Fórum témák
» Több friss téma |
Én vagy benézek a vízóra kis ajtaján és meglátom, vagy a fal levétele egy aksis csavarhúzóval az is megvan 1 perc alatt.
Sajnos csak hétvégén érek rá foglalkozni vele. Gondoltam addig begyűjtök infókat. Így is köszönöm mindenkinek. Amúgy valószínű bontani kell hozzá a vízóránál...
Urak. Tömör alu vezeték mennyivel rosszabb mint a réz? Co hegesztőnek kéne áramot vinnem és tömör alum van itthon bőven. 16 Amperes a Co. Köszönöm.
Ha elbírja a szükséges áramot, semmi. A rögzítésnél (kötés) kell figyelni, ne törjön (mozgatás), ne képezzen galvánelemet a kötéssel (sárgaréz v. saválló csavarok, ill. felületkezelt réz alátétek). És sűrűbben kell a rögzítést ellenőrizni, mert nincs rugalmassága.
Hány mm2-es az az alu kábel/vezeték?
Valamikor még amikor a lakásokba alumíniumot használtak, a 16A-re biztosított konnektorokat 4mm2-es aluval kötötték be. A tied milyen keresztmetszetű?
Az Al drót azért kopott ki a lakásokból, mert ilyen alacsony keresztmetszet (2,5 illetve 4mm2-nél) mellett már nehéz vele dolgozni, nem lehet sarkosan hajtani, rideg ezért hamarább eltörik, illetve kb. 2x olyan vastag kell belőle mint rézből (ráadásul sokkal sűrűbben kéne után húzni a csavarkötéseket). Amúgy a szolgáltatói vonal Al drótból van kialakítva, ott már elég nagy a keresztmetszet, meg az Al nem patinásodik úgy mint a réz ha vizet kap (a szolgáltatói "légdrót" ú.n. "alfe" (AlFe) még pedig azért, mert alu sodratról van szó és a közepében van egy acél szál, az tartja a drót súját (teherviselés)). Nem tudom Magyarországon hogyan van, de nálunk a fogyasztásmérő szekrényből a ház főelosztójához 4x25mm2-es alu földkábellel (3f+PEN) jönnek be 3x25A-nél illetve az alatt.
MSZ 16mm2 alatti alu kábelt nem engedi meg.
Sziasztok.
Adott a fűtetlen melléképületben 2 db fénycsöves lámpatest. Új korában is 10 másodperc volt, mire felkapcsolt, most már 2 percnél tart. 1 éves, 18W. Gyújtót gondolom cserélni kell a fénycsövekkel együtt. Trafót ki tudom cserélni olyanra, ami 1 másodperc alatt kapcsol?
A trafó nem trafó, csak a köznyelv nevezi annak. Az egy fojtó tekercs, vagy másképpen ballaszt, (rá is van írva) kettős szerepe van. Egyrészt korlátozza a fénycső áramát, (ezért fontos, hogy a fénycsővel összhangban legyen), másrészt elősegíti a fénycső gyújtását azzal, hogy amikor a fénycső gyújtó megszakad, egy nagyobb feszültség impulzust kapcsol a csőre. Ezáltal könnyebben gyújt. A megnövekedett gyújtási idő oka a fénycsőgyújtó öregedése lehet, a fojtó egy igen egyszerű, stabil szerkezet, az kevésbé szokott meghibásodni.
Gyújtót cserélj! Fénycsövet csak akkor, ha nagyon lassan éri el a névleges fényerőt. Az előtétnek semmi köze ehhez, mint azt pucuka írta.
Kösz.
Akkor a 10 másodperc körüli felkapcsolódási idő normális lenne?
Az attól függ, hogy a gyújtóban levő bimetál kapcsoló hogy viselkedik az átfolyó fűtőáramtól.
Normális lehet, főleg hidegben.
Van jelentősége, hogy kínai vagy egyéb gyújtót veszek?
Tungsram, Osram és Philips gyújtókat ajánlom. Noname kínai kevesebb ideig bírja.
Meg mint irtam, a fojtó, gyújtó és a fénycső(vek) teljesitménye összhangban legyen.
Azt nem tudom, gondolom nemigen van választás.
A fénycsőgyújtó a látszólagos egyszerűsége ellenére bonyolult jószág. Bekapcsolás után a fénycső fűtőárama felfűti a bimetállt, ami megszakítja az áramkört, a fénycső begyüjt. Mive egyébként ez egy glimm lámpa is, a glimm parázsfénye melegíti a bimetállt, ami ettől nyitva marad. Mivel ez a glimm a csővel párhuzamos, fontos, hogy a glimm égőfeszültsége alacsonyabb legyen, mint a fénycsőé. Ebből láthatod, hogy mennyi hibalehetőség rejlik ebben a kis bigyóban. Ráadásul van párhuzamosan vele egy zavarszűrő kondi. Összes lehetőséged, hogy a csőhöz való típusból többet veszel (a gyártási szórások miatt), és próbálgatot, amelyik jó, azt használod.
Na, akkor nézzük:
Fénycső 18 W, ehhez gondolom jó a 4-22 W-os gyújtó. A fojtón a 36/40 gondolom W, szóval 2x18-nak elég...Vagy kicsi lenne? Kisebb teljesítményű fénycsövet vegyek bele? 16 vagy kisebbet?
A kissebb teljesítményű cső rövidebb is, már ami a hosszát illeti. Ugyanakkor általánosságban elmondható, hogy egy tekercs két cső kombináció mindig is lassabban gyújt be, mint egy tekercs egy cső párosítás.
Szerintem helyénvaló a megállapítás, hogy hidegben nehezebben gyújt be és a fényerő is kisebb.
Az úgy stimmel, ahogy írtad (nem kell kisebb teljesítményű cső, mert hamar kikészül), de a gyújtók mostanság elég gyatrák. Ha tudsz valahol szerezni régi, fémtokos 20 W-os gyújtót, azzal hidegen is 1-2 beindul. A 4-80, és egyéb széles-sávú gyújtók, a kicsikhez nem jók (csak kb. minden 10.). Ja, és az újmódi vékony (energiatakarékos ) csövek is gyatrábbak a régi vastagoknál.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2016
Hali!
Ha már itt vagyunk a fénycső armatúráknál. Kinek mi a véleménye az új típusokról, amely vibráció mentes, mivel egy komoly áramkör végzi a dolgát. Mi igaz abból, ha egy három csövesbe tönkre megy egy fénycső, a többi sem fog világítani.? Ahol dolgozom, a műhelyemben, 22 db ilyen armatúra van felszerelve. Az egyik sorban (6db) felkapcsoláskor felgyullad mind, majd fele elalszik. A másik sorban egy csinálja ezt. Az elektronikával lehet gond?
Kösz, alaposabban körülnézek akkor a helyi villamos boltokban.
A komoly áramkör sajnos többségében egy igen silány minőségű valami. Elég kellemetlen az ügyfél előtt magyarázkodni, miért megy tönkre havonta egy-kettő és meggyőzni, vegyen jobbat.
Három csöves: Ha párhuzamosan vannak kapcsolva, akkor akár kettő is kiéghet, a harmadik vígan világít. Műhelyed: kb. 100 oka lehet, miért alszik ki egy cső.
Meg még egy kérdés:
Ha az új gyújtó nem képes jelentősen csökkenteni a felkapcsolódási időt, új megoldást kell találnom. Általánosságban 1-2 percre megyek be a sufniba (valamit kiviszek-beviszek, keresek), azonnali kapcsolódás lenne a legjobb. Fűtés nincs, kicsit párás a levegő. Hagyományos foglalatú lámpatest nem lenne jobb? Abban lehet próbálgatni a különböző égőket (hagyományos, led, stb.) Kevesebb alkatrész, kevesebb hibalehetőség.
Ha csak egy-két percre mész be, akkor a neon kb. a lehető legrosszabb választás. Ha párás a levegő, két-három vízmentes hajólámpa az igények szerint elosztva, hagyományos izzóval.
1-2 percre (félórára is) alkalmatlan (gazdaságtalan) a fénycsővilágítás. Hagyományos (izzós) világítás a megfelelő. Lmf.
Fudom, hogy fénycső de a fórumot nem csak szakik olvassák, elterjedt ez a név, mindenki tudja, miről beszélünk. Általában az emberek nem tudják, mi az a fogyasztásmérő, dugalj, kismegszakító stb. Helyette villanyóra, konnektor, biztosíték...
Asszony vette, megtetszett neki, hogy jó nagy, 2 cső, micsoda fényözön lesz majd...
Van, csak ki kell várni.
Szereld olyan helyre, ahol sokáig kell világítania, és a "főnök" gyönyörködhet benne.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |