Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3176 / 3959
(#) reloop válasza aramis hozzászólására (») Jún 11, 2018 /
 
Szia! Tipikusan a tápaljzatnál szakad el a fólia a NYÁK-on. Vezetékkel szoktam átkötni az aljzat lábáról az első forrpontig. Sajnos lesz pár csavar mire eljutsz odáig, de 99%-ra valószínűsítem, hogy ez lesz a hiba, vagy 6 Casio járt nálam rendre ezzel a problémával.
(#) kissattila88 válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 11, 2018 /
 
Fisher ca 869-be kell. Itthon lehet kapni valahol?
(#) Edem631 hozzászólása Jún 11, 2018 /
 
Helló.Tápegységben lévő 1500J stiroflex kondenzátor.Ha jól értelmezem 1500piko-160V?
(#) reloop válasza kissattila88 hozzászólására (») Jún 11, 2018 /
 
Közönséges ellenállást is beültethetsz.
(#) wbt hozzászólása Jún 12, 2018 /
 
Sziasztok!
Egy DAC belső kapcsolásában találtam a következő részt. Az alsó OPA-nak mi lehet a funkciója?

dacopa.jpg
    
(#) telnagyapo válasza aramis hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Tápegyság polaritása?????
(#) killbill válasza wbt hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Az egy követőerősítő. Az ACOM labat teszi nagyimpedanciássá. Felteszem, hogy az ACOM lábat nem feltétlenul földre kell kötni, hanem valami referenciát lehet ott beadni. Mi a DAC pontos típusa?
(#) wbt válasza killbill hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
GND-re van kötve ACOM+DCOM. Ezért nem értettem. DAC714 a Texas-tól.
(#) killbill válasza wbt hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Akkor passz. Talán minimalizalja, és ami még fontosabb, hogy konstansá teszi a ACOM lábon folyó áramot. Ezzel javulhat a linearitás. Írja is az adatlap, hogy 5uA minden kódnál. Másra nem tudok gondolni.
(#) csapeter válasza killbill hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Idézet:
„FIGURE 5. System Ground Considerations for High-Resolution D/A Converters”

Ha jól nézem, két oldallal lejjebb ott a leírás, hogy mire is való. De lehet, hogy rosszul értelmezem?
(#) killbill válasza csapeter hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Az elozo oldalon a Load connections reszben irja az adatlap, hogy a terheles elviheto a system ground-rol is, mert az ACOM labon nincs aramvaltozas, felteve, hogy az ACOM es a system ground kozott az osszekottetes alacsony ellenallasu. Mert ebben az esetben, es ezt mar en teszem hozza, a rajz szerinti R3 ellenallason eso feszultseg konstans lesz.
(#) killbill válasza killbill hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Közben végiggondoltam, és ennek a linearitáshoz nincs köze, csak a gain-hez.
(#) wbt válasza csapeter hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Azért állok sülthal képpel hozzá, mert a (+) bemenetre megy a föld, ha az elmozdul, akkor rátáplál a...hova is? A REF talppontra?
(#) killbill válasza wbt hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
A chip-en belül az analog GND-t ez az OPA jahtja meg, ezért a fizikai ACOM lábon nem folyik áram. Ennyi az egész. Nem mozdulhat el, az ACOM-nak földön kell lennie.
(#) Matqux hozzászólása Jún 12, 2018 /
 
Sziasztok!

Nagyfeszültségű kondenzátorok feltöltésére készítettem el egy kis kapcsolóüzemű tápegység-féleséget.
Konkrétan ezt: http://uzzors2k.4hv.org/index.php?page=450vboostconverter
Ahogy olvasható 280-500V-ig szabályozható, Egy 4700µF-es kondit 450V-ra pedig 30 másodperc alatt tölt fel.
A problémám ez, hogy nagyjából 50 voltig viszonylag stabilan, gyorsan tölt, 70 volt körül már nagyon lassú, 100 volt fele, pedig már másodpercenként csak néhány tized voltot. Eközben az áramfelvétel kicsit csökken, 5A-ról 4,5-re. A MOSFET pedig egyre jobban melegszik, szerintem rajta megy el a teljesítmény. Vagyis nem tudom a kondenzátort a kívánt mértékig feltölteni.
Mi lehet a baj?
A tekercsem 90uH-s (100-200 között jó, de elvileg 90 is jó lenne.) A diódám pedig nem ez a MUR1560G, hanem egy batár UF3002-es.
Mit gondoltok mit rontottam el, merre induljak el?
Szerintem a diódában lehet a hiba. hiszen max 100 voltot, de inkább 70-et bír el, és csak 3A-t átlagban. Ezzel szemben viszont a MUR 15A-es és 600V-os.
Előre is köszi a választ!
(Kapcsolás és panelterv mellékelve.)
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2018
(#) proli007 válasza Matqux hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Hello! Gondolom az LM331 a LM311 lesz. De a gond szerintem az induktivitással lesz, mert lánykorában egy FlyBack konverter lenne. A kapcsolóüzemű táp topikban válaszolni fognak rá a szakértői..
(#) killbill válasza Matqux hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
A MUR1560-hoz kepest az UF3002 nem batár, hanem sokkal inkább lepkepuki. A MUR1560 15A/600V, mig az UF3002 3A/100V. A 100V eleve keves ide. Aztan egy arva hidegito kondi nincs benne, ez eleve problema. Tudni kellene a frekvenciat es a kitoltesi tenyezot, mert az hatarozza meg, hogy mit fog csinalni. Es a 200V-os FET sem igazan 280-500V-ra valo, de ertem en, hogy neked mar 70V-on problemad van. Legalabb a betapra tenni kellene egy LOW ESR elkot, meg valami 1-2µF low imp. kondit. Es sokat javitana a nyakterven, ha a betap a FET-hez kozel lenne.
(#) Matqux válasza proli007 hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Igen, 311. Ne haragudj az elírásért. Lehet, hogy megérné akkor abba a topicba átvinni a témát. Csak nem tudom ott valaki készíthetett-e hasonlót.
(#) Matqux válasza killbill hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Köszi a kielégítő választ! Én is a diódára gyanakszom. Elvileg a frekvencia, de legalábbis a kitöltési tényező változik a töltés során. A betápra tettem egy kondit, de nem javított a helyzeten.
Köszönöm a tippet is a tervhez, legközelebb törekszem arra, hogy közel legyenek egymáshoz!
(#) ferci válasza Matqux hozzászólására (») Jún 12, 2018 / 1
 
Nem biztos, hogy akkora feszültségre fel fog töltődni az a kondi.. - a kapcsolásnak az a része végülis egy túlfesz védelem a fet részére, a dióda-kondi letöri a fellépő nagy feszültséget ( tüskéket ).
Ha a leírás szerint a kondi felengedné 280 voltra a drain feszt, már régen nem jó az a fet és a dióda sem.
Ide 500 voltos kell legalább a kísérlet idejére és pár µF-nál nagyobbat ne tegyél be.
A frekit kissé megnövelheted, 10 nF csere 2n2-re, hogy alapban se menjen 5 amper.
Ha van szkópod, célszerű lenne a meghajtást a gate-n leellenőrizni.
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2018
(#) ferci válasza Matqux hozzászólására (») Jún 12, 2018 / 1
 
Egyébként ha lefordítod a cikk szövegét, láthatod, milyen félvezetőket ajánlanak.
A 311 pedig vagy engedi menni az 555-öt, vagy leállítja a végfesznél. Tehát nincs se freki, se kitöltés változtatás.
Teszteld csak le az eredeti félvezetőkkel és kicsi kondival, ahogy javasoltam, aztán ha úgy jó, akkor lépkedhetsz feljebb.
(#) Matqux válasza ferci hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Vettem! Megpróbálom beszerezni ezt a diódát. Köszi a jó választ!
Van szkópom, rámérek majd a gate-re.
(#) ferci válasza Matqux hozzászólására (») Jún 12, 2018 / 1
 
Majd tegyél fel egy sor képet, lehetőleg 40-60-80..... volt kondi-fesznél.. vagy többet is, ameddig felmegy.
(#) Matqux válasza ferci hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Rendben, erre gondoltam én is. A szkópot rá tudom kötni USB-vel a gépre, úgyhogy így tudok majd könnyen jó képet csinálni. Amint megvan, küldöm ide.
(#) killbill válasza Matqux hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Nem hinném, hogy a kitöltés változik. De, ha van szkópod, akkor mérd meg, és akkor okosabbak leszünk, ahogy mások is mondják. Őszintén szólva feltételeztem, hogy ha van szkópod, akkor előbb mérsz, és csak aztán kérdezel. Ezért nem is kérdeztem meg, hogy van-e szkópod...
(#) ferci válasza Matqux hozzászólására (») Jún 12, 2018 / 1
 
A frekit különben azért kell növelned ( 555 kondi csökkentéssel ), mert egy impulzus alatt ha a tekercs árama eléri a maxot, tovább nem érdemes tartani, mert csak egy maximális dc áram folyik már a hátralévő időben - ennek meg nincs értelme.
Ha felfutott az áram maxra, elég ott megszakítani.
(#) killbill válasza ferci hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Ezt annyival kiegészíteném, hogy amikor telítésbe ment a tekercs, akkor már csak az Ohm-os ellenállása határozza meg az áramot, ami gyakorlatilag rövidzárként jelentkezik. Nem beszélve arról a nem kis aprósárgról, hogy, amíg a kimeneti kondenzátor feszültsége alacsony, addig az induktivitásban tárolt energia nem biztos, hogy ki tud ürülni a kikapcsolt állapotban, és ezért pár ciklus alatt telítésbe fog menni. Nem véletlenül van soft-start a tápegységekben. Ez a probléma orvosolható lenne a tekercs áramának figyelésével, és az alapján kellene a FET-et kapcsolgatni. Ezt meg lehet oldani a FET source körében elhelyezett mérőellenállással meg egy komparátorral, de ez már tényleg nem a kezdők kérdései topic-ba tartozik. Vagy eleve nem 555 kell bele, hanem egy direkt erre a célra kitalált IC, pl. UC3844.
(#) Matqux hozzászólása Jún 12, 2018 /
 
Megmértem, a mérőzsinórt a tranzisztor gate lábára kötöttem. A jelalak 0-60V-ig nem változott semmit sem, de 60V-nár már nagyon meleg lett a MOSFET, és nagyon belassult.
Mellékeltem a képet. Mi a következő lépés? Várjak a diódára?
A feszültségeket osztani kell tízzel, mert 1:1 arányú szonda volt rajta, de nem kapcsoltam át.
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2018
(#) Matqux válasza ferci hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Értem, ez jól hangzik. Kicserélem akkor 2,2nF-re.
(#) Matqux válasza killbill hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Köszi a jó választ! Gyakorlaton is ugyan ezt az IC-t tanácsolta a tanárom. Azt is javasolta, hogy szerinte ne egy tekerccsel bajlódjak, hanem készítsek trafós verziót. Azonban azért tetszett meg ez a rajz, mert viszonylag egyszerű, és remélhetőleg! sikerül működésre bírni. Ha működik, váltok komolyabbra.
Következő: »»   3176 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem