Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Keveset használták. Akkoriban, amit nem költöttünk el magnószalagra, azt kifizettük a néhány évenkénti fejcserére. Páldául a Rádiótól leselejtezett hatalmas szalagtekercsek esetén.
Valószínűleg akkor még ANYAGOT raktak bele .
A GX fejek nem hiszem hogy léteztek akkoriban,meg a permalloy fejek még a jó szocialista ORWO szallagoktól is koptak
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2017
Kommersz magnót kevésbé veszi igénybe, kisebb a szalagfeszítő erő, mint egy stúdiómagnóé. De házimagnót több okból se szabad etetni stúdiószalaggal.
A legutoljára javított ML magnónak (itt is írtam róla) a sárgaréz 6mm-es első vezető babáját teljes egészében átkoptatta a szalag értsd úgy hogy 6 mm-t bekopott, újat kellett esztergályozni. Erre volt képes a durva felületű magnószalag.
Köszönöm,van jó pár magnó,azért alakítottam át,hogy az itthoni felvételekbe bele-bele lehessen hallgatni,de kezdek letenni róla.
Ááá,így már értem És a Te magnódon a bemutató videón is ilyen szalag van? Lehet az lesz a jó megoldás,hogy próbálok valahonnan AGFA-kat szerezni,fejekhez,és a többihez nem szeretnék nyúlni. Ma vissza raktam a saját,nem esztergált tengelyét,így most minden eredeti rajta,
Azt én soha nem mondtam, hogy a VSZ-re nem lehet más, "modernebb" szalagot használni, csak oda kell figyelni, hogy ne nyújtsa, vagy csipkézze a szélét, elektronikusan meg meg kell alkudni a gyengébb minőséggel. Azt kell figyelembe venni, hogy ez a hazai, magnó gyártás első próbálkozása, a kifejlesztés ideje sem elhanyagolható (1951-53 a Rákosi korszak leg keményebb időszaka!) és ennyit is lehet csak elvárni tőle.
Üdvözöllek Janó bácsi! Megpróbáltam a Minervát az EK2-es csővel, kiderült, hogy a cső nem jó. Említetted az ECH sorozatú csöveket. Segítenél az átkötést elmagyarázni az ECH3 csőnél (ezt találtam itthon). Köszönöm!
Igen,gondolom kiadták a mérnököknek,hogy csináljanak ilyet,mindenféle támpont nélkül. És milyen szalagot javasolsz hozzá amivel tűrhetően működik?
Bármilyet, csak a vastagabb fajtából.
Az ECH3-hoz nem kell átkötni, elvileg működni kell vele, de mindenképpen ellenőrizd a feszültségeket. A Kádár könyvben sok ECH 3-as kapcsolás van onnan lehet összehasonlítani.
Októda vs trióda hexóda:az októdánál az első két rács a oszcilátor és a keverés a cső belsejében jön létre,a trióda hexódánál kűlön van az oszcilátor ,a cső trióda része,és külön a modulátor, katód közös,igy össze kell kötni a trióda rácsát a hexóda 3-dik rácsával és az antenna jelt a hexóda 1-es rácsán kell bevezetni,a hexóda 2 plusz 4-es rácsa megegyezik az októda 4 plusz 5-el,az 5-ös pedig az októda 6-sával ,az egész nagyon egyszerű,csak egy ki türelem kell hozzá,a tekercsek maradnak az eredetiek.
ECH 3 VS EK 2
Az Ech 3-nál a szerencse az,hogy a két rács össze van már kötve a cső belsejében,igy a csövek telesen lábkompatbilisak. A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2017
Azért jó megnézni a két rajzot ami kimutassa,hogy egyes ellenálás értékek mások a katód és a rácsoknál,ezért szerintem nem fog úgy menni,hogy egszerűen bedugjuk az egyiket a másik helyébe
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2017
Tisztelt topik társak!
Egy kérdést kaptam, ide továbbítom: Van-e itt valaki avagy ismertek-e olyan valakit aki vállal magnókba, lemezjátszókba való gumiszíjak utángyártását ?
Ittt leírtam, hogyan kell gumiszíjat gyártani. Bármelyik esztergályos meg tudja csinálni.Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2017
Némely helyeken lehet is venni, minta után, ha a méret/mérés nem biztos. Pl. a Déli pu. felett, a Nagyenyed u. bal végén (cca. 100m az utca). De volt már itt róla szó, a többi hely nem jut eszembe.
Rendben, köszönöm!
Na,életre leheltem ma a gépet,vegyes sikerrel. Végül is működik de irgalmatlan nyávogós hangja van,a magnón készült felvételről is,mintha húzná néha a szalagot,pedig szépen egyenletesen fut minden,nem értem a dolgot...
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2017
Sajnos nem úszható meg a mechanika teljes felújítása. Én november végén csináltam egyet, olvass vissza. Teljesen szét kell szedni, az összes forgó mozgó alkatrészt, a csapágyakból kimosni a régi kenőanyagot, és újrazsírozni. Nem kivétel a motor sem, azt kicsit nehéz szétszedés után beközepezni, 0.2 mm-es film, vagy valami műanyag kell a légrésbe összerakáskor. Fontos a nyomógörgő állapota, meg hogy szabadon, könnyen járjon. A szíjjak állapota, feszessége sem mindegy, szóval nagy meló, nekem 10 munkanap ment rá az egészre, mire elfogadható lett,
Kifelejtettem a filceket a szalag fékezésnél, meg a feltekercselő tengelyen. Ezeket ki kell áztatni benzinben, majd durva anyaggal, drótkefével feldörzsölni a szálakat. A kiszerelt tengelyeket pedig fel kell polírozni.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
Kiszedtem a tengelyeket már korábban,elpucoltam mindent,a házukat is amiben fut,de érdekes,hogy még mindig ezt csinálja,pedig át van kenve minden rendesen.Polírázásra szerintem nincs szükség,kopásnyom,érdes felület szerencsére nem található rajta. A visszacsévélő szíj direkt fenn sincs,nehogy bezavarjon valamit.villanymotort még nem szedtem szét,de szerintem itt az idő. A két filctappancsot nitróban áztattam egy éjszakát,utána pedig 60as smirdglivel kicsit felhúztam a szálait. Lennie kellene még máshol is filcnek? a fejnél van még egy szalagszorító,azon is van,arra raktam inkább új fekete filcet,a régi szétmállott a kezemben.
Szerintem két fajta gumiszijjat nem lehet esztergán gyártani ,a gömbölyűt és a széles szijjat ami például a tesla b4-esben,vagy egyes lemezjátszókban van.Mindkettő nagyon gyakori a magnókban vagy lemezjátszókban.
A "gömbölyűt" O gyűrű néven megvásárolhatod a legtöbb csapágyboltban.
Igen,szinte minden létező méretben van körprofiló,laposszíjat viszont sehol nem kapsz szinte,és igen,teljesen elfogadott dolog esztergán a szíj készítése. Meg vannak erre régi esztergás mondások
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
Sziasztok!
Egy jó ideje nekiálltam egy Orion 325-ös rádió helyrepofozásának. Eleinte kisebb nagyobb sikerrel, viszont most teljes a kudarc és nem tudom, hogyan, merre tovább. Rengeteg segítséget kaptam fórumtársaktól, amiért köszönet. Szóval, ami eddig történt, a nagy elkót két újra cseréltem, helyesen bekötve. Sajnos azóta az eredeti elkeveredett, most már tudom, hogy annak a házába kellett volna belerakni a korszerűbb darabokat, hogy mutasson is valahogy.. Ezután a rádió életre kelt, egy szép hosszú kábelt antennának használva néhol rádióállomásnak tűnő zajokra bukkantam. Majd ész nélkül nekiálltam kicserélgetni a kondenzátorokat, korszerűbb bolti darabokra. Az első 3-4 cseréje után jelentős javulás volt hallható. Ennek úgy megörültem, hogy szinte az összeset kicseréltem (ezeket a barna kondikat aminek a pontos nevét se tudom) próba nélkül. Utána nem, hogy csatornák nem jönnek már be, de a hangerőszabályzás funkció is elveszett... Visszaépítettem a régi kondenzátorokat, de a helyzet változatlan. Néhány kép róla: https://drive.google.com/drive/folders/0B9nLlZjtBtpOM0x2azEzNFVIbFE...haring Ebben kérném a segítséget, valamint némi építő jellegű javaslatot. (Tiszában vagyok vele, hogy ezt nem így kellett volna, de most már késő) Előre is köszönet!
Itt valami el van lőve a kötéseknél,ellenőrizd az egészet a rajz után ,főleg az oszcilátort,akkor ha nem megy, a gép elnémul,aztán egy modulált RF generátorral és egy hanggenerátorral meny végig a fokozatokon,ha nincs akkor ezt megteszi egy működő AM táska\zsebrádio,ahonnat kiveszed a KF jelt,ha a KF megy,akkor a hiba az oszcinál van,rossz kondi,vagy hibás kötés.Látom egy egyszrű szuper,nem egy scanner,meg lehet könnyen javitani.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
|
Bejelentkezés
Hirdetés |