Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Nem jó ez a vezetékezés. Tessék a jelvezetéket minden egyébtől külön vezetni, a tápvezeték, fűtés! megy legalul, feljebb kicsivel a hangkimeneté, még feljebb a bemeneti vezetékek, amik lehetnek árnyékoltak. A bemeneti árnyékolt vezetékeket célszerű külön-külön vinni, az árnyékolás a testre megy a panel bemeneti pontjánál, a hidegpont szintén ide, egy pontba. A táp-test a panelen lévő kimenőtranszformátor kivezetéséhez csatlakozik a panel egy adott pontjánál, ahol a táp is testelve van. A visszacsatolás vezetéke, ha van, (lehet árnyékolt) a visszacsatolási pontba megy, a kimenőtranszformátorról a testvezetékkel együtt, oda van forrasztva az első cső katódellenállására, vagy más visszacsatolási pontba.
A hálózati transzformátort célszerű árnyékolni, ha közel van a bemeneti részhez, a főpanelhez. Üdv! Idézet: „A hálózati transzformátort célszerű árnyékolni” Mivel is? Mert gondolom a lemez anyaga nem mindegy.
Ja láttam már ilyet és még valahol olyat is véltem felfedezni, hogy vascsuporral, kicsi vasfazékkal árnyékolták a táptrafót ,kimenőt.
Kávés konzervdobozból volt olyan fajta ami négyszögletes volt és pont akkora hogy belefért a hálózati transzformátor.
Láttam hirdetési oldalon olyan csövest hirdetve, aminél a készítője nagyméretű konzervdobozzal fedte le a trafókat. Meg szoktak olyat hegeszteni csőből is meg hajtanak saválló lemezből és awival megvarrják, lecsiszolják és festik.
Rendesen összerakott erősítő esetén természetesen nincsen szükség efféle dolgokra, meg árnyékolásra sem. Az enyémben 5mm fenyővel vannak árnyékolva a trafók, de az csak a napsütés ellen jó, másra meg nem kell.
A fentebb írt problémának, nem tudom mi az oka, de már nem is érdekel. Kihoztam egy 10-15 cm-es árnyékolt sztereó aljzatot az előlapra, nem lesz hangerő szabályozás, a rákapcsolt berendezésen fogom a hangerőt szabályozni. Ma bedobozoltam kapott egy külön trafót a 3 cső fütése, így már elbírja azt egy főtrafó is, már 4 órája megy 53 foknál nem megy feljebb a trafó hőmérséklete.
Egy dolgot azért még kérdeznék, a kimenő trafónál, a primer oldalon a tekercs kezdeti, vagy végpontját kell a + tápra kötni, vagy teljesen mindegy. Továbbá a kimenőtrafó szekunder oldalának a kezdeti vagy végpontját kell a hangszóró +pontjára kötni vagy teljesen mindegy.
Biztos valami földhurok, sokszor nem könnyű megtalálni...
Már nem is akarom, így számomra tökéletes nincs poti és kész. Majd keresek valami jobb minőségü potit még azzal majd megpróbálom, szerintem azzal lesz a gond.
Idézet: „Rendesen összerakott erősítő esetén természetesen nincsen szükség efféle dolgokra, meg árnyékolásra sem. Az enyémben 5mm fenyővel vannak árnyékolva a trafók, de az csak a napsütés ellen jó, másra meg nem kell.” Jó duma. De igaz! Átlagos, vonalszintű bemenettel rendelkező erősítőnél nem igazán fontos az árnyékolás. (Árnyékolás? Mit is jelent manapság?) Mindenki olyan anyagból épít, amiből akar. Szerintem fa és alumínium kombináció akár jó is lehet. A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
Igazából mindegy, de a tekercs külső végét szokás a táphoz kötni (zavarvédelme jobb lehet). A szekundert ezek után úgy szokás kötni, hogy kifele mozduljon a membrán pozitív bemenőjelre (kicsi ugrásfeszültség a bemenetre). Fontosabb, hogy a két oldalon egyformán mozduljon a membrán mono jelnél (fázishelyes legyen a bal és jobb csatorna), normális mély, rendes térhatás csak így képzelhető el sztereóban.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
Üdv mindenkinek.
Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy mi a különbség az EF93 és az EF95 cső között? Fejhallgató erősítőbe kellene, melyik alkalmasabb? Az erősitő dokumentàciója mind a kettő típust feltünteti.
Jött a németektől némi Grain Oriented Steel, lehet tekergetni.
Köszönöm a segítséget és az adatlapokat, ezek alapján marad az EF93.
Milyen vastag lemezek? 0,2 körülinek látszanak szemre...vonzza a tekintetet.
Nem 0,2-es hanem 0,35-ös (mikrométerrel mérve 0,345), állítólag ezt keresik jobban a vékonyabbakat nem pedig az elvileg jobb.
Akarom mondani gyakorlatilag is, hiszen a táblázatból is látszik, hogy a 0,23-asnak kb. 30%-kal kisebb a vasvesztesége mint a 0,35-ösnek.
Jó választás.
Sok sikert az építéshez!
Elektromágneses árnyékolás:
Legalább 1mm(!) vastag vaslemezzel, az hatékony árnyékolás, de szellőzést biztosítani kell. Lehet a hálózati transzformátort egy, a tekercs szélességével azonos szélességű réz-szalaggal körbevenni, de teljesen szigetelten a vastól, mindentől, lehetőleg szorosan rásimítva a felületre. Ez, mintegy rövidrezárt menet visszakényszeríti az erővonalakat a vasmagba. A két végét össze kell forrasztani és a táp-hidegpontra kell kötni. (Sok, főleg távolkeleti hálózati készülék transzformátora így van árnyékolva, rézszalaggal, mert az könnyebb, olcsóbb.) Kimenőtranszformátort nem szükséges árnyékolni, csak ha túl közel van más transzformátorokhoz, fojtótekercshez. Üdv! A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2019
A leírásból nem egyértelmű: ha rövidre zárt, akkor szigorúan a vasmagon kívül vezetve.
Ha engem kérdeztél 2200Ft volt kilója, minimum 1 rudat meg kell venni, ebből az 1 rúd E és az 1 rúd I együtt 9kg súlyú. Ehhez jött még a német meg a magyar posta.
Úgy érdemesebb rendelni szerintem, hogy össze kell írni kinek milyen és mennyi kell, aki jól tud németül az ír a cégnek és elküldik az árat meg közvetlenül a csomagot. Lemez még csak csak van készen, de nem hőkezelnek feleslegesen csak megrendelésre mert nem olyan mint a boltban a kifli, hogy délutánra már elfogy, ezt ugye nem sokan keresik. Szerintem nem drága, és ez minőségi vas, nem ilyen innen onnan bontott 100V-os illesztő meg akármi. A tekergetők 50 kilós tételeket szoktak rendelni. Ja, a műanyag cséve hozzá ilyen 400Ft körül van, mérettől függően. A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2019
Köszönöm, tényleg nem annyira drága, és többre saccoltam.
Egyértelmű, hogy kívülről, a kész transzformátort kell körbetekerni a rézszalaggal, ezt írhattam volna pontosabban is. A leírásból kiderül, de nem mindenkinek esik le a tantusz.
(Itt nem csak hobbisták vannak, feltételezem, aki teker transzformátort, az legalább az alapvető kérdésekkel tisztában van.) Ígérem pontosabban fogok fogalmazni. Üdv! |
Bejelentkezés
Hirdetés |