Fórum témák
» Több friss téma |
Kapcsoló fetek nélkül is "szép" négyszögjelet kellene kapnom a 10 ohm ellenállások után?
1., feltételeztem, hogy az 1N4148 csak 2153 teszt miatt van/volt ott, nem élesben...
![]() 2., fetek nélkül majdnem tökéletes négyszögnek kell lenni. Ha már 1:1-ben megy a kapcsolás, elvileg elég az alsó fetet nézned, ahol már lesz egy kis fel-és lefutás is a gate kapacitás feltöltési és kisütési ideje miatt. Tehát se háromszöget, se összevissza frekvenciákat nem szabad látnod. A hólyagos fetre meg nincs mit mondanom. Elsőben hűtést alkalmazz mindenesetre.
Mitől lehet hogy csak alacsony frekin van meg a négyszögjel alak? 20kHz alatt. Felette fűrész.
Hello.
Itt egy kapcsolás. Valaki tud segíteni, hogy elmesélje hogy működik és melyik alkatrésznek mi a szerepe? Különösképpen a fet és a tranyó környéke érdekelne. Hogy lehet tudni, hogy ez milyen frekvencián fog menni? (snubberből?) Szeretném ezt kicsit jobban megérteni.
Jó lenne, ha 5 kHz lépésekkel tennél fel mintákat ( 15-60 között ), de lehetőleg úgy, hogy a tényleges rész látszódjon csak és a V/div, kHz feliratok. Vágd meg a képeket.
Egy kép a 2153 LO kimenetről, egy pedig a hozzá tartozó fet gate-ről. Aztán mennyi az igazság az " sch12.jpg" rajzból nálad, főleg a gate kör-fet típust nézve...
Szia!
Ami inkább érdekes ebből a kapcsolásból, az a flyback trafó szerkezete és energiaátvitele. Erről sok leírást találsz a neten. A többi inkább lényegtelen: először a fet kinyit, drain áram felfut, lesz egy kis segédfesz löket a 2n2-n át a tranyó báziskörnek, közben az indukció folyamán létrejön egy feszültség a kimeneten, arról az optón át ( zenerrel beállítva) kinyit a tranzisztor, ami lezárja a fetet, áram lecsökken, ekkor jön létre az energiaátvitel döntő része. Utána ez a rész ismétlődik és stabilizálódik a kimenet feszültsége is. Végülis a trafó induktivitása és a visszacsatoló lánc állítja be a frekit, ez egy önrezgő téma. A snubber RC része leginkább a fet védelmét szolgálja, a fet Uds max alá kell optimalizálni a megengedhető feszültség értékét ( és az R mennyit disszipáljon a visszafutás által létrejött energiából )..
Helló!
Alsó oldali FET ! Freki állításra így reagál. Magasabb frekin teljesen fűrész.
Ekezetem nincs, bocsi.
Az oszcilloszkop a gyenge, a jel nagyobb frekin is jo.
Ok! Köszi!
A problémád másrészt nem igaz. A magasabb frekis jelet húzd szét, magyarul a time /div legyen fele akkora és máris visszakapod nagyjából ugyanazt a formát..
![]() Kapcsolj 5 us/div-re 34 kHz-en. A fűrésztől még nagyon messze van. Aztán... magasabb frekin természetes, hogy a felfutás-lefutás mindig kisebb meredekségű lesz változatlan meghajtás és fet mellett.
Ja... de azért kapcsold csak át és nézd meg, hasonlíts - vagy nincs 5 us/div? Akkor hiába.
Még részletesebben az utolsó mondathoz: a Cgs se fog csökkeni természtesen, amit ugyanúgy tölteni és kisütni kell. A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2018
Kössz.
Azért kérdezem, mert van egy ilyesmi tápom, egy led táp. Szétégett, én megcsináltam és némelyik ellenállást nem tudtam leolvasni és fetem meg tranyóm de pont olyan volt mint benne eredetileg. Most megy a táp. Szépem terhelhető, terheléssel is beindul. OK. Terheletlenül viszont sípol 2.5KHz-en. (leállít a tranyó benne.) Üresjératban 35mA folyik bele. Az 7Watt asszem. Ezt soknak találom. 220KHz-en megy a táp terhelés alatt. Ez elég stabil frekvencia. Na ez meg szerintem magas. Ez egy kommersz táp. Nem hinném, hogy valami egzotikus magot tettek volna bele a jó Kínaiak.
Szerintem nincs azzal a jellel baj, az a "szkóp" ennyit tud. Négyszögjelet csak kb. 40kHz-ig tud megjeleníteni, de azt is csak akkor, ha teljes kitöltése van. Ennek nincs, így amit látsz rajta az a vége, szóval nem fűrész az.
A mag valóban nem egzotikus, de a táp kapcsolása az igen. Egyszer megpróbáltam reprodukálni, nem sikerült, pedig a saját trafóját használtam. Azóta nem kísérletezem flyback-ben önrezgővel, nem is érdemes, fillérekért vannak már flyback vezérlők.
Helló! Elindítottam a tápot. 45kHz frekin egy leválasztó trafóval. A leválasztóm egy 230/18V 20W puskás trafó ez van rákötve egy hasonló kaliberű 9v/230 trafóra primer-szekunder-szekunder-primer felállásban. A puffereket 290v DC szintig tölti fel a leválasztó. Maga a táp 45kHz frekin lassan indul el és pulzáció szerűen le is áll. Másodpercenkénti pulzálással elindul és megáll. Az IC tápfesze 8-9v körül ugrál. Ugyan ez érvényes az indító fet Gate feszültségére is. A ferrit trafó nagy frekin ciripel valamit.
Ezen felbuzdulva rákötöttem direktbe a hálózatra. A FET-ek meg is haltak , ahogy a puffer feltöltött. Mi lehet az ármányság ebben a dologban? Mikor az alap kapcsolásom működött a rövid zárat is "jól" viselte a kapcsolás.
Túl nagyot léptél. A 2 trafós leválasztás rendesen bekorlátozott mindent max 15 watt körül, persze bírta.
A 8-9 voltos tápfesznél már rögtön le kellett volna állnod, az nem állapot. Megírtam, használj stabil 14 voltos segédtápot. Ha pedig nem tudsz másképp teljesítményt korlátozni, akkor mindig gondjaid lesznek. Nem megyek bele különböző biztonságtechnikai témákba, azzal foglalkozzanak mások. Kellene egy 500 wattos szabályozható toroid, aztán azzal adnád neki a feszültséget fokozatosan, mindenre figyelve. Tedd fel az egész alkotmányt, jól láthatóan mindent. Az se biztos, hogy az sch12.jpg a végleges, ill. igazi áramköröd.
Nekem nincs 1n4148 a kapcsoló FET Gate meghajtáson. Lehet ez a halál oka?
Tehát az, hogy a leválasztóm nem tudta elindítani a tápot, akkor az már eleve egy rossz állapot? Ilyen leválasztóval illene indulnia a tápnak? Mitől folyhat ekkora áram? Az sch12.jpg-vel egyezik az eredeti működő kapcsolás.
Egy hajszálat ront a felfutáson a dióda hiánya, de ettől nem hal meg a fet azzal a gate előtéttel.
8-9 volttal kár próbálkoznod. Képet rakjál fel a komplett panelról.
Mennyi áram kellene a 2 darab FET meghajtásához? Mennyi lenne a reális érté? Két normál ledet párhuzamosan ha mellé kötök az IC-nek akkor a 11,9v-ból alig esik 1v-ot a tápfesz. Ha FET-ekkel indítom leesik 7-8v-ra.
Igen köszönöm. Sajnos nem értem. Én valós működés közben mértem 12mA áramot miközben terheltem 400-500 wattal a komplett tápot. Jelenleg a próbaverziónál két led meghajtása eleve több ennél az értéknél. Még is az IC ennél többet venne fel és ezért esik a segédtáp feszültségem. Nem nagyon értem.
Ebből a szövegből nekem nem kristálytiszta, mikor mit tesztelsz - "két normál led", meg fetekkel ( de hogyan )...
Mindenestre a csatolt rajz ( sch...) esetében ha kevés, vagy tegyél rá még 1-2 menetet, vagy alakítsd át a segédtápot 4 kis schottkyval ( graetz ) és mindjárt stabilabb lesz a segédfesz. Közelítsd meg a 14 voltot normál menetnél. Tegyél már fel egy képet a komplett cuccról, nehogy valami turpisság is akadjon még, amiről nem írtál. A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2018
Volt egy működő tápom ugyan ezzel az IC-vel a csatolt 12sch.jpg szerint. Jól működött 400-500W terhelésen a meghajtás IC-vel együtt fogyasztott 12mA-t.
Jelenleg egy másik nyákon ugyan azzal a kapcsolással készítettem egy panelt. A segédtáp alkatrései ugyan azok. Annyi a különbség, hogy az 12sch.jpg kapcsoló fetek meghajtásáról elhagytam az áramkorlátot. Mint ahogy a csatolt paintes ábrán is látható. Kérdés, hogy lehet e ez a probléma? A kapcsoló FET-ek túl nagy áramot vesznek fel és nem indul el a táp. A segédtápom jelenleg 40mA-nél egy voltot esik a 12-ből. Ilyen alapon elég nagy árammal indulnak a FET-ek ha 8v-ig esik vissza a feszültség. Sajnos nincs tapasztalatom ilyen téren. Hogy egyáltalán mennyi árammal lenne reális a FET-ek működtetése induláskor...
Az eredeti sch12.jpg szerint 10 Ohm Gate ellenállás esetén ha jól számolom 60mA az áramkorlát. De ebben erősítsetek meg. Elviekben most nekem korlát nélkül olyan 200mA-el akar elindulni. Miért és hogy van ez a gyakorlatban? Magyarázzátok el légy szíves.
A másik nyákon a C21-et milyen messzire sikerült tenni IC1/1,4 lábaitól, illetve milyen fajtát tettél bele. Könnyen lehet hogy az IC1 olyan nagy áramimpulzusokkal küldi a feteket (köszönhetően annak hogy kihagytad a gét elől az ellenállásokat), amitől a sját tápja rogyik be, amire letilt, majd indulási procedúra veszi kezdetét...
Az sch12.jpg szerinti c21 nincs bent. Jelenleg egy az egyben az indító FET-ről járna a panel. De így is kellene működnie....
Márpedig úgy biztos nem fog..
illetve bocsánat C5, C6-tal mi a helyzet? A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2018
Most nézem csak jobban, miféle áramkorlátról írtál... a gate előtti ellenállást azért ne így hívd, mert zavaró. Áramkorlátról a tápegységeknél szokás beszélni.
Aztán miért is lenne 60 mA? Igaz, hogy az IC megengedett árama 2-400 mA, de ezzel általában senki sem foglalkozik, mert az impulzusok kezdeti áramcsúcsa ennek sokszorosa, azt pedig a rajzon a 100 uF, ill. lebegő táp kondinak kell biztosítani. Erre már írtam neked, hogy cseréld le 1-2 µF-ra a C4-et.. Ha pedig használnád picike panelen, ráépítve a két tranzisztoros meghajtást, az ic-t megkímélhetnéd nagyon sok mA-től és azok vennék át a nagy töltő, kisütő impulzusáramokat. A rajzodon persze nem hiányzik a c21 kondi, mert ott van még paralel a 100 µF és a 100 n, csak zavaró, hogy nem egy pontban látszanak. A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2018
|
Bejelentkezés
Hirdetés |