Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   751 / 966
(#) sany válasza hal111 hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Idézet:
„...kis városiaknak alkalmazkodni kell a nagyokhoz...”

Az mindegy, hogy kisváros vagy nagyváros. Az előírás, szabvány mindenkire ugyanúgy vonatkozik.
(#) voodoo válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Oda írtad, hogy szerinted.
Idézet:
„Én úgy tudom,...”

Idézet:
„Szerintem ezek a keresztmetszetek nem elegendőek,”

Most meg azt mondod, ne kérdezzek tőled ilyet.
Idézet:
„Ezeket a kérdéseket...ne nekem!”


Idáig senki nem beszélt a vezérelt áramról igazából csak szemléltetésképp rajzoltam azt is oda meg a H tarifát, klímákkal. De valamiért Neked mégis az nem tetszik. Erre én elmondtam a véleményem.

A villanytűzhely a kérdés.
(#) hal111 válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
És ki ellenőrzi az órák feletti kis dobozaimba milyen keresztmetszettel kötök rá? Tudtommal az már az enyém, így azt csinálok ott, amit akarok, semmi köze hozzá a szolgáltatónak, az az én plusz költségem, illetve igényem volt, hogy legyen konnektorom rajta, stb. Ha a 6 mm2 elég volt egy vagy két éve, gondolom most is megfelelő egy átlag háztartásra ez a keresztmetszet, ha az ember nem mindent egyszerre tervez használni.
(#) hal111 válasza voodoo hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
A regisztrált szerelőnek leírtam az igényeim, ő igazította ehhez a dolgokat, és úgy lett összehozva minden, hogy a három fázis érkeztével minimális bogarászás legyen. A légkábelt mondta, hogy egy év múlva újra fogják húzni miatta, de ettől függetlenül kaptam újat a régi helyett. Nekem már nincs több költségem, egyedül ampert vehetek, mert mindent kifizettem, illetve intéztem a három fázisra vonatkozóan is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2020
(#) voodoo válasza hal111 hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Milyen fogyasztóid lesznek? Kéne egy megközelítőleges összteljesítményt saccolni.
(#) kendre256 válasza voodoo hozzászólására (») Ápr 21, 2020 / 2
 
Igen, oda írtam, hogy szerintem, megadva a tévedésem lehetőségét (meg nem akartam utánanézni...) Most utánanéztem.
Most már nem csak szerintem, hanem az EON szerint is minimum 10 mm2 a mért fővezeték.
Ugyanezt találtam a Villanylapban is, de azt nem tudom linkelni (előfizetési, vagy szerzői jogok miatt).
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2020
(#) hal111 válasza voodoo hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Fentebb már említettem, de össze írok mindent. Mosógép, szárítógép, mosogatógép, villanytűzhely, normál 180cm körüli hűtő, ledes világítások, két nagy led tv, két asztali pc és laptop, egyéb általános eszközök (mikró, hajszárító, stb.). Ezekre jutna az 1x32A, amire otthon jelenleg 1x16B jut, csak a tűzhely főzőlapja gázos. A bojler 50L 1200W, de ennek ott a vezérelt 20A, más erre nem lenne kötve. A H tarifa 32A lesz, de mire az ellészül, minden három fázisos lesz, de ez a része még nem nagyon érdekel.
(#) voodoo válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Szépen leírogatod a válaszokat az általad feltett kérdésekre.
(#) fulcsii válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 21, 2020 / 2
 
Kivéve a vezéreltet. oda 6-os kell. És tudod miért? Mert nem tudják belekötni a 10-est a vezérlőbe.
(#) kendre256 válasza fulcsii hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Igen, ezt én is így hallottam, nálunk is 6-os van a vezéreltnek (ezt írtam is). Olyat is olvastam valahol, hogy be lehetne kötni a 10-est is, de csak bizonyos profilra nyomó présfogóval, ezért inkább 6-ost írnak elő.
(#) ötfelezős válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Igazából ez az Elosztói Szabályzatból indul ki. Ami az Energiahivatal által kiadott határozat csatolmánya. Annak is az 5. számú melléklete, abban pedig a
8.8. Mért oldali vezeték és sorkapocs pont.
Ha már itt védekezned kell, hogy nem te találtad ki.
(#) elektrorudi válasza voodoo hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Idézet:
„Ha van 32A A1 lakossági mérőd van, akkor ugyan annyi 32A jár H tarifából is.”

Ez biztos? Ingyen?
(#) hal111 válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Ingyen. Én úgy terveztem, hogy még minimum 20 ampert vennem kell, de 32 jár a H tarifához. 70000Ft körül volt a kiépítése így, hogy a három szekrényem egyszerre lett letudva, nem kell később fabrikálni rajta.
(#) Horvath65 hozzászólása Ápr 21, 2020 /
 
Üdv a csapatnak! Egy kerti szökőkutat kellene beüzemelnem, a főnökömnek. Kérdésem az lenne, hogy rábíznátok a rendszert ÉV relére, vagy tennétek egy biztonsági trafót a 230v-os szivattyú elé? A másik amit akar a főnök, hogy vágjam el a kábelt és hosszabbítsam meg, de én ettől nagyon "fázom"!!! Van ötletetek? Kültéren lenne a rendszer.
(#) sany válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 21, 2020 / 1
 
Biztonsági trafót, ha tudsz szerezni megfelelő teljesítményűt, akkor én ajánlom. Az egyik rokonom csinált egy kisebb kerti tavat, tett bele szökőkutat. Éjjel-nappal ment. Egyik nap a kutyájuk beleivott a tóba. Az ivás pillanatában összerándult, áramütést kapott. Szerencsére túlélte. Igaz nem tudom, hogy volt-e egyáltalán földés vagy ÉV.

Mekkora teljesítményű a szökőkút? Ha megvágod a vezetékét, az garancia vesztéssel is járhat, ha persze gyári szökőkútról van szó.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2020
(#) Horvath65 válasza sany hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
Holló! Max 10W, kis dísz kút. Nem garanciás, és a legnagyobb félelmem ez a toldás. Miként lehet vízmentesen biztonságosan megoldani?
(#) Tasznka válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
Szia!
Gyantás zsugorcső,vagy a legjobb kiönteni műgyantával.
(#) Gafly válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 22, 2020 / 1
 
Azt nem mondtad hogy 12V AC táplálású-e szivattyú, vagy 230V AC?
- Ha az előző, akkor nyugodtan aludnék, és talán még tudok is hozzá trafót adni ajándékba.
- Ha a második, akkor nem (mindkét felvetésre).
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2020
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 22, 2020 / 2
 
"vagy tennétek egy biztonsági trafót a 230v-os szivattyú elé?"..
(#) Ge Lee válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 22, 2020 / 1
 
Kisebb medencéknél alap a törpefeszültségű szivattyú trafóval, nekünk is olyan van. Keress olyat, teljesen vízhatlan az egész, az sem baj ha ázik a trafó mert eleve kültéri használatra készült. Az egész műanyag házban van ha jól emlékszem műgyantával kiöntve.
(#) devergo74 hozzászólása Ápr 22, 2020 /
 
Sziasztok!
Adott egy panellakás, ahol nincs fi-relé. Pen és fázis jön be a lakásba, régi elosztódoboz van fent, ezek szerint akkor itt nincs normális földelés kialakítva? A dugaljakhoz menő földvezeték is a null sínre van kötve. Új elosztót, fi-relét szeretnék, akkor először csinálni kell egy pen-sínt, majd onnan lehozni a nullát a fi-relébe és innen tovább a null-sínre. Így lehetne kialakítani föld-nulla-fázis kört?
De lehet, hogy rossz az elmélet.
(#) gyuszo válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 22, 2020 / 1
 
Itt egy szemléltető kép róla :
A bejövő PEN és a fázis és a védőföldelés 16 mm2
Az állandó 10 mm2
A vezérelt 6 mm2

Kép 003.jpg
    
(#) gyuszo válasza devergo74 hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
Alakíts egy ilyen alapot, utána jön bele a többi kismegszakító :
Az első fölül a földelősín, a második a nullasín.
A vezérelt és az állandó nullája nem összekötendő, az külön kell kötni !
Ez egy 18 modulos, vagy egy ekkorát, vagy ennél nagyobbat vegyél.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2020

Kép 005.jpg
    
(#) fulcsii válasza devergo74 hozzászólására (») Ápr 23, 2020 / 1
 
soha sem lesz szaványos, szabályos. Gondolom a mért fővezeték van vagy 4-es alu.
(#) proba válasza fulcsii hozzászólására (») Ápr 23, 2020 /
 
A költözésen kívül egyéb szabályos alternatíva sem nagyon van. Amúgy szerintem jobbat nem tudsz. A FI relé legalább egy kis védelmet ad.
(#) Horvath65 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 23, 2020 /
 
Üdv! Tasznka Gafly Proli007 Ge Lee Köszönöm a válaszokat. Igen sajnos 230V-os a szivattyú. Ez már megvan. Nézelődtem de nem találtam törpefeszültségű szivattyút. A biztonsági trafó nem gond. A szivattyú természetesen "kici kínai", már meglévő "gyári" förmedvényt akar gányoltatni velem a főnök, ezért is fázok a dologtól. A műgyantás zsugorcsőre én is gondoltam...
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 23, 2020 /
 
Helló! Úgy gondolod, hogy közvetlen közelébe a szivattyúnak? Vagy hogyan?
(#) sany válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 23, 2020 /
 
Mit jelent ez a gányolás? Hány métert vezetéket kell majd kivezetned a szivattyúig?
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2020
(#) Horvath65 válasza sany hozzászólására (») Ápr 23, 2020 /
 
A vezeték meghoszabbításáról beszélek, ettől fázok.
(#) sany válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 23, 2020 / 1
 
Hol vezetnéd majd a vezetéket? Földkábelen keresztül? Falon lenne lehetőséged elvezetni?
A biztonsági trafó lenne a legjobb megoldás szerintem. A trafót, vízálló dobozban elhelyeznéd, pl. egy kötődobozban, eresz alatt. Ha sikerült vízálló trafót szerezned, akkor persze, nem kellene a doboz. Innen vezetnéd a szivattyúhoz az áramot. A kötést pedig zsugorcsövet használva, műgyantával kiöntve, akár egy kötődobozban is elhelyezheted, a szivattyú közelében.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2020
Következő: »»   751 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem