Fórum témák
» Több friss téma |
Megfelelő de a többi környékbeli alkatrészt is ellenőrizd. Egyenirányító, a kondenzátor feletti, hűtőbordára szerelt FET (már ha az).
Sziasztok! Átlagosan 20 (15-25) éve tárolt, új elektrolitkondenzátorok felhasználhatók még kényes helyen? Inkább csak semleges helyen próbálkozzak ezekkel? Sajnos nem tudok kapacitást mérni.
Pedig mérés nélkül nehéz lesz.
Kapacitás, ESR mérés alap, D,Q paraméter sem ártana. Régi MM elkók tapasztalataim szerint nagy százalékban már nem méltó beépítésre. Formázásra kb 5-10 % lesz szalonképes, legalábbis amivel találkoztam , azok ezt tudták. A régi Jenki Mallory, CDE stb. kondik viszont nagyon is életképesek. Konkrétan milyen kondik?(Gyártó, kapac, fesztűrés)
Sajnos többe kerül a műszer, mint amennyit ér az egész. Összértékük maximum 2000 forint körüli lehet. Csak néhány: CMF (ha jól olvasom ki a logót) 220µF 25V, Punsumi 47µF 35V, G-Luxon 1000µF 16V, 1µF 50V, Jamicon 47µF 16V, Yageo 22µF 100V, stb.
Vannak 5-10 éves alaplapi kondik, CapXon 1000µF 10V (LZ 105°C), Yageo 3300 µF 10V (SC 105°C), stb. Ezek még felhasználhatók? A kerémiakondikat gondolom nem érinti a hosszú tárolás.
Mint írtam, mérés nélkül csak feltételezni lehet, abba nem mennék bele.
A G-Luxon, CapXon stb "noname" kondik pedig eleve a "szemét" kategória. Sehova sem javaslom beépíteni. A Yageo mint márka, nálam a "még elmegy" kategória, inkább a Japán vonalat favorizálom, javításnál,és épitésnél is.(Nippon Chemi-Con, Rubicon,Nichicon, vagy BC Component, Cornell Dubilier, stb)
20 éve még nem volt divatos a netes rendelés. Nem volt egyszerű speciálisnak számító termékeket beszerezni, nem is volt rá igény. Elmentem az elektronikai boltba, mint mindenki más és megvettem, ami éppen készleten volt.
Költséghatékony módszert tudtok kapacitás mérésre? Akár jól dokumentált PIC/Atmel/Arduino projekt formájában.
Sziasztok, valószínűleg halál buta a kérdés, de ilyet eddig nem láttam. Elektrolit kondi CRT TV-ben, ránézésre teljesen hibátlan állapotban, de szivárog. Eddig csak olyat láttam szivárogni, ami legalább fel volt púposodva, vagy el is durrant (ahogy egy emellett lévő is), de ez külsőre hibátlan, csak éppen szivárog. Ez mennyire normális?
Tényleg buta kérdés , ami szivárog az nem normális (hibás)
Én hálózati táp elkóit egy saját előtét közbeiktatásával, egy multival mérem. Két 10VA körüli trafóra rátekerek 0,3- 3V közötti szekundereket. Az egyik lesz a feszültséggenerátor, a másik az áramváltó. Az áramváltó kimenetét leterheljük valamekkora (10-1000 Ohm) ellenállással. Értéke a trafók áttételeitől függ. A két kis menetszámú tekercs közé kerül a mérendő elkó. Azért prefelálom ezt a kérést a pic alapú elektronikussal szemben, mert itt 50 Hz frekivel mérhetünk, és elég nagy árammal. 1000µF- ig 3Veff, 10mF-ig 1V, 100mF-ig 0,3V a mérőfesz. Az áramváltó is ugyan ilyen trafó. A kimeneten egy 10 Ohm, meg egy antiparalel diódapár, valamint egy 1 kOhmos trimmer, és mehet rá a multi 200mVAC állásban.
A hangsúly nem a szivárgáson volt, hanem hogy púposodás/eldurranás nélkül szivárog, amilyet eddig még nem láttam.
Bár nem hozzám szólt a kérdés, de a szivárgást hogy érted? Elektromosan szivárog, ami annyit tesz hogy nagy az önkisülése, vagy maga az elektrolit tocsog ki belőle. Utóbbi esetben valóbal az elektrolit szivárog, vagy csak csintalan színű ragasztóval rögzítették a nyákhoz. Utóbbi elég gyakori. Lakmusz papír teszt megmutatja hogy elektrolitról van e szó.
Pedig elég mindennapos, főleg a noname, olcsó elkók esetén.
Rengeteg szó szerint "kiszáradt", átvezetést mutató, sőt, zárlatos kondival találkoztam..
Üdv mindenkinek.
Néhány 100nF os kondit kellene gyártanom , 20KV feszre , ha jól emlékszem valaki fólia sátor fóliából tekercselt hasonlót . Az átlagos (0,5 -0,8 vastag fólia ) kb milyen feszt bír ki , mi a tapasztalat ?
PTFEműanyag, 0,5 mm vastagságnál is nagyobb az átütési szilárdsága, mint 20 kV.
Esetleg érdekes. A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2018
Azért kérdeztem a mezőgazd fóliát mert az nagyobb mennyiségben olcsón elérhető,
Fogalmam sincs, milyen anyagból van a mezőgazdasági fólia. Nem valószínű, hogy PTFE -ből lenne, mert az elég drága anyag, mezőgazdasági fóliánál pedig nem követelmény az átütési szilárdság.
A fólia polietilénből, vagy esetleg polipropilénből készül.
Ki kellene cserélem egy low ESR, 470uF, 16V, 8*12.5mm, 3.5mm lábtávolságú kondit. Csak Panasonic-ban találtam (innen egyébként is rendelek). Megvehető minőség?
SMD kerámia kondiban Vishay, Wurth, Kemet, Murata, TDK, Yageo, Taio Yuden közül melyik elfogadható minőségű? Általában a Vishay felel meg a kívánalmaknak árban és paraméterekben.
Szia!
Milyen paraméterbéli követelményeid vannak?
Szia! 0805 (0603) inch méretnél ne legyen kisebb (beültethetőség miatt). A méret alapján a Vishay vezeti a listákat. -40 +125 °C működési tartomány, megbízható, hosszú élettartam, lehetőleg automotive minősítésű.
Teljesen jó, minőségi választás a Vishay, sok készülékgyártó használja a termékeit. Elkó téren a Panasonic (Matsushita) is jó, de én a Nippon Chemi-t favorizálom ár-érték arány miatt.
Köszönöm. Egy helyen csak United Chemi-Con-t találok, úgy látom a Nippon alá tartozik.
10 ezer órás megadott élettartam esetén milyen élettartamot várhatok el a gyakorlatban, ha egy akkumulátoros rendszer bemeneti pufferkondenzátoraként funkcionál (átlagban napi egyszer 30-60 percre feltöltődik)? Nyáron dobozon belül 50-60°C-ig emelkedhet a hőmérséklet plusz, amit az elektronika ráfűt. 105°C-os kondi megfelelő lehet ilyen helyre?
Egyenfeszültségen vagy extrém kis frekvencián nincs is értelme üzemórát számolni, ez inkább a kemény nagyfrekvenciás pufferüzemnél jön számításba. 105 fokos típus teljesen teljesen jó választás.
Sziasztok!
Van egy régi hegesztőtrafóm, amiben volt egy olajkondenzátor ami felrobbant. Nem hegesztés közben, csak be volt dugva a gép. A kondenzátor 50µF-os és 380V-os. Szerintetek egy ilyen kondenzátort betehetek a helyére, vagy ragaszkodni kéne az olajhoz (olajban sehol sem találtam ilyen paraméterekkel rendelkezőt)? Másik kérdésem, hogy szerintetek miért robbant fel amikor kb. semmi terhelés nem érte? Egyszerűen csak elöregedett?
Igen, beteheted. A kondenzátornak fázisjavítás a feladata. Háztájiban ha elhagyod, senki nem harapja le a fejed. Ha nagy a feszültségesés a vezetéken, kicsit javíthat a hegesztési képen.
Pontosan amiatt durrant el, hogy elöregedett. Ma már nem divat az olajtöltésű kondi. A szigetelése papír, az olaj az átütési szilárdságot növeli és elzárja a párától.
Van egy csöves erősítőm, ami viszont ócska kínai alkatrészekből van összerakva, ezért nekiállnék lecserélni benne ezt-azt jobb minőségűre. Azt javaslatot kaptam, hogy kezdjem a kondenzátorokkal, különösen a barnákkal a szélen (kép mellékelve). Ezek típusa: Weidy 2e104j, típuskód értelmezése: 250V 0.1µF +-5%
- Milyen jó minőségű kondenzátort javasoltok, amire érdemes lenne cserélni őket? - A többi kondi közül melyiket érdemes jobb minőségűre cserélni? (amit le tudok olvasni: 250V 100µF 85C 2db, legnagyobb J6A PET 1db, 250V 10µF 6db, sárga kicsi 104 5db) A kondenzátorokra összesen max. 20eFt-ot szánok. |
Bejelentkezés
Hirdetés |