Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1183 / 1385
(#) tothbela válasza Bakman hozzászólására (») Máj 19, 2016 / 1
 
Sziasztok. Tizen pár éve történt, hogy sósav+hidrogén-peroxid keverékéből vittem egy pár mililitert egy ismerősömnek. Én panel maratásra használtam, neki meg egy nem garantáltan arany ékszer tesztelésére kellett. Délelőttös voltam, magammal vittem jól lezárt arcszeszes üvegben, majd munka után úgyis útba esik, addig meg a táskámban jól ellesz. Szivárogni nem tud, hiszen még jól be is bugyoláltam folpackba.
9 óra körül irgalmatran durranás riasztotta meg a műszerszobában lévő kollektívát. Az a kb 20 gramm keverék szétrobbantotta a közel egy centis falú üvegecskét. Szerencsére a táskámból kivettem a telót, meg a személyes papírjaimat. Egy balatonszelet, 3 szenya meg egy banán úgy nézett ki, mint ha csernobilból kaparták volna össze.
Csak azért írtam, nehogy lezárjátok a bekevert keveréket.
Persze mai napig ezzel maratok, de már soha nem teszem el a maradékot.
(#) niedziela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 19, 2016 /
 
Értelmetlen előre keverni, vagy eltenni, mert lebomlik
(#) bbatka válasza niedziela hozzászólására (») Máj 19, 2016 /
 
Én nem szoktam kiönteni a maradékot. Egy 2 literes műanyag kannában gyűjtögetem. A használtat is többször használom fel. Maratás előtt csak a hidrogén peroxidot adom hozzá. A igaz hogy teljesen más arányokkal dolgozom mint amit itt a fórumon olvasok. A háztartási sósavat hígítás nélkül használom. Peroxidból pedig keveset adok hozzá.
(#) soskajoska válasza nandika76 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Legszebben a nátrium-perszulfátos marató dolgozik. 40°C-on nem lassúbb mint a vasklorid, de nem fog meg mindent és nem termelődik klórgáz.
(#) Bubu54 hozzászólása Máj 20, 2016 /
 
Sziasztok,

A maratásnál használt vaskloridot, nátrium-perszulfátot illetve egyéb marató szert, milyen szervnél tudom leadni?

Üdv Bubu54
(#) Alkotó válasza Bubu54 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Kiöntheted a lefolyóba, még jót is tesz neki.
Ha több ezer liter van belőle, akkor lehet hivatalos ajánlást kérni az ANTSZ-től, de jó eséllyel ők is a lefolyót ajánlják majd, csak esetleg előtte semlegesíteni kell egy kicsit.
A lefolyó azért is egy elég jó hely, mert onnan nem kerül ellenőrizetlenül a természetbe vissza a folyadék.
(#) Bubu54 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Inkább nem önteném a lefolyóba!!!
(#) Bakman válasza Bubu54 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
A veszélyes anyagokat is átvevő telephelyeken átveszik. Kicsit furcsán néztek rám, mikor beállítottam egy kanna (5 l) vas-kloriddal, de átvették. Persze szépen feliratoztam, hogy mi van benne.
(#) Bubu54 válasza Bakman hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Az ország melyik részén laksz, vagy pontosan hova vitted be?
(#) RoliNyh hozzászólása Máj 20, 2016 /
 
Én úgy tudtam, vaskloriddal a szennyvizet szokták pelyhesíteni (ülepíteni) a víztisztítás egyik fázisában, de javítsatok ki, ha tévednék...

(Persze az valószínűleg tiszta vasklorid, nem rezet martak vele előtte...)
(#) Bubu54 válasza RoliNyh hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Tiszta vaskloriddal vérzést is szoktak csillapítani, nagyon sok mindenre jó, persze ha nem szennyezet rézzel, ugyebár a réz az mérgező oldott állatában. És ezért nem nagyon akarom kiönteni a lefolyóba.
(#) granpa válasza Bubu54 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Nyugodtan öntsd bele; kipusztul a penész, és a káros mikroorganizmusok, haszontalan véglények
(#) Bubu54 válasza granpa hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Hehe, a tisztát simán leöntöm, de amivel marattam azt inkább nem szeretném. Ugyanis visszajut az a vízáramban egyszer.
(#) granpa válasza Bubu54 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Soha nem jut vissza, mert beágyazódik, kiülepedik. De ki is csapathatod belőle.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2016
(#) kaqkk válasza Bubu54 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Ki a Tisza vizét issza:saját viz...-ét issza vissza ?
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2016
(#) Bakman válasza Bubu54 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
A közelemben, Sükösdön (is) van egy ilyen udvar. Bővebben: Link. Hasonlót keress a közeledben, szinte biztos, hogy van.
(#) Alkotó válasza Bubu54 hozzászólására (») Máj 20, 2016 /
 
Teljes nyugalommal kiöntheted a lefolyóba. Jót teszel vele, hidd el nekem.
Ha tudnák a kozmetikumokban mi van, ami előbb utóbb szintén oda kerül, meglepődnél. Pl. az izzadsággátlók jelentős része alumínium por.
(#) papus51 hozzászólása Máj 21, 2016 /
 
Simán ki lehet önteni a lefolyóba. Ha a jogi részét nézzük, a sósav is veszélyes anyag, tehát az elhasznált sósav, mint hulladék, veszélyes hulladéknak minősül. Ugyanakkor a vízkőoldó néven árusított termékek nagy része sósav, esetleg foszforsav. Ezekkel szokták a lefolyókat tisztítani. Vagy itt van például a Sziti névre hallgató szifon tisztító ami nátriumhidroxid. Megy bele a lefolyóba, pedig egy vállalkozás csak arra jogosult veszélyes hulladék ártalmatlanítására szakosodott cég felé továbbíthatja.
Az elhasznált maratóban, amit egy magunk fajta amatőr hozzáad egy település szennyvíz készletéhez olyan kevés a nehézfém tartalom, hogy azzal teljesen felesleges foglalkozni. Gondoljunk csak bele, hogy például az emberiség jelenléte nélkül is működnének a vulkánok és küldenék fel a légrétegekbe a különféle vegyi anyagokkal teli porokat, amik azután néhányszor megkerülve a földet szépen elterülnek a felszínen. Ehhez képest a maratónk maradéka egy porszem.
Ha valaki mégis hivatalosan szeretne megszabadulni tőle, akkor ahogyan azt Bakman kollega is írta, szépen feliratozva, EWC kóddal ellátva elviheti egy veszélyes hulladék átvételére jogosult vállalkozáshoz és átadhatja.
Az ÁNTSZ-t felesleges ezzel megkeresni, ők se nem begyűjtők se nem ártalmatlanítók, hanem hatóság.
(#) Alkotó válasza papus51 hozzászólására (») Máj 21, 2016 /
 
Abban igazad van, hogy az ÁNTSZ nem vesz át semmit, de mivel ők ellenőrzik a veszélyes hulladék kezelést is, ezért kötelesek "hivatalos állásfoglalást" adni arról, hogy mit tegyen vele az üzem.
Nekünk ezzel semmi gondunk nem volt, simán megírták mik az elvárásaik.
Most már egy külön vállalkozót foglalkoztatunk, aki kimondottan a veszélyes anyagaink keletkezésével, tárolásával, kezelésével, semlegesítésével, szállításával, és megsemmisítésével foglalkozik, és főleg ezek dokumentálásával (ami elég összetett dolog). Ha akarod, őt is megkérdezhetem.
(#) papus51 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 21, 2016 /
 
Köszi, de jómagam többek között ebből élek mintegy 15-20 éve.
(#) maybal hozzászólása Máj 24, 2016 /
 
Sziasztok. Terveznék egy nyákot, amin 20 db 1.5V-os IR led lenne....A nyákon lévő "szálakra" van valami megkötés, milyen vastagnak kell lenni? Én 1mm-es "szálakra" gondoltam...elég ez, vagy vastagabb kellene?
(#) Ivan93 válasza maybal hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Szia! A vezetősávok vastagsága elsősorban a rajtuk átfolyó áramtól függ. Gondolom a ledeken néhány 10mA folyik, ehhez bőven elég az 1mm. Másik szempont, ha Te készíted a nyákot, akkor vedd figyelembe, milyen vékony sávokat tudsz készíteni.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2016
(#) maybal válasza Ivan93 hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Az adatai:
Voltage: 1.5V~1.6V
Current: 20-25 mA
Peak(pulse): 700mA
Power: 200mW
Wavelength: 850nm
Angle: 30 degree
Diameter: Approx. 10mm
(#) nandika76 válasza pisti89 hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Szia ne haragudj, hogy csak most írok kicsit el vagyok havazva. A terv melyik része kellene?
Amúgy köszi!
(#) Ivan93 válasza maybal hozzászólására (») Máj 24, 2016 /
 
Eszerint maximum 25mA folyhat 1 leden, folyamatos üzemben. Ehhez elég lenne 0.1mm vezetősáv is. Ha van olyan szakasz, ahol egyesülnek a vonalak, ott 20*20=400mA folyhat (pl közösített negatív lábak sávja). Itt már valamivel vastagabb szükséges. Összességében az 1mm-el nem fogsz mellé, legalább egyszerűbb elkészíteni. Ha szeretnéd pontosan kiszámolni, léteznek kalkulátorok, beállítod az áramot és a réz vastagságot (35um) és megadja a szükséges vezetőszélességet.
(#) maybal válasza Ivan93 hozzászólására (») Máj 25, 2016 /
 
Nagyon szépen köszönöm a válaszod.
(#) shirke hozzászólása Máj 27, 2016 /
 
Sziasztok!
Van egy kész nyáktervem amit már csak le kéne gyártatnom. De ahogy nézegettem a cégeket elég magasnak találtam az áraikat. Van valami tapasztalatok azzal kapcsolatban, hogy hol lehetne valamivel emberibb áron legyártatni?
Üdv!
(#) kameleon2 válasza shirke hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Szia! Ennyi infóval a segítség sem lesz túl sok.. Egy vagy kétoldalas méret stb....?
(#) attika hozzászólása Máj 28, 2016 /
 
Sziasztok.
Ilyen pasztát hol lehet beszerezni? esetleg valaki találkozott már ilyennel,vagy van itt olyan szerencsés akinek volt benne része kipróbálni??
(#) shirke válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Való igaz. Két oldalas, furatgalvánnal forrasztásgátló maszk kell rá, 10mil-es a legvékonyabb vezetősáv. Kb 80x100 mm-es.
Következő: »»   1183 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem