Fórum témák
» Több friss téma |
Van ennek pl. villás verziója is, ami akkor jön jól, ha a kismegszakítókat fésűs (tüskés) sínnel kötötted össze, akkor azzal tudsz a sín felől vezetéket bekötni. (Egyszerűbb fordítva: villás sín esetén nincs szükség ilyenre.)
A linkelt tüskés változattal pl. elosztókapocsba tudsz nagyobb keresztmetszetű vezetéket bekötni, de én abba is belepróbálom a villás verziót, ha jó bele (két furatba megy), akkor inkább azt használom.
Alternatív kapcsolóról kérdeznék villanyszerelőket.
A lakásban ha minden kapcsolót lekapcsolok, az alternatív kötésű lámpák fele világít. Ez normális? Érdekelne, hogy vannak-e előírások a bekötésre, vagy amelyik vezeték először a kezembe akad, azt kötöm be? Valahol azt várnám, hogy ha mindent lekapcsolok semmi sem világít. Nem láttam még szerelési szabályt, ezért érdekelne.
Miért lenne normális? Ha megnézel egy alternatív bekötést annak éppen az a lényege, hogy mindkét kapcsoló ugyanúgy működik, tehát bármelyiknél kapcsolsz fel vagy le annak ugyanúgy kell működnie mintha csak egyetlen kapcsoló lenne.
Így is működik, csak kétféleképpen.
- (A) ha egyet a kettő közül felkapcsolok, az világít - (B) ha mindkettőt lekapcsolom, vagy mindkettőt felkapcsolom világít Jól működnek a kapcsolók, csak fura, hogy ha minden le van kapcsolva, akkor azért égnek égők a lakásban (B). A küldött linken mindkét kapcsoló lekapcsolása esetén semmi sem fog világítani (A). A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2019
Akkor aki kötötte be, felcserélte az egyik szálat és a lent lett a fel. Értelem szerűen megfordítva azt a szálat már jó is lesz. Ha a képen úgy nézed hogy a jelenlegi (balra) lévő állás a le, akkor látszik hogy ha le van mindkettő kapcsolva akkor nem világíthat a lámpa, ahogy akkor sem ha mindkettő fel van kapcsolva. Csak akkor világít ha csak az egyik van felkapcsolva.
Köszi, ezek szerint akkor össze-vissza kötötték.
Nem baj, mert úgyis szerelnem kell az egyik kapcsolót, akkor egyúttal meg is fogom fordítani a vezetékeket benne.
Látszólagos logikai ellentmondás mindenképpen lesz. Mert ha úgy kötöd be, hogy mind kettőt lekapcsolva sötét van, akkor mindkettőt felkapcsolva is sötét lesz..
Valóban csak látszólagos. Hiszen ha felkapcsolta az egyiket adott épületrész egyik végén, akkor abból logikusan az következik, hogy a másik oldalon majd le szeretné kapcsolni, és nem újból fel.
![]()
Bevallom, jobban zavart, hogy 4 váltó kapcsolóból 2 így járt, 2 meg úgy. Túlzott maximalizmus.
Nem túlzott, csak nincs értelme. Mert ha nem látod a másik gombot az egyiktől, akkor nem tudod az hogyan áll. Csak abból, hogy ég-e a lámpa. Nyomógombos működtetés számomra sokkal ésszerűbb..
Már csak egy kérdés, miért nem elég megfordítani a kapcsolót ? A vezetékcsere szükségtelen.
Nem fogok vezetéket cserélni, sőt a kapcsolót sem fogom fizikailag megforgatni.
![]() Az alternatív kapcsolónál 2 vezeték megy, A1 és A2 a fázis L mellett. Ha a két A1-A2 vezeték bekötését felcserélem: probléma megoldva. A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2019
Ha olyan a kapcsoló külsőleg hogy engedi, akkor elforgatod 90 fokkal a dobozban, és máris nincs fel és le, csak jobbra van és balra.
![]()
Akkor meg felmerül a kérdés, hogy előre, vagy hátra.
Mondjuk engem is bosszant néha, hogy "összevissza" állnak a kapcsolók, merthogy az előszobában mindkét váltókapcsoló kettős, és az egyik fele rendesen lámpát kapcsol, fel/le, a másik meg Áll össze vissza, hol így, hol úgy. De az asszonyt nem zavarja, és ez a lényeg.
Nem jól működik. Az alternatív kapcsolást - jól - csak egyféleképpen tudod kialakítani. Ha nagyon macera az összevissza álló kapcsolók használata, lehet impulzusrelét is használni, csak akkor nyomógombot fogsz nyomni, ami visszaugrik , de ugyanúgy áll mindig.
Örök vita, hogy minek hogyan kell állnia.
Kezdve a WC ülőkével ![]() Ha nem jól áll, oda kell csapni, és helyre áll a világ normális rendje. ![]()
Nálam a saját vezérlésem (Kameleon Light) van impulzusrelé-világításvezérlés módban. Itt nincs gond az alternatívokkal
![]()
Én már a szenzoros fényerőszabályzót is macerásnak ítéltem, gyorsan kicseréltem egy csillárkapcsolóra. Odacsapok világít, megint odacsapok több égő világít, nincs készenléti fogyasztás, pontosan szabályoz, nem zúg... Egyik ismerős büszkén mutogatta a szöveges utasításra kapcsoló lámpáját, én meg mosolyogtam magamban, majd Aladdint játszom félálomban, és egy lámpának fogok könyörögni... Otthon "okosítás" terén egy tetsző dolog jelent meg az utóbbi időben számomra, a rejtett villanykapcsoló, de ez is inkább csak érdekességként.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2019
Mit jelent a "rejtett" ebben az esetben? Üvegfal mögé én is építettem már szenzorost.
A konstrumán volt egy szegedi cég, ők azt vállalták, bármi ami nem fém, az mögé tesznek. Az is szenzoros volt szerintem. Nem is a technika fogott fogott meg, hanem ezáltal az érintésvédelem nagymértékben leegyszerűsödik, a tapizó rész teljesen vízmentes, és könnyen takarítható lesz.
Sziasztok! Segítséget kérek egy lakáselosztó gyártmány vagy típus beazonosításban. Amit ismert hogy a hátulja némileg hasonló mint a pókháló csak négyszög, tehát egy kisebb téglalapot körbe vesz egy nagyobb azt egy még nagyobb és a sarkoknál össze vannak kötve.
Szia ! Egy kép sokat segítene... Ez olyan mint a 710-es alkatrész...
Az meg hagyján, hogy impulzus relevel egyszerűbb, csak dragabb, de volt szerencsem kiprobalni egy olyan 1 modulos, C sines impulzus relét(majd linkelem d.u.), ami azt is tudja, ha ugyanazt a kapcsolót hoszabb ideig nyomod meg, a benne lévő elektronika ezt erzekeli, es halvanyitja, vagy vilagositja az izzót. .. szóval impulzus relé, plusz azonos nyomógombbal fényerő szabályozás.
![]() Ha saját fejlesztés, sajat felépítésű az okosotthon project, graturalok, es sok sikert. Hasonlóakban gondolkozom. ![]() ![]() A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2019
Ez mindig nézőpont kérdése mi a drágább. Az, hogy soha nem marad feleslegesen égve világítás, hogy a nyomógomb és a vékony rézvezetékek olcsóbbak, hogy nem kell soha többé kötődobozt bontani, kötéséket szétszedni, újrakötni, tűzveszélyt elhárítani, majd utána lejavítani netán tapátázni, festeni, az pont nem a drágaság irányába hat, de nyilván nem vagyunk egyformák. Abszolút saját fejlesztés, de elindultunk Európa felé is vele. Egyféle univerzális, redundáns készülék van, ez kiváltja a sok kötést is, mivel célirányosan kell csak kötni. A készülékbe jön a fogyasztó, a betáp és a vezérlő gombok vezetékei is csatlakozóként bontható sorkapocsra. Nyilván sokféle helyen élünk, van aki 40 m2-en van aki 700-1600m2-en. Mindenhol mások az igények, a kívánságok, a technológiák. Én (sajnos) már mindig teljes rendszerben gondolkodom. Egy impulzus relés megoldás is jó lehet egy feladatra, de ha nagyobb a feladat, bonyolódnak a dolgok. Elég csak arra gondolni, hogy már csak 8 impulzusrelét bekötni, ahhoz is áthidalgatások kellenek és idő. Az idő pedig pénz.
Nosztalgia nagyanyáink korából. Mikor az egyszem lámpa fölött ebbe az elosztóba dugták a kétcsatornás néprádiót.
![]() A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2019
Az E27 foglalatos 2 csatlakozós bakelitra gondolsz ?
Nekem sokáig megvolt, még porcelán foglalatú, nagyon jó szolgálatot tett szállodákban, ahol nem volt konnektor.
Találkoztam én is később fehér porcelánnal, de nagyanyámé fekete bakelit volt. Kissé karcsúbb, mint ez. A dugalj részen vékonyított kerek nyúlványokban volt az érintkező. Volt olyan T-elágazónk is.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |