Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Témaindító: csonthulye, idő: Dec 10, 2005
Témakörök:
Azt nem.tudom de nagyon picike a mágnes is igy a lengő is mikro méret ,szerintem 20wattos rendszerben jól érzi magát.
Nekem 50wattos erősitőim vannak azt már böven nem birta ,eddig kb 6-8 ilyen magasat durrantottam ki.
Sziasztok!
Lenne egy pár Reflex r-300 hangszóróm amihez dobozt kellene tervezni! Adatokat nem igen találtam róla!Tudna valaki segíteni hogy merre indulja el? Ha a reflexsound.hu oldalon ajánlott cserehangszóró paramétereivel számolok, az helyén való ötlet (Beyma SM115/N)? Üdv!
Sziasztok!
Van 3db hangszóróm egy hangfalban. Sajnos dupla kábelezésű, de szeretném átalakítani szimplára. Úgy tudom, ha a hangszóróval sorba kötök egy kondenzátort, megszűnik annak impedanciája. Kerestem kapcsolásokat, az egyiket összeraktam. Nyilván nincsen semmi se kimérve, kiszámolva (kondi értékek), de szerintem szépen szól. Persze a botfülemnek minden mindegy Kérdésem az lenne, hogy a rendszer eredő impedanciája 8Ohm? Ha rámérek multival, akkor kb. annyi. Ez terhelés hatására fog változni? Az erősítőnek min. 8Ohm impedancia kell, ezért lenne fontos. Tudom, tudom nincs illesztve semmi semmivel
Köszi
Biztosan lesznek frekvencia tartományok, amelyek nem szólnak. Én csak annyit szeretnék tudni, ha ezt így használom, sérülhet-e bármi is. Mert ugye kondik nélkül az eredő impedancia az 2Ohm, a végfoknak meg 8Ohm kell.
Ha már kiszedted a hangszórókat, nézd meg hogy a nekik való üregek kb mekkorák. No meg reflexnek van írva, de még a neten sem láttam képet a teljes dobozról. Amit te bi wirednek látsz, az valójában valami kókolás, mert ilyen kategóriájú hangsugárzóknál ez nem divat. A közép sugárzó az érdekes, mert indokolatlanul nagy átmérőjű. Azt kellene kideríteni, hogy gyárilag is ez volt-e benne. Bár csintalan a hangváltónak csúfolt valami, de volt nálam egy Sony háromutas amiben szintén nem volt bonyolultabb a váltónak csufolt micsoda. Nézd meg, hogy a "középsugárzó kosara zárt-e, vagy kapott-e külön kamrát. Ha igen, és a bekötés a rajz szerinti, akkor csak az erősítő hozzávezetése van rossz helyre kötve. Rakj fel képeket a doboz külső és belső részeiről, utána hátha sikerül a gyárihoz közeli állapotot visszaállítani.
Üdv! A megoldás felé vezető úton az első kérdés, hogy a két szemre 20 cm-es hangszóró közös légtérben van-e, vagy van közöttük elválasztó lemez?
Szerk.: elkéstem a kérdéssel A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
Csatolok képet a dobozról. Az eladót felhívtam, állította, hogy annak idején ez a kapcsolás divat volt Hitachiéknál, egyes Panasonic dobozoknál. A hozzá való erősítőben van a hangvaltó.
A mély teljesen el van különítve (hermetikusan zárva) a közép és magas sugárzóktól. Később a kapcsolások alapján tervezek majd hozzá egy hangváltót, de még mindig nehezen hiszem el, hogy a kondenzátor megszünteti a hangszóró impedanciaját. Hol a buktató? A középsugárzónak a burkolata megvan, csak leszedtem A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
A kondenzátor DC-vel mérve szakadás miután feltöltődött.
Sokkal többet nem látunk, de az eddigiek alapján a következő lehet a helyzet. A mély sugárzó teljes sávban kapcsolódik az erősítőhöz. Ennek impedanciája kb 500 Hz felett emelkedni kezd, tehát ahol a közép belép, már 10 Ohm felett van valahol. Egy hangszóró soha nem Ohmikus alkatrész, hatalmas kiugrások vannak az impedanciamenetben.
A közép és magas szekció többnyire mindig érzékenyebb mind a mély, vagyis kisebb teljesítmény kell nekik ugyanakkora hangerőhöz. Ezért csökkentik a rájuk jutó jelet, hogy a teljes sáv nagyjából egyensúlyban legyen. Ha a 3,3 Ohm és a két kondenzátor eredetileg is a hangsugárzó elemei voltak, akkor azokat vissza lehet tenni megfelelően. Ezzel a hangsugárzó meg is lenne, viszont egy gond marad. A zenei jel legnagyobb amplitúdójú tartománya a mély szekciót érinti, ezért ennek az impedanciája határozza meg az erősítő igénybevételét. A közép és magas nem nagyon terheli az erősítőt, így marad a mély. Az pedig 4 Ohmos.
A kondenzátor az egyenáramú ellenállást szünteti meg, a reaktancia alatt a váltakozóáramú ellenállást értjük. Gyakorlati jelentése, a kondenzátoron keresztül nem jutnak át a mélyebb hangok.
Mivel STK3042 végfok-IC-d van a 4 Ohm-os hangszóró használata szóba sem jöhet, Pillanatnyilag csak a felső két hangszóróhoz tartozó csatlakozóra ajánlatos rákötnöd. Szerezned, vagy építened kéne hozzá való erősítőt, ez a gombhoz a kabát esete. Hangváltó úgy jöhet szóba, hogy az alsó hangszórót 8 Ohm-osra cseréled és a doboz, valamint a hangszórók számára alkalmas frekvencián váltasz.
Bocsánat, ez az eredeti kapcsolás. Ezt nem irtam. Amit először felraktam kapcsolást, azt mar én mókolnám, hogy mindenképpen 8Ohmos legyen a rendszer. Az ellenállást azért tenném a mély elé, hogy ne 4Ohmos legyen.
Az álzalam "tervezett" hangváltó akkor biztonsagos? A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
A mély elé kötött ellenállással azt éred el, hogy a hangszóró rezonanciafrekvenciája közelében hangosan fog szólni, máshol pedig lényegesen halkabban, kerülendő megoldás.
Ez esetben mi a járandó út? Nyitott vagyok minden megoldásra.
Elnézést a kissé triviálisnak tűnő kérdésért, de a zene hallgatása közben a feszültség, így az áram is változik. Semmiképp nem beszélhetünk stacionárius esetről. Így is szakadás?
Illetve a hangszóróhoz DC, vagy AC jel megy?
Ha gyárilag is "bi wired" volt akkor értem a konstrukciót. Music center néven futott régebben egy ilyesmi izé. Egy Pana volt hasonló, abban egy STK sztereó végfok, meg egy diszkrét tranzisztoros hidalt. Az STK vitte teljes sávban a felső részt 20-20W teljesítménnyel, a basszust pedig a híd, ami az alacsonyabb érzékenység miatt 100W feletti meghajtást igényelt. A basszusnak elég volt a monó . Vélhetően gyári erősítő ilyen kiépítésben nem könnyen hozzáférhető.
A legjobb megoldás, ha eladod ezt hangsugárzót és az árán veszel 8 Ohm-osat, normál kivitelben.
Szükségmegoldásként a 4 Ohm-os hangszóró teljes kihagyása (nem kötöd be) jöhet szóba. A 8 Ohm, háromutasra átépítés ugyan megoldható, de a 4 Ohm-os hangszóró cseréje, a hangváltó beszerzése drága mulatság és jártasság, felszereltség hiányában az eredmény is kétséges. A 4 Ohm-os hangszóval való kísérletezgetés az STK, ami eredetiben mára pótolhatatlan, tönkremeneteléhez fog vezetni.
Sziasztok! Egy durvább buli után került a kezembe egy Dibeisi magassugárzó. A légrésből folyékony lakkszerű anyagot sikerült kitakarítanom. A tekercset mérve sehol nincs zárlat. A lakk olvadhatott le, vagy valami más bevonat? Lehet ezt használni így tovább, vagy javítani valahogy? A magassugárzó szól és az ellenállása is rendben van.
E: A tekercs jó állapotúnak tűnik. A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
Ez is ilyen lehetett gyárilag. Most viszont nem a gyári állapot visszaállítása a cél, hanem hogy használható legyen.
Mégegyszer: Az általam "tervezett" kapcsolás működőképes, nem ölök meg vele semmit se? Első sorban nem a tökéletes hangzás, hanem a füst megőrzése a cél.
Szia!
Mondjuk azt gondolhattam volna, hogy annak a valószínűsége, hogy két ilyen dobozpárt adnak el Mo-on egyszerre igen csekély lehet, ezért még egyszer sorry a tanácsért. Viszont itt hallgass a többiekre. Ha 8 Ohmos az erősítőd és az STK végfok nem pótolható egyszerűen, akkor ez tényleg nagyon nem szerencsés páros. Próbáld meg eladni, amit elbuktál rajta, az a tanulópénz. Én kezdésnek 8 Ohmosként pl. egy Videoton DC2550A-t ajánlanék. Sok van belőle, javítható, kapható hozzá minden ami kell, hogy szóljon, ha valamit véletlenül kivégzel benne. Csak ne szétfaragottat vegyél, hanem normális állapotút. Ha normális, gyárit megközelítő állapotban tartod, akkor még el is tudod majd adni ha továbblépnél. Ezzel meg ne kísérletezz, mert csak növelheted a kárértéket. Üdv.
Amit letakarítottál, az ferrofluid, ami hűti a tekercseket... Hiba volt letakarítani mert most a hűtésnek annyi. Miért szedted szét, ha nincs semmi gondja?
A bevezető szál hibás volt. De akkor már sajnálom.
Értem. Hát a takarítás nem kellett volna, de nincs minden veszve. Bővebben: Link
Jut eszembe amikor régebben szedtem szét a párját, mintha teljesen tiszta lett volna belül.
Tuti, hogy hűtőfolyadék? A lakk nem olvadhat meg így? (Bár az szerintem megszilárdulna.)
A lakk elszenesedni szokott, biztos hogy ferrofluid.
Gyanta réteg nem lehet? Nem hiszem, hogy ilyen olcsó magasban ilyen drága folyadékokat használnának.
Villamos szempontból a te hangváltód megfelel a 8 Ohmos kritériumnak, tehát rákötheted az erősítődre. De ennyi. Nagyon nem lesz mélyed még ha koppanásig tekered a basszust akkor se. Vélhetően jóval érzéketlenebb az alsó hangszóró, ráadásul most még jobban lesz csillapítva a soros 3,3 Ohmmal.
Nem olyan drága az a folyadék, csak olyan mint az üdítő. 2dl 120Ft, 1I 200Ft, 2,5l 300Ft. Gondolom a hangszórógyár nem ilyen kis kiszerelésben vásárolja.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |