Fórum témák
» Több friss téma |
De mutatok mást :Bővebben: Link
Ki szerelt már ilyennel és mi a tapasztalata ? Ez nem WAGO ! A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2019
Igen, el lehet ezt a kötést is készíteni rosszul. Bár nehezebb, mint a forrasztást elrontani.
Másrészt wago vezeték összekötőnek kinéző tárgyat lehet Kínából rendelni manapság, nagytételben olcsón. Gyanítom nem a kínai veszi meg a wago-tól, hogy eladhassa nekünk. „Persze ti nem --és mások?” A cég kb. 10 éve létezik ebben a formában. Van több olyan hely ahol a nyolc-tíz évvel ezelőtti kivitelezésünknél a mai napig nekünk szolnak, ha villamos probléma van. (lámpatest csere, meghibásodás, elosztó karbantartás stb.) Vezeték összekötőből adódó hibánk még nem volt régi kivitelezésen. „S azokról a helyekről mi a véleményed -ami nem tartozik az épület villamossági szabvány alá ? Vajon miért van előirva a forrasztott kötés?” Fogalmam sincs. Én épület villamosság és elosztó gyártás területén mozgok. De szívesen meghallgatom, melyek ezek a területek illetve mivel indokolják a forrasztott kötéseket. Ez egy érv, másrészt: Idő? Szigetelés?
Köszönöm, én is ezt próbáltam körülírni .
Kérjük, hogy a fenti wago vitát fejezzétek be. Semmi szükség nincs a vitát 100+1-edjére is megnyitni - folytatni - torokra menni.
Hadd szóljak hozzá, mint "öreg rádiós". Elszörnyedve hallom én is a törekvéseket, hogy mindent rádiós úton szeretnének megoldani. Útóbb azt hallottam, hogy egy Airbus repülőgépen hány tonna kábelezés van, és ha ezt kiváltanák rádiós kapcsolattal akkor . . .
Én azt vallom, hogy amit lehet, fizikai vezetékkel kell megoldani. A vezetéknélküli kapcsolatok legnagyobb gondja, hogy nagyon könnyen megzavarhatók, szemben a vezetékessel, ráadásul az előbbi zavarása teljesen hektikus, a vezetéké pedig viszonylag állandó, tehát könnyű védekezni ellene. Az emberek általános tudatában csak az van, hogy van egy összeköttetés, nincs drót, nem látszik semmi, tiszta rendezett a lakás. Azt már nem látják, hogy nincsenek egyedül. Egy pusztában, ahol közel távol nincs más adó, még ott is problémás lehet a rádiós összeköttetés akár egy porszívótól is. Hiába van CE, meg mittoménmi, a rádiós összeköttetéseket tervezni kell, a környezete miatt. Ráadásul az olcsóság miatt a vevők is elég gagyik, szelektivitásuk szinte semmi. Kapunyitó, kapucsengő, riasztó periféria stb. Aztán egy utcában történő kapucsengő nyomógomb beázása használhatatlanná teszi a környezetében levő összes rádiós eszközt. Ezek ellen szinte semmi védelem nincs, ez így működik. Szeparálni kéne, de frekvencia az nincs, vagy iszonyat drágán, ami nem is baj végsősoron, mert csak akkor használják, ha más megoldás nem jöhet szóba (mobilitás). Megint előjön, hogy játékra bízunk komoly dolgokat. (lásd C64 korszak) Szerintem nem kell aggódni, majdcsak lecseng ez a rádiós őrület is, mint ahogy a többi. (majd az 5G megoldja -csak nem ingyen- ) A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2019
Egyetértek, meggondoltan kellene használni a rádiós kapcsolatokat. Aki igazán ismeri a rádiót, az tudja a korlátait is.
Én is mindig mondom az ügyfeleinknek, hogy a fix helyen lévő eszközhöz kábelen vigye az internetet (pl. okos TV, második wifi router, asztali PC). De a látvány szempontok, a kényelem (miért kell még egy kábelt behúzni??) felülírják a műszaki érveket.
Pssszt, jól van ez így. Nekem van egy kapu távirányítóm egy kapubejáróhoz. Kiderült róla hogy részben univerzális, olyan helyekre is beenged ahova nem kellene neki. Nagyon jól jön amikor telt ház van (egy belvárosban majd egész nap) és nem talál az ember parkolót, mert akkor csak nyomkodni kell, és máris le tudok parkolni valamelyik irodaház vagy akármi zárt parkolójában is.
Látod, pedig ezt a problémát kódolással meg lehetne oldani. Csakhát annyira nem értenek hozzá az állítólag hozzáértők sem, hogy megveszik a gyárit, és nem foglalkoznak tovább vele. Működik, kész. A nemegészen jószándékúak meg pontosan tudják.
Ha meg jön a baj, lészen siránkozás. A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2019
Tudja ezt a postás is. Viszi magával a mobil csengő nyomógombot. A fél utcában már ki is jönnek, hiszen csengettek.
Azért aggódjon a Wago (már ha tényleg Wago és nem valamilyen Wagonak hívott másolat). Itt van a kutya elásva. Azaz, ha betartod a vonatkozó szabványokat, az kötelező a gyártókra nézve is. Ezért kell tömérdek pénzt kifizetniük a bevizsgálásokra és tanúsításokra. Ahogy mi is megtettük - mert szeretek nyugodtan aludni. Ha mi hibáztunk - mint gyártó - arra ott a kötelező felelősségbiztosítás. Ha te vétesz hibát némi "gányolással" , arra nincs semmilyen biztosíték. Ez van. Megteheted minden további nélkül, hogy összeraksz egy mérési elrendezést, megterheled a Wago-s kötést és laborban bevizsgáltathatod. Ha nem hozza azt az eredményt, amit a papírjai igazolnak és ami reprodukálható - akár sikerrel be is perelheted őket.
Sziasztok!
Egy érdekes jelenség magyarázatát keresem, ebben szeretnék segítséget kérni. Egy meglévő rendszernél egy két pólusú áram-védőkapcsolót építettem be és csak a fogyasztó oldal bekötésekor már nem lehetett felkapcsolni a fi-relét (egyetlen fogyasztó kismegszakító se volt felkapcsolva). Másik áram-védőkapcsolóval is ez volt a jelenség, tehát nem a fi-relé a hibás. Nem családi ház, hanem félig ipari környezet, bármi előfordulhat (bevásárló központ). Három vezeték érkezik az elosztódobozba (L, N, PE). Hogy tud ilyen bekötés, azaz fél bekötés mellett olyan hibaáram kialakulni, ami miatt nem lehet felkapcsolni az áram-védőkapcsolót? Persze a teljes bekötés mellett se lehetett felkapcsolni. Találkozott már valaki ilyen jelenséggel? A négy elosztó dobozból egynél van ez az anomália.
Nulla és védőföld zárlat van valahol a Fi-relé után.
A fogyasztói oldalon összeér a nulla és a védővezető. Sajnos lekapcsolt kismegszakítóknál is tapasztaltam már ilyet.
Meg kell keresni, hogy hol ér össze. A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2019
Szia!
Legkézenfekvőbb hiba; Az ottani fogyasztók N és védővezetője közösül/keveredik .Ki kellene kötni a N vezetöket egyesével , melyiknél jelentkezik? A kevésbé jó; mérd meg a hiba áramot --sok helyen előfordul 10-25mA ! S ehhez már csak pár mA kell -----s máris lekapcsol a FI relé. Na eznagyon rapszodikus.!--is lehet!
Bakman, gyuszo, Atis57!
Köszönöm a válaszokat, de valószínűleg elkerülte a figyelmeteket, hogy csak a fi-relé fogyasztó felőli oldala volt bekötve (alul a 2 és N), felül az 1, N szabadon volt, azaz a fi-relén nem folyt át se L, se N áram. Akkor mégis mitől nem lehetett felkapcsolni?
Ha a fogyasztói oldalon a Nulla összeér a védővezetővel, az összeköttetésben van a bemenő N-val is. ( PEN kapocsnál ) Mérd meg a N-t, az nem 0 Volt.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2019
Szia!
Ez igy igencsak érdekes,-----máshová bekötve (próba képpen ) jól mködik a FI relé? Feszültség rendben van? Nagyobb mágneskapcsoló ,Trafó,--nincs mellette? A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2019
gyuszo!
Tételezzük fel, hogy a fogyasztói oldalon összeér a nulla a védővezetővel és ez összeköttetésben van a bemenő nullával a PEN kapocsnál. Ettől miért nem lehet felkapcsolni a fi-relét, amikor nincs bekötve a fi-relébe a bejövő nulla és fázis se?
Atis57!
Máshol jó lett a fi-relé, azaz nem azzal volt a gond, a feszültség is rendben van, előtte is működött róla pár fogyasztó. Se mágneskapcsoló, se trafó nincs mellette.
Szia!
Akkor izgatottan várom a megfejtést ! . ilyennel még nem találkoztam!
Lehet, hogy minden kismegszakító le van kapcsolva látszólag, de találkoztam olyannal, hogy kapu vezérlő ( ami beázott ), vagy riasztó áramköre direktbe volt kötve. Lehet, hogy ilyen van itt is.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2019
Atis57!
A megfejtés akkor várat még egy ideig magára. A jövő héten valamikor megyek vissza ismét, mai nap ennyi telt tőlem a létra tetején. Az nem fér a fejembe, hogy a fi-relének csak a kimenetét bekötve merre tud kialakulni áram, ami miatt nem lehet felkapcsolni a relét, miközben a fogyasztói kismegszakítók le vannak kapcsolva. Több hiba egyszerre történő létrejöttére tippelek. Írok majd, hogy mi volt.
gyuszo!
Szerintem az nem befolyásolja a fi-relé felkapcsolhatóságát, hogy a fogyasztó oldali kismegszakító fel vagy le van kapcsolva, amikor a relé bemenetére nincs vezeték kötve. Valahogy a fogyasztói oldal felől jutott vissza valami a relére, de az áram útját nem tudom összerakni.
A fogyasztó esetleg nem kaphat máshonnan áramot? Illetve rá van kötve a FI-relére?
sany!
Van az elosztódobozban nem használt (lekapcsolt kismegszakítóra kötött) vezeték még az előző bérlőtől, ki tudja hol végződéssel. Persze felmerült bennem, hogy onnan jöhet valami, de egyszerűen nem látom azt az áramutat, ami a fi-relé felkapcsolhatatlanságát okozza, amikor nincs bekötve a bemenete. Jól gondolom, hogy a fi-relé leoldását vezérlő "elektronika" földfüggetlen belül, azaz nincs a relé egyik csatlakozásához se kötve? Bár ennek ellentmondani látszik, hogy kitüntetett fázis és nulla csatlakozói vannak... Szedett már szét valaki fi-relét ilyen célból?
A legprimitívebb áramváltó trafó. Egy vasgyűrű, rátekerve pár menet minden átmenőből (fázisok és nulla), valamint 100 menet körül a mérőtekercs ami meghúzza a kioldó elektromágnest.
Azért kitüntetett a nulla, mert az kapcsol ki utoljára és elsőnek be.
KTobi!
Ezek szerint a mérőtekercs egyik vége sincs rákötve se a fázisra, se a nullára? Akkor végképp nem értem, hogy a fi-relé kimenetére bármit kötve hogyan lehet befolyásolni a felkapcsolhatóságát. Nagyon rápörögtem erre a problémára, de azt hiszem ezt csak a helyszínen lehet kideríteni. Köszönöm a hozzászólásokat, tippeket.
Egy kérdés, fi relének a nulla és föld zárásával is le kell oldania, vagy föld fázissal csak?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |