Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   229 / 3965
(#) Norberto válasza Iron Man hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Úgy keresd, hogy: 2SC114
(#) Iron Man válasza Norberto hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Koszi szepen,akkor gondolom ezek a japan 2S szeriasak,japan tranyok
(#) wg_kezdo hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
Lenne valaki aki kielemezné nekem az alábbi linken lévő alsó kapcsolást is úgy ahogy a felsőt a szerző?
A felsőt megértettem, de az alsónál nem tiszta az R2 funkciója.
Itt az alsó kapcsolási rajz kell.


Elkészítettem krákágyílá csipeszekkel az első kapcsolást a kondisat nagy élmény volt szórakozni a kondikkal (nem mosolyogni valahogy el kell kezdeni)
(#) wg_kezdo hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
Elkezdtem bontai egy régi videónkat és elég érdekes alkatrészeket találtam benne. (Van 400V-os kondi meg ilyenek).
A tranzisztorokra viszont alig tettek feliratot ha van köztetek aki tapasztalt bontó, mit keressek, az ilyen régi cuccoknál rá szokták írni a (BC XXX meg ilyeneket)? Vagy saját kódokat használnak?.
Az egyiken ez van pl
S9014
C331

Kerestem az adatlapját, de csak olyan találtam, hogy STS9014
A kettő ugyanaz, vagy rosszul kerestem?
(#) Frankye válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
A C331 az BC 331 akar lenni, ez biztos. A másikban nem vagyok biztos, hülyeséget meg nem akarok írni...
Szerk.:
(A B betűt - helytakarékossági koból - sokszor hagyják le róluk.)
(#) Iron Man válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Szia en is eleg kezdo vagyok,de ha nem tevedek az R2 ellenallas(ami teged erdekel)es az R3 a tranyitsyor munkapont beallito ellenallasai,ey a ugzneveyett feszultseg osztoval valo munkaponti beallitas.Ha nem tevedek
(#) zolee1209 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Szerintem 2SC331 lehet... egyes helyeken ilyen jelölésű tranyókkal lehet találkozni, mint Cxxx, vagy Axxx. Én ilyesmikkel találkoztam eddigi bontások során. Ezek a 2S előtaggal kutathatóak fel a neten. A "C" NPN , az "A" PNP struktúrájú. (eddigi észrevételeim szerint)
(#) wg_kezdo válasza Frankye hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Akkor a BC331-es adatlap kell nekem.

Találtam egy SS9014-es adatlapot, namost akkor melyik
(#) wg_kezdo hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
1. A fenti kapcs. rajzhoz fel tudom használni?
2. Mi az a munkapont? Végigolvastam 2-3 könyvet, de nem találkoztam ilyen kifejezéssel, lehet, hogy máshogy fordították?
(#) Iron Man válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Melzik konzveket olvastad?Nekem van 180 darab,de en meg egyet se olvastam teljesen vegig ,de ideje lesz.Adok egy konyvet ha erdekel,a cime Eletkronikai alapkapcsolasok,na itt minden van,de nem kell sose feladni,ha nem ertesz valamit,akkor azt tobbszor el kell olvasni,gondolkodni rajta.Na szoval a munkapont,mindegyik tranzisztort be kell allitani,ahhozz hogy helyesen mukodjon,mert a helytelenul beallitott munkaponton nem fog helyesen mukodni a tranyo.Remelem ertettel valamit ebbol.Hogy erted hogy fel e tudod hasznalni a fennti kapcsolashoz?Ezt nem nagyon ertettem.Esetleg,....ha szabad egy kerdest mi erdekel legjobban az elektronikabol?Esetleg lenne kedved valami konkret dolgot osszedobni?Azert kerdezem mert,hatha tudnek segiteni valamiben,mert tudom,a kezdoknek sose konnyu.
(#) Norberto válasza zolee1209 hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Szerintem is 2SC331-ről van szó jelen esetben.
(#) joci89 hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni
Autóra szeretnék valami "stroboszkóp" szerüséget csinálni.
Olyat ami csak rövid időre villan meg kb 5-10 másodpercenként hogy lehetne ezt kivitelezni???

Aki tudja az legyenszíves segítsen
Előre is köszönöm
(#) xenon válasza joci89 hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
(#) Istike88 válasza joci89 hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
boltban ilyet kb 2000HUF-ért kapsz, a helyzetjelzők helyére kell szerelni és működnek rendesen helyzetjelzőként de ha bekapcsolod akkor villog strobiként! bár nem tudom mennyire szabályos, de ha nem közúton villogsz akkor nem lehet semmi baj

üdv
(#) Báddzsó válasza joci89 hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
heló, egy 555ös i-s kapcsolás kell neked és vagy erős ledek vagy villanócső. nézz át az 555 ic topikba. Astabil multivibrátorként is rákereshetsz neten vagy ott.
(#) joci89 hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
Ez gyors volt kb 5 perce tettem fel a kérdést köszönom
(#) rannek hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
sziasztok! van egy erősitőm (TDA2030) és szeretném megkérezni hogy hova kell kötni a potmétert hogy hangerőt lehessen szabályozni. Itthon most csak egy 50 K-s potméterem van. Remélem ez elég. Előre is kössz
(#) joci89 hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
Cockero!
Az biztos hogy egyáltalán nem szabályos de tegap voltam Nagykarácsonyba trabant találkozón (k....tt jó volt) ott láttam egy trabin és megtetszett
Na most a te ötleted is tetszik de nem tudnám valahogy házilag megcsinálni??
Mi kell hozzá??
Izzónak valami nagy teljesítményü kellene de azt megoldom
(#) joci89 hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
Mentőautón szokott ilyesmi lenni
Valami hasonlót szeretnék én is
Ha valakinek van ötlete legyenszives segítsen
és ha lehet akkor magyarul
(#) fongab válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Idézet:
„2. Mi az a munkapont? Végigolvastam 2-3 könyvet, de nem találkoztam ilyen kifejezéssel, lehet, hogy máshogy fordították?”


Mondjuk Rejtő Jenő könyvbe tényleg nem találni. Keres olyan könyvet, ami tranzisztorokkal foglalkozik (és inkább 1980 vagy előtti kiadás ).
A emiter02 képen 7.86. ábra ott láthatod, miért kell a munkapontot, jól megválasztani.
(#) fongab válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Ezt márt csak új hozzászólásba ment el. Előző többet nem engedett.

munkap03.JPG
    
(#) rannek hozzászólása Máj 25, 2008 /
 
Senki? :no:
(#) jdani válasza rannek hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
szerintem a kimenetre.
(#) wg_kezdo válasza Iron Man hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Ahogy írtam is a villogót akarom megcsinálni kezdetnek. És mivel még nem jöttek meg a rendelt alkatrészeim azért gondoltam, hogy amit bontottam talán az is jó lesz.
Az adatlapjain van sok-sok minden, de egyenlőre nem találtam meg a "kulcsot" hozzá. Nem értem melyik jelölés mit takar. Igazság szerint a Bétát keresem és azt, hogy mennyit bír ki, de majd belejövök.

A digitális áramkörök érdekelnek mivel azt egyszerűbbnek tartom.

Olyasmit akarok csinálni, mint az AVR és PIC demopanelje. Vagyis egy halom bemenet és egy halom kimenet amikre bármit tudok kötni, hogy ne kelljen állandóan a kapcsolással szenvedni, de ne is legyen egy "bamba" próbapanel amit gyakorlatban nem lehet használni.
Bemenetnek ilyesmikre gondoltam:
Infra vevő, Valami port a gépről, 4-5 kapcsoló, Fényérzékelő, hőérzékelő, mikrofon esetleg rádió vevő.
Kimenetnek:
Pár LED, esetleg egy LCD, Szervó, 9V-os motor, pár relé amire mondjuk köthetek 9V-os nagyobb teljesítményű fogyasztókat.

Így egy alap kapcsolásra csak rádobom a megfelelő helyre az alkatrészeket, beprogramozom az IC-t és már működik is.
Az NYÁK-ot is legyártathatom több példányba legfeljebb üres marad.

Szóval ez a cél és ehhez tanulgatok.

Az AVR programozási része nem lesz gond mivel programozó vagyok így könnyen meg tudom tanulni.
(#) norby1 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Szerintem vegyél egy protoboard-ot, számos kivitelben lehet kapni, biztos megtalálod a megfelelőt. Bonyolultabb kapcsolásokat is meg lehet rajta építeni, kipróbálni, anélkül hogy a nyákot pazarolnád.
(#) wg_kezdo válasza norby1 hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Igen pont ilyenre lenne szükségem csak a HEStore-ben nem lehet kapni és nem akarok 1500 Ft-os postaktg-t csak azért, hogy egy másik helyen megvegyem .
Itt vidéken meg nem tudok olyan boltokat ahol lehet kapni.
Ha van valakinek eladó esetleg vagy valami más megoldás.... Nagyon hálás lennék.
(#) Norberto válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Az oldal Apróhirdetés részlegét szoktad olvasgatni?

Néha szokott ott árulgani ilyen játszólapot Libus nevű kolléga. Ha most nincs is neki ilyen hirdetése, talán érdemes lenne egy privát üzenetben faggatni, hogy per pillanat nincs-e neki egy db a számodra. Ha jól tudom, egyszerű tételeket postázni is szokott.
(#) wg_kezdo válasza Norberto hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Apróhirdetés, fel sem tűnt, hogy van olyan is, köszi az ötletet.
(#) norby1 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
A 'Próbapanel (dugaszolós)' nevű topikban is érdeklődhetsz, hogy hol lehetne ilyet beszerezni.
vagy az 'üzlet,bolt keresése'-topikban kérdezz rá, hátha tudnak a városodhoz közel egy elektro-s boltot.
(#) Frankye válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Ha végképp nem kapsz, akkor írsz egy privátot, megveszem Neked, elküldöm, az árát meg rendezzük átutalással.
Következő: »»   229 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem