Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3393 / 3993
(#) Csupasz hozzászólása Dec 26, 2019 /
 
Sziasztok! Li-ion töltéshez néztem ki ezt a konvertert, de szeretném kivezetni a potikat. Meg tudná valaki írni, milyen értékűek? (akkor együtt rendelném meg őket)
Köszönöm
(#) kissattila88 válasza Csupasz hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Le marad a converter.
(#) Csupasz válasza kissattila88 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Bocsánat!

cc cv.jpg
    
(#) kissattila88 válasza Csupasz hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Linkeldbe ahol találtad!
(#) Bell válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Jónevű, rangos intézmény olyan képzésére, szakára kellene jelentkezni, ami megfelel a Te lehetőségeidnek, érdeklődési területednek, megfelelsz a felvételi követelményeknek, az alapvetően szükséges matematikai, fizikai, nyelvi, stb. előismereteknek, pontszámoknak.
Mégpedig azért, hogy ezt az egészet felejtsd el mindenestől úgy, ahogy van és képes legyél egy-két év alatt a középiskolai anyag sokszorosát megtanulni és persze alkalmazni, bármiről is van szó.
Mindezt szorgalommal, kitartó munkával.
Ezidő alatt persze szó sem esik modemekről, ruterekről, viszont ha igazán jól csinálod, egy idő után bármit képes leszel modellezni, kiszámolni, főként amit eddigi életed során sosem akartál kiszámítani.
Ez persze csak töredéke az első egy- két évnek, de jó alap lehet a továbbiakhoz.
Ha mindezt biztatásként tudod értelmezni, nem riasztanak el a kihívások és van hozzá elég spiritusz, jó úton jársz, ha jelentkezel.
De ez csak egy vélemény.
(#) micimacko válasza Csupasz hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
10-10 kOhm
(#) atiotezer válasza micimacko hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Itt a rajza, kijelző nélkül.
(#) diamik válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Alapvetően ezeket például a távközlési villamosmérnök tanulja, de elég komplex a dolog, mivel több tudományágból tevődik össze a dolog. Nem tudom, hogy lehet-e reklámozni, de Győrben például tudsz elsajátítani hasonlót az egyetemen.
A NYÁK tervezés nem feltétlenül ez a tárgykategória de akár azt is lehet tanulni.

Ha érdekel a dolog, januárban lesz nyílt nap az egyetemen (itt legalább is).
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2019
(#) micimacko válasza atiotezer hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Szegény 78L05 igen kényelmetlenül érezheti magát, ha valóban 32V-ot kap a bemeneten. Adatlap szerint 78L10-ig abszolút maximum 30V, 78L12-15 esetén 35V...
Én 20 Voltnál nem adnék neki többet. (Tudom, egy zener + egy ellenállás nagyon megdrágítaná)
(#) slaszlo96 hozzászólása Dec 26, 2019 /
 
Ha villamosmérnök leszek, akkor képes leszek modemek és routerek nyák tervezésére? Például olyan modemre gondolok mint amilyen a képen van.
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2019

modem.jpg
    
(#) Csupasz válasza micimacko hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
24V-ot kell adnom neki, mert 21V, 1A-t kell levennem róla. Ne próbáljam?
Úgy látom, mindkét poti 10K.
(#) pucuka válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
A villamos mérnöki diploma nélkül is megtanulhatsz nyákot tervezni.
(#) tbarath válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Az adott kapcsolásnál igazából mindegy, hogy mennyire megy le. Az opamp/komparátor (a 1413 opamp, a 1011 komparátor) egy PFET gate-et kapcsol, azt is egy feszültségosztón keresztül, mert a 20V fölötti VGS-t nem szokták szeretni a FET-ek. Inkább az a kérdés, hogy a VCC-t mennyire tudja megközelíteni, de az se kritikus. Nem is ezek az IC-k lesznek használva, csak a Linear szimulátora alapban a saját alkatrészeit tartalmazza, szóval ezek késznél voltak.
(#) tbarath válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
No offense, de ez itt egyrészt off, másrészt nagyon naív vagy. Egy ilyen lap legalább 10 emberévnyi munka, azaz legalább 5-10 ember legalább 1 éves munkája, akik egyenként rendelkeznek 10+ év tapasztalattal az adott szakterületen. És céges szinten támaszkodnak egy többszáz termékes tudásbázisra, rengeteg know-how, rengeteg elkövetett hiba, stb., alapján tudnak így haladni.

Szóval ha nem kell a megélhetéssel foglalkoznod, azaz van annyi pénzed, hogy életed végéig és kényelmesen megélsz belőle, akkor hobbiként nyugodtan nekiállhatsz ennek. De egyébként szakosodni, specializálódni kell.
(#) tbarath válasza enree hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Simán lehet reális az ár. De ennek stereo kimenete van, az analóg 5.1 felejtős.
(#) micimacko válasza Csupasz hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Bírni fogja, csak jobban melegedik. Nálam az egész egy 40-es ventilátorral hűtve van az egész panel, nem jelent gondot. 28V-ig teszteltem, tökéletesen működik.
Bátran használhatod, csak a 30V bemenő feszültséget ne lépd túl...
Mindkét poti 10k.
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2019
(#) Csupasz válasza micimacko hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Köszi!
(#) slaszlo96 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Ha lennének kész tutorialok, példák, akkor meg lehetne tanulni, de így egyedül alapoktól nehéz.
Mondjuk ha lenne egy kapcsolási rajz egy wifi access point-ról és elmagyarázná a videó készítője, hogy mi mit csinál és hogyan miért van, akkor megérteném. De nem találtam mégegy kapcsolási rajzot sem.

RF modulátorról van kapcsolási rajz a neten, mondjuk ilyet meg lehet építeni, nem lehet olyan nehéz. De wifi routerről nem találok kapcsolási rajzot
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2019
Moderátor által szerkesztve

videorajz.jpg
    
(#) Secret válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
(#) kendre256 válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Van amit nem lehet csak tutorialokkal megoldani, az autógyártásról sincsenek. Kapcsolási rajzot már tévékről sem találsz (20-30 évvel ezelőtt még voltak), pedig a (nem okos) tévék sokkal egyszerűbbek, mint egy access point.
Egyelőre az a baj, hogy a feladat nagyságát sem látod még...
(#) slaszlo96 válasza Secret hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Köszönöm!
Ez a kapcsolási rajz a teljes rajz? Ha ezt így összeraknám akkor működne?
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2019
Moderátor által szerkesztve

113.png
    
(#) Secret válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Ez csak egy részlet, önmagában nem működik. Keress tovább!
(#) elektroncso válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 / 1
 
Kicsit árnyaltabb a dolog. Konkrét példát mondok, a SMOG-1 műhold fejlesztése a Műegyetemen kb. 5 évet vett igénybe, úgy hogy 10-15 mérnök dolgozott rajta! Az eredmény a világ legkisebb működő műholdja. De ehhez rendelkezésükre álltak a MASAT-1 fejlesztésében szerzett tapasztalatok is.
Ezeket nem tutorialokból kell megtanulni. Nem is lehet. Egy WI-FI modem NYÁK rajzának elkészítéséhez tisztában kell lenned, minimum egyenáramú és nagyfrekvenciás áramkörök helyettesítő képével, azokkal végzett számításokkal. Amit te pár vonalnak látsz, azok precízen méretezett nagyfrekvenciás tápvonalak amiknek számít a hossza, a szélessége, a vastagsága, az is számít, hogy hogyan veszed be vele a "kanyart" stb.
Amúgy amit keresel azokat úgy hívják, hogy adatlapok. A gyártó adatlapjában pontosan le van írva,
Idézet:
„hogy mi mit csinál és hogyan miért van”
. Fogj meg egy neked tetsző modem NYÁK-ját és keresd meg a GOOGLE-ban a benne lévő IC-k adatlapjait. Azokban minden benne lesz. Sok gyártó még azokat is beleírja, hogy milyen vonalvezetést ajánl a NYÁK-on az IC-hez.
Amit keresel tudás, az kb. 4 év főiskola és legalább ugyanennyi aktív szakmai gyakorlat eredménye.
(#) elektroncso válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Találtam neked egy tutorialt:
High Speed and RF Design Considerations

Amúgy is ajánlom megkeresni az Analog Devices weboldalát, sok tananyag van fent, sok "tutorial" meg "how to use" meg hasonlók. Tudod ez az a dolog amit főiskolán nem érintenek ilyen mélyen. Ez az amit "gyakorlatban megszerezhető tudás" alatt emlegettünk.
(#) elektroncso válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
(#) pucuka válasza slaszlo96 hozzászólására (») Dec 27, 2019 / 1
 
Ott kezdődik minden, hogy alaposan, de igen alaposan meg kell tanulni az alapokat. Enélkül nem tudsz erős, stabil házat építeni.
Maradjunk a csatolt példádnál. Ez egy nem túl bonyolult áramkör, de van benne egy alkatrész, amiről semmi információ nincs, pedig szinte ez a lelke az egész kapcsolásnak.
Ahhoz, hogy ennek az egyszerű áramkörnek a működését megértsd, ismerned kell a benne levő alkatrészek, elemek tulajdonságait. Ez az alkatrész ismeret. Aztán fel kell ismerned, hogy ez egy oszcillátor kapcsolás, ilyen is van többféle, és azok közül melyik, és miért pont ezt választotta a tervezője.
Ez az egész buli olyan, mint a főzés. Van egy recepted (kapcsolási rajz) aztán hogy milyen íze lesz, az már a szakács főzni tudásából fog kiderülni. Elég sok megfőzött étel fog a kukába landolni, mire a megszerzett gyakorlat után ehető, sőt finom étel lesz belőle.
Így van ez estünkben is, ne türelmetlenkedj, eddíg még mindenkinek végig kellett mennie a rögös úton, aki a saját szakmájában vitte valamire. Kinek gyorsabban, kinek lassabban. Úgy sem fog menni, hogy ha ma megtanulsz valamit, holnapra elfelejted.
De ha el se kezded, soha nem lesz énekes halott, de az sem megy, hogy ham bekaplak döncike. És a tanulást, soha nem lehet abbahagyni.
Tutorial: az nem arra való, hogy abból építkezz. Az csak egy példa, mint a matekban, hogy lásd, hogyan kell megoldani egy adott feladatot, ezt megértve, már tudod alkalmazni a saját feladatod megoldására.
Mindenesetre a matematikával, és a fizikával igencsak jóban kell lenned.
(#) gernerakos hozzászólása Dec 27, 2019 /
 
Üdv!

3 félév digitális technika az egyetemen, és nem tudom megoldani a következő problémát:
Adott egy regiszter egyik bitje, ez órajelre 1-be billen, és egy jó darabig úgy is marad. Nekem kéne egy olyan kapu, áramkör, valami, ami érzékeli az A regiszter változását, és ekkor a "Q" kimenetén ad egy rövid impulzust. Ennek kell majd resetelnie egy másik áramkört. Minél egyszerűbb kapcsolásra lenne szükségem.
Természetesen ha az "A" regiszter 0-ba majd ismét 1-be váltana, akkor megint kellene az impulzus. A kapcsolásnak nem kell szinkronnak lennie, de nem baj ha az.
A válaszokat előre is köszönöm!
(#) Gafly válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 28, 2019 /
 
Az a "jó darabig" és"rövid" kötve van az órajelhez?
Mert ha nem kell között szoros kapcsolat, akkor két monostabil multivibrátor.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2019
(#) gernerakos válasza Gafly hozzászólására (») Dec 28, 2019 /
 
Nincs kötve az órajelhez, a lényeg hogy az regiszter 1-be váltásakor legyen 1 impulzus.
(#) kendre256 válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 28, 2019 /
 
Szándékosan hazárdot kell csinálni... Az alábbi szokásos kapcsolás minden felfutó élből csinál egy impulzust. Az impulzus hossza 3 kapukésleltetésnyi idő lesz, a lefutó élből nem csinál semmit. A kimeneten egy negatív impulzus lesz (1-0-1), ha az nem jó, lehet invertálni. Ha hosszabb impulzus kell, be lehetne vetni valami R-C tagos késleltetést a kapu késleltetés helyett, Schmitt-triggeres bemenetű inverterekkel, ügyelve a megfelelő invertálásokra.

impulzus.jpg
    
Következő: »»   3393 / 3993
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem