Fórum témák
» Több friss téma |
Szia. A kapcsolást hol találtad? Gondolkozok én is a megépítésén, de egy dokumentáció jól jönne hozzá.
Magyar kiadású Elektor 1193/2. Bővebben: Link
Hálás köszönetem.
Sok adatlapot néztem, de csak az egyiken láttam, hogy >50 MHz. Azért az a 160 MHz soknak tűnik, már a tokozás miatt is.
1 W -os CB (27 MHz) végfokában is volt BD137, de az sem nem szélessávú, sem nem lineáris.
Itt a Philips, itt a Siemens. A Philips 5V-nál, a Siemens 10V-nál van megadva, ez jelentene annyit a MHz-ben, nem tudom.
Az is sokat mond, hogy:
Idézet: „Together with BD136, BD138, and BD140 as complementary pairs the transistor BD135, BD137, and BD139 are designed for use in driver stages of high performance AF amplifiers.” Röviden: Hangfrekvenciás erősítők meghajtó fokozatába tervezve. A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
Sok adatlapot néztem, soknál meg sem említettek ilyen adatot, én a Siemensből néztem ki, nem is kerestem tovább. Viszont alapvetően hangfrekvenciás teljesítmény tranzisztorok, nem erősségük a magas határfrekvencia. Minél nagyobb teljesítményűek, annál alacsonyabbak. Nyilván a belső kapacitásaik, a fellülettel nőnek, amit a teljesítmény határoz.
De majd aki megépíti eldönti. Ha nekem kéne építenem, én a BC -k mellett döntenék. Kisebb teljesítmény ugyan, de még 50 ohmra még éppen jó, viszont jobb linearitás. A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
Látom már Hp41C pótolta a hiányosságot! Valóban ezt építettem meg gyakorlatilag lemásoltam a nyákot is a ma kapható alkatrészek méretére. Egyenlőre ennyit változtattam rajta. De az előlapra való felfogatás az eredeti elgondolás szerint nálam kicsit bonyolult lesz mivel a forgókapcsolók és a potenciométerek nyákból való kiállása és a tengelyek hossza nem egyforma. Layut5-ben készült a nyák ha kell felrakom.
Rendben,a nyákrajznak örülnék. Már kapcsolókat is kerestem hozzá itthon, most majd a nyákot kell hozzá elkészíteni,és beültetgetni.
Igen, ez így is van, de ez áll a BC -kre is. Valójában erre az alkalmazásra nagy(obb)teljesítményű RF tranzisztorokat kéne használni, de a linearitás követelménye miatt az sem mindegy melyiket.
Köszönöm,már le is töltöttem.
Szívesen! Nálam gyakorlatilag azonnal indult.
Sziasztok. Végül megépítettem a kapcsolást is,de nemsokkal rá vásároltam egy TR-0331-es pulzus generátort is. Több kérdésem is volna: Itt a kapcsolási rajza,viszont a "probe" jelű vezeték (amin egy kicsi nyáknak kéne lennie) nincs meg. Ennek hiányában is használható a készülék? Valamilyen adásmodulációra alkalmas? (Amplitúdómoduláció,Frekvencia moduláció)
Válaszokat előre is köszönöm. Az elektrotanya linkje a készülék teljes kapcsolásához.
Ez egy négyszögjel generátor.
A négyszög paraméterit tudod változtani vele. 10MHz a felső határ frekvenciája. TTL / CMOS szintű kimenetű jelet ad. Tehát "kemény" 5 / 10 Voltos jelekről beszélünk. Impulzus modulációra alkalmas ... olyan adóhoz ami ezt elviseli TTL/CMOS szintű vezérlést. Gyorsan átfutva a doksit és elvi rajzot (41 oldalon) ez látszik (nem olvastam át 50 oldalt , Neked sokkal több időd lehetett már eddig ): Elvileg a 0 lábon jön ki a jel a Probe csatin L1 tekercs és kollektorok közös pontjáról. Így kevésbé vagy nem terhelhető (nagyobb impedanciásnak tűnik) mintha a külső fejet használnád.Kimeneti terhelés figyelése és védelem mehet vissza az 5ös és 1es lábakon.
Akkor ajánlatos hozzá beszerezni egy probe kábelt gondolom. Nem csak TTL a kimenete,mivel az alsó és felső csúcs feszültsége szabályozható. Ez a doksi elejében van leírva még a paraméterek között. (10Mhz-nál max 20Vpp)
Akár után is építhetnéd 4 5 tranzisztor van benne pár ellenállással kondival ...
anyagjegyzékben ott vannak a tipúsok is felsorolva .
Nem jelent gondot hogy 10Mhz-s jel fut át a kapcsoláson? Gondolom a megépítés módja sem mindegy.
Na meg a próba kábelben van egy tekercs is azon a nyáklapon ami már a készüléken kívül van. Annak nem nagyon találtam adatait. Gondolom ha mondjuk a GND és a o láb közt mérek szkóppal jelnek kéne kint lenni nem igaz? Mert próbáltam de semmi nem jön ki a gépből (lehet letilt a védelme? Mármint hogy nem jelez neki vissza az elektronika,emiatt letilt).
Lehet nem véletlen vannak azok a visszacsatolások, a műveleti erősítők visszahatnak az áramkör többi részébe. Körbe kell nézni az elvi rajzát hol avatkoznak be.
Igen a 10 MHzes szép négyszögeket kivezetik külön dobozba és ott még külön erősítgetik , formálják majd ki lép a külvilágba, biztos megvolt az oka miért így oldották meg. A O kimeneten kellene lenni valami négyszög jelnek mert a tömbvázlat alapján kiderül , hogy ott legalább TTL jelnek kell lennie. (8as egység kimenete) Ha ez nincs meg akkor visszább kell menni a fokozatok között és keresgélni az elvesző négyszögeket. Pl.: 100Hz - 1KHz körüli sávba helyezve , utána lévő kezelő szervek minden közép állásba forgatva akkor pár 100Hzes négyszögnek kell létre jönnie. Azt egy nagyobb impedanciájú (piezzo csipogó) hangkeltővel végig lehet követni minden fokozat ki/be meneti pontjai között. Ha nincs szkópod, ha van akkor nagyobb frekit és lehet nézegetni már. A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
Ok megvan a műveleti erősítők és potik egy-egy áteresztő tápegységet képviselnek.Ezek állítják elő a PROBE doboz tápját , ettől függ a kimeneti feszültség alsó felső értéke + / - .
A rövidzár tűrést 2db 51 ohmos paralel ellenállásokkal érik el amik TR107 /108 emmiterrel sorba vannak kötve. Nagyobb áramú meghajtást pedig a 2 db paralel kötött tranzisztorral TR107/108. Szkóppal a probe előtt lévő kimeneti BNC csatikon is kellene látnod életjeleket persze megfelelő üzemód kapcsoló állások esetében. Ha már azokon se látsz jelet akkor azon fokozat körül kell keresni a hibát. A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
Eddigi méréseim alapján: A gép kimenetén csak 10mhz-s állásban van jel, az sem mindig tökéletes (mármint TTL négyszög) hanem néha tű lesz belőle, viszont ott legalább reagál a Width kapcsolóra és potméterére, a Delay-ra viszont csak a potmétere eleje és szinte végállásánál mutat valami változást a jel,még a Width-nél szkópon jól meg tudom figyelni a jelalak változását. Eddig ott tartok bevásárlólista ügyileg hogy:
7400 (4db) 74121 (4db) 74132 7490 2N2369A MPS3640 Ezeket kicserélem utána meglátom mi változik. Eddigi "tapogatózásom" a szkóppal arra enged következtetni hogy valahol a jel előállító egységben és a késleltető egységben is hiba van. Holnap megyek az alkatrészekért aztán meglátjuk milyen lesz ezek cseréje után a gép TTL kimenetén megjelenő sima jelalak.
Ezeket az IC-ket mind ki is mérted, hogy rossz? Nekem van "100 éves" is ilyenekből és mind jól működött beépítés után. A tranyóknál lehet hiba; de mérés!
Ez a funkció generátor mennyire jó? Érdemes megépíteni?
Szerintem sok baj nem lehet vele. Igaz nekem sincs, de épitettem egyet a 8038-l, az nekem teljesen megfelelt nagyon hosszu ideig - amig el nem ajándékoztam
Az szinuszt is tudott igaz a szinusz nem volt torzitás mentes.
Tápegységre ezek mennyire érzékenyek? Egy kapcsoló üzemű megfelel, vagy inkább egy sima trafó kellene bele?
Tápegységre nem, de tápfeszültségre igen. Használj stabilizátort a tápfeszültség előállítására, az biztosít kellő járulékos szűrést, bár a tápnak eleve jól szűrtnek kell lenni.
Mondjuk azért szeretjük a műszerekben a trafós megoldást, mert az jó elválasztást biztosít a primer hálózattól, sokkal kisebb az esélye a méréseket meghamisító járulékos jelutak, földhurkok kialakulásának.
Ennek a NYÁK terve valakinek sprint layoutban nincs meg?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |