Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Témaindító: csonthulye, idő: Dec 10, 2005
Témakörök:
Mi sem vagyunk különbek,zenehallgatás és zenehallgatás között is van különbség.Ha te 0.1W-on hallgatózol,az kb.Szokol hangerő.Oda valóban kell a mélyemelés a lineáris hangzás eléréséhez.Nálam azért kell 2-3W hogy a mélyhang megjöjjön,de onnan már élvezhető.De 10Watt felett már nagyon komolyan szól...
Köszönöm. Meg is találtam a TL topikban a hangsugárzódat. Már azt hittem szegény ARN-ről, hogy nem fog többé szólni. Amú gyönyörű az asztalosmunka. Gratulálok!
Üdv! Valaki használt már vibrációs hangszórót? Mik a tapasztalatok? Nagyszobába 3.5*5m használnám.
Hallottam ilyet kiállításon. Ne várj tőle minőségi hangzást.
A hangsugárzóm viszonylag sok helyet foglal, így gondoltam egy vibrációst a szekrény hátára erősítenék, de így akkor kilőve.
Nincs új a nap alatt. Ez is egy hagyományos elektrodinamikus hangszóró azzal a különbséggel, hogy itt a fémmembrán közvetett kapcsolatban van egy asztallappal, öltözőszekrénnyel stb. amire ráhelyezik, és a rezgést úgy ahogy átadja az ily módon megnövekedett "membránfelületnek". Aztán lesz ami lesz, valahogy az megszólal.
Sziasztok!
A linkelt hangszóróban van valami különleges, egyedi? Mennyi ennek az érzékenysége? Nehéz lenne helyettesíteni valamivel? Bassreflex dobozban van. Tudnátok javasolni helyettesítő hangszórót? 500W RMS 4 Ohm, 18". Köszönöm szépen!
Sziasztok! Valaki betudná azonosítani a képen látható hangfalat? A párját szeretném megszerezni de a google nem talál semmit róla
Valaki tud segíteni fontos lenne Köszönöm előre is.
Én fb-n láttam ezt a hirdetést,szerintem majdnem reménytelen ,hogy még egy (1db) ugyanilyet szerezz.Hirdess djborze-n.
Sziasztok!
Reflex csöves szub ládát szeretnék gyártani,egy kis segítséget szeretnék kérni. A doboz anyagának mit válasszak? 25mm-es "tömör" tölgyet, vagy hasonló vastagságú MDF-et? Az reflex cső hosszába bele kell számolni azt a hosszt ami az előlapban van? Csak mert az előlap duplázva lesz és így 50mm-rel elszámolnám magam. Köszi a segítséget. üdv.
Bele kell számolni.
Én a homogénebb és a keményebb anyagot választanám.
Sziasztok! Valaki meg tudja nekem mondani,hogy a hangfal ,vagy hangváltó adatai között mit jelent az hogy keresztezési frekvencia,és meredekség?
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
Köszi, akkor marad az mdf, annak nagyobb a sűrűsége.
Én maximum akkor választanám a tölgyet, ha az a dizájn szerves részét képezi.
A meredekség a hangszóró elött alkalmazott váltó meredeksége. Konyhanyelven a váltó annáll szelektívebb (meredekebb) minél magasabb rendű. Pl ha simán egy tekercs van sorosan előtte az elsőrendű és 6dB meredek. Ha már van a soros tekercs után egy párhuzamos kondenzátor is akkor az már másodrendű és 12dB meredek. Ami sokkal szelektívebb, élesebben vágja le a felső határt. Ez egy aluláteresztő szűrő. Természetesen az alkatrészek értéke pontosan méretezendő. Tegyük fel, hogy egy másik hangszórót egy fellüláteresztő szűrővel látjuk el. Akkor ezek a meredek vágások egymást keresztezik. Ez a keresztezési frekvenicia.
A csatolt diagramon kb 3500Hz a keresztezési frekvencia. Az aluláteresztő (piros) és a felüláteresztő szűrő (kék) kb. azonos meredekségű.Jó méretezés esetén szépen kiegészítik egymást. (fekete) A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
Szia, szerintem jó választás az MDF. Megmondom miért gondolom. A természetes fa anyag ugyan látványban mint tapintásban utolérhetetlen, de. Anyag szerkezetben és sűrűségben soha nem fogják egy művileg elő állított anyag tulajdonságait produkálni. "Gondolunk itt rezonancia, merevség, stb.
Ha a jellegei miatt szeretnéd a fát, inkább furnérozd be a dobozodat. Az MDF jó. A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2016
Sziasztok!
Még szeptemberben kezdtem el felújítani a hangsugárzóimat. Itteni topikbeli segítséggel lettek kiválasztva a hangszórók (17R634A és Vifa BC25TG-15/04) és megtervezve a hangváltó is. Most jutottam el odáig, hogy végre össze lett rakva az egyik doboz. Leírnám a tapasztalataimat és szeretném kikérni a véleményeteket, tanácsotokat. Csatoltam a váltó rajzát, ezen a kapcsoláson az alábbi módosítás történt: az R1 6,0 ohmra változott az R2 pedig 4,1 ohmra. A magassugárzó fordított polaritású bekötésére odafigyeltem, a rajz szerint kötöttem be. Úgy veszem észre, hogy a mély nagyon szépen és markánsan szól, a magas pedig kellemesen lágyan. Viszont valami nem tökéletes, néha, bizonyos zenerészeknél nagyon természetellenesnek érzem a hangzást. Nehéz megmondani, hogy pontosan mi nem tetszik benne, pedig jópár különböző zenét meghallgattam, hogy rájöjjek mi a gond és nem is vagyok egy vájtfülű emberke. Talán a következő megfogalmazás áll legközelebb a valósághoz: a középső frekvenciákon valami nem tökéletes, mintha sistergésszerű torzítás jelentkezne néha. Kísérletként feltelepítettem a HOLMImpulse programot és végeztem pár mérést. Sajnos csak egy nagyon gagyi mikrofonom van, egy mikrofonos fejhallgató mikrofonját használtam, mindenféle kompenzáció, kalibráció nélkül. Szerintetek lehet bármi értelme egy ilyen mérésnek? Mindenesetre méregettem és csatoltam az eredményt. A Freq 01 grafikon az első mérésem eredménye. Ezek után kíváncsiságból megcseréltem a magassugárzó polaritását, úgy, hogy a rajzzal ellentétben a pozitív csatlakozója ment az R1/R2 közös pontjára. Így készül a Freq 02 grafikon. Nekem laikusként annyi tűnik fel, mintha a fázismenet egy kicsit "összeszedettebb" lenne. De fogalmam sincs, hogy ez hangzásban mit is jelenthet. Lehet, hogy a nagyon széteső fázismenet miatt volt az a természetellenes hangzás az eredeti kapcsolásban? A második mérés után meghallgattam megint jópár zenét és így határozottan jobban tetszik a hangminősége! Kíváncsi lennék a javaslataitokra. Szerintetek akkor hagyjam így, nem invertált polaritással a magassugárzót? És tanácsolnátok még bármi más változtatást esetleg a hangváltón?
Szia, köszi neked is a tanácsot, megfogadom.
Szia.
Párszor már leírtam véleményem erről a hangváltóról, úgy ahogy van ez kuka. Sokat kisírleteztem én is régebben, egy mezitlábas huzal nem fog szépen szólni, hogy finoman fogalmazzak. Bár sok fórumtárs szerint a legjobb megoldás közre vágni egy olcsó 5W-ost azt hagy szóljon...
Gyenge rezonáns középtartomány. Az 1mH az még elmegy a mély előtt de egy sima soros kondi...
Köss es párhuzamos ~1mH tekercset az 5.6 µF után. Esetleg a 5.6-ot is lehet növelni ~9µF ig. Csak kis hangerőn próbáljad , és mindig csak az egyik dobozt. A balansz potival jobbra-ballra hirtelen áttekerve jól lehet a különbséget majd hallani.
Emlékszem ezt a párhuzamos tekercset voodoo is tanácsolta korábban, de itt többen elég határozottan leszavazták.
Pontosan hova tegyem az 1 mH-s tekercset, a C3-R1 közös pontja és a föld közé, jól értem? Ez a tekercs jó lehet? Bővebben: Link És a magassugárzó polaritását szerintetek hagyjam így, helyesen, vagy fordítsam vissza a rajz szerint invertáltra?
Ha csak szavazás kérdése lenne.
Pontosan oda. A magasugárzó bekötése az erdeti váltó szerint helyesen invertált , viszont ebben az esetben polarítás helyesen kell majd bekötni.
Köszönöm a választ!
És szerinted a belinkelt tekercs jó lehet akkor?
1,0mH tekercsnek a magasnál nincs értelme, az olyan, mintha ott sem lenne, tehát fázist fordítani sem kell emiatt. Az elsőrendű szűrés jó itt, nem terheli a magasat fölöslegesen. Valami más lesz a probléma. A mérésekből sajnos nem sok látszik, csak az, hogy a szintek talán rendben vannak.
9µF a felüláteresztőnél már sok. Nincs szükség ilyen alacsony töréspontra.
Akár jó is lehet. D0,6 huzal már ide elég. Több kisebb értéket is lehet sorosan kötni az értékek összeadódnak. Ezzel mélyebbre engeded a magasat , hogy legyen valami középtartomány.
Vagy simán vedd ki a mély elött levő 1mH tekercset a másik dobozból , a próba kedvéért. Idézet: „Nehéz megmondani, hogy pontosan mi nem tetszik benne, pedig jópár különböző zenét meghallgattam, hogy rájöjjek mi a gond és nem is vagyok egy vájtfülű emberke. Talán a következő megfogalmazás áll legközelebb a valósághoz: a középső frekvenciákon valami nem tökéletes, mintha sistergésszerű torzítás jelentkezne néha.” A mélyközép elötti tekercs értékének növelésével, vagy a váltó másodrendűre való áttervezésével szünni fog. Lássuk be a középtartomány nem erőssége az említett hangszórónak.
Sziasztok! Szeretném felújítani az RFT B 3010-es kis dobozkát.Mert került hozzám egy pár,idősebbek még jobban emlékezhetnek rá,az RFT minitorony doboza volt ez.Nagyon régen volt ilyenem,de akkor eredeti állapotában használtam.Inkább csak nosztalgia,nem vár(hat)ok tőle különleges minőséget,ez tiszta sor...
A gyári váltója szerintem nem jó. Azon szándékomban áll javítani...bármilyen ötlet jöhet.Jelenleg itt tartok.Eredeti fafurnér borítást kapnak a ládikák. A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2016
Köszönöm a tippeket!
Kíváncsiságból ki is próbáltam azonnal, a másikból kivettem az 1 mH tekercset és betettem az elsőbe ahogy tanácsoltad. A magassugárzót hagytam polaritáshelyesen. A hangzás így most sokkal jobban tetszik! Gyakorlatilag nem hallom többet azt a sistergős zavart a középtartományban. Most erre a hangzásra azt is mondhatnám, hogy maradhat így véglegesen, nekem ez már jó lenne. Viszont csináltam így is egy mérést, és az azt mutatja, hogy 1,5 kHz-en van egy szép lyuk. Ez nagyon gáz szerintetek? Valamin megpróbáljak még esetleg változtatni hogy ne legyen az a mély lyuk ott középen? Más kondenzátor érték? Vagy kisebb párhuzamos tekercs? A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2016
|
Bejelentkezés
Hirdetés |