Fórum témák
» Több friss téma |
A 0,5 mikroszekundumos állásban van csak "idővonal".
Ez normális? A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2019
Ha a bemenetre jelet kapcsolsz (mondjuk a hitelesítő generátorról) mindjárt lesz jel.
Az melyik "tekerő"?
Trig +/- jelű, de nem ismerem a szkópodat.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2019
Az melyik kapcsoló?
Köszönöm szépen a segítséget.
A link nem passzol hozzá.
Akkor legalább egy fényképet ha lehetne
Auto trigger állásban mindig lennie kellene idővonalnak, ennek ez a lényege.
Restellem, de nekem nincsen mivel fotóznom.
Holnapra majd megpróbálok beszerezni valamit.
Ezek szerint lehet, hogy nem jó a szkóp?
Bal felső tekerővel próbálgasd.
kadarist: Nem mindíg van vízszintes vonal, az auto csak annyit ér, ha jön a bemenetre jel, az állni fog.
Igen, ez lehet. Próbáld ki a normál (norm) trigger üzemmódot a saját hitelesítő (cal) kimenetéről. A felső kapcsolók legyenek a kép szerinti (ac, int) állásban, az alsók pedig DC-ben. Bővebben: Link.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2019
Én még csak olyan szkóppal találkoztam, amelyiknek auto állásában mindig volt vonal (persze, ha nem volt "kitekerve" a képernyőből).
Amit véletlenül linkeltem, azon se volt. De már én is találkoztam olyannal, amin nem volt.
Az ilyen feliratos, de analóg szkópoknál fordul elő, igaz nem sűrűn. A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2019
Szia,
Az auto arra van, hogy ha nincs bemenő jel akkor automatikusan (néhány száz ms-onként) indítgatja a fűrészt és mindig van vonal a képernyőn.( normal esetén a fűrészt a bemenő jel indítja, persze a kezelő szervek megfelelő beállítása esetén, bemenő jel nélkül nincs eltérítés) Üdv...
Igen, ilyen készülékről van szó.
A kapcsolók ugyan ebben az állásban. Nincs vonal. Ha a CAL nevű helyre tapintok az egyik bemenettel, függőleges irányba lesz eltérítés, de vonal nincsen.
Idézet: „A 0,5 mikroszekundumos állásban van csak "idővonal". Ez normális?” Ebben az állásban mindíg van? ha igen, akkor a vízszintes eltérítés kapcsoló lehet híbás, csak abban az egy állásban működik a fűrész generátor.
Köszönöm szépen a választ.
Igen, mindig van.
Reggel levettem a burkolatot.
A látvány siralmas. A fokozatkapcsoló törött. Ráadásul, ez se egy olyan kapcsoló, hogy fogom és kicserélem.
Tehát ha jol értem akkor azt mondod, hogy a kapcsolás valojában szabályos négyszögjelet ad ki, csak a 70 Mhz-es szkop nem elég gyors ahhoz hogy ezt megfelelően meg mérje. Érdekes, nem tünik logikátlannak, kiprobálás nélkül elsöre azt mondanám, hogy egy logikai ic, az nem adhat ki magábol mást mint magas és alacsony értéket és nincs köztes értek. De vannak kétségeim, hogy pont ilyen szép szabályos szinusz jellé tudna torzulni egy rosszul mért négyszög jel, túl szabályos.
Kiprobálom majd alacsonyabb frekvenciáju kvarccal, 1-2-3 Mhz-et már biztos meglehet rendesen mérni.
Helyesebben a szkóp felső határfrekvenciája is módosítja a látott jelalakot.
Az IC működési sebessége, ennél még sokkal jobban korlátozza az átvitelt. Egy logikai áramkör két állapotú lenne, vagy is négyszögjelet kellene átvinnie. De ez csak akkor igaz, ha a jel alap-harmonikusokon kívül a felharmonikusokat is torzítás nélkül tudná átvinni. Ha csak az alap-harmonikust tudja átvinni, az eredmény szinusz lesz. Itt nézd meg hogyan épül fel a négyszögjel a felharmonikusok által és megérted. A Furier sornál megtalálod az animált ábrát.
Biztos hogy nem, mert ezek nem nagyon képesek ekkora frekin tökéletes négyszögjelet produkálni. Aztán meg egy 70 megás szkópnak azért illik a 14MHz-es négyszögjelet közel négyszögjelnek mutatni, tehát a szkóp a kisebb probléma.
Eladtam már a másik DSO-mat, de azon volt szoftveresen állítható sávszűrő, tökéletesen meg tudtam volna mutatni rajta, hogy mekkora határfrekivel milyennek látszik az adott négyszögjel. Emlékeim szerint pl. egy 2MHz-es négyszögjel egy 10MHz-re butított szkópon még egész jól nézett ki, aztán 5MHz-esre butítva a szkópot már csak trapézjel volt a négyszög.
Más szemszögből megvilágítva a kérdést.
Egy 100 MHz -es szkóp saját felfutási ideje 5 - 8 ns körül van. Ha 10 ns felfutású jelek körül méricskélsz, akkor ezt már figyelembe kell venni. Egy 30 MHz -es szkópé 30 ns körül. Ezt úgy lehet figyelembe venni, hogy ha az áramkör felfutási ideje gyorsabb, mint a szkópé, akkor a szkóp felfutási idejét látod, ha lassabb, mint a szkópé, akkor az áramkörödét. Az átmeneti szakaszban nem lehet tudni, de nem is lényeges, sok esetben. Ha mégis lényeges, akkor nagyobb határfekvenciájú szkópot kell használni. Egy TTL áramkör felfutási ideje 20 30 ns, egy CMOS -é 50 - 100 ns körül. Hogy milyen frekvenciájú négyszög hogyan látszik, az úgy számolható, hogy egy ilyen 50% körüli kitöltésű négyszög jelnél kell lenni egy fel, és egy lefutó élnek, valamint szélességnek is. Ez kb a szkóp saját felfutási idejének háromszorosa, + némi szünet (50% esetén) ugyanennyi, tehát a szkóp saját felfutási idejének öt, hatszorosa. Mondjuk a szünet lehet kevesebb is, hiányozhat belőle az impulzus szélesség ideje, Ennek a reciproka a szkóp határfrekvenciája. És ekkor már csak egy félszinusz szerű púpot fogsz látni. A Fourier sorbafejtéssel megközelítve a kérdést, a szkóp átviteli tartományába az alapjel felfutási idejéből számított frekvenciának legalább az ötödik harmonikusának is bele kell férnie. Akkor már a felfutást 10 % alatti hibával kell látnod. A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2019
Nem teljesen valós a mérés, mert a szimulátorban nem tudom beállítani a szkóp sávszélességét és felfutási idejét, de csináltam két képet, hogy hogyan néz ki rajta a 14MHz-es 1ns felfutású és 20ns felfutású négyszögjel. Az 1ns-os annyival lenne másabb a valóságban, hogy látszódna a felfutás végében a lekerekedő vonal.
Tiszteletem minden jelenlévőnek.
Hozzám került egy LEADER LBO-508A szkóp. A legalapvetőbb dolgokat sikerült kipróbálni rajta, de jó lenne a pontosabb megismerése. Nincs valakinek egy leírása hozzá, az se baj, ha magyar nyelvű. Köszi a segítséget.
Az Elektrotanyáról letöltheted a manuálját, igaz angol nyelven. Legalább csiszolod az angol tudásodat.
Egyetlen olyan kezelőszerv sincs rajta ami ne lenne szokványos, azaz ne tudná bárki néhány mondatban elmondani, már ha a működéséről és a használatáról van szó. A rajz meg a többi az jó ha van, de arra majd akkor lesz szükség ha javítani kell.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |