Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Műhelyünk felszerelése, szerszámai
Téma, a műhelyünkben előforduló készülékek, anyagok, szerszámok, eszközök bemutatására, kitárgyalására.
És EHHEZ mit szólsz?
Láttam már! Egy szóval, bátor!
A nagy klasszikust idézzem: " Nem, nem! Báhtohság, vagy inkább melészség!"
Ki volt az a nagy klasszikus?
A láncot meg majd akkor keni,ha olajfát vág vele...
Ez is elég érdekes. Mondjuk én a nagy flexet eredeti formájában is veszélyesnek tartom és nagyon kényszerítő körülmények kellenek ahhoz, hogy használjam.
Pedig jó dolog ha vastag anyagot kell vágni
Egyszer melóban a vadi új, frissen föltett vágókorong el"robbant" a műhelyben kb fél év múlva találtam meg egy lehetetlen helyen
Ha egyáltalán előfordul ilyen, akkor az rendkívül ritka (még sosem hallottam ilyet senkitől). Maga a korong gyártástechnológiája a garancia, mert nincs benne feszültség (egyáltalán nem olyan mint a köszörűkő), viszont van benne 2 réteg speciális háló.
Szélsőségesen torz korongot is lehet használni, csak rezgeti a gépet ameddig be nem kopik egyensúlyi méretre. Jó kézben simán elhasználható.
A veszélyt mire érted? Valójában egy nagyon jól használható, biztonságos eszköz. A nagyobb méretűeknek nagyobb a tömege, de ez akár előny is lehet ha éppen besegít az előtolásba. Minimális gyakorlással is remekül használható szerszám.
Én a tűzgyújtó képességét látom a legnagyobb kockázatának, mert a kisodort fémolvadék még jelentős hőmennyiséget szállít, és ha egy helyre megy folyamatosan, akkor ott megnő a hőmérséklet. (Ifjú koromban lábamra olvadt a gumicsizma, mire érzékeltem a hőhatást).
Nekem van olyan ismerősöm, aki magát vágta szét vele. Egy létra tetején próbált valami vasat elvágni, de megbillent és ahogy beszorult a tárcsa kikapta a kezéből és a szegycsontjától az ágyékáig végig szaladt rajta. Ruhán keresztül is igen súlyosan megsérült. Szóval én ha nem muszáj nem veszem kézbe. A kicsi még elmegy ezért inkább azt használom.
Ne csináld már. Tutira kamuzol. Brutál fék van benne, szinte azonnal leáll, ha elejted. Esetleg ha a fejedre esik, akkor okozhat bajt. Ez alól kivétel lehet, ha "kiakasztod" az indítógombját, de erre vannak racionális szabályok.
Persze egy 2 kW körüli kézi erőgépről van szó, igényel némi tiszteletet, de semmiképpen sem kell félni tőle. Sok éves üzemi, és saját tapasztalatom alapján, minimális a baleseti kockázat. Kábel elvágás, vagy lóbálás miatti lábsérülés volt kizárólag amivel találkoztam. De ha már szóba került a múlt, az egykezes kis-sarokcsiszolókkal több volt a baj, mert könnyebben bekerülhet a munkatérbe a másik kéz. A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2016
Nekem a trikómat égette ki. Pedig kiskarbó (nálunk így nevezik a sarokcsiszolót) volt, de 50-es L vasat vágtam vele. Na azóta ügyelek, nehogy sok ideig egy helyre szökjön a szikra. Meg sikerült már vele elégetni a bakancsom cipőfűzőjét is.
Nekünk egy Elu gyártmányú van, immáron 20 éve teszi a dolgát, persze időnként megelőző karbantartás (újrazsírozás, portalanítás, szénkefe felülvizsgálat, esetleges csere) ráfér. A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2016
Égetős sztorim nekem is van pár, ebben a témában változatosak a lehetőségek.
Sajnos nem kamuzom, okom sincs rá. Majd fél évig volt kórházban mire összefoltozták. Azt nem tudom ki volt-e akasztva a kapcsolója, mert nem voltam jelen amikor történt, de az biztos, hogy az a masina nem rendelkezett erős fékkel, mert előtte láttam, hosszú időn keresztül forgott leállítás után.
Sajnálom a sérültet, remélem már jobban van.
kb. 20 féle típus volt már a látóteremben, de mindegyiken korrekt fék volt eddig. Gondolom ez valamilyen elektromos fék (talán örvényáramú, vagy ellengerjesztett hatású, vagy ki tudja milyen), mert sok-sok szétszedés során sem találtam mechanikus fékezést benne. De a korong gyorsan megáll, szó sincs szabad kipörgésről.
Ez egy körülbelül harminc éves történet. Fel épült utána, de sosem volt már a régi.
Szia!
Én is belekontárkodnék kicsit a témába, egy kis offal... Kicsit szeptikus a hozzászólásod, de saját tapasztalatomból kiindulva, ha új korongot szerelsz fel fordítsd el magadtól, és úgy kapcsold be... Hidd el az a párfokos eltérés, hogy a korong, és a fejed nem ugyan azon a síkon van adott esetben életmentő lehet. Miért mondom ezt?!?! Azért mert nekem szerencsém volt, és még van lehetőségem ezt leírni... Idézet: „Maga a korong gyártástechnológiája a garancia” Igen a centrifugális erő meg garancia valami másra!
Szia! Van egy Metabo nagyflexem jó pár éve. Vágtam vele mindent térkőtől a párkányig. Ha nagyon poros, néha kifújom kompresszorral - erre direkt nyílások vannak rajta. Még nem volt olyan helyzet, hogy kárt tudott volna bennem tenni.
1.) Nem vettem le róla soha a védőburkolatot 2.) Mindig biztonságos állásban használom 3.) Van rajta biztonsági kapcsoló - amit, ha elengedek azonnal bekapcsol rajta a fék. 4.) Használok védőfelszerelést: kesztyű, szemüveg, kötény Szóval nem teljesen értem - mi is az averziód és a történeted alapja. A láncfűrész veszélyesebb eszköz, mégis nap, mint nap használják emberek - én is. Igaz fokozott figyelmet igényel. De ilyen alapon az utcára sem érdemes kimenni, mert biztos ráesik egy zongora az emberre. A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016
Idézet: Sőt ! Hányan is halnak meg évente ágyban ? Mégis mindenki belefekszik este ... „De ilyen alapon az utcára sem érdemes kimenni, mert biztos ráesik egy zongora az emberre.” A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016
Öööö... mi is van most? Nem tudlak követni. "Szeptikus" talán valamilyen vérmérgezésest jelent, de csak a szepszis=vérmérgezés emlékemre támaszkodok.
Maximálisan egyet értek minden olyan ténykedéssel, ami növeli az ember biztonságát, vagy akár csak a biztonság érzetét. Végig azt próbáltam elmondani, hogy a "nagyflex" nem egy mumus, hanem egy remek segítség a munkában (tettem mindezt annak a sok éves tapasztalatnak a birtokában, amit ilyen és hasonló gépek között töltöttem). A centrifugális erő valóban létező dolog. De az elrepülésre egyetlen egy példát sem tapasztaltam, sőt nem is hallottam hiteles beszámolót ilyenről. A garancia abban áll, hogy a korongban olyan háló van, ami a centrifugális erő sokszorosát képes elviselni (rá a centrifugális erővel azonos nagyságú, de ellentétes irányú erő hat -centripetális erő-). Egyébként az erő nem is nagy, mert a korong tömege kicsi. Nem tartozik szorosan ide, de pl. ha egy mostanában divatos 1,8 mm vastag vágókorongot teszel fel a gépre, és azt mint csiszolókorong használod, akkor egészen durván el lehet torzítani forgás közben (akár 5-10mm-t is), és mégis gond nélkül egyben marad, rugalmasan deformálódik. Javaslom, zárjuk le a sarokcsiszoló ellen és mellett szóló érvelést. Hagyjuk meg mindenkinek a jogot, hogy saját biztonságérzetének fényében értékelje a veszélyesség fokát. A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016
Mindenki olyan eszközt használ, amilyet jónak lát. Használtam én is már néhányszor nagy flexet, de nem szeretem. Ez persze nem jelenti azt, hogy kárt tennék vele magamban, ha mégis rákényszerülök. Talán pont a fenti történet miatt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016
Idézet: „De az elrepülésre egyetlen egy példát sem tapasztaltam, sőt nem is hallottam hiteles beszámolót ilyenről.” Zoly15 barátunk nem elég hiteles forrás? Bővebben: Link
Igaz. Még szerencse, hogy nem láttad nálunk a műhelyben a körfűrészlapot a betonfalban.
Egy fotót mutatsz nekünk róla? Esetleg rövid leírással arról, hogyan került oda.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016
Már bontják az iskolát. De talán még bejutsz. Egy műhelygyakorlaton szelte át az 5m távolságot és állt bele a falba. Direkt nem is lett kiszedve. Ezzel kezdődött a munkavédelmi oktatás, majd folytatódott a drótkorong és védőszemüveg párossal, hogy ne a lyukon keresztül nézzük. 1984-ben kezdtem, még fényképezőgépem sem volt
Ha már itt tartunk, tud valaki felvilágosítást adni a különböző barkácsgépek motor forgórész fordulatszámairól?
Attol függ mire gondolsz. A körfürésznél ra van irva a lapra a max. Fordulatszám.
A furogépeknél a kb 6 mm-ig 2000 fird/perc körül van a vastagabb furokat is befogado gépek 1200-1500 fird/perc körül forognak. A flex inkább gyorsabb, de itt is legalább 2 fajta van. A motorok belsö fordulatszáma ugy van megtervezve, hogy a fenti firdulatszámokat érje el. A kisebb méretü motor a gyorsabb.
Azért a "flex"forulata körfűrész tárcsákhoz ajánlot 3-6000f/perc-hez képest a maga 10-11000-res fordulatával bizony sokkal gyorsabb.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |