Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Vízalatti robot
Kénytelen vagyok új topicot nyitni a témának, mert nagyon összetett feladatról van szó.
Egy vízalatti robotot szeretnék építeni, ami -egy adott pályán végigküldhető a víz alatt, mint a robotfűnyíró. Önmagát pozicionálja -napelem látja el energiával, szükség esetén kiutazik a tó közepére feltölteni magát a napon. -nem akad bele a hínárba, nem akad el a köveken, oszlopokon -nem zavarja meg a működését az iszap -enyhe hullámzásnak ellenáll a pozícionálással -a víz alatt kamerával, vagy fémkeresővel elhagyott tárgyakat, vagy "játékosan" egyéb dolgokat lehetne keresni. Ezeket a tárgyakat esetleg a robot önmagától ki tudná ásni, emelni. Bírja a sós tengervízet is. Az érdekel, hogy milyen technológiai megoldással lehetne a legegyszerűbben ezt megvalósítani. Alapvetően svájci, dán, német strandolóhelyekre szánnám a robotot, nyugodtan lehet az ötletből meríteni, hiszen azért vagyunk itt. Nem titkolok semmit. De képzeljük el, hogy mondjuk a balatonon egy kijelölt parszakaszon (olyan helyekre is ahol fémkeresővel már nem lehet lemerülni mert túl mély) végigszkenneli a terepet mint egy robotfűnyíró (elképzelésem sincs, hogy a fűnyírókat mi pozicionálja) összegyűjti, és esetleg átválogatja a talált tárgyakat, gyűrűket, láncokat, fülbevalókat. Elég összetett feladat. Energiaellátás: (variációk) -lehorgonyozza magát, és viharos időben a víz mozgási energiájából tölti fel az akkumulátorait -napelem segítségével tölti fel magát Működés: -a vízben lebegve közlekedik mindig a szkennelési mélységre ereszkedve. -a víz felszínén úszik mint egy kishajó és valamiféle kis eszközt lógat le a szkenneléshez -a kettő kombinálva -a víz alatt "holdjáróként" közelekedik (elakadna a hínárban, iszapban, bár amúgy is elakadna benne) Tájékozódás: -ultrahang -(szonár) -kamera -gps -giroszkóp (pozicionálás) Mozgás: fúvókákkal, vagy propellerrel, balaszt tartállyal. tárgyak összegyűjtése és kiemelése, esetleg gyűjtőpontra hordása: -fúvókákkal, lapátokkal, szívókákkal, mechanikus szerkezettel Szerintetek felépíthető egy ilyen robot, vagy egyszerűbb betanítani egy nagyobb pontyot a feladatra?
Mennyi időd -és hány milliód van a tengeralattjáró kifejlesztésére?
Én inkább egy vízalatti fémkereső és békaember kombinációban gondolkodnék . A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2017
Ez a feladat profi szakembereknek néhányszor tíz mérnökév alatt megoldható. A költség meg bőven 8 számjegyű lesz. A hobbielektronikától nagyon eltér amit tervezel.
Sok mindenre mondják ezt általában, hogy lehetetlen, aztán néhány diák valamelyik egyetemről simán összedobja. Szerintem ma már annyi kínai elektronikai vacak akad meg nyílt forrású fejlesztőcuccok pl arduino, drónalkatrészek, h kicsit átalakítva hobbi szinten is megépíthető egy év alatt.
Szerintem elegge nehez a feladat. GPS nem hasznalhato, csak felszini bojaval.
Nem lehet veletlen, hogy a nemzetkozi cegek is inkabb vontatott dolgokkal dolgoznak, mint onjaro cuccal. Elsosorban az energiaellatas miatt. Itt bonyolult lenne a felmegyek/lemegyek jatekot hatekonyan uzni. Vagy jo nehez a cucc es egy tengeralatti tankkent a sulyaval pozicionalja magat a feneken vagy egy konnyu dolog, de akkor meg minden aramlat dobalja, sodorja. A vizben iszap felkavarodhat es a hinar is 0 latotavolsagot eredmenyezhet, kamera kilove. Az ultrahang meg csak bizonyos targysuruseg felett megbizhato. A csapok beleakadhatnak a hinarba, targyakba. A tengeren es a vizben idonkent viharok es hullamok vannak, ezek dobaljak, felforditjak. A rentabilitassal is gondok lennenek szerintem, nem hozna vissza a talalt targyakbol a fejlesztes arat. Ha muszaj lenne, akkor ugy gondolkodnek, hogy te azert ott leszel a kozelben es szol a cucc, ha baja van (beleakadt valamibe pl.). A legnagyobb gond a teljes onjarassal szerintem, hogy siman ellopjak, nemcsak itthon, kulfoldon is. A femtargyak valogatasat mar nem is emlitem, az egy kulon temat megerne. Elso lepeskent egy uszodaban kielegitoen mukodo cucc osszehozasa lehet a cel. Te melyik reszehez konyitasz valamelyest (elokepzettseg), tehat mihez ertesz a projecten belul, mit csinalnal ebbol?
Formatervező vagyok, valamennyit értek a programozáshoz, mechanikához, 3d modellezéshez, modellezéshez, a logikai feladatokat jól oldom meg, de van ahol megakadok. Ha meg lenne az iránymutatás, hogy milyen irányba érdemes (és egyáltalán érdemes-e) elindulni, magam is össze tudnám rakni a robotot. (nagyon remélem) de tök jó buli lenne közösen. A tervezésben már talán kellene segítség, legalábbis a logikaiban.
Egyébként ha éjjel fut nem nagyon lopják el szerintem ilyenkor meg télen a jég alatt simán át tud nézni minden 2 méternél mélyebb területet. Mondjuk itt az elektronika fagyása (talán) már problémás lehet, illetve ha beakad tényleg nem lehet kiszedni. A bója a rejtettségét azonnal hazavágja, így jó eséllyel tényleg ellopják a robotot. A másik a horgászok. Biztos, hogy minden horgászdamilba beleakadna és az első aki ellopja egy horgász lenne aki azt hiszi kifogott egy 20 kilós harcsát. Nem mondom, hogy vágja el a horgászdamilokat, mert az elég bunkóság lenne de ezzel is számolni kell. Szinte majdnem lehetetlen a feladat. A pozícionálás mennyire oldható meg vajon pontosan? Szonár működhet? Mi jöhet még szóba? A tank megoldással szerintem egyedül az a baj, hogy beleenné magát az iszapba, lágy homokba, úgyhogy ez felejtős. Esetleg még azt lehetne megoldani, hogy háromszögeléssel 3 rögzítő pont között van végigmozgatva egy program szerint a szkenner. vagy 1 központi rögzítő pont körül meg körbe, ahol pedig akadályt észlel ott kihagy egy szeletet. Bizonyos fémkeresők elég mélyre is látnak, de az is lehet, hogy a fémkereső tekercset meg is lehet sokszorozni, vagy nagyítani így egy virtuális szőnyeg mehetne végig. Nem tudom. Én itt vagyok elakadva, hogy oké azt tudjuk hogy xxyyyy de miből van? Ebben az ötletelésben szeretnék elsősorban segítséget. Alapvetően a cnc-re is gondoltam, mármint cnc elvre de a huzalozása biztosan beleakadna valamibe, köves területen nem igazán működik, stb. Az is lehet, hogy egy teljesen random össze vissza futó "vak tyúk is talál szemet" elven működő ketyere is vinné valamire, vagy egy 4-6 robotból álló kis flotta amik egymást pozicionálnák. Akár szonár jelekkel (talán már ezzel is megoldható egy háromszögelés.
Magokat nem akarsz válogatni? Először azt hittem neki lesz egy új projektje...
NASA nem árusítja ki a felesleges holdjárókat ? Alapnak talán megteszi.
A viz hullamzik.Rengeteg energiat fogyaszt a palya es a magassag/melyseg tartasa. Radioado fele mozgasa is megoldhato. En ket oszlop kozt huzalt feszitenek ki es azon mozogna. Az egyik oszlop arrebb helyezesevel valtozik a scannelt terulet.
Pisztrang alaku tengeralattjarotestbe epitenem be. A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2017
Annyira bírom az ilyen okoskodókat...
http://www.openrov.com Pár amerikai egyetemista srác kickstarter kampánynak eredménye néhány évvel ezelőttről. Nyilván nem pont azt tudja amit a kérdező kérdezett, de eleve az alap már ki van találva. Valamelyik évi Eurahlonon indult vízalatti robottal egy magyar csapat az Óbudai Egyetemről. A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2017
Legalább azt nézd meg, mit tud ez a víz alatti kamera (mert nem több) és milyen feltételeket támasztott a téma indítója. Van némi különbség, a "nem pont azt tudja" nagyon enyhe kifelyezés.
Mielött ilyen kijelentéseket tennél ( nagyon hirhajhászo duma) át kellene gondolnod mit is akarsz. Ime egy ötlet, rakd bele a robot fünyirot egy vizhatlan dobozba és már indulhatsz is a siofoki strandra ( legalább megtanulod a robotfünyiro müködési elvét).
Ez lenne a minimum amivel indulnod kellene. A HE nem egy politikai gyorstalpalo, ahol tölcsérrel öntik a kérdezök fejébe a hiányzo tudást....... Idézet: „Annyira bírom az ilyen okoskodókat...” Nos kedves nem okoskodó fórumtárs szívesen venném ha beszámolnál arról, hogy szerinted mi történt az elmúlt több mint három hónapban. Én azt látom, hogy a témához utánad már csak ketten szóltak hozzá, Ők sem veled értettek egyet. A téma az első napon elvérzett.
Nézegettem a megfigyelt témáimat és gondoltam felteszem a kérdést, mert elég durvának találtam az "okoskodó" kioktatást.
De jó is lenne!
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2017
Ez eléggé összetett probléma. Az egyik készülő projektem hasonló, ami azt jelenti, hogy vízi és pozicionálásos. A víz alatti pozicionálás elég nehéz feladat, a többi szerintem megoldható. Sekély, átlátszó vízhez van megoldásom, de a többihez új ötleteket kell beszerezni.
Idézet: „Annyira bírom az ilyen okoskodókat...” Nézegettem a megfigyelt témáimat és gondoltam felteszem a kérdést, mert elég durvának találtam az "okoskodó" kioktatást. Nos kedves nem okoskodó fórumtárs szívesen venném ha beszámolnál arról, hogy szerinted mi történt az elmúlt több mint egy évben. A téma az első napon elvérzett.
Valószínűleg egyforma sikereket ért el a magválogató géppel...
Azért ha eltekintünk pár "apró" részlettől, a felvetésben vannak érdekes dolgok. Pl tényleg, hogy lehetne önjáróan elnavigálni egy ilyen mondjuk tengeralattjárót? Milyen markereket lehetne használni? GPS tudtommal nem megy, talajt az iszap miatt nem látja, és mondjuk hullámzik víz, neadjisten vihar van. Mi alapján lehetne tájékozódni? Gondolom az iránytű, giro kombó kevés ide.
Azt kell mondanom, hogy szerintem igazad van. És Inhouse fórumtársnak is...
Ugyanakkor ez már személyeskedés határát súrolja...
Én mindössze egy kérdést tettem fel, mert az "okoskodó" kifejezést sértőnek találtam.
Üdv!
Nem igazán akarok bántani senkit, de látszik, sokan nem voltak a hozzászólók közül két percnél tovább. Nem mintha tengeralattjáró szakértő lennék, de túl vagyok a 80 óráson, oktattam is. Voltak jó ötletek is, de van egy pár amivel nem foglalkoznék. Például, bizonyos mélység alatt nem foglalkozunk a hullámzással, mert nincs hatása. Másik például régebben tájékozódási versenyen két dologgal dolgoztunk a vízben. Iránytűvel, méter számlálóval. Ezek persze nem felszíni kivitelűek voltak, az oroszok egy régi MIG tájolóját használták, iránymérésre, (ugyanis vízmentes, és világítása is van, aminek bekapcsolására nem mozdul a tű.) Ez akkoriban nagyon menő volt. A távolság mérésére nem stoppert használtak, (Vadászat a Vörös Októberre), mert a csóka nem fog tudni egyenletesen taposni, hanem propellert ami fordulatszámlálóval volt összekötve. Itt ahogy kijött a fordulat per méter az lett átszorozva. Ezek persze nem tudják a vízalatti áramlásokat kezelni, ez olyan lehet, mint időjárás jelentés nélkül célra repülni. Én ezeket az alapokat ajánlanám, ha a tengeralattjáró projektet választanád. Persze ez amúgy is a tájékozódás alapja a síkon, mínusz tízezertől plusz harmincon ezerig. Mérni kell tudni irányt, és megtett távolságot. Némi geodéziai előképzettség is ajánlott háromszögelés, térkép kezelés. Mindent amit tudok sajnos azért nem írtam le, mert nem minden jutott eszembe, régen volt. Mindenesetre gondolom adtam egy két ötletet, ha ebben az irányban indulnál el. Sok sikert, nagy projekt! A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2018
|
Bejelentkezés
Hirdetés |