Fórum témák
» Több friss téma |
Köszönöm.
Mondjuk egyenlőre ilyen "magas" frekvenciára nem akarok felmenni. Kezdésnek maradok a 80 méteren. Általános: Akkor ha a visszább mutatott DSB adóvevőt megépítem, az adó oldalon a felső oldalsávot pedig elnyomom egy kvarc létraszűrővel az megfelelő lesz? Tudok venni 3686MHz-es kvarcokat elfogadható áron, ezek pont belesnek az általam kívánt szegmensbe. Ha veszek 20 darabot az elég kell hogy legyen? Illetve az NE602 helyett gondolom a szokott módon betehetem a SA612-t. Mert akkor még karácsonyi szünet előtt megrendelem a cuccokat, téli szünetben össze is tudom rakni, addigra az engedélyek is megérkeznek. Az újévben már nem lesz rá időm úgysem, márciusban kezdődnek az érettségik.
KF szűrőt nem építünk a vételi sáv tartományban ...
Így a 3686 kHz kvarcok felejtősek 80 méteres rádióban ssb szűrőnek ! Vagy csak 1 csatornás LSB adót szeretnél készíteni ?! Máté , Máté miért kell széllel szembe 3,14.... ni?! Nem úszod meg azt a "rendes keverős elvű " rádió építést "rendes" kf fokozattal , amit adó és vétel ágon mindkét irányban ki lehet használni ... A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
Annál azért okosabb vagy, hogy csak annyi lenne a "létraszűrő", hogy egymás után teszek rakás kvarcot...
Majdnem mondtam persze, hogy akinek vobulátora van, és nem fél használni Honnan is jött ez a 3686MHz-es létraszűrő ötlete? Szerintem ilyen kvarc nincs is (legalábbis nagyon mikrohullám esetében, már nagyon nem ilyen eszközöket használunk).
Eltaláltad, 1 csatornás LSB adó lenne, ha elkészül.
Szeretek a széllel szemben menni, kisebb a pofára esés esélye.
Rendes létraszűrő készül, a kérdés csak az, hogy jók-e a belevaló kvarcok és 20 darab elég e lesz arra, hogy ki tudjak belőle válogatni megfelelő mennyiséget egy szűrőhöz.
Francba, kimaradt egy tizedesvessző, természetesen 3,686MHz. A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
A mellékletben van a kinézett szűrő, természetesen fix 2,4kHz-es sávszélességgel. A kérdés, hogy 20 kvarcból ki-e tudok választani 6 megfelelő példányt (plusz a helyi oszcillátorba is kell egy kvarc), vagy többet vegyek.
Ekkora energiával akár egy jól használható 9MHz szűrőt is építhetnél
1szer kell megcsinálni pl: 10ppm 9MHz alatt kicsivel kvarc szűrő 8,9975 MHz-es kvarc (9 MHz-es létraszűrőhöz kiváló!, 10 ppm, HC49/U)
#1
Van egy jó vevőd. Fülelj. Ugye működik már tökéletesen? #2 CW üzemmódra meg egy 80 méteres sávú QRP adót könnyen összehozhatsz, ha már azonnal adni akarsz. Pont kitart a "hosszú téli estékre" ez a projekt is... #3 Ameddig meg jó idő van, addig lehet antennát is építeni Idézet: „CW üzemmódra meg egy 80 méteres sávú QRP adót könnyen összehozhatsz, ha már azonnal adni akarsz. Pont kitart a "hosszú téli estékre" ez a projekt is...” Elvileg ha jól rémlik , MGM üzemmódban távírózhatsz tehát gépi vétellel és adással .... A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
Szűrő elkészítése nem fog gondot okozni remélem. A többszörös keveréstől félek, elsőre azért kísérleteznék valami egyszerűvel.
Igen, géptávírót és más digimódokat használhatok, csak kézi távírót nem. Meg természetesen SSB, FM stb. egyéb engedélyezett távbeszélő módok.
1.Melyik vevőre gondolsz? R326? Mert az működik tökéletesen, "állomásom" fő vevőjét képezi.
2. Kézi távírót nem használhatok, morze vizsgám nincs. Digitális módokat és géptávírót viszont igen, de elsőre nem szeretném bevonni a PC-t. Őszintén szólva ezen a téren kicsit konzervatív vagyok, mindent az alapoktól kell kezdeni. 3. Ameddig jó idő volt addig lehetett, nálunk most minden lőtye, szinte egész nap esett. Megint faggyal fogok antennát telepíteni, akkor legalább nem süllyedek el a sárban. Aztán meg úgy járok mint két éve amikor az EWE antennát telepítettem, hogy délutánra megengedett a föld fagya, belesüllyedtem a létrával a földbe, ami az éjszaka persze bele is fagyott a kert közepébe, tavaszik ott volt, mert aztán persze már nem olvadt pár hétig. Még antennám is találnom kell, mivel egy rendes félhullámú huzaldipól sajnos nem fér el. Maximum ha három helyen megtöröm derékszögben. A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
Visszatérve az amatőr sávokban használt adásmódokhoz. Hogy jogilag milyen adásmódot használhatsz egy adott sávban, az egy dolog. Figyelembe kell venned a sávfelosztást is, amit az amatőrök egymás között még tovább osztanak, hogy melyik sávrészben milyen adásmódot használnak. Így elvileg egy 6000 Hz, vagy egy 10, vagy 12,5 kHz megengedett sávszélességben lehetne használni DSB adásmódot, ráadásul a felosztásban is engedélyezve van minden adásmód, viszont igencsak nem venné jól ki magát, ha egy FM átjátszó felmenő frekvenciáját birizgálnád. A másik gond, hogy partner állomás sem nagyon találnál.
Ahogy nézegettem a sávfelosztást, egyedül a 70 MHz -es sávban találtam AM/FM üzemóddal használható sávrészt.
Nálunk az állomáson van egy olyan kifejezés, hogy "antennaépítő idő van". Ez alatt azt értjük, hogy esik, havazik, szél fúj, meg minden borzalom, ami 700 méter magasan lehet. Évtizedes tapasztalat, hogy az ilyen időben készült antennák jobban szoktak sikerülni...
Mert nem patymagolsz vele annyit. Elsőre odafigyelsz mindenre, mert nem sok kedved van visszamászni.
Építettem egy Pixie adó vevőt Ebay-ről. Csomó mindent vesz, de sajnos nagy AM intermoduláció van. Közben találtam erre is átalakítási javaslatokat. 3 db ot rendeltem, megpróbálom 80 méteren is.Bővebben: Link
Szia! Próbáljuk ki!
Oké hétvégén, addig állítgatnom kell ezt azt .
Sziasztok.
Nézelődök folyamatosan a neten, hátha találok valami tetszetős rajzot. Most bukkantam erre: All transistor BC547 SSB HF Transceiver. Mit szóltok hozzá? Megérné inkább ennek nekiállni?
Ehhez van kész gyári nyákom. Hasonló és előbbre vagy vele. Bővebben: Link
Ebben is minden diszkét alkatrész, de van benne FET is. Enyém majdnem kész van.
Ennyi erőfeszítéssel lehetne egy mcHF QRP transceivert készíteni, és az mégsicsak komplett cucc.
OK, többe kerül. mcHF
Sziasztok!
Antennaman kolléga felkeltette bennem a rádióépítési kedvet és egy 40 m-es szinkrodin SWL vevő lebeg a szemem előtt. Ami lesz benne: bemeneti szűrő, VFO, DBM és egy digit skála. Mivel panellakó vagyok, ezért valószínűleg valami RF erősítő is fog még kelleni. A mellékelt képeken a kísérleti VFO-t (alsó és felső koppanásig tekerve a forgót) és a frekimérőt láthatjátok, a tekercskészlet egy VEF-206 41 m-es tekercs-szerelvénye. Következik a DBM... 73!
Egy Aktív antennához mit szólnál ?
Habár panelban kicsit macerás lehet ... de hátha jobb mint más.
Szia Kistee!
Magam is hasonló kütyün töröm a buksikámat. A Hf és az oszci kész van, de keverésre még nincs ötletem. Hogyan képzeled el a DBM et?
Itt van róla elmélet: Bővebben: Link Nincs összefüggés a panel lakás között. Ki kell tenni 45 fokban egy hosszú drótót és nyugodtan tudsz rádiózni. DBM van ebay-en is készen. Kb. 1000 Ft. De vehetsz két toroidot is pár diódával. Építettem ilyet, kicsit zajos volt, és nagyon széles az átvitel. A hangfrekis részt kell alacsony zajúra építeni.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2017
Ez sem rossz!
Antennaman kollega nemreg kozzetett egy aktiv hurokantennat, azzal fogok majd probalkozni.
Miért kell ehhez tranzisztor, meg elem?
Az 1 méter, és kerek, az rendben van egyébként
Azért, mert ennek két alapvető fajtája van...amikor rezonáns, és amikor szélessávú! Előbbi esetben hangolni kell forgókondival, ekkor nem feltétlenül kell előerősítő se mellé. Utóbbi esetben nem túl nagy a jel, erősíteni célszerű...cserébe "bármilyen" frekvencián megy....
A DBM-et szinten Antennaman kollega javaslata alapjan epitem.
A NYÁK-kal nem lesz gond, nem akarom elkiabálni, de ha minden igaz akkor januárra lesz a suliban CNC NYÁK maró.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |