Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Szia! Mellékelem a kapcsolást, amivel autós végfok hangszórókimenetét alakítom át aszimmetrikus jellé. Az ábrára feltettem a csillapítás közepes értékét és a harmonikus torzítást.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2020
Szoktam Ágotákat javítani, természetesen fontos az összeválogatás. De azokban is azért 630/9630 van nem pedig 640/9640, mert az előbbit könnyebb stabilizálni az alacsonyabb meredekség miatt. Nem nagy öröm amikor a 30 mA nyugalmi áram 15-20 fokkal melegebben már 150mA. Mire a bias tranzisztor reagál, már füstöl az egész.
Értem. Bár van segítséged, valamint alaplapi hangeszközt nem szoktunk hekkelni (veszélyeztetné az egész gépet), valóban külső áramkör a megoldás. Célszerűnek látszik egy USB táplálású áramkör.
Én nem használom őket, zömmel zenészek hozzák javíttatni, egy ilyen ereszd el a hajamat bulin könnyen belekerül a sör meg kóla....
Való igaz a zöme 630as, de találkoztam 640esekkel is, amiröl nem lehetett eldönteni a kosz miatt hogy javított volt e?
Pinyó39,tothbela
Köszönöm szèpen a válaszokat Meg próbálok úgy feszt választani hogy biztonságosan üzemeljen
Arra ügyelj hogy a többi alkatrész megfelelő legyen a választott tápfeszhez (pl a 0,125W os Remix ellenállat).
Rengeteg megoldás létezik a nyugalmi áram megszaladása ellen. Egyik, hogy nagyobb source ellenállásokat használunk. Másik hogy szakítunk a budget (rászoktam erre a kifejezésre) olcsósított erősítő építésével. Ez a baji féle eredetileg laterális fetekkel készült erősítő kapcsolófetekre történt átalakítása. Laterális fetekkel nincs ilyen baj. Ha pedig ragaszkodunk a kapcsolófetekhez, akkor azokra kell optimalizálni a kapcsolást.
A te esetedben a három pár 640/9640-hez fél Ohm, vagy az feletti source ellenállást tennék, és akkor nem szaladhat meg a nyugalmi áram. A tápfesz 4 Ohmos hangsugárzóval 2X60V, 8 Ohm esetén 80V-ig biztonságos. Ez 250-300W kimenőt jelent. Reklámosan 400-450W, de az gyakorlatilag csak impulzusokban lehetséges, meg hatalmas erejű tápegységgel. De akkor már a fetek hűtőfelülete kevés. Az Ágotában is ezért hagyták el a szigetelő alátétet, mert annak hőellenállása már lecsökkenti a fetek terhelhetőségét. A 125W disszipációt csak végtelen méretű 25 fokos hűtőtesten szigetelés nélkül felszerelve tudja az IRF640.
Ágotáék is szerelték 640/9640-el. Pl. : DS1200-at vagy 8 pár 630/9630-al, vagy 6 pár 640/9640-el oldalanként. De van 8ohmra DS600-am is, az full gyári patika állapot, az is 640/9640. Amit felújítok, 640/9640 kerül be, de nyugalmi megfutással semmi problémám nem volt eddig.
Ja, ja a vékony lemezen egyböl megfutna ha nem stabil a nyugalmi.
Nekem nyugalmi ügyileg maga az SMD trimmerek vicceltek. Azt zömében cseréltem. Kikapcs-bekapcs, már el is kúszott, vagy rezonanciára önállósult.
Üdv mindenkinek :Egy olyan kérdésem lenne, van egy Harman/Kardon avr 132 típusú erősítő a subb kimeneten nincs jel hol keressem a hibát?
Segítségeteket előre is köszönöm.
Az ellenpróba eredménye tehát R453 be, R553 ki. 500-as oldalon semmi ugrálás,síri csend(ezen az oldalon még el vannak távolítva a végtranzisztorok,100 ohmok bent vannak). A 400-as aktív oldal lengedezik,meg 50Hz körüli zavar van jelen a kimeneten. 50mV csúcstól csúcsig. Ennek értéke drasztikusan változik a mély vágásával.
Szia. Köszönöm segítségedet. Próbapanelen összerakom, és kipróbálom. Az eredményről
tájékoztatni foglak.
Két körben is gondosan ellenőrizve az erősítőt úgy vélem nem maradt benne hibás alkatrész, ha a kollégák által említett D451-452 diódákat lecserélted.
Az a teóriám, amit Highand fórumtárs is leírt már korábban, a készülék tervezése idején még nem volt ekkora elektromágneses háttérzaj, gondolok itt mobil telefonra, Wifi-re, kapcsitápok hadára, ezért megengedhető volt ez a pajkosan kusza huzalozás a táp és a test tekintetében. Pillanatnyilag azt látom a méréseredményekből, hogy a környezetből begyűjtött jelekből modulált hullámot észleled a kimeneten. A lehetőség adott a készülék átépítéséhez, de nem hiszem, hogy megérné a fáradságot. Például a hangszínszabályzást, legalábbis ebben a formájában elsők között számolnám fel. A differenciálerősítő emitteráramát csatornánként függetlenül állítanám elő és az egész VAS áramát feljebb húznám, többek között a zavarelnyomás érdekében. Kéne még hozzá szabályos koppanásgátló, természetesen DC-védelemmel együtt.
A rajzon nem szerepel, de a tápfeszültségre ne felejts el 100 uF, 100 nF szűrést tenni, lehetőleg közel az IC-hez!
A tápfeszültség akár +6 V-ig csökkenthető, így óvhatod a hangkártyád bemenetét a túlvezérléstől.
Igen cserélve lettek a D451-452 diódák. Valamin t időközben kicseréltem D51 zénert és beállt a pozitív segédtáp a rajz szerinti értékekre. Azonban a zavar,hullámzás továbbra is megmaradt. Kár érte,rengeteg fáradozás van benne sokunk részéről.
A hibakeresés során begyűjtött tapasztalat akár értékesebb is lehet, mint maga az erősítő
Igaz.
Még annyit fűznék hozzá,hogy az egész jelenség zavar,hullámzás a koppanásgátlási idő letelte után jelentkezik.
Ha kizárólag az alacsony frekvenciájú zavarjel maradt meg, azt egyszerűen leválasztanám csatoló kondenzátorral, ami praktikusan két szembefordított 2200-4700 µF 40 V-os elkó. Bónusznék megoldódik a hangsugárzók DC védelme.
Csak megerősíteni tudom - csakis válogatott 640/9640-et érdemes használni ha javítani kell.
Csináltam már füstgépet Ágotából, nem jó játék...
Szia!
Ahogy a fórumtárs említette, az eredeti 30MHz-es végtranzisztorok helyett 3MHz-esek vannak. Ha valóban a nagyfrekvencis zavarok egyenirányítása következtében jelenik meg a DC ugrálás, próba képpen le kellene lassítani az erősítőt például nagyobb miller kondi berakásával.
Szia!
Nagyon korrekt volt a válaszod köszönöm szépen,így minden érthető. A source ellenállás a kapcsolásban ajánlott van benne. A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2020
Sziasztok.
Javítok egy Caudio Pulse 2x1100 végfokot. Leválasztottam a tápoldalról a két végfok panelt. Elindul a tápegység, viszont az IGBT-en mért feszültség nem egyforma. A jelalak sem az. Van ötletetek mi okozza ezt? Az ábrán az E ponton mértem.
Hello,
Szerintem ez itt off A szekunder oldalon a tápfeszek rendben ? Nincs szekunder oldalon zárlat, vagy asszimtrikus feszültség ? Ha primer oldalon az IGBT-k mellett lévő D14, D23, C56, C68, R84, R86, R117, stb alkatrészek hibátlanok ?
Mérem az alkatrészeket...
Most az ábrán zöld ponttal jelzett összekötések szét vannak választva.
Az alkatrészek mérés alapján jók.
Ha bekötöm a két végfok panelt akkor nem indul el az erősítő. A protect led villog. Átnéztem az oldalakon a tranzisztorokat , diódákat ... mérés alapján jók. Ezután gondoltam a tápnál keresem a hibát. Lekötöttem az oldalakat (zöld átkötések megszüntetése előző ábrán). Ha a transzformátor szekunder oldali kapcsaira teszem a szkópot az alábbi jelalak fogad. Látszik, hogy az egyik dupla akkora mint a másik. Ez megfelelő? :O |
Bejelentkezés
Hirdetés |