Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Igen. A cél hogy lehessen sorba kapcsolni a 2 modult +- feszültségre használandó.
Természetesen a mérőműszereket szintén külön tekercsekről táplálnám. Köszönöm a segítséget.
Üdvözletem !
Van egy kis kínai digitális végfok..., egy 17V sec trafóról járatnám. 10A-es híd + 4700µF kondi. A gond , hogy amikor kicsi a zaj, a fesz felszalad 25V-ra. Amikor is a ketyere el kezd pattogni a hangszóróba . Ha van normális zörej a fesz letörik 22,5V-ra, akkor szépen szól. Nos találtam a fiókban szép vadi új ZX24-es zénert , ezzel szeretném a csúcsokat levágni . Tapasztaltabbaktól kérdezném : mekkora ellenállást tegyek a zéner elé, hogy dolgozzon, de ne tegye tönkre az átfolyó áram ? A TPA3116 mások szerint felvesz 5A-t , ezért az egész áramot nem szeretném átengedni az előtét ellenálláson (a kalkulátor szerinti felállásban). Köszönöm !
Szia!
Egy primitív áteresztó tápot tegyél eléje, az ellenállás-zener ide nem jó, gyenge.
Ezt szerettem volna elkerülni... Eredetileg egy 22V-os trafóról ment , de miután megevett vagy 4 darab 2955-öt..., lemondtam róla és vettem egy másik trafót 17V-tal. Lehet egy kissé megviselte a TPA-kat, hogy néhányszor (amikor kinyiffant a 2955) 35V-ot kapott (24V helyett) .
Még is milyen primitív tápra gondolsz ?
Az első kérdés, mekkora az áramfelvétel? ha 1A körüli, akkor pl 7815.
Az hogy a fiókodban 10A graetz volt meg 4700mikrós kondi nem árul el semmit. A 10A áramhoz a 4700mikró édeskevés.
Adatlap szerint a max felvett áram 7 A. Ekkora áramot zénerrel stabilizálni nem nagyon érdemes, Egy akár egyszerű áteresztő tranzisztoros stabilizátorhoz (amire ferci utalt) is combos áteresztő tranzisztor kell. Mivel az áramkör üzemszerűen 26 V -ot visel el, a 17 V -os trafó jó lesz, bár ezzel nem fogod tudni kihasználni az áramkör képességeit, legalábbis ami a kimenő teljesítményt illeti. 19 V -os trafó jobb lenne, de azt valószínűleg egyedileg kéne elkészíteni.
Én A-enként 2200µF-al számolok, azzal nincs gond.
Üdv!
"pl 7815." Ez 1A-t tud a 7815S tud 1,5 A-t TO220 tokban. TO-3 ban +, ill a HG az 5 A. Ja, és a bemenőfesz nagyságára oda kell figyelni, mert a 78xx nek a differenciát el kell füstölnie. Minél több az Amper annál több meleg jut a 78xxre. A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2020
De disszipálni attól még nem tud többet.
Akkor már inkább 7815+3N3055 vagy hasonló alapkapcsolás
Használj TO-3 tokosat. Annak a TO220-hoz képest a disszipációképessége arányaiban 10x-es léptékben mérhető.
A TO-3 tokban 1,2 A süt, de elmegy hűtőborda nélkül, a TO-220-as kilyukad hűtve is. A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2020
Én ezt találtam, a 10x-es tényező sehol sem szerepel.
Érdekes, hogy két adatlap is pont ellentétes értéket mutat, de nincs 10x-es különbség. A bordával érintkező felület nagyobb, mondjuk 4x-es, azonos hőátvezetési tényezővel (szilíciumtól a félvezető hátlapjáig mérve) nagyobb hőt tud disszipálni. De ez mind gyártófüggő... Viszont ha a TO220 tok jobb hőátv. tényezőt tud, mint a TO3, akkor majdnem lényegtelen a felületek közti különbség. főleg, hogy vannak ezek a vékony hátlapú stabilizátorok, talán még jobban tudják a hőt a bordának átadni (ismét meg kellene keresni a hozzá tartozó adatlapot, gyártó szerint). A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2020
A 17V-os váltakozó feszültségből sehogyan nem lesz 25 V egyenfeszültség. Kb. 1-1,2 V esik a diódahídon, és aztán gyök2-szöröse lehetne maximum. [kb. (17-1)*1,41=22,56V].
Ha esetleg a trafó üresjárási feszültsége nagyobb, akkor előfordulhatnak anomáliák. De ilyenkor sem az egyenfeszültség stabilizálása ígéri a jó megoldást, hanem pl. egy állandó, de még elfogadható terhelés párhuzamos kötése. Ettől azt várjuk, hogy az állandó terhelés hatására esni fog annyit a feszültség, ami már nem okoz gondot az erősítőnek. Azt nem tudni mekkora terhelés kell ehhez, mert nem tudjuk mekkora a trafó. Kisebb trafónál kisebb áram is elég lehet a várt hatáshoz. Tennék egy próbát pl. egy 560R/5W-os ellenállással. Ez kicsit meleg lesz, de már folyik rajta valamekkora áram. Fontos körülmény lehet, hogy a végerősítők általában nem érzékenyek a kis mértékű feszültség változásra, ezért nem ártana tisztázni valóban ez okozza-e az észlelésed.
"A TO-3 tokban 1,2 A süt, de elmegy hűtőborda nélkül, a TO-220-as kilyukad hűtve is."
Elég érdekes megközelítés, mikor csak áramot írsz, abból pedig nem következik, hogy mennyi az eldisszipálandó hő. A másik pedig, hogy most linkeltem, csupaszon a TO3 tok kb. 35C/W-ot tud, míg a TO220 tok bordával 3-4C/W-ot, tehát fizikalig lehetetlen, hogy ugyanannyi hőtől a TO220 "kilyukadjon", míg a TO3 tok csak forró lesz (megjegyzem, kb. 5W-ot tud a TO3 tok csupaszon disszipálni, a TO220 tok pedig kb. 1.5W-ot).
Szevasz.
Ezek a bizonyos TPA modulok elég nehezen üzemelnek 50Hz-es trafóval+ puffer-ek. Magam tapasztaltam,_meg a PWM topikban volt is róla szó bőven. Érdemes utána olvasni. Mélyebb hangoknál hirtelen sokat ránt be a tápból. Azt tapasztaltam,hogy ha kezd hullámosodni a tápfesz,_akkor ki-ki hagy úgymond megszaggassTJa a kimenő jelet-hangot. Érdemes volna egy egyszerű kapcsoló üzemű táppal megpróbálni. Nekem egy rezonáns tápról ment,_már nem emlékszem mennyit sikerült kivennem a modulból. Vagy megküldöd valami irgalmatlan nagy pufferrel,_vagy 24 Volt akkuról is szépen muzsikál. Sok sikert.! A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2020
Moderátor által szerkesztve
Én mégis inkább a trafó - greatz - (irgalmatlan nagy) pufferre szavaznék.
Ha megnézed az áramkör adatlapját, akkor abban elég nagy terjedelemben foglalkozik az EMC zavarokkal. A kapcsoló üzemű táp szintén nem mentes az EMC zavaroktól, ezek egymásra hatása esetén a legkülönbözőbb zavaresetek fordulnak elő. Könnyen "megbicsaklik a táp, esetleg meg is állhat a "kapcsolóüzem". Mindenesetre a megfelelő táp a kis belső ellenállású, jó, jelentős túlterhelést elviselő tápról történő meghajtás.
Ha elolvastad volna..., ott van leírva hogy max 5A.... (kivezérléstől függő) Bár amikor már ki van hajtva akkor nincs baj a táppal, csak két zene közötti szünetben ...
Akkor még egyszer : Ha ki van vezérelve nincs gond (elég akkora teljesítmény amit a 22,5V-tal lead) Ha valami dinamikátlan nyivák megy akkor van gond ( a fel nem vett teljesítmény miatt megemelkedik a tápfesz olyan 25,5V-ra ) na ezt a többletet szeretném eltüntetni....
17v a névleges (ez van ráírva) de mint minden trafónál , ha nincs a névlegesig terhelve , a feszültség több. Amit ez előtt használtam az névleg 22V-os és az is felszökött a híd+a puffer után 35V-ra. Az ötletedhez szerettem volna tanácsot , mármint a leeső kimenőteljesítmény szakában egy 24Vos zénerrel (ZX24) és valami ellenállással terhelni a tápot . Épp ma küldtem vissza a toroid trafót mert zavart a zúgása (ma délelőtt jött a reklamációmra a válasz mail), de ha visszajön rápróbálok egy 24V / 5W-os izzóval + a zénerrel hátha elfűti azt az 1 V-ot. A zener kapcsolónak kellene, hogy csak akkor fűtsön ha a fesz a 24v fölé megy . Lehet az is, hogy amikor a 22v-os trafóval kipróbáltam és elszállt a 2955-ös , és kiküldte mind a 35V-ot a TPA-k zokon vették és most így állnak bosszút .
A trafó 2x17V-os 200W-os .
Egy Ebay-es XH-M543 tipusú és egy 2.1-es tesója van a dobozban. Mint írtam nem akarom maximumra járatni..., bőven elég 30...40%.
Akkor én is mondom mégegyszer. Szedd elő annak a nyamvadt TPA3116 adatlapját (TI), és láthatod, hogy milyen tápot kell hozzá gyúrnod. Nem linkelem ide, mert ez a téma is elég off ebben a topikban, mert nem labor, hanem egy egyszerű tápról van szó. Az erősítő dolgai meg végképp nem ide valók.
Ott van benne, hogy a normális működési tartománya 4,5 - 26 V között ban, a teljes max áramfelvétele 7,5 A. Ehhez kell tápot gyártanod. Ha az eddígi tápod üresjárati feszültsége 25,5 V, az pont jó. Egyébként az is benne van, hogy max 30 V -ot bír el, de nem üzemszerűen. De jó a 17 V -os rafód is, mert azzal is el tudod érni majdnem a névleges teljesítményét.
sSziasztok!
Az "LPSU3A50V-c"-t van tervembe építeni. S van nekem hozzaá egy 2x27VAC-ot szolgáltató trafóm. A C1 eés C2 természetesen ekkor a 100_V-os kivitele épülne be, de a félelmem......, hogy a 7912 nem förmed-e meg a bemeneti oldalara juttoó feszültségtől? Csak földmívesen számolva [27*1,41 =38_V] Köszönettel minden építő hozzaászoólaást.... A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2020
Moderátor által szerkesztve
A 7912 "problémájára". Ha a szokványos módon építed fel azt a tápot, akkor tulajdonképpen nincs semmi különösebb teendő. Fogsz egy adott feszültségű trafót, megnézed hogy abból mekkora pufferfeszültség lesz, a (ha jól emlékszem) D2 dióda helyére pedig beteszel egy akkora zénert, ami úgy 20-25V-ban limitálja a stabilizátorra eső feszt. Mondok példát, legyen a trafó 42V-os, ebből lesz kb. 58V DC. Teszel a stabbal sorba egy 33V-os nagyobb teljesítményű zénert (pl. ZY) és máris megoldottad a problémát, a stab IC csak 58-33=25V-ot fog kapni.
Nagyon szépen köszönöm az ötletet, kipróbálom majd.
Van olyan opció is, ahol a segédfeszültség egy külön trafóról, vagy az adott "nagy" trafón egy külön kis tekercsről üzemel. Ekkor a középmegcsapolás sem szükséges. Gondolom már korábban is csatoltam ezt a bekötést, de most nem találom, ezért ismét bemutatom.
A mérésnek is kellenek független tekercsek, amik mellett már ez a segédfeszültség is elfér.
Láttam már pár rajzon, de még nem jöttem rá az okára.
Mért kap a 2 műszer külön-külön szekunderről táplálást? (nekem egybe lesz a V és A mérő, így számomra csak elméleti kérdés)
Az baj ezekkel a műszerekkel, hogy az egyik mérőpont azonos a táplálási pontjukkal.
Viszont a labortápban a mérőpontok más-más potenciálon vannak. Ha trafóval ezt összekötöd álomszép zárlatot viszel a labtápba!
Nem ezeket a szavakat használtam volna, de nagyon frappánsan megfogalmazta helyettem dB_Thunder fórumozó a választ.
Ha másmilyen mérőegységet használsz, akkor ahhoz másmilyen bekötés fog társulni. Az én javaslatom szerinti megoldás igyekszik minimális mértékben befolyásolni a kimenő paramétereket, és a mérést. Konkrétan annyi hibát hoz be, amekkora áram a feszültségmérőn folyik, mert ez az áram nulla terhelés mellett is folyni fog (nem emlékszem pontosan, de itt kb. 0-0,5 mA között van ez az érték a feszültség nagyságától függően). |
Bejelentkezés
Hirdetés |