Fórum témák
» Több friss téma |
Idézet: „Ha már van lehetőségem egy atom stabil időalapot összehozni akkor nem hagyom ki.” Ez olyan mint a szamár elé lógatott répa esete. Közelinek látszik a cél, mégse érheti el sosem.. Idézet: „Tanulásnak is jó, ...” Ebben viszont teljesen igazad van. Mindenkinek saját kárán kell megtanulnia az alapokat.
Nem egy GPS alapú frekvencia etalon leírás jelent meg 1 pps re .
GPS referencia gps-referencia másik De létezik 10kHz kimenetű GPS vevő is , nem sok de van . Azzal sokkal gyorsabb a referencia beállása mint az 1 pps rendszeré. Másik opció más hosszúhullámú adó használata . Lásd pa2ohh referencia pll leírásai 10MHz kvarchoz. DCF-es és másik 198kHz referncia LW adó alapokon 162kHz referencia LW adóból A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2018
PA2OHH cikkeit ismerem, ez adta az ötletet.
A GPS-el egyenlőre nem dolgozok, a szoftveres háttérismeret még nincs meg. Köszönöm mindenkinek a válaszokat, ha jutok valamire vagy elakadok jelentkezem!
Manapság már 10eFt alatt kapható <0.2ppm TCXO 10-20MHz ami szerintem már bőven megfelel bármilyen frekvenciamérő műszerbe is..
Nagyon ciki lenne egy téli mérésnél azt mondani: "Bocsánat, de ki kell mennem az udvarra mert a GPS időalapom csak ott pontos. Tudná valamelyikőtök tartani az esernyőt amíg mérek(?), mert havazik.. Pár óra az egész."
Mint visszább mondtam 180€-ért saját atomórát is vehetsz.
De most komolyan a DCF-77 vevőt kiteszem kültérre, a jelet meg behozom a laborba koaxon. Úgysem kell, hogy mozgatható legyen. Legalább értelmessel foglalkozok...
Én a kényelemről beszéltem. Egy pici TCXO azért teljesen más mintha 10+ métereket kell kábelezni, nem hordozható, vagy ha a DX vétel sem áll rendelkezésre állandóan (DCF), de ha mégis akkor zajjal terhelten ami lerontja a pontosságot, sebaj majd mérsz 'holnap' ha kitisztul az idő... Az atomórás túl drága és túl nagy (több köbdeciméteres).
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2018
Hát nem tudom, a legelső amit találatnak kaptam. Rubídium időalap generátor és ha igaz a leírás akkor 2x10-11-en pontosságú.
Ha valaki kényelmes akar lenni az kész műszert vesz, vagy nem ezt a szakmát válassza magának. A TCXO amúgy sem maradhat ki az az alaposzcillátor, csak PLL rendszerrel hozzá van "hitelesítve" a vett időalaphoz. Ha nincs vétel akkor oda a 10-10-en pontosság marad a TCXO sajátja. Vagyis mérni attól még lehet csak nem olyan pontosan. De igazad van nem szórakozok vele, inkább elmegyek kocsmázni az legalább meglátszik rajtam. A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2018
Ha meg akarod venni, mert van egy csomó kidobandó pénzed akkor vedd meg az atomórát, én nem állok az utadba..
De a DCF -est is megépítheted de szerintem csak mint külön referenciának, és megméred a vivőjét a pontos TCXO műszerrel. Szerinted mit fogsz látni? Megyik gyári frekvenciamérő lenne a 'példakép' ? Hány digites műszert tervezel ? A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2018
" (amit ingyen felajánlottam Neki mérésekre), " Gondolom a felajánlás már nem aktuális....
Hidd el, ha volna rávaló akkor már úton is lenne egy példány. De jelenleg a fősulira fog kelleni a pénz.
Hogy mit fogok látni az majd kiderül. Ha elkészülök akkor megpróbálom elintézni, hogy rendes laborban lemérhessem a berendezést (megígérték, hogy az NMHH vagy a R&S műegyetemi laborjában egy-egy különlegesebb alkalomkor csinálhatok mérést). Konkrét elképzelés még nincs a frekvenciamérőről, amit tudok, hogy 9 digit és legalább 1GHz a terv, ennél csak feljebb mehetek, lejjebb nem adom. De ez csak most, később biztos építek komolyabbat is, ahol jobban kihasználom majd a precíz időalapot, feltéve ha sikerül. És mielőtt megkérded, hogy minek nekem otthonra ilyen nagy felbontás, mindenkinek van valamilyen "beütése" pont annyi értelme van mint 25 különféle erősítőt vagy detektoros rádiót építeni. Vagy egyáltalán bármit is építeni hiszem már mindent megvehetsz készen. És milyen kényelmesen! Nekem becsípődtek a professzionális rendszerek, így abba az irányba vettem az irányt. Pár évtized kell majd hogy sikerüljön tényleg letenni valamit az asztalra, de valahol el kell kezdeni.
Találtam egy elsőre átfutva jónak tűnő leírást a témában. Frequency Measurement. Szó van benne a rádiós időalapokról és az atom időalapokról is. Bár a DCF-77-ről pont nincs. Most ennek fogok nekiülni.
Idézet: „van egy csomó kidobandó pénzed” Erről meg csak annyit, hogy ha elszívnék napi egy doboz cigit akkor durva számítással is kb. 1,5-2 hónap alatt füstölném el az árát. De mivel nem cigizek így nem tudom rajta megspórolni az árát az időalapnak.
Ha nyolc digites a frekvencia mérőd, akkor az időalapnak 10 -9 pontosságúnak kell lenni, ez éppen még megvalósítható egy állandó hőmérsékleten tartott kristályoszcillátorral, amit időnként (nem kell túl sűrűn) nem árt egy etalon frekvenciához szinkronozni..
Ha 9 digitesre tervezed a mérődet, akkor már kelleni fog a 10 -10 -es pontosság, ami már hiteles frekvenciához szinkronozás nélkül nem nagyon megy. (szó sem volt arról, hogy atomórával kell mérni) És máris nem is vagyunk olyan messze a DCF vivő 10 -12 -es pontosságától. Gondolom, nem mérésügyi hivatalt szeretnél játszani. Teljesen egyetértek veled, ha van egy terved, azt készítsd jól elő, nézegesd, hogy mások hogy csinálják, tervezd meg jól, és csak azután valósítsd meg. Nem az a megfelelő út, hogy építesz nyakra főre egymásután 100 féle erősítőt, detektoros rádiót, meg mittomén még mit, hanem építs egyet, ami teljesíti az elvárásaidat. Tanulj meg tervezni, és nem próbálkozni. A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2018
Pedig el kell dönteni mire is szeretnéd használni (és mennyit szánsz rá), mert különben mindegyik ugyanúgy porfogó lesz a polcon, csak az egyik drágább. Nekem GPS alapú van.
Hello! Ez már cseppet rég volt, kb. 15 éve. Azóta már rég a nixi csövek mennyeiben járják a bit táncot..
Mire?
Univerzális időalap generátor bármire amire éppen kell (frekvenciamérő, periódusidő mérő, időmérő, vagy bármi aminél szükség van a pontos időzítésre). Ami szeretnék hogy legalább tudjon: 10MHz, 5MHz, 1MHz, 100kHz, 10kHz, 1kHz, 1PPS. Szinusz* (függvénygenerátor szerűen integrátorral és diódás szinuszosítóval előállítva) és TTL négyszög formában. Visszajelzés arról, hogy zárt-e a PLL, veszi-e a DCF-77-et, a TCXO fűtésének tényéről és visszajelzés arról, hogy elérte az üzemi állapotot (mert ugye egy bizonyos időnek el kell telnie amíg a bekapcsolástól számítva kiegyenlítődnek a hőviszonyok). Természetesen hálózati tápellátás. Illetve lehet építek bele 20MHz-et is, mivel jelenleg ezzel a frekvenciamérővel szemezek ennek pedig az időalapja 20MHz. * Ezt még majd meglátom, hogy mennyire kivitelezhető stabilan, de szeretném hogy tudja. Az árkategória nincs belőve, ez egy hobbi. A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2018
Ha uC -el számolgat túl pontos nem lehet..
És valami tényleges műszaki probléma esetleg?
Érdekelne, hogy a μC miért nem tud pontosan számolni ha az órajelét mondjuk a rendelkezésre álló pontos időalap szolgáltatja. Megköszönném, ha a minek kérdés helyett pusztán a műszaki kérdésekkel foglalkoznánk. Maradjunk annyiban, hogy én szeretnék egy ilyen időalapot és kész.
Azért mert sok feladata van: nem valós idejű rendszer.
Kijelzőt kezel, gombokat figyel, megszakításokat végez a programban... nem csak a számlálással foglalkozik.
Köszönöm.
Jelenleg tanulmányozom a fellelhető anyagokat szerdán meg összehozom a DCF-77 aktív antennát amit linkeltem.
Most tanulmányozom az ASM fájt így a konkrét szoftverről nem tudok nyilatkozni, de gondolom megszakításokat a számlálás közben nem kezel (maga a számlálás lesz az ami megszakítást vált ki minden mással szemben). Gondolom a kijelzőt is csak akkor frissíti ha végzett a számolással. Legalábbis számomra ez volna a logikus.
Semmi akadálya, hogy a uC pontos legyen, természetesen a megszámolt értéket írja ki.
Közben fejtegetem vissza a frekimérő ASM fájlát. A főprogram már meg is van, azt feltöltöm.
Ha gondolod, szívesen segítünk a visszafejtésben, de talán inkább itt folytassuk.
Ok.
Ezekben nincs sok szoftver , csak némi "homok " ... azért ajánlottam. Persze az átvitel és a pll behúzâsa miatt , zajok , zavarok 1 nagyságrendű romlást okoznak vagy 1,5 felet.
Én is nemsokára megépítettem a S53MW frekvenciamérőt. Még pár alkatrész kell hozzá...
Ha elakadok akkor írok. Megpróbálkozok egyedül megküzdeni vele, abból legalább tanulok.
Meglátom. Először sikerüljön megfelelően befogni a DCF-77-et. Holnap összerakom a vevőt.
Hát igen, sajnos az IC-k beszerzése kicsit nehézkes.
Idézet: „Érdekelne, hogy a μC miért nem tud pontosan számolni ha az órajelét mondjuk a rendelkezésre álló pontos időalap szolgáltatja.” Tud az, csak jól kell tudni használni. Például, ha a programnak "több ága van", akkor össze kell számolni minden egyes esetre vonatkozóan a gépi ciklusok számát. Az sem mindegy, hogy az időkritikus részt hová teszed, stb... Nehéz úgy jól programozni, ha csak a grafikus felületen húzogatod össze a komponenseket... Tipikus példa a Therac 25. |
Bejelentkezés
Hirdetés |