Fórum témák
» Több friss téma |
Én úgy látom, hogy először 0,8W-ot mért, utána átállította nagyobb teljesítményre, ott pedig 2,2W lett.
2,2 w pmr savon már nagyon baráti.
Ahhoz képest hogy "telefon"..
PMR sávon Európában már a kisebb teljesítménye sem engedélyezett...
Itt írják is a jellemzők között, hogy 400-470 MHz-ig 1W/2W teljesítménye van.
Sziasztok!
40m-re tudnátok ajánlani nekem egy egyszerű* vevő antennát? Kert van hozzá (50 méter hosszú). Ma előszedtem a régi videoton tunerem. Kíváncsiságból rákötöttem a CB bázis antennámat. (Tudom, hogy az 10m-re van) De ezzel is meglepően sok rádiót fogtam. Kíváncsi vagyok hogy mit hallok egy 40m-re méretezett antennával. Vidi tuner
Holnap nagy börze, sürgősen találd ki, hogy mit vegyünk
Dipólnál nincs egyszerűbb.. Huzal kell hozzá, egy antenna csatlakozó aljzat, meg legalább egy magas pont. Ha két, vagy három magas pont van, az jobb. Nyilván kell kábel is, de az már megvan a CB bázis antennához. A CB bázis antenna kábelének végétől ellentétes irányba érdemes kihúzni a két huzalt. Ha nincs hely, akkor jó másfelé is, de azért minél nagyobb szögben legyenek egymástól.
7.1MHz-re számolva a hullámhossz 44.2242 méter. Akkor ezt megfelezem és bekülöm a csatlakozóba? Ennyi? Nem kell semmi ferrites balun meg egyéb finomság?
A félhullámú antenna talpponti imedanciája nagyimpedanciás. Ha nem a végét csatlakoztatod, hanem valamivel a közepe felé, akkor lehet olyan csatlakozási pontot találni, ami aszimmetrikus is 75 ohmos is, és akkor minden további nélkül illeszthető a levezető koaxhoz.
Ilyen az "L" típusú, vagy más néven a Zepelin antenna. Ha másfajta antennát használsz, pl. 2 × λ/4 akkor az antenna teljes hosszát középen megszakítod, és szimmetrikus levezetőt használsz, akkor szükség van balunra is pl. tyúklétra.
A dipól félhullámú, tehát a teljes hossznak kell 21,12 méternek lennie (neked hogy jött ki a 44,22 m??). 10,55 m egyik oldalra, ugyanannyi a másikra, rákötve a csatlakozóra és kész. Lehetne szimmetrizálni balunnal, meg hangolni, de kísérletre, vevőantennának így is jó.
A 44.22 m az így jött ki. Bővebben: Link 7.1MHz hullámhossza. A többi csak tipp volt... Köszönöm a segítséget.
Valamit félreütöttél, mert ez is 42,2242 m-t hoz ki...
Igen igazad van! Másodjára is elírtam. És észre sem vettem. Csak kötöm az ebet a karóhoz. Elnézést.
Idézet: „Másodjára is elírtam.” Ilyen elő szokott fordulni. A cégnél, ha láthatóan rossz eredmény jött ki valahol, megkértünk valaki mást, hogy nézze meg, mert el tudjuk nézni többször egymás után is.
Legújabb játékszerem Tecsun PL-365 frissen habosan Kínából. + ferritantenna. Éppen a Kakas-kör dübörög - na jól van, sistereg rajta Meglepően jó érzékenység és szelektivitás. SSB-n fix 2-2,5 kHz sávszélesség.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2019
40m-es amatőr sávot szeretnéd hallgatni? Ott leginkább CW (távíró) és SSB üzemmódot használnak, amik vételéhez némi átalakítás szükséges a rádióban.
Nem feltétlenül az amatőr sávot. Csak amolyan hullámvadászat. Az amatőr sávhoz tudom kell, hozzá egy Beat oszcillátor. Aa sávszélessége is túl nagy az 1 KHz-es sávokhoz. Nem lehetetlen vele a vétel de a vidi tuner nem egy amatőr rádió az biztos. (Sokat segítenek , oktatnak a fórum tagjai. Tőlük tudom már ezeket az információkat is.)
Van rajta ssb? Ha van nem kell külön beat oszcillátor.
cw-hez sem, beállítod az ssb, ahol a morze van, és a hangot a számítógép cwskimmer programmal feldolgozza. Egyszerre több sávot! Idézet: „Egyszerre több sávot” Inkább "csatornát" amit a rádió hangfrekis erősítőjének a sávszélességébe belefér. Egy távíró qso csatorna kb.: pár 100Hz sávszélességbe fér bele . Így kb.: 10 20 állomást tudsz(nál) a vevő pár kHz széles hangfrekis erősítőjével venni ami előtt a rádió SSB szűrője határol be.(az élesebb kiemelés miatt szoktak csak távíró szűrőt is használni keskenyebb átviteli sávszéllel) Ennél jobb csatorna kihasználtságot a digimódok tudnak psk esetén pár 10Hz így akár elvileg 30-40 állomás is elférhet egy SSB sávszűrő által határolt pár kHz sávszélességben. A JT-xyz üzemmódoknál még jobb az adott sávszélességre jutó "független csatornák" száma A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2019
Üdv.! én nem vagyok rádióamatőr, csak egy hallgatózó, van még élet a vhf, és az uhf ájátszókon kívül?
Bocsánat.
Igen igazad van, a sáv nem ezt jelenti, azt szerettem volna érzékeltetni, hogy egyszerre nem csak egyet, hanem sokat, és jól dekódol.
Van azért, csak nem biztos, hogy venni is tudod. Sok függ attól, hogy milyen vevővel hallagatózol, mekkora a sávszélessége, (érzékenysége) milyen antennát használsz.
Az amatőr átjátszókon viszonylag nagy a forgalom, a közeledben levőtől nagy térerősség is jön, így könnyű észlelni.
A vhf-uhf-et nem ismerem, rövidhullámon sok minden vehető. Általában, sajnos nem
magyar nyelven.
Azt még hozzátenném, hogy az amatőr sávokban nem a beszédátvitel a legjellemzőbb, a többi adásmódot pedig az FM vevőddel nem is észleled.
Ha épp nem vagyok rádió közelben, akkor megteszi egy WebSDR is. Nekem ez a kedvencem. Pár kHz-től 30MHz-ig lehet pásztázni. A saját adásomat is teszteltem már vele.
Erdemes rogziteni a vetelt. Utolag lejatszva konnyebben dekodolhato embernek, gepnek egyarant.
Idézet: „Erdemes rogziteni a vetelt.” A "Konzervnek" akkor van jelentősége ha biztosan eltudod látni időbélyeggel is a tartalmat. Utólagos feldolgozással nem sokra mész, az eredményes SWL munkához pontos időpont is szükséges. Régebben én is csináltam 70cm sávból "konzervet". Volt 1 - 2 bemutatóm a MASAT-1ről. A megfelelő méretű HDD kapacitást beáldozva több előző , jobb, magasabb pályaszakaszon, a 70cm sávban MASAT lejövő frekijének a spektrumát rögzítettem. Pl.: SDR# programmal és egy USB dongle vevővel.Utólag bármikor lejátszható volt. A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2019
Psk, Fsk uzemmodot vettem fel akar telefonnal is. Fontos, hogy a vetelt a rogzitoeszkoz es kapcsolouzemu tap ne zavarja. Ugye ha valami szuper dx vetel, akkor eleve jo, hogy rogzitettuk. Pl. 27MHz-n Usa es egyeb ritka terjedesek. Es rf zajmentes kornyezet.
Elég kezdő vagyok, saját magam által épített és (némi túlzással) tervezett
rádióval sikerült. |
Bejelentkezés
Hirdetés |