Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
A kérdéseim: - Normális az, hogy a fent említett IC (74245) nagy áramot vesz fel? (Az 1,5 amperes stabilizátor IC-met igencsak megizzasztja, és maga a 74LS245-ös is melegszik). Akkor is, ha csak a GND és VCC lábakat forrasztom be a tápra (közvetlenül). - Ha egy PIC-nek az egyik bemenetére logikai 1-et akarok, akkor közvetlenül odahózhatom neki a +5V-ot, vagy nem ártana elé egy 220 ohmos ellenállás? A mese hozzá: Fél évnyi digitális technika után úgy gondoltam, hogy hasznosítom az ott tanultakat. Így az első, amit építenék, az egy óragép lenne csillagászati hobbitávcsövekhez (ami automatice mozgatja a távcsövet, ahogy a Föld forog). A dolog egyszerű: egy PICcel vezérlek egy léptetőmotort , és gombokkal szabályzom a lépések gyakoriságát. Gondoltam, hogy összedobok egy prototípust. Egy unipoláris léptetőmotor-vezérlő kártyám volt itthon PC-re, így gyakorlatilag az egyetlen, amit építenem kellett volna hozzá, az egy digitális meghajtó a PIC és a vezérlőkártya közé. Egy guberált 286-os alaplapról le is kalapáltam rögtön kettő 74245-öst . Na, csak idáig volt fasza minden: ha a pufferic bemeneti lábai a levegőben lógnak, akkor az neki logikai 1. Nem baj, ez valszeg normális. Nade, akkor jött a 2. baj: baromira melegedett minden... Zárlat biztos nincs, mert ha csak a Vcc és Gnd lábakat forrasztom hozzá a táphoz, akkor is ez van. És na ná, hogy mindkét IC ezt csinálja . Meggyőződésem, hogy a feniti jelenség hibás működés jele (bár a melegedésen kívül minden fasza), ezért most inkább a fúrumhoz fordulnék Köszi
Kinek is kell válaszolnom?
Nem látom az illető nevét... Egyébként pedig HA PIC bemenetére logikai 1-et akarsz kötni, akkor akár a 4,7kohm se ártana oda! Az áramkörnek baja így nem lesz, és az ellenállás se terhel be a tápnak a PIC-en keresztül. A 74245-ösöknek meg lehet, hogy nem tett jót a kalapáccsal való lefejtés
Szerintem illene korrekt logikai szintekre húzni a használt és NEM használt lábakat is! Különben képes gerjedni. (szerintem itt is ez van)
off: miért nem látom a regisztrált neved??
A TTL az olyan, hogy ha a bemenete nincs bekötve, akkor az olyan mintha a tápfeszre lenne kötve.
Én így tudom. A melegedés meg szerintem rosszra utal.
És a zaj amit esetleg összeszed...(lehet megkéne néznem az adatlapját? )
Lol. A nevet most veszem észre
Nem tudom, hogy miért engedte így megnyitni a témát. Nekem kellene válaszolni. Köszi
Mellesleg én ezt az áramkört nem nevezném puffernek. Ez egy 2 irányú vonalmeghajtó IC. Sztem a 2 nem ugyanaz. A vonalmeghajtó csak átengedi az épp ráérkező jeleket (befogni nem lehet őket), hol egyik-hol másik irányba, attól függ, hogy milyen irány van megadva neki a DIR lábán. Ezeket a vonalmeghajtókat azért szokták alkalmazni, hogy az általuk összekapcsolandó eszközök egyike se terhelje le a másik kimeneteit, iránytól függetlenül.
Itt a cikkíró pufferként említette: [link=http://www.codexonline.hu/CodeX5/alap/hardcore/lpt05.htm]http://www.codexonline.hu/CodeX5/alap/hardcore/lpt05.htm[/link]
persze gondolom nem is ez a lényeg... Adatlap itt található: [link=http://www.chipcatalog.com/TI/SN74LS245N.htm]http://www.chipcatalog.com/TI/SN74LS245N.htm[/link] vicsys: -a szobámban nagyon nincs semmi olyan, amit ha az alaplapban lenne, akkor ott ne szedne össze. -minden láp vagy tápfeszt kap, vagy földet. Kivétel a kimeneti lábak, azok egy 220as ellenálláson és egy leden keresztül egy tranzisztort kapcsolgatnak. Norberto: sajnos se türelmem, se rendes pákám ilyen 20 lábú szarokat kiforrasztgatni. Egyszerűbb & gyorsabb a véső+kalapács . De óvatossan kalapáltam . Megpróbállok lekalapálni még kettőt, és megnézem azokat is.
Nem lehet, hogy a DIR lábbal rossz irányt jelöltél ki neki és így éppen a kimeneteket terheled 220 ohmokkal? Attól klasszul melegedhet. +100nF sem árt a táplábak közé, hátha gerjed...
Na ez egy jó tipp volt! És valóban megeshet, hogy emiatt eszik annyit százon...
Na, akkor külön hasznos volt ezt a témát felvetnem (sajnos elektronikát csak könyvekből & netes jegyzetekből, digitális technikát meg csak elméleti szinetn tudtam tanulni - és ez a jövőben sem látszik megváltozni ).
Tehát: -A pic kimenete közvetlenül van rákötve a 74245 bemenetére. Ez így jó? (digiten egy kitérő kapcsán az előadó kimondta a "feszültségvezérelt" varázsszót, így nem is feltételeztem eddig, hogy jó lenne valamekkora ellenállás két ilyen alkatrész közé) -A DIR lábbal jó irányt jelöltem ki, és így valóban a kimeneteket terhelem 220ohmokkal (a kapcsolás működik, bár egyenlőre még motort nem forgat, csak a vezérlőkártya ledjei villognak (egy ledvillogtató program van még a PICben)). Amúgy miért baj, ha a kimeneteket terhelem 220ohmmal? akkor ha mondjuk egy ledet szeretnék villogtatni, akkor mekkora ellenállást kéne betennem elé? (Ja! Mint említettem, akkor is melegedtek, ha a Vcc és GND kivételével mindegyik láb a levegőben lógott.)
Öhömm... A fenti megint én voltam. Közben rájöttem, hogy miért vagyok vendég. Azért, mert jó 10 percig írom a hozzászólást (közben csinálok mást is), és mire elpostolom, addigra a rendszer kiléptet.
Az meg a rendszer hibája, hogy így is engedi elpostolni...
A bemenet közvetlenül kötheő a PIC-re, a fesz-vez. azt jelenti, hogy a bemenet áramfelvétele elhanyagolható, nem terheli az őt vezérlő kimenetet.(azért létezik egy "fan-out" érték, általában 10, ami azt jelenti, hogy egy családon belül hány bemenet köthető 1 kimenetre.pl LS-kimenet hajt 10LS kimenetet, de csak 1 sima TTL-t.) Akimenetnek nem túlterhelés a 220 ohm, feltéve, hogy a tápfesz felé van kötve és aktív LOW szint hajtja: így 22mA-t tud a kimenet. Ha a talaj felé van a 220ohm, az gáz, mert a H kimenetnél csak 3mA vehető ki a tokból, lehet hogy ez a gond.
1ébként nem értem mi szükég a meghajtó IC-re, mikor a PIC áramkorlátozott 20mA-es kimenetekkel van megáldva? Ezzel az IC-vel nem növelted meg a kivehető áramot.
Hali !
Ez ellen jó a vágólap !!! Amit megirsz azt jelöldki aztán meg másold , mielőtt elküldenéd ! Avagy van olyan hogy automatikus bejelentkezés jelőlő négyzet(checkbox) a belépésnél....
Sziasztok!
Egy 74LS245 bus meghajtóval szeretnék LPT portról adatot kapni, illetve oda küldeni. A fogadással nincs is problémám, ellenben a küldéssel. Az LS245 lábain ugyanis valamiért elég eltérő feszültségek vannak. Van ahol 2.5V, van ahol 3.5V, de előfordul a 4 volt is. Így viszont nem mindig kapom meg a helyes adatokat az esetenként alacsony feszültség miatt. Szerintetek mi lehet az oka, hogy ilyen eltérő feszültségeket produkál az IC? Illetve, hogy lehetne orvosolni a problémát?
Hogyan kellene megkapnod az adatokat? Milyen az a bizonyos LPT port? A beolvasás előtt kikapcsolod-e az LPT port kimeneti meghajtóit?
Egy kapcsolási rajzot is tölts fel.
Az LPT port beállítás és a szoftver jó, mert ha direktbe ráadok 5V-ot a 8 bit valamelyikére, akkor olvasásnál meg is kapok azokat.
4V alatt viszont már nem. Tehát egyértelműen a feszültség nem elég. Egyébként egy PCI-os LPT port kártya a PC-ben, ami ezek szerint nem elég érzékeny Közben nézegettem a 74HC245 adatlapját és úgy látom, hogy az már leadhat 5V-ot, minimális veszteséggel. Idézet: „Az LPT port beállítás és a szoftver jó, mert ha direktbe ráadok 5V-ot a 8 bit valamelyikére, akkor olvasásnál meg is kapok azokat. 4V alatt viszont már nem.” Lehet, hogy igazad van. Leginkább az alkalmazott PCI illesztő áramkörtől függ. Bár a direkt táp mindig győz a meghajtóval szemben - még akkor is ha eközben tönkre is teheti... Gyorsan átnéztem néhányat és azt tapasztalom, hogy a nem PCI (non PCI) bemenet minimális magas szintje 2.0V... OX12PCI840, MCS9835 A 74LS245 teljes terheléssel is ki tudja adni a 2.0 V -ot.
Igen, a 2V nekem is megvan vele, sőt inkább 3 - 3.5V, de a PCI kártya csak 4 környékén veszi a jelet :S
Megnézem majd egy HC245-el, hátha azzal sikerül Egyébként erről a kártyáról van szó. Igazából semmi extra nincs rajta, talán a 8 ellenállás biztosít némi védelmet. De ha elszáll az sem nagy érvágás |
Bejelentkezés
Hirdetés |