Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Folyamatábrás mikrokontroller programozás Flowcode-dal
Lapozás: OK   295 / 360
(#) kokozo válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 20, 2018 /
 
Szia!
Mencseszter kódolásra keress rá, ami kell az rf modulok helyes működéséhez.

És egy példa megoldás, hogy kb hogy is néz ki.. Bővebben: Link
(#) frekivalto válasza kokozo hozzászólására (») Jan 20, 2018 /
 
Köszönöm.

Nem tudom, hogy miként nézne ki, ha antenna állna ki az adóból.
Csatolom egy képet, hogy milyen kialakítás adta az ötletet.
Devialet erősítő...
(#) kokozo válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 20, 2018 /
 
Minek kellene antenna? 50-100 méterig simán "ellátnak"..
(#) Firefighter1 válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 20, 2018 /
 
Nem éltetni akarom az APC-ket de..... Nekem is Bakman javasolta és amióta megjöttek azóta csak azokkal játszok. Minden más projektem félbeszakadt mert annyira megtetszettek, hogy kb mindent velük csináltatnék!
Eddig NodeMCU FAN voltam de mostmár csak egy üzemel belőle ami küld adatokat TS-re

De hogy a topiknál is maradjunk. Szoftveres vagy hardveres ötletek kellenének?
(#) frekivalto válasza Firefighter1 hozzászólására (») Jan 21, 2018 /
 
Mivel nem foglalkoztam vele elméletben sem, így tényleg a nulláról indulnék. Majdnem nulláról...
Antenna nélkül is lehet használni? Így már tényleg jó ötlet! Első lépésként veszek akkor, és megbirkózni vele.
Köszönöm a javaslatot!

Első lépésként beszerzem az RF modulokat, meg a motoros potit, meg kiválasztásra kerül a PIC is.
Gondolom olyan PIC kell, amiben van UART kezelés is.
Letöltőm a példa programokat, amiket ajánlottatok, ismerkedem velük.

Az UART így elsőre teljesen ismeretlen, meg az RF modul is, elkezdek velük.

Mind hardveres, mind szoftveres ötletekre lehet szükségem.
A vevő oldalon a motor vezérlését hogy oldanátok meg hardveresen?
(#) frekivalto hozzászólása Jan 21, 2018 /
 
Esetleg nem tudtok olyan modult, mint az APC220 de uart helyett I2C kommunikációt használna?
I2C-t már használtam, egy D/A átalakított vezéreltem vele. Így ezt használva már nem nulláról kellene elinduljon.

Motorvezérlésre találtam egy cél IC-t, L293C motorvezérlőt, ezt használnám.
(#) HuG válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 22, 2018 /
 
Semmivel sem nehezebb az UART.

Motorvezérlőnek ajánlom még: L298

Nekem meg olyan kérdésem lenne hozzátok, hogy olyan rádiós összeköttetésre lenne szükségem, ami 50cm-max. 100cm hatótávú. Valakinek ötlete?
(#) Bakman válasza HuG hozzászólására (») Jan 22, 2018 /
 
Idézet:
„Semmivel sem nehezebb az UART.”
Sőt, mondhati a legegyszerűbb protokoll két eszköz közötti kommunikációhoz, sok kontroller eleve fel van szerelve ilyen modullal.

Mennyi adatot akarsz küldeni? Kétirányú kapcsolat kell?
(#) HuG válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2018 /
 
A feladat a következő: tehén ivarzás megfigyelés és állat azonosítás.
A kettőt jó lenne különválasztani, azaz: az azonosítást passzív RFID-ra, az ivarzás aktív rádiós kapcsolat.
A passzív RFID 50-80-100cm távolságban meghaladja a tudás szintemet.
Az ivarzás megfigyelésnél a szarvasmarha viselkedésének néhány paramétere kellene: lépésszám, nyugalmi idő stb. kb. 12h leolvasva. Saccra néhány word az ID-val együtt.
Kétirányú kapcsolatra igazábol nem lenne szükség, de bármikor jól jöhet. Akkor a kérdés szempotjából legyen.

A régebben felvázolt nagy projekttel lassan haladok (6 panelterv kész, prototipusok legyártva, beültetésre várnak) a fő panel tervezés alatt. Amit most kérdezek, ennek a projektnek egy kiterjesztett változatához kellene.
(#) Bakman válasza HuG hozzászólására (») Jan 22, 2018 /
 
Olcsó és viszonylag jó kapcsolatot tud ilyen távolságból az NRF24L01 IC-vel szerelt RF modul, hátránya, hogy kb. agyrém kezelni (szerintem). Az APC220 modulban hasonló RF IC lehet de te közvetlen nem férsz hozzá, egy mikrokontroller van gyárilag összekötve vele, neked csak UART kapcsoalttal kell törődnöd.

Az állatenyésztéshez/tartáshoz nem értek de lehet, hogy jobb lenne az APC220-as modul, az nagyobb távolságból (sík terepen 300 m bőven megvan) is hatásosan működik, így távolabbról is elkérhetőek az adatok, kevésbé lehet zavaró a tehenekre nézve.

Ha az összes bocin van ilyen modul, akkor kimondottan kell a kétirányú kapcsolat. A mester igény szerint kérdezi a teheneken lévő szolga modulokat (természetesen valamilyen azonosítást használva), azok pedig válaszolnak. Ettől egyszerűbb nem nagyon van.
(#) HuG válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2018 /
 
Nekem pont a RF modulok nagy hatótávolságával van problémám. Amit leírtál nálunk Real Time rendszernek hívjuk, de ezeket csak az üszőknél alkalmazzuk, mert azok még nem járnak be a fejésre. A fejőházi bemenetelkor lenne szükség az egyedi (egyed) azonosításra, hogy milyen sorrendben jönnek be, mert a tejmérésnél tudni kell, hogy melyik pozícióban melyik tehén áll. Valamint a kihelyezett abrakadagolóknál is csak az oda közvetlenül beáll tehenet szabd azonosítani.

Abban a rendszerben amit használunk a tehén azonosítása ezért van passzív RFID-vel megoldva, de ismerem az elektronikáját (pontosabban ha ismerném, meg tudnám valósítani). Annyit most fel tudok magamról mérni, hogy a padló vagy ajtó antenna jelerősítőjét nem tudnám megtervezni, mert nem vagyok benne jó. Ezek az antennák és reszponderek 50-100cm belül aktiválják egymást, ill. az antenna berezegteti az RFID antennát. A többi paramétert is ilyenkor küldi a rendszernek, de azt már aktívan, tehát az a része tönkre tud menni, de az azonosítás akkor is megmarad.

A megvalósítása nehéz. Ezért keresek már rég óta olyan rádiós megoldást, ami ebben a rövid távolságban használható.
(#) HuG válasza HuG hozzászólására (») Jan 22, 2018 /
 
Ja és a válogató kapuknál is fontos a gyors és pontos azonosítás, mert az ivarzókat vagy betegeket ki kell tudni válogatni.
(#) frekivalto válasza HuG hozzászólására (») Jan 22, 2018 /
 
Koszi.
Igazad van, semmivel sem bonyolultabb...
(#) frekivalto hozzászólása Jan 23, 2018 /
 
Srácok!

Szeretnék LED matrix kijelzőt használni a projekthez. MAX7219-es meghajtóval, kompletten lehet kapni. Ahogy néztem a katalogus adatait, SPI-n lehet vezérelni. Jól gondolom? Ha igen, akkor ezt a PIC SPI kommunikáció lábaira kell kötni. A flowcode-ba pedig az SPI kommunikációt használva tudom vezérelni.
Az UART protokollhoz melyik perifériát használjam a flowcode-ban? 5-ös verziót használom.
A PIC amit kinéztem és van nekem itthon, az a 18F2455 vagy 18F24K50.

Összesítve az alábbiak lennének használva:

ADÓ EGYSÉG:
1. UART-on keresztül az APC220 RF modul.
2. Rotary encoder (2db bemenet)

VEVŐ EGYSÉG:
1. UART-on keresztül az APC220 RF modul.
2. SPI-n keresztül a MAX7219 LED matrix
3. Motorvezérlő L298 vagy L293 (3db kimenet)
(#) Bakman válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 23, 2018 /
 
Igen, SPI kell. Az UART protokoll és az RS232 tulajdonképpen megegyezik, a különbség a feszültségszintekben van. UART-hoz neked az RS232 kell.
(#) frekivalto válasza Bakman hozzászólására (») Jan 23, 2018 /
 
Köszönöm!

Akkor beszerzem az angol ebayről az alkatrészeket.
(#) frekivalto hozzászólása Jan 26, 2018 /
 
Sziasztok!

SPI kommunikáció.
Elakadtam a hibakeresésben. Rá tudna valaki nézni, hogy mit rontottam el?
Egyszerűen csak egy karaktert (nullát) szeretnék kiíratni a LED matrix kijelzőre.
Egyszer lefut a program, minden LED világít, aztán ennyi.
Illetve még lenne pár kérdésem, hogy az SPI makróban mik vannak, de azt majd később.

Köszönöm!
(#) Bakman válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
A DSN fájl tulajdonképpen micsoda? Pár online konverternek beletört a foga. Megtennéd, hogy valamilyen emészthető formátumban osztod meg a kapcsolási rajzot?
(#) frekivalto válasza Bakman hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
A rajz proteus formátumban van. Azért ezt raktam fel, hogy egyből le lehessen szimulálni, hogy mi jó, illetve mi nem, inkább...
(#) frekivalto válasza Bakman hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
Esetleg ha nem tudod megnyitni (szerintem menni fog) akkor milyen formátumban tegyem fel?
(#) Bakman válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
Ebben a formában nagyon sok hiba a van a programban, pontosabban kb. minden hiányzik belőle, ami a MAX7219 vezérléséhez kell (vezérlő regiszterek beállítása, szegmensek beállítása).

Ha van türelmed várni egy-két napot, készítenek neked szívesen egy működő változatot mert elejétől a végéig elmagyarázni nagyon hosszú lenne.

Apropó, ilyen kijelződ van? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2018
(#) frekivalto válasza Bakman hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
Köszönöm!

Természetesen van türelmem kivárni, hiszen látom, hogy az én tudásom ehhez nagyon kevés.
Utána olvastam a neten, sajnos tényleg sok minden hibádzik meg. Szeretek mindent saját kútfőből megoldani, de ehhez már egyedül kevés vagyok.

A működő program sokat tud abban segíteni, h megértsék mi hogyan működik. És abból már tovább tudok lépni a végleges cél felé. Ami “csak” abból állna, hogy egy 4,096V-os referencia feszültség felhasználásával, a 12 bites A/D átalakító felhasználásával egy poti helyzetet jelezni tudjam. 0-99 értek között.

Köszönöm meg egyszer a türelmével és segítőkészségedet.
(#) frekivalto válasza Bakman hozzászólására (») Jan 26, 2018 /
 
Igen, a kijelző majdnem ilyen. Úgy gondolom, hogy csak nyak eltérés én van különbség.
Ilyenből lesz 2 darab.

https://www.ebay.co.uk/itm/MAX7219-8x32-Red-Serial-Dot-Matrix-Displ...NZgIK~

Ebből használnám csak a felét.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2018
(#) Bakman válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 27, 2018 /
 
Mellékletben egy példa, amit gyorsan összekalapáltam neked.

A program láncba fűzött kijelzőkhöz készült, kettőt használ. A láncolás miatt van benne ez-az duplán, illetve a konkrét számjegyek kiíratásánál ezért van benne NOP makró. Utóbbi azért kell, mert ha a második kijelzőre írsz, az elsőnek nem kell utasítást adni, illetve fordítva, ha az elsőre írsz, a másodiknak nem kell utasítás. A láncolás miatt a LOAD lábak össze vannak kötve, a kiküldendő adatot mindig az összes kijelzőre kell vonatkoztatni, ugyanis ami az első IC Data In lábán bemegy, az a Data Out lábán ki is lép.

A program a rendelkezésre álló 8x8 -as mátrixkijelzőnek csak egy részét használja, 5x6-os karakterekkel dolgozik.

A bekötés egyszerű (bal oldalon a kontroller, jobb oldalon a kijelző):
SDO ---> Data In
SCK ---> Clock
RC2 ---> Load (Chip Select)

MAX7219.fcf
    
(#) frekivalto válasza Bakman hozzászólására (») Jan 27, 2018 /
 
Szia!

Köszönöm! Amint lesz idom, megnézem, mit, hogy, miért, és ki is próbálom. Ezek alapján remelem, hogy tovább tudok lépni.
Ha elakadnak, keresnének meg...

Köszönöm meg egyszer.
(#) frekivalto hozzászólása Jan 30, 2018 /
 
Sziasztok!

Megint Én

Encoder lekezelésnél, azt hogy oldanátok meg, hogy egy min-max érték között legyen a kért adat?
Az rendben, hogy ha elértem a minimális értéket (0), akkor nullázom (reset_counter), ezzel nincs gondom. A maximális értéknél ezt nem tudom megtenni, mert akkor elölről kezdi a számolást, nekem ez nem jó megoldás. Az lenne a jó, ha: mondjuk 20 értéknél nem számolna tovább. Elsőre azt gondoltam, hogy kikapcsolom az encodert (disable), de ez nem jó, mert onnantól hatástalan az encoder és a 20-as értéket nem tudom csökkenteni.

Köszönöm!
(#) Bakman válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 30, 2018 /
 
ha x>20 akkor x=20

Így 20 fölé nem tud menni a számláló.
(#) frekivalto válasza Bakman hozzászólására (») Jan 30, 2018 /
 
Ez volt az első megoldás, amire gondoltam.
Az a baj, hogy az értéke az nem növekszik, marad 20-on, de az encoder valós értéke az növekszik, ahogy tovább tekerem. Így a 20-as érték csak akkor fog újból csökkenni, ha vissza is tekretem annyit az encoderen, mint amennyit előzőekben elforgattam.
Az encoder valós értéke, amit kiolvasok, az négyesével növeekszik. Amit én használok, azt elosztom néggyel, így egy léptetés eggyel nőveli vagy csökkenti az értéket.
(#) Bakman válasza frekivalto hozzászólására (») Jan 30, 2018 /
 
Használj egyedi megyszkítást enkóder-hez, vagy itt egy módosított nekóder makró: Bővebben: Link. Ebben van egy extra funkció: Set_Internal_Counter.
(#) frekivalto válasza Bakman hozzászólására (») Jan 30, 2018 /
 
Köszönöm! Nézem...
Következő: »»   295 / 360
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem