Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Mérd meg az EI vasmag méreteit. Szélesség, magasság, vastagság. Ebből lehet következtetni a teljesítményére.
Bocsáss meg, nem tudom miért hittem hogy toroid, talán mert most tekerek egy példányt. Primer ellenállást, szekunder ellenállást viszont tudsz mérni.
Nagy általánosságban egy 10 ohm primerű traffancs 100 VA körül van. Pontos értéket ne várj, mert ugyanaz a trafó egy zárt dobozban tűző napon nem egyenértékű egy ventillátorral szellőztetettől.
Az hogy oké hogy azt keresel de nem jó fórumtémában erre van a kereső, akár az intelligens is, egyébként a válasz hogy nincs hozzá manuál...
(76-27)/(27/1,5)=2,72 Ohm a teljes szekunder eredő ellenállása. Ezt kb. 27 ohm átlagos terheléssel illik leterhelni, kisebbel csak rövid időre. Így a leadott teljesítmény kb. 0,9*762/27=192 W. De rövid időre túlterhelhető, úgyhogy 2*150 W zenei teljesítményt meg lehet célozni. Főleg akkor ha a két oldalt ellentétes fázisú jellel hajtod.
Mindig az a téma kerül előre, azt látják, amelyikbe írnak épp. Tehát lehet, hogy évek óta senki nem foglalkozott egy témával, de ha írnak bele feléled. A kereső alapján ki lehet választani, hogy melyik témába illik.
Köszi a választ. Lehet marhaságot kérdezek, de passzív PFC-t lehet betenni a trafó elé?
Lenne bármilyen előnye?
Az mi?
Ja! Fázisjavítás. Tök felesleges. A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
Én ezt értem, szép és jó. Viszont nem egyszer jáltam már úgy, hogy a saját témájába írtam valamit ahol napokig nem érkezett válasz. Utána ugyan azt megkérdeztem az "Elektronikában kezdők kérdései" topicban és lám 10 percen belül kaptam 2 választ.
Na, de mindegy ez az én meglátásom és ne itt offoljunk, mert ez tényleg nem ide való. @zotya1983 Rendben, köszönöm! A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
Szívesen!
Lenne előnye, mivel úgy kicsit növekedne a trafó termikusan limitált terhelhetősége, viszont a passzív PFC teljesen elrontaná a feszültségstabilitást, ráadásul nagy és drága lenne.
Sziasztok!
AB osztályú erősítőhöz készülő tápegység egyenirányított feszültsége +/-45...48V köré fog esni. Viszont a végfokokhoz +/-40V-nál többet nem akarok engedni. Ezt a néhány volt többletet hogy lehetne redukálni? Kicsit esetlen megoldásnak érzem sorba kötni mindkét tápágba néhány darab nagyobb teljesítményű diódát, melyeken feszültség esne. Van esetleg erre valami bevált módszer?
A trafó szekunder menetszámának csökkentése.
Ha szekunder oldalon a tekercsek nem közösítettek akkor egy átersztő tápot is lehet építeni, mint pl itt.
Ez nem erősítő hanem trafó téma. EI mag esetén ha ki van töltve teljesen az ablak, akkor nem sok megoldás marad, le kell tekerni a szekunderekből ha lehet. Toroid esetén már lehet hozzátekerni egy keveset a primerhez. Előtét alkalmazásával csökkenni fog a kivehető teljesítmény, a feszültségejtés a szekunderen dolognak pedig nagy lesz a vesztesége.
Mindazonáltal hacsak ez nem valami nagyon speciális végfok, akkor teljesen mindegy neki hogy 80 vagy 90V tápfeszt kap.
Gondolom az LM3886-ok táplálásához kellene. Bár nem a legpraktikusabb, de lehet hozzá egyszerű áteresztő stabilizátort építeni. Hűtés annak is kell.
Jogos, költözök, oda teszem fel a további kérdéseket.
Járható, csak kérdés hogy merre szeretnél menni rajta. Attól függ hogy mit szeretnél elérni. De nem tartom valószínűnek hogy olyan célod van amihez érdemes PFC-t építeni.
Szia! Megmertem a szekundert, 0.9Ohm az ellenallasa.
Egynek vagy kettő együtt?
Az eredő kimeneti ellenállásba a primerről (áttétel négyzetével arányosan) áttranszformált ellenállás is beleszámít. Együtt adják ki azt amit az első mérésed mutatott.
Amit Pafi kiszámolt, az a teljes transzformátor szekunder tekercsére áttranszformált (nem tudom hogy kell helyesen nevezni) ellenállás. Ez tartalmazza a szekunder huzal ellenállását amit meg is mértél, ezzel sorosan kapcsolódik a primer tekercs ellenállása, ami nem egyezik meg annak az ohm mérővel mérhető ellenállásával, hanem azt osztani kell a primer/szekunder menetszám áttétel négyzetével. Valamint ott van még a vasveszteség, mert hát nem tökéletes a csatolás a primer-szekunder között. A mágneses erővonalak igyekeznek elszökni a vezetők alkotta hurok elől, a vasmag meg megpróbálja visszatartani őket. Nagy duzzogva a primer, a szekunder, meg a vas egyenlően osztozik meg a veszteségen. Ez a három ellenállás sorosan kapcsolódva adja ki a 2,7 ohmot.
Pafitól meg elnézést kérek, hogy belepofátlankodtam.
Nem kell elnézést kérned azért hogy segítesz!
Viszont a vasveszteség (örvényáram és hiszterézis veszteség) az párhuzamos jellegű, nem ide számolandó. Ami soros, a csatolás elégtelensége miatt, azt szórási reaktanciának hívják és induktív jellegű, de a kifejezetten szóró trafónak tervezett kiviteltől eltekintve kis-közepes trafók esetén ez 50 Hz-en még elhanyagolható. A szórási erővonalakat a vasmag nem próbálja bent tartani, azok csak a tekercs geometriájától (és a primer-szekunder gerjesztéstől) függnek. A szórás külső rövidre záró réz szalaggal tartható bent.
Sziasztok! Muveleti erosito tapellatasat a vegfokhoz tervezett trafo egyeniranyitott feszultsegerol szeretnem taplalni. A +/-15V-ot zenerek allitanak elo egy kis "csavarral": elso lepcsoben a +/-40V lenne lehozva 1-1 zenerrel +/-24V-ra. Ezt kovetne a 2. Lepcso: a +/-24V lenne a masodik zenerekkel +/-15V-ra csokkentve. Eltekintve attol hogy van-e ertelme, hogyan lehetne ezt meretezni? A szukseges aramerosseg 2db Opa1612 aramfelvetelet kellene hogy fedezze.
A műveleti erősítők kimenetét terhelő áram elhanyagolható?
Vagy kerítenék erre a célra egy nyáktrafót, vagy áteresztő tranyókkal (fetekkel) oldanám meg, azokat hűteni is tudod, és nem kell annyi zéner.
Mind a negy csatorna 10kohm, vagy attol nagyobb ellenallasra fog dolgozni.
Sziasztok. Vettem egy rosz 1980as évekbeli DUAL CV 1600 erősitőt és nem működik. Az egyik oldal elszolta magát és még be sem kapcsol. Restaurálni szeretném és elsö körben ki vettem a végfokot belőle. Találtam rajta sok kiégett dolgot, de viszont van olyan tranzisztor benne amit nem tudok beszerezni. A kérdésem az volna hogy mivel lehetne helyetesíteni. Melékeltem a kapcsolási rajzát az eredeti pdfből. A kérdéses tranzisztor páros pedig a végfok meghajtó páros BD420 BD419 100v 1amper 10watt 75MHZ válaszotokat előre is köszönöm.
Köszönöm a kiegészítést. Nem erősségem a transzformátor elmélet. Viszont az a harmadik valami ott van, csak nem tudom mi a neve. Tegnap rámértem egy kis trafócskára, amit a napokban tekertem (fűztem, mert toroid). Primer: 230V 29,5 ohm. Szekunder: 14,6V 0,16 ohm. Valójában ez 4 független szekunder, amit csak a teszt erejéig párhuzamosítottam. 3,07 ohmos terheléssel esett 10%-ot a szekunder feszültség. Ez terhelten 13,14V. A primer áttranszformált ellenállás 29,5/((230/14,6)X(230/14,6) durván 0,12 ohm. A 4,28A 1,46V feszültségesést eredményezett, ami 0,34ohm teljes áttranszformált szekunder ellenállást jelent, amiből a primer+szekunder együtt 0,28ohm. Valahol még hiányzik az a 0,06ohm, aminek nem tudom a nevét.
Szia.
A zéneres söntstabilizátorok nagy hátránya a rossz hatásfok. Melegedő soros ellenállások és zénerek... A soros ellenállást a várható maximális áramfelvételhez kell méretezni. Ha viszont ettől kevesebbet vesz fel a műveleti erősítős áramkör, akkor a többlet áram a zénereket fogja fűteni. Ha ragaszkodsz a zénerekhez, akkor inkább egy áteresztő tranzisztoros zéneres stabilizátort készíts hozzá. A két ic minimális áramfelvétele nagyjából 15mA. Plusz a kimenő áramok. Bőven elég egy-egy áteresztő tranzisztor a tápágakba. Kevesebb a tápzaj, terhelhetőbb a táp. |
Bejelentkezés
Hirdetés |