Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3170 / 3971
(#) vargaf válasza Andralin hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Idézet:
„Elég sokat siet, egy hét alatt több mint 3 perc késést is összeszed.”

Siet, ezért késést szed össze? Ezt hogyan kell érteni?
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2018
(#) Andralin válasza vargaf hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Elnézést, jól összekavartam a szöveget. Szóval siet az óra.
Helyesen:
„Elég sokat siet, egy hét után több mint 3 perccel mutat többet a beállított pontos időnél.”
(#) tbarath válasza Andralin hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
A kvarcok öregednek, illetve hőfüggésük is van. Lehet érdemes lenne az egész áramkört lecserélni, kijelzőstől, mindenestől.
Ebay-en vannak komplett egységek is (pl: Bővebben: Link), ami nem tudom hogy milyen pontos, de csodálkoznék ha heti perceket csúszna.
(#) Gafly válasza Andralin hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Szia,
első körben kicserélném a kvarcot, nem egy jelentős összeg, még aranyáron sem.
Ha befér a helyére, akkor lehet 5...35 pF-es trimmert betenni a 22 pF helyett.
Esetleg lehet játszani a soros ellenállással, ahogyan az Application Note is mondja.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2018
(#) pillesoft hozzászólása Máj 26, 2018 /
 
Sziasztok!

Adott egy ASROCK B150M-HDS alaplapos számítógép, amin Realtek ALC887 audio chip van. És adott egy pár 4 ohmos hangfal.
Szeretném a hangfalakat rákötni a számítógép audio kimenetére.
Tud ez így működni?
(#) vargaf válasza pillesoft hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Közvetlenül a kimenetére szeretnéd kötni? Az nem fog működni, aktív hangfalat vagy erősítőt lehet oda bekötni.
(#) pillesoft válasza vargaf hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Igen, arra gondoltam, hogy a jackes kimenetre kötöm a hangfalakat.
Hogyan tudna működni?
Milyen erősítőt kellene szerezni?
(#) Gafly válasza pillesoft hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Mondjuk valami jellegében hasonlót.
A PC-ben úgyis van 12V egyenfeszültség
(#) pillesoft válasza Gafly hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Köszönöm szépen!
Esetleg Budapesten elérhető valami hasonló?
Mondjuk ez nagyon jó áron van.
(#) vargaf válasza pillesoft hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Ugyanaz Budapesten
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2018
(#) doominogame válasza tbarath hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
A mérés a lehető legegyszerűbb. A műszer lelke egy tekercs, meg egy mozgó tengely, amin a mutató van. Kis értékénél nagy 300 Ohm a mozgóellenállás értéke a tankban, így a mutató nem nagyon mozdul el a nullpontról. Ahogy több benzint mutat, a csúszka csökkenti az ellenállást, ezzel nagyobb áram megy át a műszer tekercsén, jobb kitér a mutató. Tele tanknál gyakorlatilag 0 az ellenállás, maximum a kitérés. Vagyis nekünk helyettesíteni kellene a tankban levő mozgóellenállást egy feszültségszabályozott valamivel. Ma jött haza a motorom a szerelőtől, pontosan meg fogom mérni a tanki ellenállás értékét a két szélső helyzetben. Feltételezem, hogy lineáris.
(#) pillesoft válasza vargaf hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 

köszi mégegyszer!
(#) pucuka válasza Andralin hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Ha csak siet az óra, akkor a kvarcot terhelő kondenzátorokkal pontos frekvenciára kell állítani. Ezt megteheted egy pontos frekvencia mérő műszerrel.
Ha az egyszer már pontos frekvenciára beállított kvarc oszcillátor hol siet, hol késik, akkor az a kvarc oszcillátor hibája. Akkor kell pontosabb kvarc oszcillátor után nézni. A 20 - 50 ppm -es kvarcoktól ne várj pontos, stabil frekvenciát, még pontos beállítás után sem.
(#) gyoran válasza Andralin hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
3 perc / hét az kb 300 ppm. Az eleve tízszerese az elfogadhatónak. Szóval lehet próbálkozni.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2018
(#) rozsdas111 hozzászólása Máj 27, 2018 /
 
Sziasztok! Ha esetleg nem idevaló akkor elnézést, de láttam autóvillamossággal kapcsolatos hozzászólást, ezért itt próbálok segítségért folyamodni. A következő jelenség megoldására lennék kíváncsi! Adott egy Ford Transit kisbusz aminek a jobb oldali hátsó lámpa és féklámpa izzója ( két szálas izzó) sűrűn kiég. Ahogy mérem a vezetéken lévő feszültséget azt látom hogy egyik oldal 12V körül van, a problémás oldal pedig közel 14V. Hol kereshetek hibát, vagy mi lehetne a megoldás hogy mindkét oldalon 12 V legyen mérhető. Esetleg egy ellenállás beforrasztása megoldás lehet?
(#) mek-elek válasza rozsdas111 hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Nem tudom, hogy hány éves a kicsike, de én a testvezetékek kötésfelújítását ajánlom, korrodálás miatt. A hol érintkezik, hol nem jelenthet tranzienses túlterhelést is, de a beszivárgó nedvesség is lehet az izzó kárára.
Ja, és nem ártana a többi világítótest revideálása sem.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2018
(#) tbarath válasza doominogame hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Ezt értem, ez eddig is tiszta volt. Van lényegét tekintve egy Deprez műszer és egy 300 Ohm-os poti, de a pontos paramétereket (áram, feszültség, stb) jó lenne ismerni.

Mindenesetre a FET tekinthetők felszültségvezérelt ellenállásnak, a Gate-Source feszültséggel vezérled a Drain-Source ellenállást, persze nem az általad kívánt sávban, és nem is lineáris, szóval jól el lehet bonyolítani az áramkört hogy megkapd amit akarsz.
Én inkább egy kis panelműszert használnék, kb. 300 Ft-tól lehet kapni ebay-ről. Aztán hogy hova építed be az már más kérdés, szerintem nem feltétlenül szükséges a műszerfalra tenni, mert gondolom nem vezetés közben akarod fékezgetve nézni a feszültséget.
(#) martin66789 hozzászólása Máj 27, 2018 /
 
Sziasztok

Találtam az alábbi 3 trafót, és azt szeretném tudni hogy kb milyen feszültséget képesek leadni.
Ohm mérővel megmértem a kapcsolási pontokat (az egy oldalon lévők tartoznak össze), de így sem tudom hogy hol a kimenet hol a bemenet.

A fekete:
Egyik oldal: 1,5 Ohm
Másik oldal: 436 Ohm

Fehér amin van piros fekete drót:
Egyik oldal: 2,5 Ohm
Másik oldal: 375 Ohm

Másik fehér:
Egyik oldal: 2,5 Ohm
Másik oldal: 387 Ohm
(#) kadarist válasza martin66789 hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Szia!
Ezek csöves tévéből kiszedett függőleges eltérítés-illesztőtranszformátorok, hálózati üzemre nem biztonságosak és a teljesítményük is elég kicsi 230V-on.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2018
(#) kriszrap hozzászólása Máj 27, 2018 /
 
Sziasztok egy hangszórós kérdésem lenne.
Van egy 5w os 8 ohmos hangszoróm.
Megkora kondenzátort rakjak sorba hogy a beszédet jobban értsem de a mélyet is megmaradjon csak ne legyen olyan intenziv? 2200uf?
Valaki párhuzamosan beköti az miért jó??
(#) doominogame válasza tbarath hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
Köszönöm a választ. De nem fogok semmilyen utólagos cuccot betenni, akkor inkább nem. Itt a végeredményen kívül a megvalósítás izgalma is hajt és másnak biztosan nem lesz ilyen. Sajnos csak kedd-szerda magasságában lesz elég időm matatni a gépen. Akkor leszek megint pontos paraméterekkel. Mérni fogok pontos áramot, Ohmot. Addig meg olvasgatok FET ügyben.
(#) exabit hozzászólása Máj 28, 2018 /
 
Ez így működhet?? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2018
(#) Kovidivi válasza exabit hozzászólására (») Máj 28, 2018 / 1
 
A fém tokos tranzisztor kupakját lereszelve, a bázist nem bekötve, mint fototranzisztor fog működni.
(#) exabit válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
Ha fotodiódának van használva a fotototranzisztor akkor az emitter lábat nem kell bekötni, nem?
(#) freddyke válasza Bakman hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
Idézet:
„Ha szellőzik a doboz, akkor jó lehet. Én nem a teljes dobozt vonnám be, hanem valamilyen tűzálló lapot tennék a trafó alá.”
Késő reakció. Még ez sem kizárt, de most eszembe jutott egy másik megoldás. Nyák-lapból szokás dobozt készíteni, hogy a rézfóliázott fele van belül és az éleknél összeforrasztom? A tetejéhez beleforrasztok 90°-os füleket, ahol csavarozható lenne.
(#) Epu2 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
Sokat felhasználtam a 80-as években. Átlapoltan lemezeltem, csak a szekundert tekertem át. 6-10 VA.
(#) Epu2 válasza kriszrap hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
Semilyet. Halott ügy. A bemeneten hangszín szabályzással. Alul, felül áteresztő szűrő, sávszűrő, stb.
(#) freddyke válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
Idézet:
„Én lekezelném a dobozt vízüveggel. Elvileg attól "tűzálló" lesz.”
Nem rossz, de nem biztos, hogy évtizedekig rajta is marad. Natúr papírba vagy fába szabálytalan beleszerelni egy gyárilag fóliázott toroid trafót?
(#) teszti hozzászólása Máj 29, 2018 /
 
Sziasztok!

Laptop ventilátorhoz van valami trükk, hogy ne oldalra fújja a levegőt, hanem úgy mint egy PC ventilátor? Bővebben: Link
(#) Bakman válasza teszti hozzászólására (») Máj 29, 2018 /
 
Igen, másik típusra kell kicserélni.
Következő: »»   3170 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem