Fórum témák
» Több friss téma |
Ez a bekötés nekem magas. No meg tápfesz. 250V. ?
NO = Normal open azaz alapból nyitott kimenet NC=Normal close azaz alapból zárt. A tápfesz meg azért ennyi, mert a 230 az csak elméleti minél közelebb vagy a trafóhoz annál magasabb a fesz minél távolabb annál kevesebb. Tehát a 230V az ideális eset ez +- 10%-al eltérhet.
Sziasztok
Létezhet, hogy egy sima kis 2 záró/nyitó érintkezős NYÁK relé az idő múlásával tönkremegy?! Ezalatt értem azt, hogy mondjuk legyengül a tekercs vagy a mágnes és nem tud behúzni vagy behúzva maradi?! kb 25-30 éves relé Egy végfok került hozzám amibe teljesen külön külön van a két végfokmodul! A végfokmodulokon van rajta a védelem és a védelem reléje! Van egy fúra hiba: Időnként bekapcsoláskor a relék nem húznak be(DC nincs a kimeneten), kell néhány perc mire behúznak, van amikor ki és be kapcsoláskor már egyből behúz! Van mikor napokig minden nap be van kapcsolva és egyből behúznak a relék... A védelmi áramkör körül nem találtam hibát eddig... Illetve ami fura, hogy ezt a mind a két oldal eljátssza és a végfokmodulokban ami közös az a tápegység, de azt rendben találtam... Köszönöm
A relé is meghibásodhat persze, de mivel különböző idő eltérések vannak, nem lehet, hogy a késleltető áramkör már nem az igazi? Ezekben jellemzően kondenzátoroktól függő időzítés van azok meg öregedhetnek.
És mit mérsz a reléken, amikor nem húz be?
Így nem láttam még relét tönkremenni... Különösen kettőt egyformán, egyszerre. Lesz ott valami közös hiba, pl.: valami komparátoroknak közös referenciája döglődik. (Régebbi eset.)
Szia
Régebben mikor foglalkoztam a projekttel felírtam valahová, hogy mit mérek a relén de nem találom a feljegyzést... Majd rámérek megint, de napokba mindig indult elsőre! Semmi közös nincs a 2 védelemben, teljesen külön vannak Köszi
Sziasztok.
Egy buta kérdés . 12V relét vezérelhetek e 24V rol ha csak az áramerősséget korlátozom (ellenállással)? A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2019
Igen, ha a relé tekercsével megegyező ellenállást használsz, de az ellenállásnak is megfelelő terhelhetőségűnek kell lennie. Nem túl szakszerű, mert elfűtesz plusz egy relényi energiát, de szükségmegoldásnak működhet.
Persze, mert az ellenálláson feszültség is fog esni.Összefüggenek. Ha tudod mekkora a relé ellenállása, sorosan egy ugyanakkora ellenállással feleződik a relén és z ellenálláson. Feltéve persze, hogy DC, mert ha AC akkor a relétekercs induktivitása is beleszól. A másik amit figyelembe kell venni, hogy az ellenállás elbírja a rá eső teljesítményt.
Egy példa. Tegyük fel van egy 12V DC, 100mA-es reléd. Ebből R=U/I alapján kb. 120 ohm ellenállású a tekercs. Ha sorba kapcsolsz ugyanekkora ellenállást 24V-on akkor azon is 12V fog esni 100mA áram mellett. A rá eső teljesítmény P=U*I alapján 12V*0,1A=1,2W, tehát ez feletti teljesítményű ellenállás kell, (2W).
Igen, ahogy pont írta, jellemzően ez kis méretű/fogyasztású DC behúzójú reléknél simán járható út.
Mindenkinek köszönöm a segítséget, főként a részletes magyarázatot.
12v relét hogy lehet ön tartóvá tenni?
Mi a cél, mekkora feszültséget akarsz kapcsolni, mennyi szabad záró érintkezője van?
Hát igen, a barkochbában szerzett rutin…
Sziasztok!
Adott egy 3 fázisú Fi relé az óránál /3*16A/,egy darab egy fázisú Fi relé szintén az óránál a vezérelt áramnak.kontaktor /1 nyitó 1 záró/bekötését követően leold a Fi relé.Jelenleg csak egy vilanybojler menne a kontaktorról,később infra panelek is.Mi okozhatja a problémát?Jelenlegi kötés: Kontaktor A2:vezérelt nulla,A1:vezérelt fázis,3:nappali fázis,4:kimenet,1:kimenet,2:vezérelt fázis.4-es,1-es kimenetek közösítve és innen viszem tovább a bojler illetve az infrák felé ezt a fázist.Vezérelt nullát viszem tovább a bojlernek,infráknak.A 3-asra kötött nappali fázis megegyezik azzal amiből a vezéreltet alakították ki a szakik.Ma eljutottam oda,hogy ha nem fűtött a bojler akkor nem oldott le,bekapcsoltam a bojlert,nem oldott le,ment vezéreltről majd amikor a vezérelt megszűnt mindkét Fi kioldott...Előre is köszönöm a segítséget
Kicsit zavaros nekem de ha jól értem, akkor csak a vezérelt nullát viszed a fogyasztók felé. Ha igen, ez így nem jó, mint az a mellékelt ábra is mutatja.
A mágneskapcsolóval a nullát is és a fázis is át kell kapcsolod a vezéreltről a nappalira. A két Fi-relé után tekints a vezetékekre úgy, mint különálló áramforrások, a fázisok és a nullák már külön életet élnek.
Köszönöm a választ,megpróbálom az általad leírtak szerint.
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy ki szeretnék cserélni egy relét egy erősítőben. Az erősítőben lévő eredeti relé[20190610_111117.jpg] Amit találtam(egy s betűvel több):itt a kérdes az hogy megvehetem e működni fog e? a válaszokat előre is köszönöm!
Miért nekem kell láthatóvá tennem a képet? Nem igaz, hogy látod...
Ha a mechanikai méretei ugyanazok (beültethető) akkor egyszerű lesz a csere. A típusszám megegyezik.
A relé behúzótekercséhez tett flyback dióda mikor okozhat problémát? Olvastam róla hogy nem enged el olyan gyorsan ha van dióda beépítve.
Akkor okoz problémát, ha szakadt vagy zárlatos - tönkremehet a tranzisztor vagy kis fet, ami kapcsolgat.
Csinálj egy szkópos tesztet és ellenőrizd le.
Ez így igaz.
Hogy okoz-e problémát a konkrét esetben, azt nem tudom megmondani.
Üdv az Újévben!
Egy barátom kérdezte, a mágnessel előfeszített kisrelének mi az előnye van a nem polarizált társához képest, ha van? Én használtam egy csomót, de nem néztem utána sosem, mi a jó benne, egyszerűen a kedvező ára miatt használtam. Kaptam 40 dkg-ot kb régen ajándékba. Szóval az eszem szerint azt feltételezem, hogy a kontaktusok netalán messzebb lehetnek egymástól, mint a hagyományosnál, és-vagy kisebb energiával elpöfögnek. Nem a bistabil relékről van szó, ezek az előfeszítettek hagyományosan ki-be kapcsolnak feszültséggel és nélküle. Az áramirány lényeges, csakis egy előírt irányból kaphatja a DC-t, különben nem húz meg.
Üdv néked és házad népének..
Elképzelhető, hogy a legkisebb prellezést is megakadályozza akár villamos, akár mechanikus okból áll fenn. A 40 dkg-ból azt is meg tudod nézni pár darabnál, hogy az elgondolásod is mennyire igaz. Az se mindegy, hogy a névlegesnél mennyivel kevesebb feszültégről húznak már meg, vagy a húzott állapot fenntartásához hány volt elég.
Sziasztok. Külsős cég modernizálta egyik gépünket,azóta nem használtuk ( garancia lejárt) 1 hónap használat után sorra égnek be a relék. 6A print relé 1db 24VDC szolenoidot működtet. Helyére most tettem finder diódás védelemmel ellátott 8A relét.( de látom hogy ívet húz)
De rezisztív terhelés van megadva mindenhol. Induktív terhelés esetén mi lenne jó megoldás? Mágneskapcsolót tegyek egy pár Wattos szolenoidhoz?
Az első, amit tehetsz: az ívet húzó érintkezőkre párszáz nF - 47...100 ohm ellenállás soros tagot teszel és azokon át "záródik" nyitáskor az áramkör.
Ha a kis relék 24 VDC-t kapcsolnak, akkor helyettesíthetőek valamilyen félvezető kapcsolóelemmel. Ha a reléken van dióda, örök élet és egy nap. Kb. bármelyik IRF... FET jó lehet. Még meghajtóáramkör sem kell, olyan gyorsan úgy sem tudnak kapcsolni a relék.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |