kell, de a szoftver még átdolgozás alatt van és még nem tökéletes. Javítanom kell a Delta-Peak érzékelésén és egyébb apróságok. de úgy összevetve jól működik. 1db 750mAh NiMH akksi 15 perc alatt fel van töltve 2.6A-es töltőárammal.
(#) IMi válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Nem fontos gyorstöltő!
Egyébként ez a gyors ütem nem káros az akksikra?
Ha a töltőd átesett az apróbb javításokonn és úgy érzed alkalmas a közlésre, szívesen megépíteném én is. (persze ha lehetséges)
(#) eSDi válasza IMi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Egy különleges töltési módszert kell alkalmazni aminek a neve REFLEX. így nem fog az akksi túlmelegedni és károsodni.
A lényege az hogy kb 1s-ig tölt, aztán 4ms szünet, aztán 5ms kisütés, utána megint 4ms szünet, ezután 20ms fesz, hőmérséklet mintavétel. És kezdődik előről.

Minden lehetséges....
(#) IMi válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 

Most már komolyan érdekel !!!
(#) Norberto válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Idézet:
„Van digitális hőérzékelő is...”


Meg van analóg is (Ez utóbbit fogom alkalmazni...)
(#) eSDi válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
De azon a kapcsoláson amit csináltam nincs több szabad ADC bemenet.
(#) Norberto válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Valszeg ilyet fogok venni hozzá akkor:

LM75CIM-5

Ez egy digitális hőmérő IC, SO tokozásban. Nekem tökéletesen megfelelne...
(#) eSDi válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 11, 2006 /
 
Ez jó. elég egyszerű a használata is.
(#) Sebi válasza KeserűCukor hozzászólására (») Ápr 12, 2006 / 1
 
A memóriaeffektet tatabike jól írta, a kulcsszó a belső ellenállás növekededése, emiatt nem nyerhető ki a benne lévó enegia. A"cellarészegség" is a helytelen töltés-kisütés alkalmazásával áll elő és jól megfigyelhető analóg műszeres táppal való töltésnél: beállítod a cellavégfeszt 1,52V-ra, áramkorlátot mondjuk 300mA-re, rákötöd és nézed a műszert. A megnövekedett belső ellenállás miatt eleinte a kimerült cella alig vesz fel 20-30mA körül áramot, majd lassan kezd növekedni.Vmilyen (állapottól függő) felvett áramnál a műszer nem áll már stabilan, hanem "csapkod" mondjuk 50 és 150mA között.3..10 pecig viselkedik így, aztán felveszi az áramgenerátor által meghatározott áramot és szépen feltöltődik. Ilyen állapotú aksit pl. a mobilok nem tudnak feltölteni, mert a proci az első feszültségugrásnál kikapcsolja a töltést és örömmel jelenti: battery full. Ezután 3 perc beszéd után a teló kikapcsol.
(#) dilan válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 12, 2006 /
 
Hali!

Van két 0.3Ah NiCd akkum, ezért mostanában akkutöltőt (is) tervezek. A legnagyobb gond az, hogy hogyan érzékeljem a teljes töltöttségi állapot elérését. 0.3Aes állandó áramú töltést alkamazva észrevettem, hogy a töltés végén a feszültség csökken, de ezt a csökkenést csak digitális multiméterrel tudom érzékelni. Kipróbáltam már egy csomó kapcsolást (integrátorost, a/d átalakítóst), amelyeket kész kapcsolásokból másoltam ki, de valahogy egyik sem akkor adja a jelet, amikor feltöltődött, hanem - gondolom a cellarészegség és a különböző zajok miatt - előbb.
Van esetleg erre valami ötlet?
(#) Sebi válasza dilan hozzászólására (») Ápr 12, 2006 / 1
 
Nem kell túlbonyolítani. 1 jó komparátor kell hasonló kapcsolásban mint a PIR-detektorokban van: 1megás ellenállás sorba az egyik bemenettel, bemeneten talajra nagy kondi. A másik bemenettel sorba 1k, a két ellenállás másik vágei közösen rákötve a cellára. Mi ez?: én csúszóreferenciás komparátornak nevezem, mert az 1 megán keresztül a lassan növekvő cellafesz jelenik meg (mint Uref) és ehhez képest mikor a töltés végén visszaesik a fesz. a kondi őrzi a magasabbat így billen. Persze az áramkört csak néhány óra múlva célszerű aktiválni, hogy a cellarészegség (ami ekkorra már nem állhat fenn) ne zavarja meg.
(#) dilan válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 12, 2006 /
 
Köszi, ezt (is) kipróbálom. :yes:
(#) eSDi válasza dilan hozzászólására (») Ápr 12, 2006 /
 
Hmmm.... ez a komparátoros módszer milyen találó!! És milyen egyszerű!!!

PIC BASIC-be se bonyolult, kb 10sor(3 IF ciklus vagy hogy hívják). Igaz sokat agyaltam rajta mire rájöttem, de túl akartam bonyolítani és azért nem sikerült rájönnöm. Aztán egyszer csak beugrott...
(#) dilan válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 12, 2006 /
 
Én is próbálkoztam piccel (16F819) de az a/d-je még egy konstans egyenfeszültségnél is össze-vissza ugrált (+-1 lsb) - nemhogy a változó akkufeszültségnél - így teljesen alkalmatlan volt a feszültség változási irányának meghatározására.
Télleg, erre nincs valami ötlet? Életet mentene.
(#) dilan válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Köszi a tippet.
Suikerült megvalósítani, de egyetlen apró részletet még hozzátennék - akármilyen komparátor nem alkalmas erre a feladatra, mert a komparátor offszet feszültségének beállíthatónak kell lennie.
(megfelelőek pl. +-tápos: μa741, μA747; +tápos: LM311:yes:, CA3130 stb.
nem megfelelőek LM324, LM358, LM339, LM393 stb.)
Az volna még a kérdésem, hogy az 1k-s ellenállásnak mi a szerepe?
(#) MaSTeRFoXX válasza dilan hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Üdv!

Itt van egy igen egyszerű akkutöltő, amit lassan már fél éve használok ceruza-akku töltésére.

Az áramot egy 7805-ös IC-vel és egy ellenállással állíthatod be. (A rajz majd segít a megértésben.)
A töltőáramot az "akku kapacitása/10" képlettel kapod meg (normál töltés). Az ellenállás értékét pedig az R=5V/töltőáram képlettel.

Pl. 2500 mAh akkum van, ezért 250 mA a töltőáram;
az ellenállás pedig 20 ohm.
Az akkuk sorba vannak kötve, és a tápfeszültség kb. 18-20V.

(Ja kell rá hűtőborda )
(#) eSDi válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Ez jónak jó és egyszerű, csak egy korszerű töltőbe nem kellenek 5-10W-os ellenálások hanem csak 1-2W-osak, a legtöbb hő a stabil áramot előállító tranyón disszipálódik. De 250mA-nél szinte csak langyos egy BD242-es tranyóval előállított áramgenerátor és az ellenálás se melegszik túlzottan. És a másik hogy lehet automatizálni, tehát nem kell rá figyelni.
(#) dilan válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Köszi, valami hasonlót használtam eddig én is, azzal a különbséggel, hogy abban LM317es van ugyanígy bekötve; annak - 1 cella esetén - elég kb. 6-7V táp, és hűtésre sincs szükség. :yes:
Most pedig már megvan az automatika is, ami lekapcsolja az áramot, amikor a töltés befejeződik. :yes:
(#) Tomee válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Hát ez első ránézésre elég fapadosnak tűnik.
(#) MaSTeRFoXX válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Hát igen... többszöri ránézésre is fapados , de azért megfelően stabil az átfolyó áram is.
Az ötletet valamelyik ráditecknika évkönyvébe vagy hobbielektronikában láttam....
(#) MaSTeRFoXX válasza dilan hozzászólására (») Ápr 20, 2006 /
 
Hát végül az LM317-nek meg van az az előnye, hogy lehet változtatni a töltőáram nagyságát
(#) dilan válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Ápr 21, 2006 /
 
A töltőáram változtatható 7805 esetén is, inkább azt tartom az előnyének, hogy a kimenetén kisebb a feszültség (5V helyett csak 1.2V) így kisebb az áramot beállító ellenálláson keletkező disszipáció, illetve - szintén a kisebb kimeneti feszültség miatt - kevesebb bemeneti feszültség is elég. De már dolgozom a kapcsolóüzemű tápos megoldáson (78s40nel), az még kevésbé fog melegedni. :yes:
Következő: »»   2 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem