Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hőfokszabályzó PT100 szondával
Lapozás: OK   1 / 2
(#) kaqkk hozzászólása Ápr 11, 2008 /
 
Szeretnék építeni egy viszonylag pontos 230v-os
Lehetőleg triakos hőfokszabályzót PT100 szondával
A szonda ellenállása (20c -on 100 r)
A szabályzónak kb 150-200 c fok között kell szabályozni.
Ha valaki tud kapcsolási rajzot hozzá kérem segítsen.
(#) kobold válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 11, 2008 /
 
Nem a legegyszerűbb, mert nagyon kicsi a jelváltozás. Többnyire 1 mA vagy kevesebb árammal hajtják meg, a saját fűtésének elkerülésére, és azt a néhány század Ohm-nyi ellenállásváltozást erősítik, korrigálják.
A doksikban ajánlott megoldások vannak, nekem a Michrochip-es nagyon bejött, MCP602 helyett LM324 van benne, de fűtőbetéthez megfelel (olajhőt mérek ilyennel, 1-2 fok eltérése van 0 ... 180 °C között).
(#) kaqkk válasza kobold hozzászólására (») Ápr 11, 2008 /
 
Olyan kapcsolást nem tudsz amivel szabályozni lehet?
A problémám az hogy nemm mérni szeretnék , hanem
szabályozni . Egy fénymásoló fütött hengerét ami
halogén csővel van fűtve. Nyák vasalót akarok készíteni belőle a pozíció rajzolat felvitelére.
(#) kobold válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 11, 2008 /
 
Ne bolondíts már Nem is kell mérned, a kapott analóg jelet ráteszed egy komparátor egyik bemenetére, a másikra két ellenállással referenciát állítasz be (ha az egyik poti, máris szabályozható), a kimenetről meg vezérled a triakot, esetleg vissza is csatolsz még egy ellenállással, hogy legyen benne ablak (lsd. Schmitt-trigger komparátorral). Ilyen kapcsolásokat itt is találsz kismilliót.
(#) kobold válasza kobold hozzászólására (») Ápr 11, 2008 /
 
Itt egy Pt100-as szabályzókör példának, bár kontrolleres megoldással. A legelső képre kattintva feljön a kapcsolás pdf-ben, ott, ha az Atmega 13-as lába helyére képzeled a komparátor kimenetét, már meg is van.
Hobbicélra szerintem ritkán alkalmaznak ilyen szenzort, mert amilyen precíz, annyira nehezen kezelhető a kis jelváltozások miatt.
(#) kaqkk válasza kobold hozzászólására (») Ápr 12, 2008 /
 
Azt 1 percig sem állítottam hogy mérni akarok!
Nem volt szándékom senkit bolondítani!
Tehát : a- mA konverter első műveleti erősítője után
egy komparátorral megodható amit szeretnék?
(#) ferci válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2008 /
 
Van itt egy kapcsolás, nézd át, stb... a kimenetére teszel egy nullátmenetes opto-triacot és a kapcsoló-triacot. Azt találsz itt a fórumon.
Nem pont erre készült, de jó ide is.
(#) kaqkk válasza ferci hozzászólására (») Ápr 12, 2008 /
 
Köszönöm a rajzot ki fogom próbálni.
(#) ferci válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2008 /
 
Mindjárt teszek fel egy módosítást, mert a tranyó sem kell neked.
(#) kaqkk válasza ferci hozzászólására (») Ápr 12, 2008 /
 
Rajzold bele az triakot is légyszives mert eddig csak 24v triakos
kapcsolásokat találtam.
(#) ferci válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2008 /
 
Ez volt a leggyorsabb... itt a link is, de az egész nem kell neked.Bővebben: Link
(#) ferci válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2008 / 4
 
A hőfok elérésekor úgy állítsd be a 100 ohm-os trimmert, hogy az IC 7-es kimenetének feszültsége "beletaláljon" a 4k7-es trimmer tartományába (5,4...6,6 volt).
Ha nagy a hiszterézis, növeld a 3M3-at 4M7, 6M8-ra.
(#) kaqkk válasza ferci hozzászólására (») Ápr 12, 2008 /
 
Köszönöm a segítséget , megépítem és küldöm a pontot.
(#) kaqkk válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Elkészült a kapcsolás és a panelrajz nézd át légyszives és
ha jó kezdem az építést.
(#) ferci válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Több hiba is van... csak az 5-ös láb van 10k-val a GND-n...
A 2. IC visszacsatoló körét elrajzoltad, a led ne legyen benne.
A triac körben az R19 pl. a 10nF, 630 voltos legyen; tehát nem ellenállás.
(#) kaqkk válasza ferci hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Javítottam a hibákat Így jó ? Az r20 volt kondinak tervezve
csak már nem volt kedvem keresgélni a méretes kondit
ezért keült be ellenállás .


3.JPG

4.JPG
   
(#) ferci válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Nem jó... írtam: az 5-ös láb(+) megy 10 k-val a GND-re...a 6-os (-) lábra jön az 1-től egy 10k, jön a 7-től vissza egy 220k.
(#) dcsabi válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Ha el akarod kerülni a tököléseket, meg a kudarcokat pontos cuccot akarsz... és a cél a lényeg...
akkor vedd meg ezt és a kimenetére tegyél SSR-t triacot vagy relét... ( én sem építgetek, pedig látod elég sürün látogatom az oldalt) ha felszámítod a tápegység árát, ami ebben benne van, 0.1C pontos kb 20-25 olyan szabályozási paraméter benne van ami jól jön... és ha ennek egy részét te akarod megcsinálni akkor sok idő...
meg ha valami közben elszáll akkor,... kezdheted előlről...
Az előttem szóló optocsatolós része elé kell tenni az én általam javasolt cuccot...persze te tudot mennyit szánsz rá, illetve mit tudjon, és hogy nézzen ki
Tipus nivelco (magyar) unicont PMG-412-1 (18800ft)SZABÁLYOZÓ
(#) kaqkk válasza dcsabi hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
2 okot mondok amiért az építést választom
' 1 : nem akarok 20e ft -t költeni csak azért
hogy pozíciórajzolatot tudjak csinálni.
2: az építés öröme sem semmi!
(#) dcsabi válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Jobban elolvastam pontosan mire is kell, megértelek...
Én pont ilyet építek, amit lefényképeztem, azért jött kapóra az ötlet, nálam az is fontos, hogy pl a 200C az éppen 200C legyen, és a 150C az 150C,... azért választottam ezt. A triacos részre én is ezt a megoldást használom már jó ideje...Még marad így is az építés öröméből nekem is az én megoldásomhoz, mert ha tönkremegy a hőérzékelő, át kell tudnom kapcsolni "potméteres" sima teljesítmény szabályozásra...( Ezt két kondi, egy ell, és egy Diac a potira,... és a Triac gate-re váltókapcsolóval kapcsolok át)...
Sok sikert az építéshez...
(#) kaqkk válasza dcsabi hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Már elkészült a végleges nyákrajzolat is ha érdekel
felteszem eagle ben.
(#) dcsabi válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 13, 2008 / 1
 
Felteheted, nekem is meg bárkinek szüksége lehet rá, megtalálják itt...kösz...
(#) kaqkk válasza dcsabi hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Végre itt a végleges változat.Megnyitás után Rastnest!
(#) Ferkóka hozzászólása Okt 31, 2011 /
 
Segítséget szeretnék kérni az ügyben, hogy egy Pt100 érzékelő jelét szeretném átalakítani egy PLC 0-10V-os analóg bemenetére. Kb. olyan 0-200 Celsius fokig szeretnék szabályzást csinálni.
Ugyanebben a projektben kellene megoldanom 0-10V-os bemeneten egy akkumulátor telep DC feszültségének mérését 150 és 280V között.
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) zsoz47 hozzászólása Okt 8, 2012 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni Pt100 hőmérséklet érzékelők hőm. távadóval történő használatához.
Van 4db Pt100-as érzékelőm és hozzá 4 db kijelző. Ez eddig működik is, viszont a kijelzők az érzékelőtől kb. 40 méter távolságban lennének elhelyezve. Ipari területen. Nem tudom jó megoldás lenne-e ha csak vezetékkel hosszabbítanám meg. A hőmérséklet távadókat nem tudom, hogy működnek pontosan.
Szeretném a segítségeteket kérni ebben.

Előre is köszönöm.
Üdv.
(#) dcsabi válasza zsoz47 hozzászólására (») Okt 8, 2012 /
 
A távadó az általában drágább mint egy érzékelő és szabályozó együttvéve. Persze lehetnek eltérések. Ha a szabályozód alkalmas 3 vezetékes érzékelő kezelésére, akkor simán elvíhető 40m-ig. (kompenzálja a vezeték ellenállását) A szabályozó gondolom áramgenerátoros. Tehát minden esetben ugyanazzal az árammal "gerjeszti a szenzort". Pl 1mA, 800uA, stb... Ebben az esetben működik sima kapcsolattal. A Pt100-al köss párhuzamosan egy 100nF kondit a PT100 drótvégen. Ha a szenzorod 2 vezetékes a szabályozó 3, akkor a PT100 végén két vezetéket közösíts az egyik kivezetésre a háromból.
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2012
(#) vilmosd válasza zsoz47 hozzászólására (») Okt 9, 2012 /
 
Szoval erre talaltak ki a 3 vagy 4 vezetekes technikat. Persze ha ismernenk a kijelzo tipusat, talan konnyebb lenne tanacsot adni. A kijelzok (szabalyzok) muszerkonyveben altalaban kiternek a bekotes modozataira. Mellesleg meg hasznalhato vastagabb vezetek is, de mivel a rez homersekleti egyutthatoja nem egyezik a platinaeval, ezert mindenfelekeppen a 4 (3) vezetekes technikat kell alkalmazni.Bővebben: Link Magyarul epp nem talaltam, de a rajzok talan erthetoek.
(#) Fulcrum hozzászólása Okt 17, 2012 /
 
Sziasztok! PT100-zal kellene mérnem 0-500 C-ig. Az ellenálláson 1 mA folyik át és egy LM324 műv.erősítőre megy rá. PIC uC + LCD jeleníti meg a hőmérsékletet. A gond az, hogy 0-300 C-ig teljesen jó, +/- 1-2 fok, ez felett viszont nagyon nagy az eltérés. (400-500 C között 20-25 fok eltérés is van). A próbát egyébként ellenállásokkal végeztem. Mi okozhatja a felső tartományban lévő pontatlanságot?? Előre is köszi.
Üdv: Fulcrum
(#) mrd86 hozzászólása Márc 20, 2013 /
 
Egy nagy problémával fordulok a fórumhoz. Meg kell oldanom egy kéthőmérős kapcsolást amiknek folyadék hőfokát kellene mérni. Két folyadék hőfoka közt ha 4-5-6 (amennyit beállítok) különbség van akkor gyulladjon fel egy led.

A megoldást AVR + pt100 vagy 1000 szondával gondoltam.

De...

Nem tudom illeszteni a szondát a mikrovezérlő ADC converteréhez. Tudom sok írás van a fórumon erről de nem tudok kiigazodni rajta. pt1000 PIC rovatban van egy leírás de nem látom át és egyszerűen nem tudom mi tévő legyek.

Ha kérhetnék egy illesztőt vagy egy ötletet, esetleg másik szonda ha van ötletetek kérlek írjatok. Köszönet előre is.
(#) szaboi válasza mrd86 hozzászólására (») Márc 20, 2013 /
 
Én úgy csinálnám, hogy sorba kötném egy ellenállással ami az arámot 1 mA-re csökkenti, így a pt100 ón 1 mA fog átfolyni és mérném a pt100-on eső feszültséget.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem