Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangváltók (készítése)
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Köszönöm !
Nem építettem még hangváltót.De a bekötésre dupla kábel bekötésű aljat teszek majd, ami a láda hátuljára kerül, ez ami most már alapon biztos.A benne lévő eredetit is kiszedtem, jelenleg a hátulján van, mivel kívánta a doboz a bélelést.Teljesen más okok miatt, mint amiért azt készítik. Viszont ahogy utánnaolvasgatok, a kettős bekötést azt egyálltalán nem arra találták ki amire én gondoltam, hoppá, na most lestem egy kicsit https://www.diyaudioandvideo.com/Tutorial/DesignBuildCrossover/ Kedves P_Laszlo Szakmai szemmel tekintve, a külön mély, ill. a külön közép és magas bekötése hvval, vagy szűrővel előnyösebb lehet? Visszatérve, a hangszórók adatait tekintve most még nem véglegesek. Mivel valószínűleg cserélve lesznek minősegibb darabokra, mint ahogyan a hv. komponensek is a jobbakból lesznek majd. Bár meg kell jegyezzem, ismerve a régi illetve a mostani hangzását a zenedobozaimnak, hát mit mondjak, régen az ORION se1025 ös amivel vettem őket, a jelenlegi TA-FB940R.ill. a Yamaha DSP A970. Hát fényévekkel másabb a mostani hangjuk.Hozzáteszem a ládák is ki lettek merevítve ezek alapján. https://www.youtube.com/watch?v=WLJByFHlzMg A reflex beragasztva.Még nem vágtam ki újat.A most benne lévő fingilingi lengetős mélynek nevezet SB 4050 es szerintem jobbat ad így.Nem csak hangorkán, meg eszetlen lebegés.Akkor "üt" amikor kell. Bocsánat a hosszú léért. A lehetőségeimhez mérten próbálok maximalista lenni. Szóval, szakmailag tekintve a Bi bekötés, külön- külön előnyösebb lehet ? ( nem háziDJ célra használom, inkább a minőségibb akusztikus zene, és hasonlóak, normál hallgatható hangerő mellett, nem dobhártyaszaggatás a kitűzött távlati cél, de ha kell akkor üssön oda )
Lényegtelen (a biwiring, hangváltókészítés szempontjából is). Rosszul hangváltót tervezni, pont úgy lehet, ahogy a linkelt oldalon mutatják.
SB4050-ből nem lesz minőség. A doboz térfogata sem igazán jó ekkora hangszóróhoz. Maximalizmus helyett, inkább az alapok legyenek meg először. A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2019
Sziasztok!
Egy kis kérdéssel fordulok hozzátok! A képen látható egyszerű soros keresztváltóra ha 2 darab 4 Ohm-os hangszórót kötök, az végülis hány Ohm lesz? Mivel soros, ezért összeadódik, tehát 8? Az L1 tekercs párhuzamosan van kötve a magassugárzóval, ez nem befolyásolja az impedenciát?
Szia! A tekercs a mély, a kondenzátor a magas hangokat söntöli ki, a példában szereplő komplexum 4 Ohm-osnak tekinthető.
Jó esetben, névlegesen négy. Ha rosszul méretezed, lehet kevesebb is. De ez a fajta hangváltó kapcsolás nem működik normálisan átlagos hangszórókkal.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2019
Sziasztok!
A sal hv228-as hangváltóról tud valaki valami érdemi információt?
Ha ugyanolyan, mint pár éve, akkor rosszul méretezett szűrőkből épül fel, fölöslegesen terheli a végerősítőt. Az alkatrészei esetleg felhasználhatók, de a tekercsek DC ellenállása nem túl alacsony.
Konkrétabban ez mit jelent?
Esetleg lehet tudni miféle tekercsek vannak rajta? Illetve mit értessz a rosszul méretezett alatt?
Illetve lehet balga kérdésem lessz de a driver magassugárzóhoz szeretnék izzós védelmet tenni .
Viszont nemigazán találok erről semmiféle leírást hogy ez hogyan és miként lehetne kivitelezni. Valahogy így tudnám kivitelezni ha megfelelő mint a rajzon.
Fejből már nem tudom a pontos értékeket. Meg kell mérni, mert időnként változott is a recept.
A töréspont körül csökkenő impedancia a baj. Illetve az univerzális hangváltók (és ez az összesre érvényes) semmilyen valódi hangszóróval nem működnek jól. Lényeg az izzó soros kapcsolása. Bár talán egy polyswitch jobb lenne. Egy kellően érzékeny magashangszórónál annyit kell elvenni a hangnyomásból egyébként, hogy legtöbbször nincs szükség, a feszültségosztón kívül, más védelemre.
A hangváltó hangját már kezdem behekkelni hogy jó legyen .
Az oké hogy soros izzó de milyen mekkora és hasonlók érdekelnének. Mertugye nem mindegy mekkora teljesítményre mekkorát teszünk.
Egyszerű. A korlátozni kívánt áramerősségnél kell felizzania.
Mi az a "behekkelés"? Nem hangzik túl biztatóan.
Elsőkörben a magassugárzó kondiját vittem lefelé és 4,7mikró helyett jelenleg 3,3-al lett jó a hangzása. Mondjuk jelenleg eghy dph 1416 driver van ráakasztva. 4,7 mikróval nagyon csattogós volt a hangja. 2,2mikróval szépen cicegett de ott meg nem volt elég a magashangja.
A mély szekció részéhez még nem nyúltam mert a láda még most készül így szerintem az nem lessz vészes mert így egy 40-es hangszóróval is tűrhető. Mondjuk én ennek a dph-nak tennék be izzót de oda milyent lenne érdemes? A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2019
Az a SAL DPH magas 40 centis mélyhangszóró mellett eléggé kötélen táncol (ha őszintén fogalmaznék, azt írnám, hogy esélytelen). 4,5kHz fölött működik jól a DPH 1416, viszont egy átlagos 380mm-es mély, 1-2kHz fölött alkalmatlan normális hangvisszaadásra.
Ha a soros kondenzátor értékét csökkented, normális esetben nem csökken a magastartomány hangnyomása, csak az alacsonyabb frekvenciák felé haladva lesz halkabb. Ez a magas nagyjából 10W névleges terhelhetőségű, szóval úgy nagyjából 1-1,5A körül lehetne korlátozni. Ehhez kell izzót keresni.
Sziasztok! Az lenne kérdésem hogy milyen hangváltót érdemes építeni alul vagy felül áteresztőt? Azonis belül elsőrendű vagy negyedrendű a jobb?
Sziasztok! Egy dómsugárzót szeretnék leválasztani egy kétutas reflex rendszerű hangfalról lenne szó a
dómsugárzó pedig ez lenne. Az lenne a kérdésem hogy a magassugárzóknál használt 2.2µF soros fóliakondenzátor elég? Meddig mehetek el?Ha csökkentem az értéket akkor ha jól tudom egyre "kevésbé" engedi át "konyhanyelven" a mélytartományt, vagyis vágja 6dB/oktáv meredekséggel mivel ez egy elsőrendű hangváltó így. Láma vagyok a hangváltó készítésben tervezésben, ezért kérem nézzétek el nekem ha valamit rosszul írtam. Mekkora értékű kondit vegyek? 3.3µF ig kb?
Ez attól függ, milyen hangszóró szól alacsonyabb frekvenciákon.
Sziasztok!
Adott egy régi sony hifi hangfal amit szeretnék kicsit átalakítani.Egy 16centis mélyközép egy 5centis közép és egy kis magassugárzó.A mélyközép direktbe a közép és a magas pedig 2,2mikrón keresztül párhuzamba van kötve.A mélyközép elég jó hangú darab,de a közép és magas tartomány nem az igazi.Arra gondoltam a középsugárzó helyére tennék valami jobbfajta dome sugárzót és csak két utas lenne.Milyen frekvenciáig tudnám gond nélkül leengedni a magassugárzót? Szeretném ha minél jobban kiegészítené a mélyközepet és lemenne 2-3khz környékére.Mekkora kondenzátorra lenne ehhez szükségem illetve hogyan tudnám kiszámítani? Előre is köszönöm a segítő válaszokat! A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2019
Az ilyen dóm magas nem olcsó, egy DX25 vagy 810921 drágább, mint az egész Sony hangsugárzó.
Egy rendesebb 160mm-es mélyközép, 4-5kHz-ig problémamentes. Ezt esetleg megpróbálhatod: Bővebben: Link Ide valószínűleg megfelel.
Köszönöm! Én kicsit komolyabbra gondoltam,egy monacor magasra és 10uf-al vágva esetleg csillapítva.Lehet drágább mint az egész,de szeretném megmenteni mert egyébként szép hangja van a közepeknek.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2019
A linkelt magasnak semmi baja szerintem. Ezeket szerelték a tannoy m1-m2 be ha jól tudom.
https://digibest.hu/termek/monacor-number-one-dt-28n
Én ezt gondoltam bele,mivel ez faragás nélkül bemenne a gyári közép helyére.Ez nem lenne jó?
A Monacor hangszóró rosszabb és drágább választás, szinte mindig.
Kis mágneskörös NdFeB magasat 4kHz fölött lehet inkább jól használni. De DT28N helyett akkor inkább BC25SC.
Köszönöm.Akkor lehet maradok a tannoynál.Engedhetem lejjebb nagyobb kondival,vagy maradjak a gyári 4.7mikro ajánlásnál? 6.8 vagy 10mikrot gondoltam elé.
Esetleg van itthon két darab mnc 33511-es magasam. Érdemes vele foglalkozni vagy hagyjam?
Szevasz Flatlander! Kéréssel fordulok hozzád, légyszíves írd meg, hogy milyen teljesítményűek a a szóban forgó hangfalakban a hangszórók. Az is jó ha megtudnád adni a hangfalak impedanciáját és teljesítményét mondjuk az adattábla alapján.
Köszi!
Szia!
Mivel hifi hangfal volt valamikor így 6ohmos és 120w.De gondolom a subbal együtt így legyen csak a fele,nem igazán hiszek ezeknek a számoknak.
Köszönöm!
Az MNC 5kHz fölött életképes.
A Tannoynál 4,7µF már a felső határ elsőrendű szűréssel. Bővebben: Link
Rákérdeztem de sajnos a tannoyt már nem forgalmazzák.Esetleg valamilyen más jó alternatíva? Néztem de leginkább monacor van mindenhol, esetleg visaton de az kicsit húzósabb. Akkor 4.7µF fölé nem is érdemes mennem?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |